Jump to content
  • 0

ΣΥΝΤΑΞΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ

Guest Επισκέπτης-ΜΑΡΙΑ-
 Share

Question

Guest Επισκέπτης-ΜΑΡΙΑ-

Σημερα το πρωι πηγα στο λογιστικο γραφειο οπου εργαζομαι τα τελευταια 19 χρονια .

Δεξια και αριστερα των λογιστικων γραφειων [περιπου 15-20] και στις κολωνες της ΔΕΗ

ΒΛΕΠΩ μια αφισα πο μεταξυ των αλλων γραφει τα εξεις

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΙΣΘΩΤΟΙ -ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ -ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ

20 Ε Η ΔΗΛΩΣΗ

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ

ΠΛΗΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥ

ΤΗΛ. .................

ΚΙΝ.....................

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ

Recommended Posts

• 0
Guest shark

ΛΟΓΙΣΤΗΣ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΣ "Ο ΤΑΒΕΡΝΑΣ"

ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ Ε1 (ΑΠΛΗ) 20€

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ Ε1 (SPECIAL) 25€

ΕΧΤΡΑ ΥΛΙΚΑ:

Ε2 ΧΡΕΩΣΗ 5€

Ε3 ΧΡΕΩΣΗ 10€

Ε9 ΧΡΕΩΣΗ 10€

Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ Ε1 (SPECIAL) ΣΕΡΒΙΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ.

ΠΡΟΣΦΟΡΑ (ΜΕΧΡΙ 31/05/2007)!!! ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΘΑ ΤΗΡΗΘΕΙ ΑΥΣΤΗΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ.

ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ Ε1 ΔΩΡΟ Η ΤΡΙΤΗ (ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ)

ΣΤΙΣ ΑΝΩΤΕΡΩ ΤΙΜΕΣ ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΦΠΑ 19%

• 0

Πελατης ταξιτζης, ερχεται μια φορα το χρονο για τη δηλωση του. Αφου τελειωνουμε τα διαδικαστικα, τι ειχες τι αλλαξες κ.λ.π. για τη δηλωση,

η ιδια ερωτηση καθε χρονο :

-Τουαλετα εχεις ?

-Εχω (τι να του πω του ανθρωπου ολη μερα στο δρομο ειναι)

Το καινουργιο φετος, μολις βγαινει απο την τουαλετα :

- Αντε κανε μου και ενα φραπε σε πλαστικο, να τον παρω μαζι μου ! :rolleyes:

• 0
Guest kodi

Εγώ δεν κάνω δηλώσεις στο σπίτι τους, αλλά δυστηχώς για μένα στο σπίτι μου.

Εδρα η οικία δηλαδη, στην οποία έχω ένα ξέχωρο χώρο ως γραφείο.

Χτυπάει λοιπόν μια μέρα το κουδούνι στις 11:15 το βράδυ. Πελάτης οικοδόμος, ψιλολιάρδα μετά απο έξοδο σε γειτονικό καφενείο.

Του εξηγώ ευγενικά ότι είναι πολύ αργά, ήδη έχουμε ξαπλώσει για ύπνο και μεταξύ αστείου και σοβαρού μου βάζει χέρι γιατί δεν μπορώ να τον εξυπηρετήσω αφού δεν είναι τίποτα να ανοίξω για λίγο το γραφείο...

Οπότε πετάγεται ο σύζηγος -λογιστής και αυτός- και του λέει:

"Ρε φίλε μπερδεύτηκες, εδώ είναι σπίτι. Το διανυκτερεύον φαρμακείο που ζητάς είναι ακριβώς απέναντι στη γωνία".

:o:o:o

• 0

ΟΛΑ ΚΑΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ, ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΠΟΧΙΑΚΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΞΤΡΑ ΧΑΡΤΖΙΛΙΚΙ Η ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ ΤΟΥΣ!!!

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΩ ΔΕ ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΜΟΝΟΣ ΤΗ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΜΟΥ ΑΓΩΓΗ ΟΥΤΕ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΧΡΕΩΝΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤ' ΟΙΚΟΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ €20 ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΡΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΩΝΑ ΤΗΣ ΔΕΗ!!!

ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΓΡΙΠΗ ΔΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΟΣΟ ΑΝ ΚΑΝΩ ΤΕΣΤ ΚΟΠΩΣΕΩΣ...

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΝΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΥΕΛΙΞΙΑ ΣΤΙΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥ-ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ, ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΒΛΗΘΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ. ΑΠΛΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ Κ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΤΙ ΟΙ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΥΨΗΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΛΥΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ 3 ΤΟ ΛΑΔΙ 3 ΤΟ ΞΥΔΙ... Ε, ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ...

• 0

Αυτό που διαπιστώνω για άλλη μια φόρά διαβάζοντας αυτές τις δημοσιεύσεις, είναι ότι είμαστε άξιοι της τύχης μας.

Παρόλο που είχα αποφασίσει να μην απαντήσω ξανά σε γιατρούς, δικηγόρους κλπ...,όπως και σε συναδέλφους που υποβιβάζουν οι ίδιοι τον εσυτό τους, έχω να πω τα εξής:

1. Υπάρχουν γιατροί που παίρνουν 40,50,100,150 κλπ ευρώ την επίσκεψη. Το ίδιο υπάρχουν και δικηγόροι και μηχανικοί και φυσικά λογιστές. Δεν καταλαβαίνω γιατί ΟΧΙ. Διαλέγεις και πηγαίνεις, και εχεις ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΟΥ. Αν έχεις κάνει φόνο η απάτη θα πας στον Λυκουρέζο η κάνω λάθος;;;Μην μασουλάμε συνέχεια την καραμέλα των μισθωτών και συνταξιούχων, άλλοι έχουν καβούρια στην τσέπη και θεωρούν εαυτούς υπεράνω νόμων και αρχών.

2. Φίλε επισκέπτη στην Αγγλία (και σε άλλες χώρες που φυσικά εσύ δεν γνωρίζεις γιατί δεν είναι αυτή η δουλειά σου), οι συνάδελφοι σου συμπληρώνουν μόνοι τους τα έντυπα, γιατί οι βασικές πληροφορίες όπως εισοδήματα από εξαρτημένες η ανεξάρτητες εργασίες, ακίνητα κλπ, υπάρχουν ήδη καταχωρημένες στο σύστημα, να μην σου πω ότι αποστέλλονται συμπληρωμένες με αυτά τα στοιχεία.Και θα πρέπει να γνωρίζεις ότι αν δηλώσεις λανθασμένα στοιχεία, τότε τα σώματα ελεγκτών μέχρι τηγ τουαλέττα του σπιτιού σου θα ψάξουν. Για αυτό και όσοι δεν είναι σίγουροι για την σωστή συμπλήρωση των δηλώσεων τους, απευθύνονται σε λογιστή, ο οποίος ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ. Κάτι που έχουμε ζητήσει επαννειλημένως με κατατεθημένες προτάσεις μας στο Υ.Ο.Ο.να γίνει και εδώ, με συγκεκριμένες διαδικασίες. Μήπως ξεχνάμε ποιές επαγγελματικές οργανώσεις ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΕΜΙΟΙ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ.Νάσαι σίγουρος ότι δεν είναι ούτε οι βιομηχανίες και βιοτεχνίες, ούτε οι εμπορικές επιχειρήσεις, γιατί αυτοί θέλουν (για τους δικούς τους λόγους φυσικά...) το ΛΟΓΙΣΤΗ ΥΠΕΥΘΥΝΟ. Τι κάνει νιάου - νιάου στα κεραμίδια... :o

3. Οσο καθυστερεί η υλοποίηση της ηλεκτρονικής υποβολής ΟΛΩΝ των δηλώσεων των επιχειρήσεων (δεν μιλάω για φυσικά πρόσωπα), δεν πρόκειται ποτέ να δουλέψει αυτό τομ σύστημα σωστά.Έπειδή ακριβώς στην Ελλάδα μας όλα γίνονται προς΄"άγραν ψηφοφόρων", ξεκινήσαμε από τα φυσικά πρόσωπα, αντί να μηχανογραφηφούν πρώτιστα οι επιχειρήσεις που ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΘΑ ΑΝΤΛΟΥΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟ Υ.Ο.Ο... Και φυσικά αυτό δεν είναι ευθύνη της Γ.Γ.Π.Σ., οι εντολές έρχονται από αλλού, το Υ.Ο.Ο. δλδ την Βουλή δλδ τους ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ, :o:o

Λέτε η Βουλή να αποτελείται από ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑι να μην το ξέρουμε B)

Νιάου,Νιάου.....

• 0

Ειρηνη, οπως παντα βαζεις το προβλημα στις πραγματικες του διαστασεις ...........

...αλλα.... γιατι μας το σοβαρεψες παλι , Ειρηνη μας, πανω που ειπε να χαμογελασει και λιγο το χειλακι μας ? :P

• 0

Για όσους δεν το έχουν αντιληφθεί, για θα το πούμε ακόμα μια φορά:

Η πλειονότητα των φορολογουμένων αποτελείται από άτομα ικανά να συμπληρώσουν μόνα τους την φορολογική δήλωση.

Η δουλειά του λογιστή δεν είναι να συμπληρώνει νταμάκια.

Η υποδομή να αποστέλεται απ ευθείας το εκκαθαριστικό και ο φορολογούμενος να έχει επιλογή να το αποδεχτεί ή να ζητήσει τροποποίηση, υπάρχει και στα καθ' ημάς.

• 0
Οι νέοι λογιστές που θέλουν να μπουν στην αγορά έχουν να ανταγωνιστούν σε 2 επίπεδα στις τιμές η στις παρεχόμενες υπηρεσίες ( εμπειρία – γνώση ).Μη έχοντας όμως την εμπειρία και αναγνωρίζοντας ότι οι πελάτες που θα τους εμπιστευτούν διατρέχουν μεγαλύτερο κίνδυνο απ’ότι εάν πηγαίνανε σε έναν έμπειρο Λογιστή αντισταθμίζουν αυτό το γεγονός με ένα χαμηλότερο κοστολόγιο. Είναι κάτι αντίστοιχο με ένα Ασφαλιστικό Συμβόλαιο, οπού όσο μεγαλύτερη εξασφάλιση θέλεις ( πείρος – ζωής – κλοπής ..) τόσα πιο πολλά πληρώνεις.

Θα μιλήσω επί προσωπικού και όχι με γενικότητες , επείδη τυγχάνει να είμαστε νέοι ακόμα (πριν 3 χρόνια έναρξη) απλώς να αναφέρω ότι έχουμε χάσει πάρα πάρα πολλές επιχείρησεις (και δηλώσεις βεβαίως) λόγω του ότι θεωρούμαστε ακριβοί ........... :D (και η φάση είναι ότι δεν έχουμε και οικονομικό μπαγκραουντ)

Ανεξαρτήτως λοιπόν ηλικίας υπάρχουν και Λογιστές που εκτιμούν τη δουλεία τους και Λογιστές που το κάνουν αγγαρεία ........

Για όσους δεν το έχουν αντιληφθεί, για θα το πούμε ακόμα μια φορά:

Η πλειονότητα των φορολογουμένων αποτελείται από άτομα ικανά να συμπληρώσουν μόνα τους την φορολογική δήλωση.

Η δουλειά του λογιστή δεν είναι να συμπληρώνει νταμάκια.

Η υποδομή να αποστέλεται απ ευθείας το εκκαθαριστικό και ο φορολογούμενος να έχει επιλογή να το αποδεχτεί ή να ζητήσει τροποποίηση, υπάρχει και στα καθ' ημάς.

Σταύρο γνωρίζεις την εκτιμήση μας προς εσάς , αλλά για πολλοστή φορά θα διαφωνήσω !! :)

Μπορεί να μην είναι δουλεία του Λογιστή , αλλά μην ξεχνάς ότι είμαστε και Φοροτέχνες ;) και κάτι ακόμη δεν διαφωνώ μαζί σου ώς προς το ότι υπάρχουν πάρα πολλές δηλώσεις πολύ απλές , αλλά ότι επίσης υπάρχουν και αρκετές που χρείαζονται Φοροτεχνική ματιά , και όταν ούτως ή άλλως έρχονται ακόμη και απλές τότε ή δεν θα πάρεις καθόλου χρήματα ή τουλάχιστον την υπογραφή σου θα την τιμήσεις .

Και επαναλαμβάνω την πρόταση μου , ειδικό νταμάκι για έκπτωση της αμοιβής του Λογιστή-Φοροτέχνη για όσους προτιμήσουν τη λύση αυτή .

• 0
Οι νέοι λογιστές που θέλουν να μπουν στην αγορά έχουν να ανταγωνιστούν σε 2 επίπεδα στις τιμές η στις παρεχόμενες υπηρεσίες ( εμπειρία – γνώση )Μη έχοντας όμως την εμπειρία και αναγνωρίζοντας ότι οι πελάτες που θα τους εμπιστευτούν διατρέχουν μεγαλύτερο κίνδυνο απ’ότι εάν πηγαίνανε σε έναν έμπειρο Λογιστή αντισταθμίζουν αυτό το γεγονός με ένα χαμηλότερο κοστολόγιο

Να πράγματι ένα σημείο άξιο προσοχής.

Φιλική συμβουλή προς τους νεώτερους:

• Τους πελάτες που σας προτιμάνε επειδή είστε φθηνότεροι να τους αποφεύγετε όπως ο διάολος το λιβάνι. Μεσομακροπρόθεσμα θα σας φεσώσουν αφού σας γονατίσουν στη χαμαλοδουλειά.
  • Μη φοβάστε να ζητήσετε λεφτά για τη δουλειά σας. Όλοι το κάνουν, από τον υδραυλικό ως το δικηγόρο. Ο σωστός επιχειρηματίας εκτιμά περισσότερο αυτόν που εκτιμά τη δουλειά που κάνει. Μη φοβάστε τον ανταγωνισμό, όσοι τουλάχιστον συμμετέχετε σε αυτό το φόρουμ. :D

• 0
Ειρηνη, οπως παντα βαζεις το προβλημα στις πραγματικες του διαστασεις ...........

...αλλα.... γιατι μας το σοβαρεψες παλι , Ειρηνη μας, πανω που ειπε να χαμογελασει και λιγο το χειλακι μας ? :P

Δυστυχώς η ευτυχώς Χρύσα, είναι ένα θέμα για το οποίο έχω κοπιάσει πολύ, και μόνο χαμόγελο δεν μου έρχεται στα χείλι όταν διαβάσω όλες αυτές τις αμπελο-κομματο-φιλοσοφίες...

Αλλά έχεις δίκοιο, κάποια λεγόμενα και πράξεις είναι πράγματι για γέλια :P:D

Φιλιά σε σένα και στην όμορφη Θεσσαλονίκη. :rolleyes:

• 0

• Τους πελάτες που σας προτιμάνε επειδή είστε φθηνότεροι να τους αποφεύγετε όπως ο διάολος το λιβάνι. Μεσομακροπρόθεσμα θα σας φεσώσουν αφού σας γονατίσουν στη χαμαλοδουλειά.
  • Μη φοβάστε να ζητήσετε λεφτά για τη δουλειά σας. Όλοι το κάνουν, από τον υδραυλικό ως το δικηγόρο. Ο σωστός επιχειρηματίας εκτιμά περισσότερο αυτόν που εκτιμά τη δουλειά που κάνει. Μη φοβάστε τον ανταγωνισμό, όσοι τουλάχιστον συμμετέχετε σε αυτό το φόρουμ. :rolleyes:

Και κατι ακομα:

Μακρια απο "φιλους" που σε προτιμουν γιατι σε ξερουν (εννοειται οτι εξαιρουνται οι πραγματικοι φιλοι).

Στο τελος ή θα φορτωθεις ολη την οικογενεια να σε κρινει για τις συμβουλες σου, ή θα σε φεσωσουν με τη λογικη "ελα μωρε, φιλοι ειμαστε, θα τα χασεις απο μενα;;;"!

Επειδη εχω καει ηδη ενημερωνω για να προλαβω!!!

• 0
Guest EPIS
  • Μη φοβάστε να ζητήσετε λεφτά για τη δουλειά σας. Όλοι το κάνουν, από τον υδραυλικό ως το δικηγόρο. Ο σωστός επιχειρηματίας εκτιμά περισσότερο αυτόν που εκτιμά τη δουλειά που κάνει. Μη φοβάστε τον ανταγωνισμό, όσοι τουλάχιστον συμμετέχετε σε αυτό το φόρουμ. :rolleyes:

Και κατι ακομα:

Μακρια απο "φιλους" που σε προτιμουν γιατι σε ξερουν (εννοειται οτι εξαιρουνται οι πραγματικοι φιλοι).

Στο τελος ή θα φορτωθεις ολη την οικογενεια να σε κρινει για τις συμβουλες σου, ή θα σε φεσωσουν με τη λογικη "ελα μωρε, φιλοι ειμαστε, θα τα χασεις απο μενα;;;"!

Επειδη εχω καει ηδη ενημερωνω για να προλαβω!!!

ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ.ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?

• 0
Guest drzeus

Οι συγγενεις ειναι σαν τους φιλους - μπορει και χειροτεροι!

Αν αυτο ηταν για μενα:

"Προτελευταία δημοσίευση 2/5/2006

Τελευταία σήμερα (23/5/2007)

Τώρα δεν μπορώ να μην πω την κακία μου :

Στο χωριό μου λένε

‘’ πέρυσι ψόφησε , φέτος βρώμισε’’ "

Μπαινω να διαβασω και να μαθαινω, οχι απλως να πω οτι ασχετο μου κατεβασει, και ευκολα να ειναι ασχετα γιατι δεν ειμαι λογιστης.

Ειρηνη αυτο περι Αγγλια ειναι σωστα ... αλλα θα το προτιμουσα ετσι αφου δεν εχω να φοβαμαι τιποτα, παρα ετσι που αισθανομαι εδω οτι θεωρεισαι κλεφτη εξ'αρχης. Περα απο το γεγονος οτι εκει οταν ρωτας τους υπαλληλους κατι δεν θα παρεις 10 διαφορετικες απαντησεις (αναλογα με αν η μερα εχει 'ε' η οχι, η αν φυσα ο βορρας!) και το κρατος το θεωρει δικη του υποχρεωση να σε ενημερωνει για τις υποχρεωσεις που εχεις, οχι οπως εδω που ωαχνομαστε ολοι (ακομα και 'σεις)

Τα συμφεροντα ειναι πολυ μεγαλα, και εσεις (και εμεις) ειμαστε μικροι.

"Και φυσικά αυτό δεν είναι ευθύνη της Γ.Γ.Π.Σ., οι εντολές έρχονται από αλλού, το Υ.Ο.Ο. δλδ την Βουλή δλδ τους ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ"

Μαλλον εννοιεις αυτους που λεει η καλη μου γειτονισσα τους ΒΟΛΕΥΤΕΣ;!!