Jump to content

ΤΗΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΕ ΤΑΞΙ

Recommended Posts

Το αίτημα του σωματίου των ταξί και η απάντηση της Ένωσης Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών Έυβοιας

Μπραβο στο συλλογο της Ευβοιας ....

Ευχομαι και μεμονωμενα να το δουν ετσι οι συναδελφοι, να μην πεσουν στην παγιδα που μας στηνουν λιγοι ανεγκεφαλοι που ειδαν τα ταξι σαν ...πεσε πιτα να σε φαω....

πολυ φοβαμαι πως ετσι πως εχει εξαπλωθει πανελλαδικα αυτη η κατασταση θα πιασουμε πατο πολυ συντομα γενικως....

• Replies 351
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Και δω, όπως παντού, ο σύλλογος των ταξιτζήδων ζητά προσφορές από τους λογιστές για να δοθεί η δουλειά πακέτο. 158 ταξί τα 100 περίπου συνιδιοκτησία. Και δω, όπως παντού, ακούγονται διάφορα για την

Πρέπει να δείξουμε τεράστια προσοχή να μην υποβαθμιστούμε από μόνοι μας. Προσφέροντας αμοιβές των 15€ σε οποιαδήποτε μορφής επιχειρηματία, πόσο μάλλον σε επιχειρήσεις με ιδιαιτερότητες και αριθμό κινή

Οσο δυσκολο ειναι να δουλεψει σε ταξι καποιος που δεν ξερει να οδηγαει....

Posted Images

Διάβασα με προσοχή όλο το forum, την εγκύκλιο και την διευκρινιστική οδηγία του ΠΟΕΙΑΤΑ. Δυστυχώς, δεν βρήκα κάτι ξεκάθαρο για την περίπτωσή μου.

Εγώ έτυχε να αποκτήσω άδεια ΤΑΞΙ (από γονική παροχή), αλλά είμαι υπάλληλος. Απλά θέλω να κάνω ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με κάποιον αυτοκινητιστή, ο οποίος να το εκμεταλλεύεται όπως θέλει, να έχει τα βιβλία εσόδων/εξόδων, να κάνει κουμάντο οδηγούς-αποδείξεις-έξοδα κλπ και να μου καταβάλει ένα μηνιαίο ποσό. Το ποσό αυτό, θα μπορώ να το δηλώνω στη φορολογική μου δήλωση, στο Ε1 στα εισοδήματα από άλλες πηγές.

Αν πρέπει και εγώ -ως ιδιοκτήτης- να ανοίξω βιβλία εσόδων/εξόδων, θα πρέπει να κάνω έναρξη επαγγέλματος ως αυτοκινητιστής, που δεν είμαι! Εξάλλου, έχοντας εξαρτημένη εργασία, δεν έχω δικαίωμα να ανοίξω βιβλία -άσε που θα είναι ψευδής δήλωση!

Όταν ο αυτοκινητιστής-εκμεταλλευτής του ΤΑΞΙ θα μου καταβάλει το συμφωνηθέν ποσό (όπως θα αναφέρεται στο ιδιωτικό συμφωνητικό), θα πρέπει να περιλαμβάνει και ΦΠΑ; Εγώ αυτό το ΦΠΑ τι θα πρέπει να το κάνω; Αφού -ως ιδιοκτήτης- δεν θα έχω ποτέ έξοδα με ΦΠΑ!

Προσπαθώ να σκεφτώ το θέμα κατ' αναλογία με τις ενοικιάσεις ακινήτων και μου φαίνεται ότι στην περίπτωση ενοικίασης άδειας ΤΑΞΙ (ενότητα 13 στην εγκύκλιο) έχουν ανακαλύψει εκ νέου τον τροχό!

Υπάρχει λύση στην περίπτωσή μου; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Δυο λύσεις έχεις.

ή γίνεσαι και εκμεταλλευτής ΤΑΞΙ

ή το πουλάς και ξενοιάζεις (μιας και έτυχε να το αποκτήσεις και δεν θέλεις να ασχοληθείς με το επάγγελμα)

Να σας μεταφέρω και τη δική μου εμπειρία.

Ασχολούμαι με τα ταξί αναγκαστικά, όπως κάπου διάβασα και από τη Χρύσα να κάνει το ίδιο. ( επ' ευκαιρία να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στη Χρύσα γιατί η συμβολή της στο θέμα υπήρξε για μένα καταλυτική στο να ξεκαθαρίσω αρκετά πράγματα).

Λαμβάνοντας λοιπόν υπ' όψη μου α) την ιδιομορφία του κλάδου β) τη γενικότερη συγκυρία και γ) το γεγονός ότι προσφέρονται τιμές από 15 ευρώ, όταν μου ζητείται δίνω προσφορά εκκίνησης για 40 ευρώ στη περίπτωση που οδηγός είναι ο ιδιοκτήτης (ποσό μικρό, το ξέρω).

Το αποτέλεσμα είναι ότι θα συνεχίσω να ασχολούμαι με τα ταξί πάλι μόνο αναγκαστικά.

Αλλά και πάλι... καθόλου δε με πειράζει.

συγνώμη ρε παιδιά αυτό με την λιανική στα καύσιμα μέχρι 300 ευρώ πού το βρήκαν? Μου έχει ξεφύγει κάτι? 50 ευρώ ξέρω για τα μη εμπορευσιμα αγαθά.

Να σας μεταφέρω και τη δική μου εμπειρία.

Ασχολούμαι με τα ταξί αναγκαστικά, όπως κάπου διάβασα και από τη Χρύσα να κάνει το ίδιο. ( επ' ευκαιρία να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στη Χρύσα γιατί η συμβολή της στο θέμα υπήρξε για μένα καταλυτική στο να ξεκαθαρίσω αρκετά πράγματα).

Λαμβάνοντας λοιπόν υπ' όψη μου α) την ιδιομορφία του κλάδου β) τη γενικότερη συγκυρία και γ) το γεγονός ότι προσφέρονται τιμές από 15 ευρώ, όταν μου ζητείται δίνω προσφορά εκκίνησης για 40 ευρώ στη περίπτωση που οδηγός είναι ο ιδιοκτήτης (ποσό μικρό, το ξέρω).

Το αποτέλεσμα είναι ότι θα συνεχίσω να ασχολούμαι με τα ταξί πάλι μόνο αναγκαστικά.

Αλλά και πάλι... καθόλου δε με πειράζει.

Πρέπει να δείξουμε τεράστια προσοχή να μην υποβαθμιστούμε από μόνοι μας. Προσφέροντας αμοιβές των 15€ σε οποιαδήποτε μορφής επιχειρηματία, πόσο μάλλον σε επιχειρήσεις με ιδιαιτερότητες και αριθμό κινήσεων όπως οι ταξιτζήδες, το μόνο που κάνουμε είναι να υποτιμούμε τον ευατό μας κατ'αρχήν και την επιστήμη μας κατ' επέκταση. Έχετε δει κανέναν γιατρό να πέρνει για απλή επίσκεψη κάτω από 50€? Έχετε δει τις αμοιβές των δικηγόρων? Για να μη μιλήσω για υδραυλικούς, ψυκτικούς και λοιπούς άλλους.

Καμία κρίση δεν δικαιολογεί τέτοια ποσά. Αν κάποιος έχει πραγματικά ανάγκη (που δεν νομίζω κάποιος που επένδυσε 160.000€ για μια άδεια να έχει τόση ανάγκη) να ερθει να του τα κρατάω δωρεάν!

Υπαρχει απο σημερα και αυτη η διευθυνση σχετικα με τα ταξι.

http://www.satataxi.gr

εχει καποιες ανακριβειες στο ενημερωτικο του

συγνώμη ρε παιδιά αυτό με την λιανική στα καύσιμα μέχρι 300 ευρώ πού το βρήκαν? Μου έχει ξεφύγει κάτι? 50 ευρώ ξέρω για τα μη εμπορευσιμα αγαθά.

ΠΟΛ 1091

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΣΚΑΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΩΝ ΟΔΗΓΩΝ ΤΑΧΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΤΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΠΙΕΖΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΩΜΙΖΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΒΑΡΗ ΕΣΟΔΩΝ ΚΑΙ ΦΠΑ ΤΗΣ ΒΑΡΔΙΑΣ ΤΟΥΣ,

ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΦΕΡΝΕΙ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΝΟΜΟΣ ΣΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΟΥΣ (ΑΠΟΔ ΔΑΠΑΝΩΝ ΕΝΝΟΟΥΣΕ, ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ??) ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΡΟΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΤΟ ΦΟΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ 2010!!!

ΜΠΑΧΑΛΟ!!!

Μόλις "έχασα" 4 πελάτες (ΤΑΞΙ) μιας και κάποιος συνάδελφος ανέλαβε με 15€ !!!

Κρίμα για τους 25άρηδες. Αποδεικνύονται πολύ ακριβοί.....cool.giftongue.gifbiggrin.gif

15?????καλα ειμαστε σοβαροι....ο καθενας κανει οτι θελει ρε παιδια....μα ειναι δυνατον?

Σε όσους ιδιοκτήτες είπα να παίρνουν ΔΑ. για καύσιμα και ΤΙΜ ανά μήνα ή 15μερο γύρισαν με την εξής απάντηση. "Τα πρατήρια αντιδρούν και τους δίνουν μόνο Αποδ. από την Ταμειακή αφού ισχύει". Για να δω τώρα τους 15€ρηδες και τους 25€ρηδες τι θα κάνουν;;;biggrin.gif

Όσο για το μηνιαίο Ζ δεν νομίζω ότι υπάρχει. Μάλλον είναι κάποιο Χ.Ψ,Ω χαρτί που θα εμφανίζει συγκεντρωτικά τα έσοδα του μήνα.

Πρέπει να δείξουμε τεράστια προσοχή να μην υποβαθμιστούμε από μόνοι μας. Προσφέροντας αμοιβές των 15€ σε οποιαδήποτε μορφής επιχειρηματία, πόσο μάλλον σε επιχειρήσεις με ιδιαιτερότητες και αριθμό κινήσεων όπως οι ταξιτζήδες, το μόνο που κάνουμε είναι να υποτιμούμε τον ευατό μας κατ'αρχήν και την επιστήμη μας κατ' επέκταση. Έχετε δει κανέναν γιατρό να πέρνει για απλή επίσκεψη κάτω από 50€? Έχετε δει τις αμοιβές των δικηγόρων? Για να μη μιλήσω για υδραυλικούς, ψυκτικούς και λοιπούς άλλους.

Καμία κρίση δεν δικαιολογεί τέτοια ποσά. Αν κάποιος έχει πραγματικά ανάγκη (που δεν νομίζω κάποιος που επένδυσε 160.000€ για μια άδεια να έχει τόση ανάγκη) να ερθει να του τα κρατάω δωρεάν!

Δε θα διαφωνήσω σε τίποτα απ' οτι λες συνάδελφε και θα δεχτώ τις παρατηρήσεις σου

Έτσι και αλλιώς, ούτε αυτή η προσφορά έγινε αποδεκτή από κανέναν (πράγμα που όπως προείπα καθόλου δεν με στεναχώρησε) οπότε η μόνη μου ενασχόληση με το θέμα θα συνεχίσει να είναι αναγκαστική.

Έτσι όπως έχει οδηγηθεί η κατάσταση έχει πάψει να με απασχολεί από οποιαδήποτε άλλη πλευρά.

εχει καποιες ανακριβειες στο ενημερωτικο του

Υποτιθεται συνεργαζονται με καποιο λογιστικο γραφειο!! Εμαθα οτι δεχονται και ερωτησεις-αποριες οπου απαντουν και οτι δεν ξερουν θα τα συγκεντρωσουν για να απευθυνθουν στο υπουργειο ουτως ωστε να βγαλουν ερμηνευτικη.Αυτα ειπαν σε καποια συγκεντρωση που εγινε για ενημερωση της νεας καταστασης.

Σε όσους ιδιοκτήτες είπα να παίρνουν ΔΑ. για καύσιμα και ΤΙΜ ανά μήνα ή 15μερο γύρισαν με την εξής απάντηση. "Τα πρατήρια αντιδρούν και τους δίνουν μόνο Αποδ. από την Ταμειακή αφού ισχύει". Για να δω τώρα τους 15€ρηδες και τους 25€ρηδες τι θα κάνουν;;;biggrin.gif

Όσο για το μηνιαίο Ζ δεν νομίζω ότι υπάρχει. Μάλλον είναι κάποιο Χ.Ψ,Ω χαρτί που θα εμφανίζει συγκεντρωτικά τα έσοδα του μήνα.

Ισχύει αλλά το ΦΠΑ κάνει φτερά !!! αυτό δεν τους το εξήγησαν ??? :rolleyes:

(Α.Υ.Ο. 1002841/12/0015Β΄/ΠΟΛ. 1004/14.1.2004)

ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 3.

7. Διευκρινίζεται ότι, σε κάθε περίπτωση που από τις διατάξεις του Κ.Β.Σ. προβλέπεται η έκδοση απλοποιημένων τιμολογίων, κατόπιν σχετικής διαβούλευσης με τις αρμόδιες Υπηρεσίες της Ε.Ε., τα εν λόγω στοιχεία εξομοιώνονται με τιμολόγια και κατά συνέπεια παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του αναλογούντος Φ.Π.Α., εφόσον στον λήπτη του στοιχείου παρέχεται τέτοιο δικαίωμα.

Τέτοιες περιπτώσεις είναι π.χ. οι αποδείξεις λιανικής πώλησης για αγορά μη εμπορευσίμων αγαθών αξίας μέχρι 50 ευρώ (άρθρο 12 παρ. 16γ' Κ.Β.Σ.), οι αποδείξεις που εκδίδονται από πρατήρια για πώληση καυσίμων κ.λπ

αγαπητα μου παιδια,

λεει πουθενα οτι οι αποδειξεις αυτες απο την ταμειακη πρεπει να εχουν απο πισω επιπλεον σφραγιδα της επιχειρησης?

και με το προβλημα οτι εχουν ζωη εξι μηνων το πολυ γιατι σβηνουν τι κανουμε? να μας τις φερνουν σε φωτοτυπια?

αυτο βεβαια ισχυει και για τα Ζ

αγαπητα μου παιδια,

λεει πουθενα οτι οι αποδειξεις αυτες απο την ταμειακη πρεπει να εχουν απο πισω επιπλεον σφραγιδα της επιχειρησης?

και με το προβλημα οτι εχουν ζωη εξι μηνων το πολυ γιατι σβηνουν τι κανουμε? να μας τις φερνουν σε φωτοτυπια?

αυτο βεβαια ισχυει και για τα Ζ

ΠΟΛ 1091

Για τις μεμονωμένες (παράδοση από αντλία) χονδρικές πωλήσεις πετρελαίου κίνησης ή βενζίνης έως και τριακόσια (300) ευρώ ανά συναλλαγή γίνεται δεκτό να εκδίδεται σε κάθε περίπτωση Α.Λ.Π. για να διευκολυνθεί και η σύνδεση των αντλιών με φορολογικό μηχανισμό έκδοσης αποδείξεων. Η Α.Λ.Π. αυτή δεν αντικαθίσταται με τιμολόγιο, στο πίσω μέρος δε αυτής τίθεται η σφραγίδα του εκδότη της και αναγράφεται ο αριθμός κυκλοφορίας του εφοδιαζόμενου με καύσιμα οχήματος, οι δε λήπτες - επιτηδευματίες για τα φορολογικά τους δικαιώματα και υποχρεώσεις κάνουν χρήση των παραπάνω Α.Λ.Π. οι οποίες επέχουν θέση τιμολογίου.

ΠΟΛ 1091

Για τις μεμονωμένες (παράδοση από αντλία) χονδρικές πωλήσεις πετρελαίου κίνησης ή βενζίνης έως και τριακόσια (300) ευρώ ανά συναλλαγή γίνεται δεκτό να εκδίδεται σε κάθε περίπτωση Α.Λ.Π. για να διευκολυνθεί και η σύνδεση των αντλιών με φορολογικό μηχανισμό έκδοσης αποδείξεων. Η Α.Λ.Π. αυτή δεν αντικαθίσταται με τιμολόγιο, στο πίσω μέρος δε αυτής τίθεται η σφραγίδα του εκδότη της και αναγράφεται ο αριθμός κυκλοφορίας του εφοδιαζόμενου με καύσιμα οχήματος, οι δε λήπτες - επιτηδευματίες για τα φορολογικά τους δικαιώματα και υποχρεώσεις κάνουν χρήση των παραπάνω Α.Λ.Π. οι οποίες επέχουν θέση τιμολογίου.

μονο για τις βενζινες ομως ισχυει

Μόνο για τους βενζινάδες..

Αν πάρεις ένα στυλό δεν χρειάζεται..smile.gif

Υ.Γ. Πάντως η χρήση αυτής της δυνατότητας προϋποθέτει συγκατάθεση του λήπτη..

ο οποίος μπορεί να απαιτήσει έκδοση Τιμολογίου.

Μόνο για τους βενζινάδες..

Αν πάρεις ένα στυλό δεν χρειάζεται..smile.gif

αν παρεις ενα στυλο απο βενζιναδικο ?

Υγ...τρεις ειδα απο το πρωι , μη με παρεξηγειτε tongue.giflaugh.gif

Guest ΕΥΗΜ

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΑΞΙ ΕΧΕΙ ΟΔΗΓΟ ΔΙΠΛΟΒΑΡΔΙΑ

ΑΝ ΤΟ Ζ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΜΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΔΑΠΑΝΩΝ.

ΑΚΟΜΗ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΕΞΟΔΩΝ ΘΑ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ;