Προς το περιεχόμενο

Ο Ιησούς και τα κενά σημεία της Καινής Διαθήκης.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Περισσότερα από ογδόντα ευαγγέλια εξετάστηκαν προκειμένου

να συμπεριληφθούν στην Καινή Διαθήκη, όμως πολύ λίγα επιλέχθηκαν

τελικά: Του Ματθαίου, του Μάρκου, του Λουκά και του Ιωάννη.

2) Όταν ο Ιησούς γεννήθηκε η Ρώμη κατείχε την Παλαιστίνη. Οι εβραίοι μισούσαν

τους εισβολείς και ένας ηγέτης θα έβαζε την Αυτοκρατορία σε μεγάλο κίνδυνο.

Ένας ηγέτης που θα ξεσήκωνε τον λαό εναντίον των Ρωμαίων. Η επιτροπή που

επέλεξε τα 4 ευαγγέλια ξέχασε να απαλείψει κάποιες αναφορές οι οποίες είναι

πάρα πολύ ισχυρές στα «κομμένα» ευαγγέλια.

Τα παρακάτω δύο χωρία υπάρχουν αυτή την στιγμή στην Καινή Διαθήκη

και η επίσημη εκκλησία τα κρύβει όσο μπορεί ή τα αναλύει αλληγορικά. Ορίστε:

«Μη νομίσητε ότι ήλθον βαλείν ειρήνην επί την γην.

Ουκ ήλθον βαλείν ειρήνην, αλλά μάχαιραν» (Μη νομίζετε ότι έχω έλθει

για να φέρω την ειρήνη στον κόσμο.

Δεν ήλθα για να φέρω την ειρήνη, αλλά μαχαίρι) [Ματθ.10:34].

«…ο μη έχων, πωλήσει το ιμάτιον αυτού και αγοράσει μάχαιραν»

(αυτός που δεν έχει μαχαίρι, ας πουλήσει τα υπάρχοντά του για να αγοράσει μαχαίρι)

[κατά Λουκά 22:36].

Κάποιοι λένε ότι ο Ιησούς είχε συστήσει επαναστατική ομάδα εναντίον

των Ρωμαίων. Στηρίζονται στα παραπάνω χωρία και επίσης στα παρακάτω:

Α) Η σύλληψη του Ιησού έγινε από μια ολόκληρη ρωμαϊκή λεγεώνα,

δηλαδή 600 άνδρες μαζί με τους αξιωματούχους

(«Η ουν σπείρα και ο χιλίαρχος και οι υπηρέται των Ιουδαίων συνέλαβον τον Ιησούν

και έδησαν αυτόν» Κατά Ιωάννην 18:12).

Γιατί χρειάστηκαν τόσοι πολλοί άνδρες για να συλλάβουν

12 [;]άοπλους [;] ανθρώπους;

Β) Ο Πέτρος τραβάει το σπαθί του και κόβει το αυτί ενός υπηρέτη με

το όνομα Μάλχος και ο Ιησούς τον επικρίνει.

Γιατί είχε σπαθί ο Πέτρος;

Γ) Γιατί οι Ρωμαίοι και ο Πόντιος Πιλάτος δίνουν εντολή να συλληφθεί ο Ιησούς;

Επειδή έλεγε ότι είναι Υιός Θεού; Τι τους ένοιαζε τους ρωμαίους αυτό;

Τι είχαν να φοβηθούν από έναν άκακο πνευματικό ηγέτη;

Πολλά τα ερωτηματικά. Πολλές επίσης οι ερμηνείες...

3) Μαρία η Μαγδαληνή.

Λεονάρντο Ντα Βίντσι, Νίκος Καζαντζάκης [ο τελευταίος πειρασμός] ,

ο Ντάν Μπράουν εσχάτως [ο κώδικας Ντα Βίντσι] αλλά και τόσοι άλλοι έχουν

ασχοληθεί με την Μαρία Μαγδαληνή.

Η εκκλησία την στιγμάτισε ως πόρνη, ενώ ΠΟΥΘΕΝΑ στα ευαγγέλια

δεν αναγράφεται κάτι τέτοιο.

Απλά αναφέρω μια αινιγματική φράση του Ιησού

στο κατά Ματθαίο Ευαγγέλιο [26:13]:

«… αμήν λέγω υμίν, όπου εάν κηρυχθή το ευαγγέλιον τούτο εν όλω τω κόσμω,

λαληθήσεται και ο εποίησεν αύτη εις μνημόσυνον αυτής» (Αληθώς σας λέω,

ότι όπου και να κηρύσσεται το Ευαγγέλιο σε όλο τον κόσμο, ό,τι έκανε αυτή

θα διαλαλείται σε ανάμνησή της).

Γιατί στιγματίστηκε η Μαρία Μαγδαληνή από την εκκλησία ως πόρνη;

Γιατί η γυναίκα ταυτίστηκε με τον Σατανά και το κακό;

4) Τέλος αναφέρω κάποια ενδιαφέροντα:

α) Στον αιγυπτιακό τάφο του Paheri που χρονολογείται το 1.500 π.Χ.

υπάρχει μια αναπαράσταση της μετατροπής του νερού σε κρασί από τον Φαραώ.

β) Ο πολλαπλασιασμός των άρτων και των ιχθύων είχε γίνει από

το θεό Σομπκ, όπως καταγράφεται στα «Κείμενα των πυραμίδων».

Αυτός ο κροκοδειλοκέφαλος θεός, περπάτησε στην επιφάνεια της λίμνης Φαγιούν.

γ) Ο Όσιρις αναστήθηκε από τον κόσμο των νεκρών την τρίτη ημέρα

μετά τον θάνατό του.

Ο Ναπολέων είχε πει το παροιμιώδες :

«Τι άλλο είναι η ιστορία παρά ένα συμφωνημένο παραμύθι;»

Ως επίλογο παραθέτω το αινιγματικό τέλος του Ευαγγελίου του Ιωάννη

που αποδεικνύει ότι υπάρχουν κι άλλα που δεν κατεγράφησαν :

«έστι δε και άλλα πολλά όσα εποίησεν ο Ιησούς, άτινα εάν γράφηται καθ’εν,

ουδέ αυτόν οίμαι τον κόσμον χωρήσαι τα γραφόμενα βιβλία»

(Έκανε και τόσα πολλά άλλα πράγματα ο Ιησούς που αν θέλαμε να τα γράψουμε

ένα προς ένα , νομίζω ότι ολόκληρος ο κόσμος δεν θα χωρούσε τα βιβλία

που θα γράφονταν).

Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση σας εύχομαι.

da-vinci-last-supper-copy19605_5815974.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί στιγματίστηκε η Μαρία Μαγδαληνή σαν πόρνη; (σημ. δικιά μου: οεο; )

Αυτό και όλα τα υπόλοιπα ερωτήματα άτινα προτίθενται , βρίσκουν την απάντηση στη μνημειώδη ταινία 'Life of Brian" , των Monty Python.

Καλή Ανάσταση σε όλους μας!

1egg06.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η γυναίκα ταυτίστηκε με τον Σατανά και το κακό;

ΔΕν ξερεις; Δεν φανταζεσαι;

Αλλα γιατι μενεις στους τυπους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕν ξερεις; Δεν φανταζεσαι;

Αλλα γιατι μενεις στους τυπους;

Λογικά κάποιος θα ήταν μισογύνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη,doctor,

Οσα έγραψες παραπάνω,αποτελούν απόψεις,που συμφωνώ απόλυτα.Αν θέλεις μπορούμε να δημοσιεύσουμε και περισσότερα.

Ομώς το θέμα σου ,αγαπητέ φίλε Δημήτρη είναι άκαιρο και άστοχο στην συγκεκριμένη περίοδο.

Το Πάσχα για όλους τους ορθόδοξους λαούς αποτελεί ΠΑΡΑΔΟΣΗ.

Αποτελεί τον ιδανικό συνδυασμό της συνύπαρξης δύο συναισθημάτων.

Του συναισθήματος της συνέχισης της παράδοσης και του θρησκευτικού συναισθήματος,που άσχετα αν δεν το αποδέχεσαι υπάρχει βαθειά στο υποσυνείδητό σου.

Και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι και εσύ και εγώ και όλοι μας θα συμμετέχουμε στις εκδηλώσεις για το γεγονός της ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ του Χριστού,άσχετα αν αυτό αποτελεί για εμάς ουτοπία.

Δεν νομίζω ότι δεν θα πάς στο επιτάφιο,δεν νομίζω ότι δεν θα βάψετε κόκκινα αυγά,δεν νομίζω ότι δεν θα πάς το βράδυ στην Ανάσταση,δεν νομίζω ότι στο παιδί σου δεν θα πάρεις λαμπάδα,δεν νομίζω ότι την Κυριακή του Πάσχα δεν θα ψήσεις τον Οβελία κ.λ.π.

Είμαι σίγουρος ότι θα τα κάνεις.Οπως όλοι μας.

Κάνοντας όμως όλα αυτά εκφράζεται το υποσυνείδητο σου.ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

Δημήτράκη(dcorfu) εσάς τους νέους σας χαίρομαι....

Οτι λέτε το πιστεύετε...

Εμεις οι παλιοί όμως...

Το χουμε χάσει το τρένο..

Ούτε τις ράγες δε βλέπουμε πιά..

Δώσε δύναμη γέροdoctor..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη,doctor,

Οσα έγραψες παραπάνω,αποτελούν απόψεις,που συμφωνώ απόλυτα.Αν θέλεις μπορούμε να δημοσιεύσουμε και περισσότερα.

Ομώς το θέμα σου ,αγαπητέ φίλε Δημήτρη είναι άκαιρο και άστοχο στην συγκεκριμένη περίοδο.

Το Πάσχα για όλους τους ορθόδοξους λαούς αποτελεί ΠΑΡΑΔΟΣΗ.

Αποτελεί τον ιδανικό συνδυασμό της συνύπαρξης δύο συναισθημάτων.

Του συναισθήματος της συνέχισης της παράδοσης και του θρησκευτικού συναισθήματος,που άσχετα αν δεν το αποδέχεσαι υπάρχει βαθειά στο υποσυνείδητό σου.

Και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι και εσύ και εγώ και όλοι μας θα συμμετέχουμε στις εκδηλώσεις για το γεγονός της ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ του Χριστού,άσχετα αν αυτό αποτελεί για εμάς ουτοπία.

Δεν νομίζω ότι δεν θα πάς στο επιτάφιο,δεν νομίζω ότι δεν θα βάψετε κόκκινα αυγά,δεν νομίζω ότι δεν θα πάς το βράδυ στην Ανάσταση,δεν νομίζω ότι στο παιδί σου δεν θα πάρεις λαμπάδα,δεν νομίζω ότι την Κυριακή του Πάσχα δεν θα ψήσεις τον Οβελία κ.λ.π.

Είμαι σίγουρος ότι θα τα κάνεις.Οπως όλοι μας.

Κάνοντας όμως όλα αυτά εκφράζεται το υποσυνείδητο σου.ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

Δημήτρη με μπέρδεψες. Από τη μια συμφωνείς με τον τρελογιατρό (Οσα έγραψες παραπάνω, αποτελούν απόψεις, που συμφωνώ απόλυτα), από την άλλη τονίζεις με κεφαλαία γράμματα Το Πάσχα για όλους τους ορθόδοξους λαούς αποτελεί ΠΑΡΑΔΟΣΗ και κατόπιν λες Του συναισθήματος της συνέχισης της παράδοσης και του θρησκευτικού συναισθήματος, που άσχετα αν δεν το αποδέχεσαι υπάρχει βαθειά στο υποσυνείδητό σου. (δηλαδή ξέρεις τι υπάρχει μέσα στον Δημήτρη και κείνος δεν το ξέρει !!!). Ανακατεύεις την παράδοση με το θρησκευτικό συναίσθημα. Δηλαδή κατά την γνώμη σου αυτός που δεν πιστεύει δεν πρέπει να ψήσει αρνί, ούτε να βάψει αυγά, ούτε να κάνει την βόλτα του το βράδυ του Μ. Σαββάτου από το προαύλιο της εκκλησίας (στις 23,55) να ακούσει το Χριστός Ανέστη και να φύγει (στις 00,05) τρέχοντας για να απολαύσει την μαγειρίτσα του.

Ναι αυτά είναι παράδοση, μου αρέσουν, και συμμετέχω. Όχι δεν έχω μέσα μου κανένα θρησκευτικό συναίσθημα. Και μην μου πεις ότι τόχω μέσα μου και δεν το ξέρω (διορθώστε με αν κάνω λάθος , είναι η τελεολογική απόδειξη για την ύπαρξη του Θεού ?)

Άντε και Καλό Πάσχα

(Καλό Πάσχα εύχεσαι και συ, κατά την παράδοση και όχι το θρησκευτικώς ορθό Καλή Ανάσταση )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Καινή Διαθήκη, όπως και στα περισσότερα θρησκευτικού περιεχομένου κείμενα, το τεκμήριο που κυριαρχεί και υποβάλλει είναι το ποιητικό παρά το ιστορικό. Είναι ίσως μάταια η αναζήτηση της απόλυτης ιστορικής αλήθειας, αφού αφ' ενός μια τέτοια δεν υπάρχει και αφ' ετέρου το θεϊκό προσεγγίζονταν πάντα μέσω παράδρομων και όχι λεωφόρων. Η τέχνη νομίζω ότι είναι ένας τέτοιος παράδρομος. Όποιος πιστεύει ότι ο θεός είναι ένας σεβάσμιος παππούλης με άσπρη κατσαρή γενειάδα ας σκαλίζει τα πασουμάκια της Μαρίας της Μαγδαληνής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη μου (doctor),δυστυχώς είναι έτσι όπως τα λες,καθώς και άλλα πολλά,

που δεν μπορούμε να αναπτύξουμε μέσα από τις σελίδες του forum.

Μήπως νομίζεις,ότι όλοι αυτοί που "στήνονται" μπροστά στις κάμερες,μέσα στις

εκκλησίες ή κοντά σε δεσπότες,το κάνουν επειδή το αισθάνονται;; Όχι βέβαια,

αλλά αν δεν στηθούν,δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδούν αξιώματα,ούτε στον

αιώνα τον άπαντα.Σαφώς και μιλάω κυρίως για τους βουλευτές των κομμάτων

με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Γι' αυτό λοιπόν,αν θέλεις κάποτε να εκλεγείς στα σίγουρα στο κοινοβούλιο,μην

ξαναγράψεις τέτοια κακά πράγματα.

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...λέω ότι ακολουθούμε την παράδοση,που πηγάζει από το θρησκευτικό συναίσθημα.

Το παραδοσιακό Ελληνικό Πάσχα είναι άμεσα συνδεδεμένο με την ανάσταση του χριστού.

Θεωρητικά έτσι είναι. Είναι όμως πράγματι το θρησκευτικό συναίσθημα; Γιατί απο αυτή τη θρησκεία η συντριπτική πλειοψηφία επιλέγει το εύκολο και το βολικό; Πόσοι απο τους πιστούς νήστεψαν ψυχή τε και σώματι σε όλη τη διάρκεια της σαρακοστής; Τηρούμε το έθιμο του Πάσχα ως προς το αρνί, των Βαίων ως προς το ψάρι,αλλα καταναλώνουμε τον αγλέουρα όλο αυτό το διάστημα. Για παρακολούθησε τις ταβέρνες το βράδυ της Μ.Παρασκευής. Το αδιαχώρητο θα γίνει. Το δε Σάββατο θα στηθούν ψησταριές για να προετοιμαστούν τα στομάχια για το φαγοπότι που έρχεται. Πιστεύεις οτι έχουν καταλάβει το νόημα της ανάστασης;

Προσωπικά δεν με ενοχλούν όλα αυτά.

Με ενοχλεί όμως που την πίστη οι περισσότεροι πιστοί την έχουν για άλλοθι και για το θεαθείναι.

Με ενοχλεί το παπαδαριό που θέλει να μας πείσει γι' αυτά που δεν πιστεύουν ούτε οι ίδιοι.

Με ενοχλεί που ζουν στην πολυτέλεια και φέρονται στο λαό σαν να ήταν πραγματικό ποίμνιο (πρόβατα δηλαδή).

Με ενοχλεί η υποκρισία και το δήθεν.

Με ενοχλεί η κατασκευή θαυμάτων με ότι αυτό σημαίνει για τις τσέπες κάποιων.

Με ενοχλεί που η εκκλησία είναι μια τεράστια επιχείρηση. Μια επιχείρηση απο την οποία αποκομίζουν κάποιοι πολλά. Χρήμα, εξουσία, διορισμούς, εργολαβίες, σπουδές, μεταθέσεις...

Με ενόχλησε που 3.5 εκατομύρια "πιστοί" , μέσα στους οποίους και ο σημερινός πρωθυπουργός, κινητοποιήθηκαν για ένα γελοίο θέμα, όπως οι ταυτότητες, μα δεν θα δώσουν δεκάρα για τόσα προβλήματα που ταλανίζουν τον τόπο.

Πού είναι λοιπόν αυτή η ρημάδα η παράδοση που τόσο πιστά τηρεί ο ελληνικός λαός; Γιατί αυτή η κοινωνία βουλιάζει αφού έχει αρχές; Πού είναι αυτή η πολυπόθητη ανάσταση για τον τόπο;

Σταματάω όμως γιατί δεν θέλω να σε στεναχωρήσω άλλο.

Φιλικά

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσέλθετε πάντες εις την χαράν του κυρίου. ΝΗΣΤΕΣΑΥΝΤΕΣ ΚΑΙ ΜΗ ΝΗΣΤΕΥΣΑΥΝΤΕΣ.

(Από την θεία λειτουργία του Μ. ΣΑΒΒΑΤΟΥ - για όσους μένουν στον ναό μετά την 00.05)

Καλή Ανάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά έτσι είναι. Είναι όμως πράγματι το θρησκευτικό συναίσθημα; Γιατί απο αυτή τη θρησκεία η συντριπτική πλειοψηφία επιλέγει το εύκολο και το βολικό; Πόσοι απο τους πιστούς νήστεψαν ψυχή τε και σώματι σε όλη τη διάρκεια της σαρακοστής; Τηρούμε το έθιμο του Πάσχα ως προς το αρνί, των Βαίων ως προς το ψάρι,αλλα καταναλώνουμε τον αγλέουρα όλο αυτό το διάστημα. Για παρακολούθησε τις ταβέρνες το βράδυ της Μ.Παρασκευής. Το αδιαχώρητο θα γίνει. Το δε Σάββατο θα στηθούν ψησταριές για να προετοιμαστούν τα στομάχια για το φαγοπότι που έρχεται. Πιστεύεις οτι έχουν καταλάβει το νόημα της ανάστασης;

Προσωπικά δεν με ενοχλούν όλα αυτά.

Με ενοχλεί όμως που την πίστη οι περισσότεροι πιστοί την έχουν για άλλοθι και για το θεαθείναι.

Με ενοχλεί το παπαδαριό που θέλει να μας πείσει γι' αυτά που δεν πιστεύουν ούτε οι ίδιοι.

Με ενοχλεί που ζουν στην πολυτέλεια και φέρονται στο λαό σαν να ήταν πραγματικό ποίμνιο (πρόβατα δηλαδή).

Με ενοχλεί η υποκρισία και το δήθεν.

Με ενοχλεί η κατασκευή θαυμάτων με ότι αυτό σημαίνει για τις τσέπες κάποιων.

Με ενοχλεί που η εκκλησία είναι μια τεράστια επιχείρηση. Μια επιχείρηση απο την οποία αποκομίζουν κάποιοι πολλά. Χρήμα, εξουσία, διορισμούς, εργολαβίες, σπουδές, μεταθέσεις...

Με ενόχλησε που 3.5 εκατομύρια "πιστοί" , μέσα στους οποίους και ο σημερινός πρωθυπουργός, κινητοποιήθηκαν για ένα γελοίο θέμα, όπως οι ταυτότητες, μα δεν θα δώσουν δεκάρα για τόσα προβλήματα που ταλανίζουν τον τόπο.

Πού είναι λοιπόν αυτή η ρημάδα η παράδοση που τόσο πιστά τηρεί ο ελληνικός λαός; Γιατί αυτή η κοινωνία βουλιάζει αφού έχει αρχές; Πού είναι αυτή η πολυπόθητη ανάσταση για τον τόπο;

Σταματάω όμως γιατί δεν θέλω να σε στεναχωρήσω άλλο.

Φιλικά

Δημήτρης

Συμφωνώ με τον Δημήτρη.

Το θέμα είναι πολύ "βαθύ" και τα αίτια έχουν συζητηθεί εδώ: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...695&hl=Λιαντίνη

Όσο για το Πάσχα ΔΕΝ είναι ελληνική παραδοσιακή γιορτή, αλλά εβραϊκή. Ακόμη και η λέξη Πάσχα είναι εβραϊκή και σημαίνει "πέρασμα" (Πεσάχ).

Οι παραδοσιακές ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ εορτές βρίσκονται εδώ: http://www.ime.gr/chronos/05/gr/culture/index.html

Οι άλλες μας επεβλήθησαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση σχετική με το θέμα ?

Πόσοι από εμάς πηγαίνουν να κοινωνήσουν ?

Εγώ προσωπικά έχω να πάω από παιδί.Δηλαδή σχετικά πρόσφατα :blink::D:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑ.

http://www.nationalgeographic.gr/lostgospel/index1.html

Σήμερα αγόρασα το National Geographic που έχει το Ευαγγέλιο του Ιούδα.

Είναι μία συνταρακτική ανακάλυψη. Θα αλλάξει το τοπίο. Ας μην ξεχνάμε ότι το 367 μ.Χ. ο Αθανάσιος ο Επίσκοπος Αλεξανδρείας όρισε τα 27 βιβλία του Κανόνα της Καινής Διαθήκης.

Ανάμεσα στην σταύρωση και το 367 είναι σχεδόν 3 αιώνες...

Όσοι δεν έχουν παρωπίδες και δεν διακατέχονται από δογματισμό σίγουρα πρέπει να το διαβάσουν.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑ.

http://www.nationalgeographic.gr/lostgospel/index1.html

Σήμερα αγόρασα το National Geographic που έχει το Ευαγγέλιο του Ιούδα.

Είναι μία συνταρακτική ανακάλυψη. Θα αλλάξει το τοπίο. Ας μην ξεχνάμε ότι το 367 μ.Χ. ο Αθανάσιος ο Επίσκοπος Αλεξανδρείας όρισε τα 27 βιβλία του Κανόνα της Καινής Διαθήκης.

Ανάμεσα στην σταύρωση και το 367 είναι σχεδόν 3 αιώνες...

Όσοι δεν έχουν παρωπίδες και δεν διακατέχονται από δογματισμό σίγουρα πρέπει να το διαβάσουν.

doctor

Αν και θεολόγος Δημήτρη βιάζεσαι πολυ νομίζω

http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?...4740&m=A47&aa=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Θα αλλάξει το τοπίο. Ας μην ξεχνάμε ότι το 367 μ.Χ. ο Αθανάσιος ο Επίσκοπος Αλεξανδρείας όρισε τα 27 βιβλία του Κανόνα της Καινής Διαθήκης.

Ανάμεσα στην σταύρωση και το 367 είναι σχεδόν 3 αιώνες...

...

doctor

Οχι Δημήτρη, δεν θα το αλλάξει.

Η πίστη ΔΕΝ είναι ιστορία.

Η Καινή (και η Παλαιά) Διαθήκη ΔΕΝ είναι ιστορικά βιβλία.Μάλιστα -στο ιστορικό τους καθαρά πλαίσιο- είναι γεμάτα από αντιφάσεις, ανακρίβειες και κενά.Αυτό το παραδέχονται και οι ίδιοι οι θεολόγοι.

Το ίδιο πιστεύω -χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις πάνω σ' αυτό- συμβαίνει και με τα Ιερά Βιβλία άλλων θρησκειών.Νομίζεις ότι για έναν Εβραίο ή μουσουλμάνο έχει ιδιαίτερη σημασία η ιστορική ακρίβεια του Ταλμούδ ή του Κορανίου?

Αν έχουν περάσει 3 αιώνες από την σταύρωση έως την "οριοθέτηση" των κανόνων της λατρείας της θρησκείας, έχουν περάσει 17 αιώνες εφαρμογής των κανόνων αυτών.Το μεγαλύτερο διάστημα αυτών των αιώνων, εκατομμύρια -στην κυριολεξία- άνθρωποι πέθαναν για την τήρηση αυτών των κανόνων.

Νομίζεις ότι θ' αλλάξει κάτι ένα χειρόγραφο χαμένο αιώνες στην έρημο, γραμμένο από έναν άγνωστο?

ΥΓ. Κάτι παρόμοιο είχε γίνει και με την έκδοση του "Κώδικα Da Vinci". Οτι θα συνταράξει τον εκκλησιαστικό κόσμο και άλλα βαρύγδουπα, ίσως και στα πλαίσια του marketing για την προώθηση του βιβλίου.

Τίποτα απ' όλα αυτά δεν συνέβη και το βιβλίο αντιμετωπίστηκε όπως ακριβώς είναι.Ενα καλό μυθιστόρημα διανθισμένο με τις -τραβηγμένες- απόψεις του συγγραφέα σχετικά με την ιστορία του Ιησού, της Μαγδαληνής και των μυστικιστών ταγμάτων (Ναϊτών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά κάποιος θα ήταν μισογύνης.

Λογικα

Με ποιανου λογικη;

Σε ποια θεση βρισκεται ο παρατηρητης;

Μηπως πλεει και επιπλεει;

Γιατι πραγματι επιφανειακα μαλλον καπως ετσι θα ηταν τα πραγματα

Καποιος μισογυνης

ΛΟΓΙΚΑ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΘΕΙ

Τωρα εγω γιατι προβληματιστηκα ....

Μαλλον απο το βαθος εχω παθει την νοσο των δυτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα αγόρασα το National Geographic που έχει το Ευαγγέλιο του Ιούδα.

ερώτησης ......

επειδή έχει εξαντληθεί και νομίζω ότι επανακυκλοφορεί ,να το παρω ή το λινκ που έδωσες έχει ότι και το τεύχος ?

ΥΓ. Κάτι παρόμοιο είχε γίνει και με την έκδοση του "Κώδικα Da Vinci". Οτι θα συνταράξει τον εκκλησιαστικό κόσμο και άλλα βαρύγδουπα, ίσως και στα πλαίσια του marketing για την προώθηση του βιβλίου.

Τίποτα απ' όλα αυτά δεν συνέβη και το βιβλίο αντιμετωπίστηκε όπως ακριβώς είναι.Ενα καλό μυθιστόρημα διανθισμένο με τις -τραβηγμένες- απόψεις του συγγραφέα σχετικά με την ιστορία του Ιησού, της Μαγδαληνής και των μυστικιστών ταγμάτων (Ναϊτών).

Μπορεί το συγκεκριμένο βιβλίο να μην "τρανταξε" όσο πιστευανε την εκκλησία ,αλλά ένα μικρό κουνηματάκι το έκανε ......

Προσωπικά δεν ήξερα την ιστορία με την Μαγδαληνη ούτε με τους Ναίτες (τι ήταν και τι έκαναν ) ........Μέσα από το βιβλίο όμως είδα και δυο πραγμάτα παραπάνω .Δεν το εψαξα πιο πολύ.....Αλλά ένας σπόρος αμφιβολίας μπαίνει μέσα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με χαροποιεί από τη μια το γεγονός ότι κάποτε και θέματα ταμπού όπως η θρησκεία αρχίζουν και γίνονται αντικείμενο κριτικής και αμφισβήτησης. Είναι δείγμα υγείας, και φυσικά συμβαίνει κατ΄αρχήν στην πιο κοσμική μεγάλη θρησκεία, το Χριστιανισμό και δη το Ρωμαιοκαθολικό.

Από την άλλη όμως προβληματίζομαι και ανησυχώ για το δρόμο που θα πάρει αυτή η αμφισβήτηση. Θα παραμείνει σε ορθολογικά πλαίσια, ή θα κατρακυλήσει σε λαϊκίστικα "αποκρυφιστικά" μονοπάτια, στο δρόμο που άνοιξε ο ΚΒΣ Ντα Βίντσι, δίκην μεσαιωνικών μυθοπλασιών, και πέρα από κάθε όριο επιστημονικότητας και ορθολογισμού, απλά και μόνο προς τέρψιν της ενστικτώδους περιέργειας μας, και όχι του νου μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριτική και αμφισβήτηση -πρέπει να- γίνεται Δημήτρη Κ. Συμφωνώ.

Αυτό όμως πρέπει να γίνεται σύμφωνα με τα πιστεύω (και ερευνώ ταυτόχρονα) και τη νοημοσύνη του καθενός.

Στις μεθόδους, πρακτικές, την υποκρισία και την αναντιστοιχία λόγων και έργων των "εκπροσώπων" των θρησκειών.Ολων των θρησκειών.

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι καταρρίπτεται όλη η φιλοσοφία -κατ' εμέ- της θρησκευτικής πίστης από την έκδοση οποιουδήποτε βιβλίου, ανακατεύοντας διάφορες θεωρίες, αναμεμιγμένες με γοητευτικά μεσαιωνικά μυστήρια και γεγονότα και διάφορα άλλα που "ανεβάζουν τις πωλήσεις".

Ούτε και από την ανακάλυψη ενός χειρόγραφου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με χαροποιεί από τη μια το γεγονός ότι κάποτε και θέματα ταμπού όπως η θρησκεία αρχίζουν και γίνονται αντικείμενο κριτικής και αμφισβήτησης. Είναι δείγμα υγείας, και φυσικά συμβαίνει κατ΄αρχήν στην πιο κοσμική μεγάλη θρησκεία, το Χριστιανισμό και δη το Ρωμαιοκαθολικό.

Οτι ειναι δυνατο και μας φοβιζει το αμφισβητουμε-ανθρωπινη αντιδραση

Από την άλλη όμως προβληματίζομαι και ανησυχώ για το δρόμο που θα πάρει αυτή η αμφισβήτηση.

Ο καθενας προβληματιζεται βασει των αντοχων του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θεολόγος Δημήτρη βιάζεσαι πολυ νομίζω

http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?...4740&m=A47&aa=1

Γιάννη, ο κ.Γαλίτης ήταν καθηγητής μου στο Πανεπιστήμιο. Είχε πει κάτι σπουδαίο: "Στην πίστη, στην θρησκεία και στην Θεολογία δεν υπάρχει λογική. Τον Θεό τον βρίσκεις με την καρδιά και όχι με την λογική".

Η θρησκεία και δη η Θεολογία απαντάει κλισέ, όπως κάποτε οι Κνίτες απαντούσαν κλισέ μιας και διδασκόταν από τους καθοδηγητές τους τι θα απαντήσουν σε δεδομένες ερωτήσεις κάποιων.

Καταλαβαίνετε τι εννοώ. Οι απαντήσεις του κ.Γαλίτη είναι έτοιμες και πακεταρισμένες χωρίς ίχνος πρωτοτυπίας. Αιώνες τώρα οι ίδιες απαντήσεις.

Τα ανεπίσημα ευαγγέλια -ισόκυρα κατ'εμέ και με τα εγκεκριμένα- είναι κατά πολύ παλαιότερα από τις αποφάσεις των Οικουμενικών Συνόδων.

Γιατί είναι λοιπόν θεόπνευστο το σύμβολο της Πίστεως και όχι τα ανεπίσημα ευαγγέλια;

Να ξεκαθαρίσω κάτι: Μιλάω ιστορικά και όχι θεολογικά. Θεολογική συζήτηση δεν μπορεί να γίνει: Εκεί δέχεσαι το δόγμα και τέλος. Πετάει ο γάιδαρος, πετάει που λένε και στα χωριά.

Η Καινή (και η Παλαιά) Διαθήκη ΔΕΝ είναι ιστορικά βιβλία.Μάλιστα -στο ιστορικό τους καθαρά πλαίσιο- είναι γεμάτα από αντιφάσεις, ανακρίβειες και κενά.Αυτό το παραδέχονται και οι ίδιοι οι θεολόγοι.

Βρίθει ανακριβειών η Καινή Διαθήκη και μάλιστα οι ευαγγελιστές μεταξύ τους είναι σα να μαλλώνουν ενίοτε.

Φυσικά και το παραδέχονται οι θεολόγοι, κάθε λογικός άνθρωπος το παραδέχεται.

Η Παλαιά Διαθήκη είναι η μυθολογία των εβραίων και δεν επιδέχεται επιστημονικής συζήτησης...

Το μεγαλύτερο διάστημα αυτών των αιώνων, εκατομμύρια -στην κυριολεξία- άνθρωποι πέθαναν για την τήρηση αυτών των κανόνων.

.... και σκότωσαν για την τήρηση των κανόνων Νίκο...

ερώτησης ......

επειδή έχει εξαντληθεί και νομίζω ότι επανακυκλοφορεί ,να το παρω ή το λινκ που έδωσες έχει ότι και το τεύχος ?

Το τεύχος Όλγα περιέχει το Ευαγγέλιο του Ιούδα και ερμηνευτικά σχόλια. Αυτά δεν περιλαμβάνονται στο λινκ. Ξέρεις και ο Λαμπράκης [Δ.Ο.Λ.] που εκδίδει το περιοδικό κάτι πρέπει να βγάλει μέρες που είναι...

Μπορεί το συγκεκριμένο βιβλίο να μην "τρανταξε" όσο πιστευανε την εκκλησία ,αλλά ένα μικρό κουνηματάκι το έκανε ......

Προσωπικά δεν ήξερα την ιστορία με την Μαγδαληνη ούτε με τους Ναίτες (τι ήταν και τι έκαναν ) ........Μέσα από το βιβλίο όμως είδα και δυο πραγμάτα παραπάνω .Δεν το εψαξα πιο πολύ.....Αλλά ένας σπόρος αμφιβολίας μπαίνει μέσα σου

Και το Illuminati και ο Κώδικας Ντα Βίντσι, ταρακούνησαν τον κόσμο, όχι την εκκλησία και δη την Καθολική.

Πολλοί ψάχτηκαν και ψάχνονται.

Συμφωνώ ότι και τα δύο είναι περιπετειούλες με ψήγματα και σπέρματα προβληματισμού, αλλά αλλιώς δεν θα γινόταν γνωστά.

Πόσοι θα πήγαιναν σε μια διάλεξη σε ένα πνευματικό κέντρο σχετικά με την Μαρία Μαγδαληνή;

Τα ψήγματα φίλοι μου έχουν μεγαλύτερη διασπορά.

Τον "Τσε" και την Βαστίλη το 99% των εφήβων τα έμαθε από τα τραγούδια του Βασίλη Παπακωνσταντίνου και όχι από την Παπαρήγα ή το Κέντρο Μαρξιστικών Ερευνών.

Από εκεί ψάχτηκε και ρώτησε ποιος ήταν ο Τσε και τι σημαίνει "δεν θα περάσει ο φασισμός" ή ποιος ήταν ο Σωτήρης Πέτρουλας.

Η εμμεσότητα είναι πάντα πιο αποτελεσματική.

Εμένα με χαροποιεί από τη μια το γεγονός ότι κάποτε και θέματα ταμπού όπως η θρησκεία αρχίζουν και γίνονται αντικείμενο κριτικής και αμφισβήτησης. Είναι δείγμα υγείας, και φυσικά συμβαίνει κατ΄αρχήν στην πιο κοσμική μεγάλη θρησκεία, το Χριστιανισμό και δη το Ρωμαιοκαθολικό.

Από την άλλη όμως προβληματίζομαι και ανησυχώ για το δρόμο που θα πάρει αυτή η αμφισβήτηση. Θα παραμείνει σε ορθολογικά πλαίσια, ή θα κατρακυλήσει σε λαϊκίστικα "αποκρυφιστικά" μονοπάτια, στο δρόμο που άνοιξε ο ΚΒΣ Ντα Βίντσι, δίκην μεσαιωνικών μυθοπλασιών, και πέρα από κάθε όριο επιστημονικότητας και ορθολογισμού, απλά και μόνο προς τέρψιν της ενστικτώδους περιέργειας μας, και όχι του νου μας;

Δημήτρη όσο η επιστήμη προχωρά, τόσο θα μεγαλώνει η αμφισβήτηση.

Γιατί νομίζεις δεν δίνει η Ρωμαιοκαθολική εκκλησία την περίφημη ιερή σινδόνη για ραδιοχρονολόγηση στους επιστήμονες;

Γιατί έχουν πάψει πια να εμφανίζουν τίμια ξύλα οι κάθε λογής τσαρλατάνοι;

Τα τίμια ξύλα σε μοναστήρια και εκκλησίες είναι τόσο πολλά που ο Χριστός πρέπει να σταυρώθηκε σε σταυρό ύψους 15 χιλιομέτρων όπως είχα διαβάσει σε κάποια έρευνα...

Κριτική και αμφισβήτηση -πρέπει να- γίνεται Δημήτρη Κ. Συμφωνώ.

Αυτό όμως πρέπει να γίνεται σύμφωνα με τα πιστεύω (και ερευνώ ταυτόχρονα) και τη νοημοσύνη του καθενός.

Στις μεθόδους, πρακτικές, την υποκρισία και την αναντιστοιχία λόγων και έργων των "εκπροσώπων" των θρησκειών.Ολων των θρησκειών.

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι καταρρίπτεται όλη η φιλοσοφία -κατ' εμέ- της θρησκευτικής πίστης από την έκδοση οποιουδήποτε βιβλίου, ανακατεύοντας διάφορες θεωρίες, αναμεμιγμένες με γοητευτικά μεσαιωνικά μυστήρια και γεγονότα και διάφορα άλλα που "ανεβάζουν τις πωλήσεις".

Ούτε και από την ανακάλυψη ενός χειρόγραφου.

Το χειρόγραφο έχει επιστημονική αξία και όχι θρησκευτική.

Ήταν χαμένο για 16 αιώνες και βρέθηκε...

Η θρησκεία είναι εσωτερικό ζήτημα του καθενός. Δεν κατηγόρησα ποτέ κάποιον άνθρωπο επειδή πιστεύει.

Κατηγορώ όμως κάποιους κατ' επάγγελμα χριστιανούς που ξεσηκώνουν τον κόσμο για τις ταυτότητες, ή ανακατεύονται με την πολιτική λες και έλυσαν τα δικά τους τα χάλια.

Κατηγορώ τους κατασκευαστές θαυμάτων που εκμεταλλεύονται το θρησκευτικό συναίσθημα κάποιων ανθρώπων.

Χαίρομαι πραγματικά για την νηφάλια και ήπια συζήτηση.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, ο κ.Γαλίτης ήταν καθηγητής μου στο Πανεπιστήμιο. Είχε πει κάτι σπουδαίο: "Στην πίστη, στην θρησκεία και στην Θεολογία δεν υπάρχει λογική. Τον Θεό τον βρίσκεις με την καρδιά και όχι με την λογική".

Η θρησκεία και δη η Θεολογία απαντάει κλισέ, όπως κάποτε οι Κνίτες απαντούσαν κλισέ μιας και διδασκόταν από τους καθοδηγητές τους τι θα απαντήσουν σε δεδομένες ερωτήσεις κάποιων.

Καταλαβαίνετε τι εννοώ. Οι απαντήσεις του κ.Γαλίτη είναι έτοιμες και πακεταρισμένες χωρίς ίχνος πρωτοτυπίας. Αιώνες τώρα οι ίδιες απαντήσεις.

Τα ανεπίσημα ευαγγέλια -ισόκυρα κατ'εμέ και με τα εγκεκριμένα- είναι κατά πολύ παλαιότερα από τις αποφάσεις των Οικουμενικών Συνόδων.

Γιατί είναι λοιπόν θεόπνευστο το σύμβολο της Πίστεως και όχι τα ανεπίσημα ευαγγέλια;

Να ξεκαθαρίσω κάτι: Μιλάω ιστορικά και όχι θεολογικά. Θεολογική συζήτηση δεν μπορεί να γίνει: Εκεί δέχεσαι το δόγμα και τέλος. Πετάει ο γάιδαρος, πετάει που λένε και στα χωριά.

Βρίθει ανακριβειών η Καινή Διαθήκη και μάλιστα οι ευαγγελιστές μεταξύ τους είναι σα να μαλλώνουν ενίοτε.

Φυσικά και το παραδέχονται οι θεολόγοι, κάθε λογικός άνθρωπος το παραδέχεται.

Η Παλαιά Διαθήκη είναι η μυθολογία των εβραίων και δεν επιδέχεται επιστημονικής συζήτησης...

.... και σκότωσαν για την τήρηση των κανόνων Νίκο...

Το τεύχος Όλγα περιέχει το Ευαγγέλιο του Ιούδα και ερμηνευτικά σχόλια. Αυτά δεν περιλαμβάνονται στο λινκ. Ξέρεις και ο Λαμπράκης [Δ.Ο.Λ.] που εκδίδει το περιοδικό κάτι πρέπει να βγάλει μέρες που είναι...

Και το Illuminati και ο Κώδικας Ντα Βίντσι, ταρακούνησαν τον κόσμο, όχι την εκκλησία και δη την Καθολική.

Πολλοί ψάχτηκαν και ψάχνονται.

Συμφωνώ ότι και τα δύο είναι περιπετειούλες με ψήγματα και σπέρματα προβληματισμού, αλλά αλλιώς δεν θα γινόταν γνωστά.

Πόσοι θα πήγαιναν σε μια διάλεξη σε ένα πνευματικό κέντρο σχετικά με την Μαρία Μαγδαληνή;

Τα ψήγματα φίλοι μου έχουν μεγαλύτερη διασπορά.

Τον "Τσε" και την Βαστίλη το 99% των εφήβων τα έμαθε από τα τραγούδια του Βασίλη Παπακωνσταντίνου και όχι από την Παπαρήγα ή το Κέντρο Μαρξιστικών Ερευνών.

Από εκεί ψάχτηκε και ρώτησε ποιος ήταν ο Τσε και τι σημαίνει "δεν θα περάσει ο φασισμός" ή ποιος ήταν ο Σωτήρης Πέτρουλας.

Η εμμεσότητα είναι πάντα πιο αποτελεσματική.

Δημήτρη όσο η επιστήμη προχωρά, τόσο θα μεγαλώνει η αμφισβήτηση.

Γιατί νομίζεις δεν δίνει η Ρωμαιοκαθολική εκκλησία την περίφημη ιερή σινδόνη για ραδιοχρονολόγηση στους επιστήμονες;

Γιατί έχουν πάψει πια να εμφανίζουν τίμια ξύλα οι κάθε λογής τσαρλατάνοι;

Τα τίμια ξύλα σε μοναστήρια και εκκλησίες είναι τόσο πολλά που ο Χριστός πρέπει να σταυρώθηκε σε σταυρό ύψους 15 χιλιομέτρων όπως είχα διαβάσει σε κάποια έρευνα...

Το χειρόγραφο έχει επιστημονική αξία και όχι θρησκευτική.

Ήταν χαμένο για 16 αιώνες και βρέθηκε...

Η θρησκεία είναι εσωτερικό ζήτημα του καθενός. Δεν κατηγόρησα ποτέ κάποιον άνθρωπο επειδή πιστεύει.

Κατηγορώ όμως κάποιους κατ' επάγγελμα χριστιανούς που ξεσηκώνουν τον κόσμο για τις ταυτότητες, ή ανακατεύονται με την πολιτική λες και έλυσαν τα δικά τους τα χάλια.

Κατηγορώ τους κατασκευαστές θαυμάτων που εκμεταλλεύονται το θρησκευτικό συναίσθημα κάποιων ανθρώπων.

Χαίρομαι πραγματικά για την νηφάλια και ήπια συζήτηση.

doctor

- Το «Ευαγγέλιο του Ιούδα» δεν το έγραψε ο Ιούδας;

«Πότε πρόφτασε να το γράψει; Αφού αμέσως μετά την προδοσία αυτοκτόνησε. Εξάλλου, όπως είπαμε, υπάρχουν πολλά στοιχεία που πείθουν ότι πρέπει να γράφτηκε γύρω στο 150 μ.X. Ακούστε μια φράση από το "Ευαγγέλιο του Ιούδα": "Μια ημέρα ήταν με τους μαθητές του στην Ιουδαία και τους βρήκε συγκεντρωμένους μαζί να κάθονται σε ευσεβή προσήλωση. Οταν πλησίασε τους μαθητές του, συγκεντρωμένους και καθισμένους και να προσφέρουν την προσευχή της ευχαριστίας πάνω στον άρτο, αυτός γέλασε. Οι μαθητές είπαν σ' αυτόν, Κύριε, γιατί γελάς με την προσευχή μας της ευχαριστίας;" (εδάφ. 33-34). Τέτοιο πράγμα δεν μπορεί να έγινε ενόσω ζούσε ο Χριστός, αφού την Ευχαριστία την παρέδωσε στον Μυστικό Δείπνο. H τέλεση της Θείας Ευχαριστίας, η θεία λειτουργία θα λέγαμε απλά, άρχισε να τελείται μετά την Ανάσταση».

Το απόσπασμα απο την συνέντευξη του Γαλίτη το αναφέρω καθαρα για ιστορικούς λόγους κι έχει να κάνει με τις χρονικές ανακρίβειες του Ευαγγελίου του Ιούδα.

Αλλωστε την ιστορική του αξία κανένας δεν την αμφισβήτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...