Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μπορεί κάποιος ιατρός (νέος) χώρις έναρξη να πληρώνει τα συντάξιμα του ΤΣΑΥ


broster

Ερώτηση

Δύο ερωτήματα που δέχθηκα σήμερα και δεν τα γνωρίζω .

1) Μπορεί νέος ιατρός που δεν έχει κάνει έναρξη να πληρώνει μόνο τα συντάξιμα του ΤΣΑΥ ? (εγώ είπα όχι αλλά δεν ξέρω μήπως ισχύει κάτι άλλο)

2)Αν απάντηση είναι όχι , μπορεί να τον προσλάβει κάποιος άλλος με ΙΚΑ , αλλά αυτά τα ένσημα θα συμψηφιστούν με του ΤΣΑΥ ? (δεν το γνωρίζω)

ΥΓ Καλά ποίον νομίζουν ότι ρώτησαν !!!!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αποστόλη για το νούμερο 1 ) ερώτημα η απάντηση είναι όχι . Το ξέρω απο περίπτωση που είχα πριν λίγο καιρό . Ιατρός ήταν στην Αμερική για ειδοκότητα και πλήρωνε 5 χρόνια ΤΣΑΥ χωρίς έναρξη . Τελικά το ΤΣΑΥ του επέστρεψε τα χρήματα ως αχρεωστήτως καταβληθέντα .....

Επίσης έχει συμβεί και η εξής περίπτωση . Είχε γίνει η έναρξη . Ο Ιατρός όμως δεν πραγματοποιούσε καμμία συναλλαγή ( έλειπε κι αυτός για μεταπτυχιακά και ειδικότητες ) . Του ζήτησε το ΤΣΑΥ κάποια στιγμή το Βιβλίο και διαπίστωσε όλα τα παραπάνω . Πάλι τα χρήματα επιστράφηκαν ....

Για το 2) δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ίδια ακριβώς περίπτωση Κώστα .

Λέιπει στη Γερμανία για μεταπτυχιακό και ψάνει τρόπο να μη χάσει κάποια χρόνια ασφάλισης .

Του ζήτησε και το βιβλίο ε?? Μάλιστα .

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για μια ακόμη φορά .

Τουλάχιστον του απάντησα σωστά !!! ;):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αποστόλη στη μια περίπτωση που είχα εγω το ΤΣΑΥ επέστρεψε στον ιατρό 25.000,00 ευρω ώς αχρεωστήτως καταβληθέντα ποσά ( διότι δεν είχε κάνει έναρξη ) ..... Φυσικά το πρόβλημα μου ήταν και αλλού ..... Φορολογικό ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αποστόλη στη μια περίπτωση που είχα εγω το ΤΣΑΥ επέστρεψε στον ιατρό 25.000,00 ευρω ώς αχρεωστήτως καταβληθέντα ποσά ( διότι δεν είχε κάνει έναρξη ) ..... Φυσικά το πρόβλημα μου ήταν και αλλού ..... Φορολογικό ....

Ωχ,μη μου πεις ότι το ανακάλυψαν στην Φορολογία Εισοδήματος

ότι εξέπιπτε το ΤΣΑΥ ως υποχρεωτική εισφορά και ξαφνικά του

ζητάνε συμπληρωματικές δηλώσεις;;;;;

Ενδιαφέρoν θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ωχ,μη μου πεις ότι το ανακάλυψαν στην Φορολογία Εισοδήματος

ότι εξέπιπτε το ΤΣΑΥ ως υποχρεωτική εισφορά και ξαφνικά του

ζητάνε συμπληρωματικές δηλώσεις;;;;;

Ενδιαφέρoν θέμα.

Βαγγελη όχι δεν εξέπιπτε τις ασφαλιστικές εισφορές ... Ευτυχώς .... Το πρόβλημα όμως ήταν τι θα έκανα εγω αυτό το ποσό ??? Και ήταν και μεγάλο παναθεμα το..... Είχα τη γνώμη πως επειδή δεν είχε η επιστρφή αυτη τα εννοιολογικά γνωρίσματα του εισοδήματος δε θα έπρεπε να φορολογηθει το ποσό αυτό . Τελικά "δικαιώθηκα" μετά απο το γραπτό έρωτημα που έκανα στο ΥΟ ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...