Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ενδοκοινοτική απόκτηση δειγμάτων δωρεάν - Δηλώσεις


alamanos

Ερώτηση

Επιχείρηση παρέλαβε κάποια δείγματα από Κοινοτική χώρα χωρίς χρέωση (Δελτίο αποστολής).

Έμφανίζω την απόκτηση στο Intrastat με αξία 1 και κωδικό Φύση Συναλλαγής 12.

Στον Ανακεφαλαιωτικό Πίνακα Εκδ.Αποκτ. (VIES) συμπεριλαμβάνω την συναλλαγή;

Εγγραφή στα βιβλία κάνω; (Δεν τηρείται θεωρημένη αποθήκη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Επιχείρηση παρέλαβε κάποια δείγματα από Κοινοτική χώρα χωρίς χρέωση (Δελτίο αποστολής).

Έμφανίζω την απόκτηση στο Intrastat με αξία 1 και κωδικό Φύση Συναλλαγής 12.

Στον Ανακεφαλαιωτικό Πίνακα Εκδ.Αποκτ. (VIES) συμπεριλαμβάνω την συναλλαγή;

Εγγραφή στα βιβλία κάνω; (Δεν τηρείται θεωρημένη αποθήκη)

O κωδικός συναλλαγής 12 είναι τμήμα της περίπτωσης 1.

"Όλες οι συναλλαγές που συνεπάγονται μεταβίβαση κυριότητας με αντιπαροχή"

Γνώμη μου είναι ότι η παραλαβή δειγμάτων χωρίς χρέωση υπάγεται στις εξαιρέσεις .....

περίπτωση δ) 8.Τα εμπορικά δείγματα.

Δηλαδή ούτε intrastat ούτε ανακεφαλαιωτικός.......

Στα βιβλία θα γίνει εγγραφή τυχόν εξόδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Intrastat SOULI θα γίνει όπωσδήποτε.

Υπάρχει διακίνηση αγαθών.

Εάν έστελνες στην ελλάδα , δεν θα εξέδιδες ΔΑ ?

ΠΟΛ 1176/27-06-2005

Βλ. "ΔΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΙΓΜΑΤΑ"

Ετσι λοιπον ο ανακεφαλαιωτικός που δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με ιντραστατ δεν θα γίνει εφ'όσον

δεν υπάρχει αξία.

Εαν είχες ΔΑ "άνευ εμπορικής αξίας" θα εξέδιδες Τιμολογιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Γνώμη μου είναι ότι η παραλαβή δειγμάτων χωρίς χρέωση υπάγεται στις εξαιρέσεις .....

περίπτωση δ) 8.Τα εμπορικά δείγματα.

εξήγησε μου απλά τον κατάλογο των εξαιρέσεων.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατά την αποστολή ή παραλαβή δώρων ή δειγμάτων υποβάλλεται δήλωση Intrastat;

Κατά την αποστολή ή παραλαβή δώρων ή δειγμάτων υποβάλλεται η αντίστοιχη κατά περίπτωση δήλωση Intrastat στην οποία, εκτός των άλλων πεδίων, συμπληρώνονται και τα πεδία φύση συναλλαγής, τιμολογούμενο ποσό και στατιστική αξία ως εξής:

•Το πεδίο Φύση Συναλλαγής με τον κωδικό 12, προκειμένου περί δειγμάτων (με ή χωρίς αξία) και 33, προκειμένου περί δώρων.

•Το πεδίο Τιμολογούμενο Ποσό, εάν μεν αναγράφεται αξία συμπληρώνεται η φορολογητέα αξία του τιμολογίου, σε αντίθετη περίπτωση αναγράφεται ο αριθμός 1.

•Το πεδίο Στατιστική Αξία, εάν υπάρχει αξία συμπληρώνεται, λαμβανομένων υπόψη και των δαπανών ασφαλίστρων και ναύλου, κατά τα γνωστά. Στην αντίθετη περίπτωση, το πεδίο αυτό συμπληρώνεται με την κατ΄ εκτίμηση (πιθανολογούμενη) αξία των αγαθών, προσαυξημένη με το αναλογούν ποσοστό των ναύλων και των ασφαλίστρων μέχρι τα σύνορα της χώρας.

Πηγή

http://eurostat.statistics.gr/intrastat/faq.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όσον αφορά την αποστολή δειγμάτων και τη μη υποβολή Ανακεφαλαιωτικού Πίνακα υπάρχει κάποια απόφαση στην οποία μπορώ να βασιστώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια απόφαση στην οποία αναφέρεται η μη υποχρέωση υποβολής Ανακεφαλαιωτικού Πίνακα για παραλαβή δειγμάτων - καταλόγων που αποστέλλονται χωρίς χρέωση; Δεν βρίσκω πουθενά ακριβής οδηγίες για ανακεφαλαιωτικούς πίνακες, παρά μόνο για intrastat.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Πέτρος Τσαμπαρλής

Καλημέρα.Έχω τιμολόγιο ενδοκοινοτικής που ναι μεν λέει ότι πρόκειται για "Δώρο" (Free of Charge) αλλά αναφέρει και αξία.Τι κάνω; Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο πελάτης μου όντως δεν το πληρωσε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.Έχω τιμολόγιο ενδοκοινοτικής που ναι μεν λέει ότι πρόκειται για "Δώρο" (Free of Charge) αλλά αναφέρει και αξία.Τι κάνω; Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο πελάτης μου όντως δεν το πληρωσε..

 

Καλησπέρα.....

 

Επαναφέροντας το θέμα....τελικά στην παραπάνω περίπτωση (όταν στο Τιμολόγιο αναγράφεται αξία αλλά διευκρινίζεται ότι είναι "Free of Charge", ως Δώρα στους Πελάτες) να υποβάλλουμε ΜΟΝΟ INTRASTAT και όχι Ανακεφαλαιωτικό Πίνακα?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα.

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα.

Επειδή είναι η πρώτη φορά που χρειάζεται να στείλω Ιntrastat.

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

Έχω πχ 5 invoice που έχουν απο 50 είδη το καθένα. Θα πρέπει να κάνω 250 εγγραφές το κάθε είδος ξχωριστά. Σωστά?

Επίσης:

Οι τιμές που δέχονται τα πεδία 'Καθαρή Μάζα', 'Συμπλ. Μονάδα', 'Τιμολογούμενο Ποσό' και 'Στατιστική Αξία' είναι ακέραιοι αριθμοί μεγαλύτεροι από το μηδέν (0).

Οπότε αν έχω πχ βάρος 0,173 (ή και 0) βάζω 1 στην καθαρή μάζα?

Και με τις αξίες το ίδιο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα.

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα.

Επειδή είναι η πρώτη φορά που χρειάζεται να στείλω Ιntrastat.

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

Έχω πχ 5 invoice που έχουν απο 50 είδη το καθένα. Θα πρέπει να κάνω 250 εγγραφές το κάθε είδος ξεχωριστά. Σωστά? (Λάθος. Κάνεις ταξινόμηση βάση α) κωδικού intrastat β) χώρα προέλευσης και γ) τρόπο μεταφοράς και τα καταχωρείς συγκετρωτικά

Επίσης:

Οι τιμές που δέχονται τα πεδία 'Καθαρή Μάζα', 'Συμπλ. Μονάδα', 'Τιμολογούμενο Ποσό' και 'Στατιστική Αξία' είναι ακέραιοι αριθμοί μεγαλύτεροι από το μηδέν (0).

Οπότε αν έχω πχ βάρος 0,173 (ή και 0) βάζω 1 στην καθαρή μάζα? Σωστά 

Και με τις αξίες το ίδιο? Ακριβώς

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Συνάδελφοι καλημέρα.

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα.

Επειδή είναι η πρώτη φορά που χρειάζεται να στείλω Ιntrastat.

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

Έχω πχ 5 invoice που έχουν απο 50 είδη το καθένα. Θα πρέπει να κάνω 250 εγγραφές το κάθε είδος ξεχωριστά. Σωστά? (Λάθος. Κάνεις ταξινόμηση βάση α) κωδικού intrastat β) χώρα προέλευσης και γ) τρόπο μεταφοράς και τα καταχωρείς συγκετρωτικά

Επίσης:

Οι τιμές που δέχονται τα πεδία 'Καθαρή Μάζα', 'Συμπλ. Μονάδα', 'Τιμολογούμενο Ποσό' και 'Στατιστική Αξία' είναι ακέραιοι αριθμοί μεγαλύτεροι από το μηδέν (0).

Οπότε αν έχω πχ βάρος 0,173 (ή και 0) βάζω 1 στην καθαρή μάζα? Σωστά 

Και με τις αξίες το ίδιο? Ακριβώς

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Έστω λοιπόν οτι όλα τα εμπορεύματα ήρθαν οδικώς απ'την ίδια χώρα.

Ομαδοποιώ όσα έχουν ίδιο οκταψήφιο κωδικό και τα στέλνω συγκεντρωτικά.

Ανεξάρτητα αν είναι σε διαφορετικά invoice?

 

πχ: invoice 1: κωδικοί: 61103099 0,137kg 15.2 αξία

                                    61046300 0,523kg 20.4 αξία

 

και invoice 2:                61103099 0.647kg  12,10 αξία

                                    62021310  0,745kg  9,08 αξία

 

Θα κάνω 3 εγγραφές 61103099 1kg 27 αξία

                                  61046300 1kg 20 αξία

                                  62021310 1kg 9 αξία

 

Το πέτυχα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάνεις την ταξινόμηση ασχέτως των invoice δηλαδή όλα μαζί τα 61103099 από την ίδια χώρα και τον ίδιο τρόπο μεταφοράς. Άσχετα εάν τα έχεις προμηθευτεί από 2 ή 3 ή περισσότερους οίκους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω την εντύπωση ότι μετά την αλλαγή των κωδικών φύσης συναλλαγής για μεταφορά δειγμάτων

δεν υποβάλουμε πια ούτε intrastat.

 

Υποβάλλεται δήλωση Intrastat στις περιπτώσεις που αποστέλλονται αγαθά επί παρακαταθήκη με σκοπό την πώληση επί προμήθεια

Ναι, υποβάλλεται δήλωση Intrastat με την ένδειξη ¨Αποστολή¨ μέσα στη φορολογική περίοδο που εκδίδονται τα σχετικά δελτία αποστολής. Στη δήλωση αυτή συμπληρώνονται, μεταξύ των άλλων πεδίων, και τα πεδία φύση συναλλαγής, τιμολογούμενο ποσό και στατιστική αξία, ως εξής:
·Το πεδίο Φύση Συναλλαγής με τον κωδικό 12.
·Το πεδίο Τιμολογούμενο Ποσό εφόσον εκδίδεται τιμολόγιο με την αξία της αποστελλόμενης ποσότητας. Στην περίπτωση που δεν εκδίδεται τιμολόγιο αλλά δελτίο αποστολής, χωρίς να αναγράφεται σ΄ αυτό και αξία, τότε αναγράφεται η μονάδα (1).
·Το πεδίο Στατιστική Αξία εάν υπάρχει αξία συμπληρώνεται, λαμβανομένων υπόψη και των δαπανών ασφαλίστρων και ναύλου, κατά τα γνωστά. Στην αντίθετη περίπτωση, το πεδίο αυτό συμπληρώνεται με την κατ΄ εκτίμηση (πιθανολογούμενη) αξία των αγαθών, προσαυξημένη με το αναλογούν ποσοστό των ναύλων και των ασφαλίστρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...