Προς το περιεχόμενο

ΑΠΩΛΕΙΑ ΒΙΒΛΙΩΝ Κ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν τρία χρόνια, σε περιπτώσεις με απώλεια βιβλίου που πήγα να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή με πολύ παλαιά ημερομηνία, μου ζήτησε ο ελεγκτής το βιβλίο για να δει την τελευταία εγγραφή, με την οποία θα του αποδείκνυα την ημερομηνία διακοπής. Χωρίς βιβλίο, δεν μπορώ να σου κάνω εκπρόθεσμη διακοπή μου είπε, θα πάω φυλακή. Ένα χρόνο αργότερα βρήκα μια σελίδα από το μηχανογραφικό σε ένα φάκελο και του την πήγα και μου έκανε την διακοπή. Δεν έβαλαν πρόστιμο επειδή τα βιβλία είχαν θεωρηθεί προ του taxis.

Τίθεται λοιπόν το θέμα της απόδειξης της ημερομηνίας διακοπής, που η Χ ΔΟΥ να κατσικώσει στο βιβλίο για να σου εγκρίνει την διακοπή.

Όσο για το θέμα της παραγραφής είσαι σίγουρος, ότι έχουν ήδη παραγραφεί για τον πελάτη σου; Πως θα το διαπιστώσει ο υπάλληλος ότι έχουν παραγραφεί; Όπως όλοι γνωρίζουμε μία φορολογική δήλωση να καταθέσουμε εκπρόθεσμα ή ένα φμυ ή άλλη δήλωση εισοδήματος, πάει περίπατο η παραγραφή. 15 χρόνια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε ότι όλα έχουν υποβληθεί εμπρόθεσμα. Ας δούνε αν τον έχουν δηλώσει άλλοι ως αντισυμβαλλόμενο για τα έτη μετά την ημερομηνία που θέλει να κάνει διακοπή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν εχουν συναλλαγες κατω των 300,00 ?

αν ειναι π.υ. δυσκολο να κανει ληξη με παλια ημερομηνια .

αν ειναι εμπορικη τοτε υπαρχουν τα ε2  που δειχνουν μεχρι ποτε ηταν ενοικιασμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν εχουν συναλλαγες κατω των 300,00 ?

αν ειναι π.υ. δυσκολο να κανει ληξη με παλια ημερομηνια .

αν ειναι εμπορικη τοτε υπαρχουν τα ε2  που δειχνουν μεχρι ποτε ηταν ενοικιασμενο

ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις. Βασικά τα βιβλία υπάρχουν αλλά είναι αγραφα απο το 2000 μεχρι το 2005 για αυτό σκεφτομαστε το ενδεχομενο της απώλειας.

Ειναι εργολαβος με ιδια υλικα το επαγγελμα.

Ο χωρος είναι ακομα νοικιασμένος γιατί υπάρχει και Ο.Ε. του ιδίου στην ίδια έδρα.

Πλήν των συγκεντρωτικών που μπορούν αποδείξουν την ημερομηνία υπάρχούν τα ΦΠΑ μεχρι και σημερα καθώς και οι Δηλώσεις Εισοδηματος μηδενικές απο το 2006 και μετά καθώς και τα στελέχη από τα ΤΠΥ και ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΠΩΛΗΣΕΙΣ.

Καμία άλλη ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις τα στοιχεια  και βιβλια  κανενα προβλημα

τα στοιχεια σου θα αποδειξουν ποτε σταματησες την εκδοση τους

αρα και ημερομηνια ληξης εγασιων .

Αλλη φορα θα λετε ολο το σεναριο να απανταμε . δεν θα  απανταμε σε υποθεσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις τα στοιχεια  και βιβλια  κανενα προβλημα

τα στοιχεια σου θα αποδειξουν ποτε σταματησες την εκδοση τους

αρα και ημερομηνια ληξης εγασιων .

Αλλη φορα θα λετε ολο το σεναριο να απανταμε . δεν θα  απανταμε σε υποθεσεις

κιτσο μετα απο ποσα χρονια ελπιζουμε στην παραγραφη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις τα στοιχεια  και βιβλια  κανενα προβλημα

τα στοιχεια σου θα αποδειξουν ποτε σταματησες την εκδοση τους

αρα και ημερομηνια ληξης εγασιων .

Αλλη φορα θα λετε ολο το σεναριο να απανταμε . δεν θα  απανταμε σε υποθεσεις

τα βιβλια είναι σαν να μην υπάρχουν λογω του ότι δεν ειναι γραμμενα από το 2000 εως το 2005.

Επίσης η ερώτηση μου αφορά ως επί το πλείστον την παραγραφή μέχρι 31/12/2007 γιατί όσον αφορά τον χρόνο ξέρω τι θα τραβήξω και αφορά την κάθε εφορία αναλογα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τρία χρόνια, σε περιπτώσεις με απώλεια βιβλίου που πήγα να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή με πολύ παλαιά ημερομηνία, μου ζήτησε ο ελεγκτής το βιβλίο για να δει την τελευταία εγγραφή, με την οποία θα του αποδείκνυα την ημερομηνία διακοπής. Χωρίς βιβλίο, δεν μπορώ να σου κάνω εκπρόθεσμη διακοπή μου είπε, θα πάω φυλακή. Ένα χρόνο αργότερα βρήκα μια σελίδα από το μηχανογραφικό σε ένα φάκελο και του την πήγα και μου έκανε την διακοπή. Δεν έβαλαν πρόστιμο επειδή τα βιβλία είχαν θεωρηθεί προ του taxis.

Τίθεται λοιπόν το θέμα της απόδειξης της ημερομηνίας διακοπής, που η Χ ΔΟΥ να κατσικώσει στο βιβλίο για να σου εγκρίνει την διακοπή.

Όσο για το θέμα της παραγραφής είσαι σίγουρος, ότι έχουν ήδη παραγραφεί για τον πελάτη σου; Πως θα το διαπιστώσει ο υπάλληλος ότι έχουν παραγραφεί; Όπως όλοι γνωρίζουμε μία φορολογική δήλωση να καταθέσουμε εκπρόθεσμα ή ένα φμυ ή άλλη δήλωση εισοδήματος, πάει περίπατο η παραγραφή. 15 χρόνια!!!

το γράφει κάποιος νόμος αυτό για τα 15 χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...