Jump to content
  • 0

ΔΩΡΟ ΠΑΣΧΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΜΕ ΤΟ PAYROLL ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ

Guest GEORGIA P.
 Share

Question

Guest GEORGIA P.

1)στην εταιρία που εργάζομαι δουλευουν το payroll2 και δίνονταςς τα στοιχεία αυτόματα από τις καρτέλλες των εργαζομένων μου υπολόγισε το δωρο πάσχα. το θέμα είναι ότι δεν καταλαβαίνω τον τρόπο που το υπολογίζει και έτσι δεν μπορώ να ελεγξω την ορθοτητά του..

για παραδειγμα (ολα τα άτομα εργάζονται πριν 1.1.06), είναι μισθωτός, εργαζεται 25 μέρες ανά περίοδο... και ειδκότητα αποθηκαριος....

βασικο μισθό / ημερ. 664,92

τακτικες αποδοχές 664,92

ημερομίσθιο 26,60

ωρομίσθιο 3,99

ημ. Δ.Π, ημ. Δ.Χ. , επιδ. αδ. 12,50 ( τι είναι αυτό?)

αποδοχεσ με κρατησεις 346,35 ( και αυτό πως υπολογίζεται??)

κρατήσεις ΙΚΑ 55,42

μασ κάνει δώρο πάσχα...... 290,93

εγω λέω... 664,92/2=332,46+ 12,50=344,96 - κρατήσεις

σωστό??

γιατί δεν συμφωνεί??

11 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Guest Επισκέπτης

Διαβασε την Υ.Α.19040/1981 (απο πανω ειναι ) για να μαθεις πως βγαινει το ΔΠ .

ο εξυπνακιας

• 0

Εμένα γιατί μου φαίνονται τα ποσά του PAYROLL σωστά?

664,92 / 2 = 332,46 * 1,04166 (προσαυξ.Δώρο Πάσχα) = 346,31 (Εντάξει.έχει 0,04 λεπτά διαφορά)

346,31 - 16% κρατήσεις εργαζομένου

290,90 πληρωτέο

Άρα δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα

• 0
1)στην εταιρία που εργάζομαι δουλευουν το payroll2 και δίνονταςς τα στοιχεία αυτόματα από τις καρτέλλες των εργαζομένων μου υπολόγισε το δωρο πάσχα. το θέμα είναι ότι δεν καταλαβαίνω τον τρόπο που το υπολογίζει και έτσι δεν μπορώ να ελεγξω την ορθοτητά του..

για παραδειγμα (ολα τα άτομα εργάζονται πριν 1.1.06), είναι μισθωτός, εργαζεται 25 μέρες ανά περίοδο... και ειδκότητα αποθηκαριος....

βασικο μισθό / ημερ. 664,92

τακτικες αποδοχές 664,92

ημερομίσθιο 26,60

ωρομίσθιο 3,99

ημ. Δ.Π, ημ. Δ.Χ. , επιδ. αδ. 12,50 ( τι είναι αυτό?) τόσα ημερομίσθια δικαιούστε δώρο πάσχα

αποδοχεσ με κρατησεις 346,35 ( και αυτό πως υπολογίζεται??) (664,92*12,50/25)+4,2%

κρατήσεις ΙΚΑ 55,42

μασ κάνει δώρο πάσχα...... 290,93 ΣΩΣΤΟ

εγω λέω... 664,92/2=332,46+ 12,50=344,96 - κρατήσεις

σωστό??

γιατί δεν συμφωνεί??

• 0
Guest GEORGIA P.

το =4,2% τι είναι..?? από που βγαίνει.. εχει σχέσει με τους πίνακές που αναφέρει ο gus..??

αυτό δεν γνώριζα..

• 0
Guest Μαρία
το =4,2% τι είναι..?? από που βγαίνει.. εχει σχέσει με τους πίνακές που αναφέρει ο gus..??

αυτό δεν γνώριζα..

Νομίζω ότι θα πρέπει να διαβάσεις σε βιβλία εργατικού δικαίου και πρακτικούς οδηγούς όπως π.χ. της PIM, του Λαναρά, Λεοντάρη κ.λπ. τα κεφάλαια που αφορούν τα δώρα γιατί εκεί υπάρχουν οι πίνακες και αρκετά παραδείγματα. Αν δεν κατανοήσεις πως βγαίνουν τα δώρα δεν θα μπορείς να τα τσεκάρεις.

Η μισθοδοσία θέλει διάβασμα κατ' αρχήν (φιλική συμβουλή).

• 0

αυτό δεν γνώριζα..

Η μισθοδοσια ειναι το δυσκολοτερο κοματι της εργασιας μας.Γι αυτο και οι κατεχωντες ειναι περιζητητοι...Διαβασε ,διαβασε ,ρωτα και ερευνα..τιποτα δεν παει χαμενο.

Το payroll κατα την γνωμη μου ειναι το καλυτερο προγραμμα του ειδους για μικρες μοναδες.

taxnet

• 0
Guest GEORGIA P.

ευχαριστώ.. μόλις προμηθεύτηκα ένα βιβλιαράκι..

έτσι για την ιστορία παραθέτω την λυση της απορίας μου..

....βάση ΥΑ... στις τακτικές αποδοχές των εργαζομένωνβάσει των οποίων υπολογίζονται τα δώρα συμπεριλαμβάνεται και το επίδομα αδείας. δηλ. τα δώρα πασχα χριστουγ. αυξάνονται κατά την αναλογία του επιδόματος αδείας που είναι 0,04166=0,50/12μηνες..

• 0
ευχαριστώ.. μόλις προμηθεύτηκα ένα βιβλιαράκι..

έτσι για την ιστορία παραθέτω την λυση της απορίας μου..

....βάση ΥΑ... στις τακτικές αποδοχές των εργαζομένωνβάσει των οποίων υπολογίζονται τα δώρα συμπεριλαμβάνεται και το επίδομα αδείας. δηλ. τα δώρα πασχα χριστουγ. αυξάνονται κατά την αναλογία του επιδόματος αδείας που είναι 0,04166=0,50/12μηνες..

Μην ψαχνεις σε βιβλία , διαβασε μόνο την Υ.Α.19040/1981 . Αν δεν την διαβασεις θα εχεις συνεχεια απορίες . Και μην πιστευεις ότι κανενα πρόγραμμα μπορεί να σου κάνει την μισθοδοσία σωστά .

• 0

Συμφωνώ με τον CEL ως προς τα προγράμματα. Και το πιο καλό πρόγραμμα της αγοράς -δεν θα πω ποιό θεωρώ καλύτερο- πρέπει σε μηνιαία βάση να ελέγχεται για τα αποτελέσματά του και κυρίως στις περιόδους που δεν είναι ίδιες με τις άλλες. Π.χ. Επιδόματα, έκτακτα ποσά κλπ. Επίσης πρέπει να ελέγχεται ο φόρος που παρακρατείται για να μην υπάρχει μεγάλη απόκλιση από το ετήσιο ποσό και πρέπει να επιστραφούν ή να πληρωθούν μεγάλα ποσά σε φορολογούμενους με την εκκαθάριση.

Και βέβαια το βασικότερο όλων είναι αυτός που χειρίζεται το πρόγραμμα να ξέρει απο μισθοδοσία, γιατί δεν είναι λίγες οι φορές που οι προγραμματιστές αντιλαμβάνονται διαφορετικά τα πράγματα.

• 0
Guest GEORGIA P.

ναι.. εε..

επομένως καλά κάνω και το τσεκάρω..

θα προσέξω ιδιαίτερα τα όσα μου είπατε..

ευχαριστώ..