Προς το περιεχόμενο

ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ - Αγορα αυτοκινητου απο Ο.Ε.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?

ΕΤΑΙΡΕΙΑ Ο.Ε. ΘΕΛΕΙ ΜΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ. ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ . ΜΕ ΤΙ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΦΟΣΟΝ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΗΣ? ΜΕ ΤΟΝ ΦΠΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ?

ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΤΗΣ ΔΟΥ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εταιρεια θα πρεπει να εκδοσει Τιμολογιο Αγορας, αφου ο ιδιωτης δεν μπορει να εκδοσει στοιχεια.

το Τιμολογιο Αγορας ειναι θεωρημενο στοιχειο οποτε πρεπει να μεριμνησετε γι αυτο προ της αγορας!

φπα δεν υπαρχει αλλα υπαρχει χαρτοσημο!

στην μεταβιβαση δεν θα υπαρχει προβλημα!

στο μηχανολογικο ομως θα πρεπει να δειτε τι χρειαζεται για την αλλαγη χρησης (απο ιδιωτικη σε επαγγελματικη)

διορθωση

ακυρον το χαρτοσημο!!

ειναι αυτοκινητο δεν εχει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΟΠΟΤΕ ΘΕΩΡΗΤΑΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΤΗΣ Ο.Ε. ΚΑΙ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ , ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ,ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΤΗΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΕΤΣΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΟΠΟΤΕ ΘΕΩΡΗΤΑΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΤΗΣ Ο.Ε. ΚΑΙ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ , ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ,ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΤΗΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΕΤΣΙ?

οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ενα αλλο ερωτημα.η αποκτηση ιχ αυτοκινητου απο οε εχει καμμια σχεση με τροποποιηση καταστατικου της?δηλαδη θα εχουμε απο πριν τροποποιηση η οχι καταστατικου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα αλλο ερωτημα.η αποκτηση ιχ αυτοκινητου απο οε εχει καμμια σχεση με τροποποιηση καταστατικου της?δηλαδη θα εχουμε απο πριν τροποποιηση η οχι καταστατικου ?

δεν χρειαζεται τροποποιηση καταστατικου!

τροποποιηση κανουμε αν καποιο απο τα αρθρα του καταστατικου αλλαζουν!

εν προκειμενου δεν αλλαζει τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
δεν χρειαζεται τροποποιηση καταστατικου!

τροποποιηση κανουμε αν καποιο απο τα αρθρα του καταστατικου αλλαζουν!

εν προκειμενου δεν αλλαζει τιποτα!

ακομη και στην περιπτωση που το ειχ αυτοκινητο ανηκει στην προσωπικη περιουσια του ενος ομορρυθμου εταιρου και προκειται αυτος να το εισφερει στην εταιρεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομη και στην περιπτωση που το ειχ αυτοκινητο ανηκει στην προσωπικη περιουσια του ενος ομορρυθμου εταιρου και προκειται αυτος να το εισφερει στην εταιρεια?

κατσε γιατι εδω ενδεχομενως να αλλαζει το θεμα!

αν μιλαμε για αυξηση του εταιρικου κεφαλαιου με εισφορα σε ειδος τοτε αλλαζει αρθρο του καταστατικου!

αλλαζει το αρθρο που αναφερεται στο κεφαλαιο της εταιρειας!

αν ισχυει αυτο τοτε σαφως και γινεται τροποποιηση!

αν μιλαμε για απλη πωληση απο τον εταιρο προς την εταιρεια......τοτε απλα η εταιρεια αποκτα ενα περιουσιακο στοιχειο οπως ακριβως θα αποκτουσε ενα οποιοδηποτε παγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

σας ευχαριστω.μηπως ομως την πωληση η δου την θεωρησει αυξηση κεφαλαιου.πως ειμαστε σιγουροι.ποιος το αποφασιζει η το ελεγχει αυτο?

αν ειναι παγιο της εταιρειας η εισφορα εις ειδος?

δεν θα περασει τιποτα απο την δου?

μηπως ερθουν σε ενδεχομενο ελεγχο της οε παροχης υπηρεσιων με β κατηγοριας βιβλια γιατι αυτη δεν κανει λογω τζιρου περαιωση και μας την αναψουν οι ελεγκτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα εταιρικο κεφαλαιο ειναι μεγαλο!

εσεις οριζετε αν θελετε να αυξησετε το εταιρικο σας κεφαλαιο με την εισφορα του αυτοκινητου!

Η ΔΟΥ δεν μπορει να σας επιβαλλει τιποτα!

και σαφως ουτε και ο ελεγχος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...
επισκέπτη ΚΑΤΕΡΙΝΑ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΣΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ ΟΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΗΡΥΞΕΙ ΠΤΩΧΕΥΣΗ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΚΑΤΕΡΙΝΑ

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΤΕ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ?αν σασ ειναι ευκολο γιατι δεν ξερει κανεισ να μου απαντησει σε τι ενεργειεσ πρεπει να προβω.

σασ ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ

ΕΝΤΥΠΟ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ Φ.Ι. ΑΠΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΤΗΣ ΔΟΥ

ΕΚΕΙ ΣΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΟΡΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εταιρεια θα πρεπει να εκδοσει Τιμολογιο Αγορας, αφου ο ιδιωτης δεν μπορει να εκδοσει στοιχεια.

το Τιμολογιο Αγορας ειναι θεωρημενο στοιχειο οποτε πρεπει να μεριμνησετε γι αυτο προ της αγορας!

φπα δεν υπαρχει αλλα υπαρχει χαρτοσημο!

στην μεταβιβαση δεν θα υπαρχει προβλημα!

στο μηχανολογικο ομως θα πρεπει να δειτε τι χρειαζεται για την αλλαγη χρησης (απο ιδιωτικη σε επαγγελματικη)

διορθωση

ακυρον το χαρτοσημο!!

ειναι αυτοκινητο δεν εχει!!

καλημέρα

πάνω στο θέμα χαρτοσήμου σε τιμολ.αγοράς αυτοκινήτου από ιδιώτη υπάρχει κάποιος νόμος που να το ορίζει?????:angry: γιατί εγώ 20/8/10 !!!!!! πλήρωσα χαρτόσημο για αγορά αυτοκινήτου αξίας 12.000 ( το αυτοκίνητο το αγόρασε ΟΕ από ιδιώτη) και ο υπάλληλος στην εφορία ήταν ΚΑΘΕΤΟΣ!! ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ μου είπε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογίζεται χαρτόσημο 2,4 % εάν ο αγοραστής είναι ΕΠΕ ή ΑΕ

Και 3,6% εάν είναι οποιαδήποτε άλλης Νομικής μορφής.

Ειδικά για την αγορά αυτοκινήτων δεν υπολογίζεται χαρτόσημο.

Σχετικά αρθρα (13 ,1δ και 15, 1α) ΚΝΤΧ και Αρθρο 4 Ν.Δ 1146/1972

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογίζεται χαρτόσημο 2,4 % εάν ο αγοραστής είναι ΕΠΕ ή ΑΕ

Και 3,6% εάν είναι οποιαδήποτε άλλης Νομικής μορφής.

Ειδικά για την αγορά αυτοκινήτων δεν υπολογίζεται χαρτόσημο.

Σχετικά αρθρα (13 ,1δ και 15, 1α) ΚΝΤΧ και Αρθρο 4 Ν.Δ 1146/1972

Σ'ευχαριστώ πολύ. Τη Δευτέρα θα πάω να τα ζητήσω πίσω ή να ξεμαλλιαστούμε!!!!!:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

καλησπέρα.

επειδή και εγώ σήμερα απευθήνθηκα στη ΔΟΥ και μετά από μισάωρη αναζήτηση μου είπε απλώς ότι πρέπει να πληρώσω κανονικά χαρτόσημο 3,6% μπορείτε να ανεβάσετε τα αντίστοιχα άρθρα γιατί το νόμο δεν μπορώ να τον βρω.

στην περίπτωση μου εργολάβος αγοράζει αγροτικό φορτηγό.

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ για την αγορά αυτοκινήτου αφού δεν έχω θεωρήσει τιμολόγιο αγοράς από ιδιώτη να κόψω δικό μου δελτίο αποστολής και τιμολόγιο αγοράς αθεώρητο? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τι στιγμή που θα υπάρχει θεωρημένο Δ.Α μπορείς να κόψεις αθεώρητο τιμ αγοράς...

Ρίξε μια ματιά και σε παλιότερα θέματα..

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=10596&st=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Καλημερα σε ολους.

ειμαστε ΟΕ κ αγορασαμε αυτοκινητο επιβατικο, καινουργιο, το ΦΠΑ του τιμολογιου εκπιπτει η οχι?ξερει καποιοσ να μου πει?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.

ειμαστε ΟΕ κ αγορασαμε αυτοκινητο επιβατικο, καινουργιο, το ΦΠΑ του τιμολογιου εκπιπτει η οχι?ξερει καποιοσ να μου πει?

ευχαριστω

Ο λογιστής της ΟΕ θα είναι σε θέση να σας απαντήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...