Προς το περιεχόμενο

ΠΑΛΑΙΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΜΙΣΘΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΦΟΝ


επισκέπτη gs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως κάποιος από εσάς γνωρίζει εαν στην ΑΠΔ όταν πρόκειται για παλιό ασφαλισμένο βάζουμε μόνο το ποσό που είναι το πλαφόν η όλο το μισθό του ασφαλισμένου? Εαν βάζουμε όλο το μισθό δειχνουμε το επιπλέον του πλαφόν στις λοιπες αποδοχές χωρίς εισφορές?

gs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Θάνος

Καλησπέρα

Στο πεδίο με τον τύπο αποδοχών εμφανίζεται το σύνολο των μικτών αποδοχών (ανεξαρτήτως αν είναι επιπλέον του ορίου - πλαφόν).

π.χ.

Τύπος Αποδοχών 01:3.000,00 € (μικτές - τακτικές αποδοχές)

Εισφορές Εργοδότη : *2.226,00 € Χ ......% = .....€ (ανάλογα το ΚΠΚ) * Εγκύκλιος 15/2006

Εισφορές Εργαζόμενου : 2.226,00 € Χ ......% = .....€

Σύνολο Εισφορών: Το σύνολο που προκύπτει αναλόγως του πακέτου κάλυψης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι,

εγώ όσες φορες έχω στείλει ΑΠΔ και έχω γράψει σε ασφαλισμένους πάνω από την ανώτατη ασφαλιστική το πραγματικό ποσό των μικτών αποδοχών τους το ΙΚΑ μου την έχει επιστρέψει λέγοντας πως το ποσό των μικτών δεν συμφωνεί με το γινόμενο επί των ασφαλιστικών εισφορών.

Επομένως στον τύπο αποδοχών πρέπει να μπαίνει η Ανώτατη Ασφαλιστική Κλάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ όσες φορες έχω στείλει ΑΠΔ και έχω γράψει σε ασφαλισμένους πάνω από την ανώτατη ασφαλιστική το πραγματικό ποσό των μικτών αποδοχών τους το ΙΚΑ μου την έχει επιστρέψει λέγοντας πως το ποσό των μικτών δεν συμφωνεί με το γινόμενο επί των ασφαλιστικών εισφορών.

Πολύ περίεργο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι,

εγώ όσες φορες έχω στείλει ΑΠΔ και έχω γράψει σε ασφαλισμένους πάνω από την ανώτατη ασφαλιστική το πραγματικό ποσό των μικτών αποδοχών τους το ΙΚΑ μου την έχει επιστρέψει λέγοντας πως το ποσό των μικτών δεν συμφωνεί με το γινόμενο επί των ασφαλιστικών εισφορών.

Επομένως στον τύπο αποδοχών πρέπει να μπαίνει η Ανώτατη Ασφαλιστική Κλάση.

Επειδη και εγω στελνω μισθοδοσιες με μισθους πανω απο την ανωτατη ασφαλιστικη κλαση και δεν μου εχει βγαλει ποτε σχετικο μυνημα, δεν τσεκερνεις αν οι ασφαλισμενοι ειναι οντως παλιοι ασφαλισμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως παλιοί ασφαλισμένοι.

Απο που προκυπτει αυτο;

Γιατι μου εχει τυχει περιπτωση παλιοι ασφαλισμενοι (οχι στο ΙΚΑ) οταν πηγαν να παρουν ΑΜ στο ΙΚΑ να μην δηλωσαν οτι ειναι ασφαλισμενοι σε αλλο φορεα πριν το 1993 και η απογραφη τους στο ΙΚΑ να γινεται ως νεος ασφαλισμενος. Φυσικα σε αυτην την περιπτωση τους στελνω στο ΙΚΑ για διορθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τσεκάρω αν κάποιος είναι νέος ή παλιός ασφαλισμένος ζητάω αντίγραφο προηγούμενης καρτέλας ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΑΝ ΘΕΩΡΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΔ ΑΝΑΚΡΙΒΗ ΚΑΙ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη στιγμή που οι εισφορές είναι στην ανώτατη ασφαλιστική κλάση τι σημασία έχει αν ο εργαζόμενος παίρνει 2226 ή 5000 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη στιγμή που οι εισφορές είναι στην ανώτατη ασφαλιστική κλάση τι σημασία έχει αν ο εργαζόμενος παίρνει 2226 ή 5000 ευρώ?

Στους ασφαλισμενους που εχουν αποδοχες πανω απο το πλαφον οι αποδοχες που καταχωρουνται στην ΑΠΔ ειναι το συνολο αυτων των αποδοχων και οι εισφορες υπολογιζονται στο ποσο του πλαφον.

Περα απο τη σωστη απεικονιση των αποδοχων υπαρχει και πρακτικος λογος που πρεπει να εχει καταχωρηθει το συνολο των αποδοχων στις περιπτωσεις που χρειαζεται να απεικονισει κανεις την αυξηση του ποσου του πλαφον για τους μηνες που εχει ηδη καταβαλει εισφορες στο ποσο του πλαφον του προηγουμενου χρονου. Αυτος που εχει καταχωρησει ως αποδοχες ασφ/νου εως το ποσο του πλαφον σε αυξηση του δεν μπορει να χρησιμοποιησει τον τυπο αποδοχων 17 δλδ εισφορες χωρις αποδοχες, για την καταβολη αναδρομικων της αυξησης του πλαφον. Πρεπει στην περιπτωση αυτη να καταχωρησει εγγραφη με τυπο αποδοχων 09 αναδρομικα, ωστε να συμπεριλαβει και το επι πλεον ποσο αποδοχων που θα του λειπει απο την αρχικη εγγραφη. Αν ομως απο την αρχη εχει καταχωρισθει το συνολο των αποδοχων που υπερβαινει το πλαφον τοτε μπορει να χρησιμοποιησει τον τυπο αποδοχων 17 και να καταχωρησει μονο τη διαφορα των εισφορων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι,

εγώ όσες φορες έχω στείλει ΑΠΔ και έχω γράψει σε ασφαλισμένους πάνω από την ανώτατη ασφαλιστική το πραγματικό ποσό των μικτών αποδοχών τους το ΙΚΑ μου την έχει επιστρέψει λέγοντας πως το ποσό των μικτών δεν συμφωνεί με το γινόμενο επί των ασφαλιστικών εισφορών.

Επομένως στον τύπο αποδοχών πρέπει να μπαίνει η Ανώτατη Ασφαλιστική Κλάση.

Θα συμφωνησω και εγω μαζι σου , και σε μένα εχει συμβει πολλες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μαρία
Συνάδελφοι,

εγώ όσες φορες έχω στείλει ΑΠΔ και έχω γράψει σε ασφαλισμένους πάνω από την ανώτατη ασφαλιστική το πραγματικό ποσό των μικτών αποδοχών τους το ΙΚΑ μου την έχει επιστρέψει λέγοντας πως το ποσό των μικτών δεν συμφωνεί με το γινόμενο επί των ασφαλιστικών εισφορών.

Επομένως στον τύπο αποδοχών πρέπει να μπαίνει η Ανώτατη Ασφαλιστική Κλάση.

Είναι σίγουρο ότι πρέπει να βάζουμε το σύνολο των μικτών αποδοχών για τον εξής απλούστατο έλεγχο. Αν εμείς κάνουμε λάθος και βάλουμε τον εργαζόμενο ως νέο ασφαλισμένο και εμφανίσουμε μόνο την ανωτάτη ασφαλιστική, αποδοχές και εισφορές θα συμφωνούν. Αν όμως βάζουμε το σύνολο των αποδοχών το ΙΚΑ με τον έλεγχο θα πιάσει το λάθος και θα μας βγάλει τη διαφορά. (Επειδή είχα την ίδια απορία την εξήγηση μου την έδωσε ο υπεύθυνος του μηχανογραφημένου συστήματος ΑΠΔ στο ΙΚΑ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας ακόμη λόγος για να βάζουμε όλόκληρο το μισθό των εργαζομένων, είναι στο να συμφωνεί και ο λογ/μός '60' με τις αποδοχές των ΑΠΔ που υποβάλλαμε, γιατί σε περίπτωση φορολογικού ελέγχου άντε να πείσεις οτι απέδωσες ίδιες εισφορές σε λιγότερες αποδοχές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι,

εγώ όσες φορες έχω στείλει ΑΠΔ και έχω γράψει σε ασφαλισμένους πάνω από την ανώτατη ασφαλιστική το πραγματικό ποσό των μικτών αποδοχών τους το ΙΚΑ μου την έχει επιστρέψει λέγοντας πως το ποσό των μικτών δεν συμφωνεί με το γινόμενο επί των ασφαλιστικών εισφορών.

Επομένως στον τύπο αποδοχών πρέπει να μπαίνει η Ανώτατη Ασφαλιστική Κλάση.

Ανθή δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Ξαναδές τον κωδικό λάθους.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει ?

Μόλις εχθές υπέβαλλα την ΑΠΔ μέσω διαδικτύου (Για να φύγω με άδεια).

Διαβάζοντας τη συγκεκριμένη δημοσίευση μάλλον πρέπει να υποβάλλω συμπληρωματική διότι σε παλαιό ασφαλισμένο έβαλα ως μισθό την Αν. Ασφ. Κλάση.

Πρώτη φορά πήγα να υποβάλλω συμπληρωματική. Τι πρέπει να κάνω? Να υποβάλλω μόνο τις αποδοχές πάνω του πλάφον με κωδικό 17(στη συμπληρωματική) ή για τον ίδιο εργαζόμενο να υποβάλλω ολοκληρωμένες εγγραφές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει ?

Μόλις εχθές υπέβαλλα την ΑΠΔ μέσω διαδικτύου (Για να φύγω με άδεια).

Διαβάζοντας τη συγκεκριμένη δημοσίευση μάλλον πρέπει να υποβάλλω συμπληρωματική διότι σε παλαιό ασφαλισμένο έβαλα ως μισθό την Αν. Ασφ. Κλάση.

Πρώτη φορά πήγα να υποβάλλω συμπληρωματική. Τι πρέπει να κάνω? Να υποβάλλω μόνο τις αποδοχές πάνω του πλάφον με κωδικό 17(στη συμπληρωματική) ή για τον ίδιο εργαζόμενο να υποβάλλω ολοκληρωμένες εγγραφές?

Θα υποβάλλεις ακριβώς το ποσό της διαφοράς για τον

εργαζόμενο αυτόν και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους ασφαλισμενους που εχουν αποδοχες πανω απο το πλαφον οι αποδοχες που καταχωρουνται στην ΑΠΔ ειναι το συνολο αυτων των αποδοχων και οι εισφορες υπολογιζονται στο ποσο του πλαφον.

Περα απο τη σωστη απεικονιση των αποδοχων υπαρχει και πρακτικος λογος που πρεπει να εχει καταχωρηθει το συνολο των αποδοχων στις περιπτωσεις που χρειαζεται να απεικονισει κανεις την αυξηση του ποσου του πλαφον για τους μηνες που εχει ηδη καταβαλει εισφορες στο ποσο του πλαφον του προηγουμενου χρονου. Αυτος που εχει καταχωρησει ως αποδοχες ασφ/νου εως το ποσο του πλαφον σε αυξηση του δεν μπορει να χρησιμοποιησει τον τυπο αποδοχων 17 δλδ εισφορες χωρις αποδοχες, για την καταβολη αναδρομικων της αυξησης του πλαφον. Πρεπει στην περιπτωση αυτη να καταχωρησει εγγραφη με τυπο αποδοχων 09 αναδρομικα, ωστε να συμπεριλαβει και το επι πλεον ποσο αποδοχων που θα του λειπει απο την αρχικη εγγραφη. Αν ομως απο την αρχη εχει καταχωρισθει το συνολο των αποδοχων που υπερβαινει το πλαφον τοτε μπορει να χρησιμοποιησει τον τυπο αποδοχων 17 και να καταχωρησει μονο τη διαφορα των εισφορων.

Λόγω λάθους του προγράμματος μισθοδοσίας για έναν εργαζόμενο είχε υποβληθεί ένα τρίμηνο και στο πεδίο των αποδοχών δεν είχε αναγραφεί το πραγματικό ποσό αλλά το πλαφόν του Ι.Κ.Α.

Υπέβαλα κανονικά αναδρομικά (17) χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μίλησα σήμερα με άνθρωπο του Ι.Κ.Α. και μου είπε πως δεν ισχύει ότι δεν μπορείς να υποβάλεις αναδρομικά, άλλωστε δεν αναφέρεται σε καμία εγκύκλιο του Ι.Κ.Α. κάτι τέτοιο.

Ο μόνος λόγος που το Ι.Κ.Α. θέλει τις πραγματικές μικτές αποδοχές είναι για να ελέγξει αν οι κρατήσεις υπολογίζονται στο πλαφόν ή στις κανονικές αποδοχές.

Π.χ. Έστω ΝΕΟΣ ασφαλισμένος με μικτές αποδοχές 4.000 ευρώ.

Στο πρόγραμμα μισθοδοσίας καταχωρείται λανθασμένα ως ΠΑΛΑΙΟΣ.

Αν λοιπόν το Ι.Κ.Α. δεν ζητούσε στην στήλη αποδοχές το πραγματικό ποσό, τότε θα δήλωνε ο εργοδότης το 2.226, που είναι το πλαφόν και έτσι οι εισφορές θα συμφωνούσαν αλλά η όλη ασφάλιση θα ήταν λάθος.

Συνεπώς, το Ι.Κ.Α. ζητά τις πραγματικές αποδοχές για να μπορέσει να κάνει τις διασταυρώσεις του, και κατ'εμένα ορθώς το ζητάει, διότι φανταστείτε μετά από 9 χρόνια να το βρει σε κάποιον έλεγχο και να ζητήσει αναδρομικά όλες αυτές τις διαφορές...

Τέλος, είτε αναγραφούν οι πραγματικές αποδοχές, είτε μόνο το πλαφόν, δεν έχει καμία επίπτωση στον ασφαλισμένο αφού τα πάντα υπολογίζονται στο πλαφόν, ούτε και υπάρχει πρόστιμο για τον εργοδότη, αλλά ο μόνος κίνδυνος είναι αυτός που προανέφερα στο παράδειγμα.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω λάθους του προγράμματος μισθοδοσίας για έναν εργαζόμενο είχε υποβληθεί ένα τρίμηνο και στο πεδίο των αποδοχών δεν είχε αναγραφεί το πραγματικό ποσό αλλά το πλαφόν του Ι.Κ.Α.

Υπέβαλα κανονικά αναδρομικά (17) χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μίλησα σήμερα με άνθρωπο του Ι.Κ.Α. και μου είπε πως δεν ισχύει ότι δεν μπορείς να υποβάλεις αναδρομικά, άλλωστε δεν αναφέρεται σε καμία εγκύκλιο του Ι.Κ.Α. κάτι τέτοιο.

Ο μόνος λόγος που το Ι.Κ.Α. θέλει τις πραγματικές μικτές αποδοχές είναι για να ελέγξει αν οι κρατήσεις υπολογίζονται στο πλαφόν ή στις κανονικές αποδοχές.

Π.χ. Έστω ΝΕΟΣ ασφαλισμένος με μικτές αποδοχές 4.000 ευρώ.

Στο πρόγραμμα μισθοδοσίας καταχωρείται λανθασμένα ως ΠΑΛΑΙΟΣ.

Αν λοιπόν το Ι.Κ.Α. δεν ζητούσε στην στήλη αποδοχές το πραγματικό ποσό, τότε θα δήλωνε ο εργοδότης το 2.226, που είναι το πλαφόν και έτσι οι εισφορές θα συμφωνούσαν αλλά η όλη ασφάλιση θα ήταν λάθος.

Συνεπώς, το Ι.Κ.Α. ζητά τις πραγματικές αποδοχές για να μπορέσει να κάνει τις διασταυρώσεις του, και κατ'εμένα ορθώς το ζητάει, διότι φανταστείτε μετά από 9 χρόνια να το βρει σε κάποιον

έλεγχο και να ζητήσει αναδρομικά όλες αυτές τις διαφορές...

Τέλος, είτε αναγραφούν οι πραγματικές αποδοχές, είτε μόνο το πλαφόν, δεν έχει καμία επίπτωση στον ασφαλισμένο αφού τα πάντα υπολογίζονται στο πλαφόν, ούτε και υπάρχει πρόστιμο για τον εργοδότη, αλλά ο μόνος κίνδυνος είναι αυτός που προανέφερα στο παράδειγμα.

doctor

Για να υπαρχει και απαντηση με βαση τις οδηγιες του ΙΚΑ για το θεμα.

Απο το εγγραφο ΙΚΑ Γ99/1/49/2002<Συμπληρωματικες οδηγιες-διευκρινισεις για την εφαρμογη του θεσμου της ΑΠΔ>

Περ 3. Παλαιος ασφ/νος με συνολικες ακαθαριστες μηνιαιες αποδοχες που υπερβαινουν το ανωτατο οριο υπολογισμου εισφορων.

Στην ΑΠΔ καταχωρουνται ξεχωριστα ανα τυπο αποδοχων(τακτικες, υπερωριες κλπ) οι πραγματικα καταβαλλομενες αποδοχες του μηνα απασχολησης, ο δε υπολογισμος και αντιστοιχα η αναγραφη των εισφορων γινεται επι του ποσου της εκαστοτε ισχυουσας ανωτατης ασφ/κης κλασης.

Οι διαφορες των εισφορων που προκυπτουν απο την αυξηση των οριων της ανωτατης ΑΚ καταχωρουνται σε ξεχωριστη στηλη της ΑΠΔ χωρις να συμπληρωνονται τα πεδια 27,28,29,37,38 και 39 για κοινες επιχειρησεις ή τα πεδια 32,39,40,42 και 43 για οικοδομοτεχνικα εργα.

Στα πεδια 33,34 και 35 των ΑΠΔ κοινων επιχειρησεων αναγραφεται η μισθολογικη περιοδος κατα την οποια υπολογισθηκαν οι διαφορες των εισφορων και η χρονικη περιοδος (απο...εως..)που αυτες αφορουν αντιστοιχως. Στις ΑΠΔ οικοδομοτεχνικων εργων στα πεδια 36 και 37 καταχωρειται η χρονικη περιοδος που αντιστοιχουν οι διαφορες των εισφορων.

Ως τυπος αποδοχων σε ολες τις περιπτωσεις αναγραφεται ο 17(εισφορες χωρις αποδοχες)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ. Ο τυπος αποδοχων 17 χρησιμοποιειται μονο γιαυτη την περιπτωση και για καμμια αλλη. Η αποψη μου για τον τυπο αποδοχων 09 σε περιπτωση που καποιος εχει καταχωρησει μονο το ποσο του πλαφον και οχι τις πραγματικα καταβαλλομενες αποδοχες στηριζεται ακριβως στην παραπανω οδηγια που δεν καλυπτει την απεικονιση της καταβολης εισφορων οταν εχει δηλωθει το ποσο του πλαφον. δλδ δεν εχει ακολουθηθει ο τροπος συμπληρωσης με βαση την παραπανω οδηγια και μετα απο επικοινωνια με τις υπηρεσιες του ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...