• 0
Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Επισκέπτης-Νίκος-

Ερώτημα για ποσοστό επικαρπίας μετά το θάνατο

Question

Καλημέρα σας.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής ερώτημα:

Ακίνητο ανήκει κατά ψιλή κυριότητα στα δύο παιδιά από 50% ο καθένας και την επικαρπία την έχουν πατέρας και μητέρα κατά 60-40% αντίστοιχα εφόρου ζωής.

Η μητέρα πεθαίνει. Το ποσοστό της ενώνεται αυτόματα με την ψιλή κυριότητα, οπότε τα παιδιά θα έχουν και τα δύο από 60% πλήρη κυριότητα και 40% ψιλή κυριότητα, ή πάει στο ποσοστό του συζύγου-πατέρα ο οποίος έχει το 100% πλέον της επικαρπίας;

Σας ευχαριστώ για την προσοχή!

Share this post


Link to post
Share on other sites

69 answers to this question

  • 0

πραγματικα θα ηθελα να δημοσιευσεις 1-2 αποφασεις ετσι για να δω το θεμα καλυτερα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Βεβαίως .. Σε λίγο θα τις ανεβάσω

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

24589/2000 ΜΠΡ ΘΕΣΣΑΛ

Οπως προκύπτει από τις διατάξεις των άρθρων 1142, 1106, 1800 παρ. 2, 1820

παρ. 1, 1825, 1827 και 1829 ΑΚ, η εγκατάσταση αναγκαίου κληρονόμου

(μεριδούχου), όπως είναι και ο σύζυγος (άρθρο 1825 ΑΚ), σε μόνη την επικαρπία

ή σε μόνη την ψιλή κυριότητα ορισμένου κληρονομιαίου ακινήτου, ενώ η ψιλή

κυριότητα ή η επικαρπία αυτού αντίστοιχα καταλείφθηκε σε άλλους, αποτελεί

περιορισμό αυτού που θεωρείται σαν να μην έχει γραφεί, στο μέτρο που

βαρύνει τη νόμιμη μοίρα. Συνεπώς, ο μεριδούχος θα λάβει το καταλειφθέν

ακίνητο κατά πλήρη κυριότητα, ως προς το ποσοστό της νόμιμης μοίρας του, το

οποίο είναι, κατά τα εκτεθέντα, το μισό της εξ αδιαθέτου μερίδας, το αυτό δε

ποσοστό θα λάβει και σε κάθε άλλο κληρονομιαίο στοιχείο, επιπλέον δε και την

επικαρπία ή την ψιλή κυριότητα, αντίστοιχα, του ως άνω ακινήτου, στην οποία

εγκαταστάθηκε, εφόσον δεν υπάρχει αντίθετη διάταξη (σοκίνειος ρήτρα) στη

διαθήκη του διαθέτη (ολ.ΑΠ 769/1970 ΝοΒ 19.334, ολ.ΑΠ 429/1964 ΝοΒ 12.1025,

ΑΠ 208/1989 ΕΕ Ν 1990.48, ΕφΘεσ 868/1996 ό.π.).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επειδή θα τρελαθούμε σήμερα μου φαίνεται :angry:

να τα πάρουμε απ την αρχή τα πράγματα...

Στο παράδειγμα μας το αρχικό . Τα ποσοστό είναι τα ίδια 60 % και 40 % αντίστοιχα επικαρπία οι γονείς και 50% ψιλή τα τέκνα .

Πεθαίνει η μαμά . Το 40 % της επικαρπίας αυτοδικαίως σύμφωνα με το 1167 δεν συνενώνεται με την Ψ.Κ. ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

και να τονίσω εδω πως έχουμε γονική παροχή της ψιλής κυριότητας στα τέκνα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι ειναι αλλα...δεν σταματαμε εκει...............η επικαρπια της μαμας κατα 1167 αποσβεννηται και βαση του νομου πρεπει να παει σε αυτον που εχει και την ψιλή κυριοτητα δηλ. στα παιδια.

ο νομος ομως σκεφτομενος σοφα θεσπισε ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ δηλ. το παραπανω δεν μπορει να γινει σε βαρος των τεκνων και του συζυγου και γι' αυτο θεσπισε το κανονα της νομιμησ μοιρας. και βεβαια στη περιπτωση μας τα παιδια βγαινουν κερδισμενα αφου θα αποκτησουν πληρη κυριοτητα κατ' αρθρα 1167 + 1168.

Ο πατερας ομως που ζει και βασιλευει και δεν θελει να παει ακομα στο γηροκομειο θα ζητησει να εφαρμοστει η εξαιρεση και γι' αυτον ζητωντας να εφαρμοστουν τα αρθρα 1820 + 1825 που σημειωτεων ειναι και ειδικοτερα απο τη γενικη διαταξη του 1167 και θα ζητησει 1/8 στην ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ διοτι το ποσοστο αυτο του το δινει ο νομος απευθειας στα αρθρα 1820 + 1825.

Αν το σκεφτεις λιγο ο νομος εχει γινει τοσο σοφα που οσο ζει ο συζυγος, τα παιδια δεν θα αποκτησουν ΠΟΤΕ την πληρη κυριοτητα στο ακινητο ακριβως διοτι ΑΝ ο νομος επετρεπε να γινει κατι τετοιο πολλοι γονεις θα κατεληγαν μετ' βεβαιοτητας στο γηροκομειο ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ξαναλέω .. Είναι γονική παροχή . Οι συμβαλλόμενοι έχουν δώσει ( και συμφωνούν σ αυτό και οι δύο ) το δικαίωμα της ΨΚ στα παιδιά τους και κρατούν την επικαρπία αυτοί ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ο καθενας στη ζωη δινει αυτο που εχει............ετσι και στη γονικη παροχη.

ΜΟΝΟ η μητερα μπορουσε να διαθεσει το 40% της επικαρπιας της (και μαλιστα σε οποιον ηθελε) και επομενως ο συζυγος ΔΕΝ μπορουσε να συμφωνησει γι' αυτο. και βεβαιως ΔΕΝ δεσμευεται απο δηλωση της συζυγου του.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Παντως θα ρωτησω και τη συμβολαιογραφο με την οποια συνεργαζομαι να μου πει την αποψη της !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
ο καθενας στη ζωη δινει αυτο που εχει............ετσι και στη γονικη παροχη.

ΜΟΝΟ η μητερα μπορουσε να διαθεσει το 40% της επικαρπιας της (και μαλιστα σε οποιον ηθελε) και επομενως ο συζυγος ΔΕΝ μπορουσε να συμφωνησει γι' αυτο. και βεβαιως ΔΕΝ δεσμευεται απο δηλωση της συζυγου του.

Σωστά , η μητέρα το δικό της ποσοστό μπορεί να το διαθέσει στα τέκνα της . Αποφάσισε λοιπόν να δώσει την ψκ στα τέκνα της και να κρατήσει το ποσοστό της ώς επικαρπία πλέον . Ο σύζυγός αντίστοιχα έπραξε το ίδιο . Συμφωνησαν λοιπόν απο κοινού και προχώρησαν σε γονική παροχή . Ο καθένας για το ποσοστό του ..

Πως είναι δυνατό η επικαρπία η οποία είναι ένα προσωποπαγές δικαίωμα να οδηγηθεί σε έναν τέτοιο εκφυλισμό σαν αυτόν που περιγράφεις παραπάνω ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Θέλω να συμβάλω στην κατάθεση απόψεων σημειώνοντας ότι δεν είμαι δικηγόρος.

Υπάρχουν περιπτώσεις που κατά τη σύνταξη του συμβολαίου γίνεται καταμερισμός της επικαρπίας με ποσοστό, όμως υπάρχει μνεία να διατηρείται η επικαρπία με 100% σε όποιον παραμείνει στη ζωή.

Σε ότι αφορά τη νόμιμη μοίρα, υφίσταται σε περίπτωση γονικής παροχής ή είναι μόνο σε περίπτωση κληρονιμίας;

Με όλο το σεβασμό και υπενθυμίζοντας ότι δεν είμαι δικηγόρος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μα εγω δεν ισχυριζομαι οτι ο συζυγος δικαιουται μεριδιο στην επικαρπια της συζυγου.

Λεω το εξης απλο η συζυγος μεταβιβασε τη ψιλη κυριοτητα στα παιδια οποτε μετα το θανατο της η επικαρπια ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΘΕΙ (1166+1167) απο το συζυγο καθως θα παει στο ψιλο κυριο.

Ετσι ομως η συζυγος διεθεσε ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΑ ΤΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ χωρις να αφησει στο συζυγο της τη νομιμη μοιρα ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΦΕΙΛΕ ΑΠΟ ΤΟ 1825+1820 να του αφησει.

---------------------------------------------------------------------------------

Ακομα και να δεχθω οτι ο συζυγος συναινεσε για τη μεταβιβαση της ψιλης κυριοτητας Η ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΑΥΤΗ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΙΝ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Θέλω να συμβάλω στην κατάθεση απόψεων σημειώνοντας ότι δεν είμαι δικηγόρος.

Υπάρχουν περιπτώσεις που κατά τη σύνταξη του συμβολαίου γίνεται καταμερισμός της επικαρπίας με ποσοστό, όμως υπάρχει μνεία να διατηρείται η επικαρπία με 100% σε όποιον παραμείνει στη ζωή.

Σε ότι αφορά τη νόμιμη μοίρα, υφίσταται σε περίπτωση γονικής παροχής ή είναι μόνο σε περίπτωση κληρονιμίας;

Με όλο το σεβασμό και υπενθυμίζοντας ότι δεν είμαι δικηγόρος.

Εξ' όσον γνωριζω δεν υπαρχει καμμια νομικη διαταξη που να λεει οτι στη γονικη παροχη δεν υπαρχει νομιμη μοιρα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Εμενα με προβληματιζει ο εν ζωη συζυγος καθως ολοι (πλην του ΦΙΛΟΜΑΘΗ) τον εχετε ξεχασει. :huh:

Ο συζυγος οταν συντρεχει με τεκνα δικαιουται το 1/4 της περιουσιας της συζυγου του. Χωρις να λεω οτι ειμαι αλαθητος οι υπολογισμοι σας δεν λαμβανουν υποψη οτι ο επιζων συζυγος μετα το θανατο δικαιουται μισο της εξ αδιαθετου μεριδας του δηλ το μισο του 1/4 της περιουσιας της συζυγου του και αφου η συζυγος αφησε μονο επικαρπια τοτε το 1/8 της επικαρπιας ΠΡΕΠΕΙ να παει στον επιζωντα συζυγο καθως κατα ποσοστο 1/8 προσβαλλεται η νομιμη μοιρα του <_< .

.........................

Μα εγω δεν ισχυριζομαι οτι ο συζυγος δικαιουται μεριδιο στην επικαρπια της συζυγου.

Λεω το εξης απλο η συζυγος μεταβιβασε τη ψιλη κυριοτητα στα παιδια οποτε μετα το θανατο της η επικαρπια ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΘΕΙ (1166+1167) απο το συζυγο καθως θα παει στο ψιλο κυριο.

.......................................

---------------------------------------------------------------------------------

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αγνοωντας τη νομικη διασταση του θεματος που -ομολογω-μονοπωλησε το ενδιαφερον μου σημερα

και μεχρι να ξεκαθαρισει το αρχικο ερωτημα

θα ηθελα να θεσω παραλληλα και το εξης ως απορια προς διερευνηση:

π.χ. σε περιπτωση θανατου ενος εκ των δυο ψιλων κυριων( τεκνων) του ακινητου ποια θα ηταν η εξελιξη που προβλεπεται συμφωνα παντα με τα δεδομενα του αρχικου ερωτηματος?

DAAS και Κωστα (karolos)......ο χρονος σας αρχιζει απο ΤΩΡΑ!!

<_<

υ.γ.

χωρις αυτο που θα πω να αποτελει κατι ξεχωριστο για τη κοινοτητα μας...

οφειλω να συγχαρω και τους δυο για την υψηλου επιπεδου αντιπαραθεση αποψεων -γνωσεων σας

:huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Αγνοωντας τη νομικη διασταση του θεματος που -ομολογω-μονοπωλησε το ενδιαφερον μου σημερα

και μεχρι να ξεκαθαρισει το αρχικο ερωτημα

θα ηθελα να θεσω παραλληλα και το εξης ως απορια προς διερευνηση:

π.χ. σε περιπτωση θανατου ενος εκ των δυο ψιλων κυριων( τεκνων) του ακινητου ποια θα ηταν η εξελιξη που προβλεπεται συμφωνα παντα με τα δεδομενα του αρχικου ερωτηματος?

DAAS και Κωστα (karolos)......ο χρονος σας αρχιζει απο ΤΩΡΑ!!

<_<

Τώρα αυτό που κολλάει; Λύσαμε το προηγούμενο και πρέπει να πάμε στο επόμενο;

Δεν αντιλαμβάνομαι το σκοπό του ερωτήματος. :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Τώρα αυτό που κολλάει; Λύσαμε το προηγούμενο και πρέπει να πάμε στο επόμενο;

Δεν αντιλαμβάνομαι το σκοπό του ερωτήματος. <_<

παραλληλα κε Νικο μας γκρινιαρη ....να τους κραταμε σε φορμα

:huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μπορεί η επικαρπία να μεταβιβαστεί για αόριστο χρόνο; Δηλαδή γίνεται και μετά το θάνατο του επικαρπωτή κάποιος τρίτος να συνεχίζει να ασκεί την επικαρπία που του είχε μεταβιβαστεί από τον επικαρπωτή;

Για τη μεταβίβαση της επικαρπίας σε ακίνητο από τον επικαρπωτή σε τρίτο απαιτειται συμβολαιογραφικό έγγραφο και μεταγραφή;

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

Επειδή βλέπω ότι τη συζήτηση έχει μονοπωλήσει το αρχικό θέμα που είχε "ξεχαστεί" για μήνες, μ'ηπως μπορεί κάποιος να μου απαντήσει και στο παραπάνω;

Ευχαριστώ <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Υπάρχει Ισόβια ή αορίστου χρόνου επικαρπία (παρ.4 άρθρο 15 ν.δ.118/1973).

ΔΙΑΔΟΧΙΚΗ ΕΠΙΚΑΡΠΙΑ υπάρχει όταν αυτή περιέρχεται ως αυτοτελές δικαίωμα, διαδοχικά από ένα πρόσωπο σε άλλο. ενόψει όμως της διάταξης του άρθρου Α.Κ. 1923 παρ.2, σύμφωνα με την οποία το

καταπίστευμα, που κατά το φορολογικό νόμο (αρ.17) εξομοιώνεται και φορολογείται ως επικαρπία, επιτρέπεται μόνο σε ένα βαθμό.

Για τη διαδοχική επικαρπία απαιτείται συμβολαιογραφικό έγγραφο. Για παράδειγμα στην συζητηθείσα

γονική παροχή και στο ίδιο συμβολαιογραφικό έγγραφο που αυτή συστάθηκε θα μπορούσε π.χ. η μητέρα να αναφέρει ότι σε περίπτωση που αυτή αποβιώσει πρώτη θα συνεχίζεται η ενάσκηση του 100% της επικαρπίας από τον πατέρα και μετά και το θάνατο του τελευταίου θα γίνει συνένωση για την απόκτηση

πλήρους εμπραγμάτου δικαιώματος από τα τέκνα.

Δηλαδή εξ' ορισμού η επικαρπία μπορεί μπορεί να συσταθεί και σε ιδανικό μέρος πράγματος (Α.Κ. 1144), είναι δικαίωμα προσωποπαγές και αμεταβίβαστο και συνεπώς ακληρονόμητο. Εκλείπει, συναποθνήσκει, καταλύεται με το θάνατο του επικαρπωτή. Μπορεί όμως να συμφωνηθεί, κατά τη σύστασή της, ότι επιτρέπεται η περαιτέρω μεταβίβασή της.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

NIKOS_b

υπο κανονικες συνθηκες η επικαρπια επρεπε τουλαχιστον κατα ποσοστο 1/8 να παει στο συζυγο ως ΝΟΜΙΜΗ ΜΟΙΡΑ αυτο ομως δεν το επιτρεπει ο νομος αφου οριζει οτι η επικαρπια ειναι αμεταβιβαστη. Επομενως πρεπει να προχωρησουμε και να εξετασουμε αν πρεπει ο πατερας να αποκτησει ΟΧΙ πλεον μεριδιο επικαρπια αλλα το μεριδιο που του αναλογει στη ΨΙΛΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ που καποτε ανηκε στη συζυγο του ως νομιμη μοιρα.

Ακομα και αν ο συζυγος παρει το 1/8 της ψιλης κυριοτητας αυτο δεν μπορει να θεωρηθει ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ νομιμου μεριδουχου διοτι η ψιλη κυριοτητα ειναι ΜΙΣΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ.

Γι' αυτο και ο συζυγος ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ως νομιμη μοιρα το 1/8 της ΠΛΗΡΗΣ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑΣ του ακινητου ΠΟΥ ΑΝΗΚΕ ΣΤΗ ΘΑΝΟΥΣΑ ΣΥΖΥΓΟ.

Σε παραπεμπω στη δημοσιευση 32 που εχω κανει και ρητα αναφερει οτι

Ο πατερας ομως που ζει και βασιλευει και δεν θελει να παει ακομα στο γηροκομειο θα ζητησει να εφαρμοστει η εξαιρεση και γι' αυτον ζητωντας να εφαρμοστουν τα αρθρα 1820 + 1825 που σημειωτεων ειναι και ειδικοτερα απο τη γενικη διαταξη του 1167 και θα ζητησει 1/8 στην ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ διοτι το ποσοστο αυτο του το δινει ο νομος απευθειας στα αρθρα 1820 + 1825.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επανερχόμαστε στο θέμα που μας απασχόλησε και χθες.. <_<

Αγαπητέ DAAS δεν γνωρίζω μέχρι στιγμής ποιά ήταν η άποψη της συμβολαιογράφου με την οποία συνεργάζεσαι για το ζήτημα .Θα με ενδιέφερε φυσικά .

Εγω εξακολουθώ να υποστηρίζω την άποψη μου . Πέραν τον άλλων που παρέθεσα και παραπάνω , ήθελα να προσθέσω πως οι απόψεις μου βρίσκουν έρεισμα και στις διατάξεις του 1710 του ΑΚ σην ερμηνεία των οποίων αναφέρονται ποιές σχέσεις είναι ακληρονόμητες, γιατί έχουν το στοιχείο του προσωπαγούς δικαιώματος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

1689/2006 ΕΦ ΑΘΗΝΩΝ

[...Κατά τα άρθρα 1825 και 1831 ΑΚ οι κατιόντες του κληρονομουμένου είναι

νόμιμοι μεριδούχοι αυτού και συντρέχουν ως κληρονόμοι κατά το μισό της εξ

αδιαθέτου μερίδας την κληρονομιά του, έχουν δε άμεσο δικαίωμα στα κατ` ιδίαν

κληρονομιαία στοιχεία, που αποτελούν την πραγματική ομάδα της κληρονομιάς

κατά τον χρόνο θανάτου του κληρονομουμένου. Μολονότι όμως το δικαίωμα του

κάθε νόμιμου μεριδούχου ασκείται επί των στοιχείων αυτών της κληρονομιάς, για

τον υπολογισμό αυτού [δικαιώματος νόμιμης μοίρας] λαμβάνεται υπόψη, κατά το

άρθρο 1831 ΑΚ, τόσο η αξία της πραγματικής ομάδας της κληρονομιάς, όσον και η

εκτός άλλων αξία, κατά τον χρόνο της συστάσεως της, κάθε δωρεάς εν ζωή του

κληρονομουμένου, που έγινε εντός της δεκαετίας, πριν από το θάνατο του,

εφόσον δεν επιβάλλεται από ιδιαίτερο καθήκον ή από λόγους ευπρέπειας, η οποία

[αξία] προστίθεται λογιστικά στην αξία της πραγματικής ομάδας της

κληρονομιάς. Αν η έτσι υπολογιζόμενη νόμιμη μοίρα δεν καλύπτεται κατά την

αξία της από τα στοιχεία, που πράγματι βρέθηκαν στην κληρονομιά, τότε κάθε

δωρεά που έγινε με τις παρακάτω προϋποθέσεις εν ζωή του κληρονομουμένου

υπόκειται, κατά τα άρθρα 1835, 1836 ΑΚ, μετά από αγωγή του μεριδούχου σε

ανατροπή, κατά το μέρος που η υπάρχουσα κληρονομιά, κατά τον χρόνο θανάτου

του κληρονομουμένου, δεν επαρκεί να καλύψει την αξία της νόμιμης μοίρας του.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Βρε Σταύρο .. Ηπειρώτης είσαι κι εσύ? <_<

όλα όσα μας λες ..δεν προϋποθέτουν να είναι στα μαχαίρια επιζών σύζυγος και τέκνα ..οπότε να ασκηθεί αγωγή κ.λ.π.?

αν απλά πάμε στην συμβολαιογράφο για αποδοχή κληρονομιάς ποιό θα είναι το αποτέλεσμα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

1398/2002 ΕΦ ΑΘHΝΩΝ

Κληρονομίες. Τρόπος υπολογισμού της νόμιμης μοίρας. Οι δωρεές εν ζωή του κληρονομουμένου προστίθενται στην κληρονομιαία περιουσία. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει κανένα περιουσιακό στοιχείο στην κληρονομία, τότε η αξία της κληρονομίας θα προσδιοριστεί από την αξία της δωρεάς κατά το χρόνο που έγινε και όχι κατά το χρόνο θανάτου του κληρονομουμένου. Η γονική παροχή της ψιλής κυριότητας περιουσιακού στοιχείου, με παρακράτηση της επικαρπίας από το δωρητή κληρονομούμενο εφ` όρου ζωής του υπολογίζεται, βάσει της αξίας που είχε κατά το χρόνο της δωρεάς. Ανατροπή άστοργης δωρεάς, με άσκηση αγωγής από το μεριδούχο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Βρε Σταύρο .. Ηπειρώτης είσαι κι εσύ? :(

όλα όσα μας λες ..δεν προϋποθέτουν να είναι στα μαχαίρια επιζών σύζυγος και τέκνα ..οπότε να ασκηθεί αγωγή κ.λ.π.?

αν απλά πάμε στην συμβολαιογράφο για αποδοχή κληρονομιάς ποιό θα είναι το αποτέλεσμα?

Μαλλον εχεις δικιο SOULIS <_<

Περα απο το νομικο κομματι αμφιβαλλω αν το αντιληφθει η συμβολαιογραφος ή καποιος αλλος οποτε ολα θα κινησουν ομαλα και ο συζυγος δεν θα διεκδικησει τιποτα. Προβλημα θα δημιουργηθει αν χαλασουν οι σχεσεις τον τεκνων με τον εναπομειναντα γονεα !!!

Εγω παντως για να αγορασω το ακινητο αυτο θα ζητουσα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κληρονομητηριο :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Register a new account
Sign in to follow this  
Followers 0

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.