Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ HCM ή ATLANTIS PAYROLL;


επισκέπτη nickaggelou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ HCM ΑΛΛΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΣΕ ΑΣΘΕΝΕΙΑ 6 ΗΜΕΡΩΝ 5ΜΕΡΟΥ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ 6,25. ΣΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΘΑ ΧΡΕΩΘΕΙ. ΓΙΑ ΑΠΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ. ΑΛΛΑ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΒΡΗΚΕΣ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΧΡΕΩΘΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην εξαγριώνεστε για την πρόταση μου.Έχω δύο στησίματα στο ERP ενεργητικό μου.Αναφέρομαι απλά στο γεγονός ότι δεν υπάρχει υποστήριξη στα ERP.Το πράγμα είναι απλό.Για να υποστηρίξεις ένα ERP ουσιαστικά θέλει κάποιο επίπεδο γνώσης,ευστροφία μυαλού και επίπεδο εκπαίδευσης.Οι εταιρείες προσλαμβάνουν τέτοια άτομα και τα δίνουν 700 ευρώ και .....υποσχέσεις.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να φεύγουν κια να ψάχνουν κάτι καλύτερο.Έλα όμως που για να το μάθει ξανά το ERP θέλει βασιλικά έξοδα.Για τη μισθοδοσία δεν αξίζει να βάλεις ERP πρόγραμμα για 70 άτομα.Πάντως προς επίγνωση σας χρησιμοποιώ το atlantis payroll και το SOLution ERP με πλήρη συμμετοχή στο στήσιμο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Για την μισθοδοσία μπορώ να προτείνω μόνο ένα πρόγραμμα.

EXCEL και πάλι EXCEL

Μόνο μην πετροβολήσετε πάλι, γιατί υπάλληλος της microsoft δεν είμαι.

Γιατί να σε πετροβολήσουμε; Και εμείς το ίδιο κάνουμε. (όχι όμως για 70 άτομα προσωπικό) Αλλά θα μας βόλευε ένα πρόγραμμα μισθοδοσίας που θα χρειαζόταν λίγότερο χρόνο για customization με κάθε νέο πελάτη και λιγότερα απο δέκα με είκοσι αρχικά test runs.

................................................................................

.......................................

Μπορώ να σας διηγηθώ πολλές ιστορίες. Πάρα πολλές. Και να φανταστείτε ότι σε αυτή την δουλειά δεν είμαι ούτε ένα χρόνο σωστό.

................................................................................

........................................

Με λιγότερο από ένα χρόνο στη δουλειά αυτή και πλήρη συμμετοχή σε μία εγκατάσταση του Solution, οι εμπειρίες σου δεν μπορεί να είναι πάρα πολλές. Τις περισσότερες ιστορίες τις έχεις ακούσει.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και δεν γίνονται, μόνο που για να φτουρήσεις στη δουλειά αυτή πρέπει σε αυτά τα φαινόμενα να αρχίσεις να δείχνεις κατανόηση και όχι θυμό. Πρόσεχε, γιατί η κύρια φροντίδα του αφεντικού σου είναι να έχει εγκαταστάσεις με ευχαριστημένους πελάτες, και όχι να τους έχει εκνευρίσει ένα κοριτσόπουλο που μόλις βγήκε από το αυγό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να σε πετροβολήσουμε; Και εμείς το ίδιο κάνουμε. (όχι όμως για 70 άτομα προσωπικό) Αλλά θα μας βόλευε ένα πρόγραμμα μισθοδοσίας που θα χρειαζόταν λίγότερο χρόνο για customization με κάθε νέο πελάτη και λιγότερα απο δέκα με είκοσι αρχικά test runs.

Με λιγότερο από ένα χρόνο στη δουλειά αυτή και πλήρη συμμετοχή σε μία εγκατάσταση του Solution, οι εμπειρίες σου δεν μπορεί να είναι πάρα πολλές. Τις περισσότερες ιστορίες τις έχεις ακούσει.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και δεν γίνονται, μόνο που για να φτουρήσεις στη δουλειά αυτή πρέπει σε αυτά τα φαινόμενα να αρχίσεις να δείχνεις κατανόηση και όχι θυμό. Πρόσεχε, γιατί η κύρια φροντίδα του αφεντικού σου είναι να έχει εγκαταστάσεις με ευχαριστημένους πελάτες, και όχι να τους έχει εκνευρίσει ένα κοριτσόπουλο που μόλις βγήκε από το αυγό.

Ο παραπάνω ...επισκέπτης (κάτι έγινε και δεν συνδεθήκαμε αυτόματα) έμπλεξε τον xm με HALKAN ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα όλα αυτα που γράφονται πιστεύω ότι ολοι έχουμε αποψη μια και είμαστε και οι αμεσοι αποδεκτες αυτων των προγραμματων, πιστεύω επίσης οτι πριν την αγορά προγραμματος μισθοδοσίας θα πρέπει να ψάξουμε καλά την αγορά μια και οπως αναφέρεται η εργατική νομοθεσία στην χώρα μας είναι τόσο ασαφής γιαυτό αν θα μπορούσα να προτείνω κατι στον συνάδελφο που ψάχνει θα του συνιστούσα να δει το πρόγραμμα της DATA σε windows το οποίο θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα που εγώ έχω δει και το δουλεύω ήδη περίπου ενα χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...
επισκέπτη billides2
καλα όλα αυτα που γράφονται πιστεύω ότι ολοι έχουμε αποψη μια και είμαστε και οι αμεσοι αποδεκτες αυτων των προγραμματων, πιστεύω επίσης οτι πριν την αγορά προγραμματος μισθοδοσίας θα πρέπει να ψάξουμε καλά την αγορά μια και οπως αναφέρεται η εργατική νομοθεσία στην χώρα μας είναι τόσο ασαφής γιαυτό αν θα μπορούσα να προτείνω κατι στον συνάδελφο που ψάχνει θα του συνιστούσα να δει το πρόγραμμα της DATA σε windows το οποίο θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα που εγώ έχω δει και το δουλεύω ήδη περίπου ενα χρονο

Από την ελάχιστη εμπειρία μου στα προγράμματα μισθοδοσίας θεωρώ ότι μόνο η Epsilon Net και η Data σέβονται και βλέπουν στα μάτια τον Λογιστή. Οι υπόλοιπες πάνε για χοντρές business (Δημόσιο, Μεγάλα Έργα, Τηλεπικοινωνίες)

Πάντως σχετικά με την υποστήριξη της Epsilon έχω να πω τα καλύτερα. Έχω λάβει απαντήσεις για πολύ εξειδικευμένα θέματα και νιώθω μια ασφάλεια. Η Data έχει ένα πολύ καλό πρόγραμμα ωστόσο το έχει λιγάκι παραμελήσει και ασχολείται με άλλες εφαρμογές. Δείτε τις εκδόσεις που έχει βγάλει τον τελευταίο χρόνο και θα το καταλάβετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ελάχιστη εμπειρία μου στα προγράμματα μισθοδοσίας θεωρώ ότι μόνο η Epsilon Net και η Data σέβονται και βλέπουν στα μάτια τον Λογιστή. Οι υπόλοιπες πάνε για χοντρές business (Δημόσιο, Μεγάλα Έργα, Τηλεπικοινωνίες)

Πάντως σχετικά με την υποστήριξη της Epsilon έχω να πω τα καλύτερα. Έχω λάβει απαντήσεις για πολύ εξειδικευμένα θέματα και νιώθω μια ασφάλεια. Η Data έχει ένα πολύ καλό πρόγραμμα ωστόσο το έχει λιγάκι παραμελήσει και ασχολείται με άλλες εφαρμογές. Δείτε τις εκδόσεις που έχει βγάλει τον τελευταίο χρόνο και θα το καταλάβετε.

Από την κάπως μεγαλύτερη μου εμπειρία στα προγράμματα της μισθοδοσίας και γενικά στα προγράμματα που βγάζουν ΓΕΝΙΚΑ οι εταιρίες ΟΛΕΣ έχουν κάποια κουσούρια άλλες μεγάλα άλλες μικρότερα και όλες προσπαθούνε να πάνε για χοντρές μπίζνες, άλλες έχουν τα φόντα άλλες όχι....

Τώρα για το γεγονός ότι ΜΟΝΟ η Epsilon Net & η Data σέβονται και κοιτάνε στα μάτια τον Λογιστή θα ήθελα σε παρακαλώ να μου το τεκμηριώσεις γιατί από την εμπειρία μου έχω να πω ότι: Το 2002 όταν ξεκίνησε η υποβολή των ΑΠΔ η Data για ΕΞΙ ολόκληρους μήνες δεν υποστήριζε οικοδομοτεχνικά είναι κάτι που δεν το ξεχνάω κυρίως για λόγους συμπεριφοράς.... Για την Epsilon Νet και τα προγράμματα της έχω εκφράσει την ταπεινή μου άποψη στο παρελθόν αρκετές φορές...τώρα τι να πω για τους πωλητές της? για τον τρόπο τιμολόγησης? (κακά τα ψέματα δικαίωμα τους είναι, ίσως έχω κάνει λάθος) αλλά όχι ότι έχει και την καλύτερη υποστήριξη, συγκρατήσου λίγο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΓΓΕΛΟΣ

Καλησπέρα σας , οι προβληματισμοί μας για τα προγράμματα μισθοδοσίας είναι εύλογοι .Εγώ πάντως χρησιμοποιώ από αρχή του έτους το Accountant Μισθοδοσία της SingularLogic και προς το παρών τουλάχιστον είμαι αρκετά ικανοποιημένος .Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη παραμετροποίηση στο πρόγραμμα , μαζικές κινήσεις γίνονται καθώς και μαζικές αποστολές ΑΠΔ (κάτι που πιστεύω μας βολεύει πάρα πολύ ) και η εταιρεία κάνει συνεχείς βελτιώσεις στο πρόγραμμα με νέες εκδόσεις τις οποίες μπορούμε να λάβουμε μέσω email .Όσον αφορά την υποστήριξη , πιστεύω ότι γίνεται καλή δουλειά τόσο από την γραμμή 801 όσο και από το email του τμήματος Accountant όπου υπάρχει άμεση αντιμετώπιση και επίλυση των τυχών προβλημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...
  • 6 months later...

Το hcm το δουλευω 2 χρόνια. Ειναι πράγματι πολύ καλό αρκεί να μην χρειαστείς κατι extra π.χ

κάποιο ασφαλιστικό ταμείο που δεν υπάρχει στην αρχική έκδοση. Θα σε χρεώσουν επιπλέον και θα

περιμένεις και 20 μέρες να το φτιάξουν. Φέτος η version που βγήκε για την νέα κλίμακα φορου απο

1/1/08 χάλασε ολη τη βάση με αποτέλεσμα να πρέπει να έρθει ο ντηλερ και να σε χρεώσει 2-4 ώρες

και να ta φορτώσει όλα απο την αρχή. Οσο για τα ερωτηματολόγια ειναι μεγάλο παραμύθι. Σου δίνουν

την τελευταία version στην αγορά και σου στέλνουν και τον dealer για την παραμετροποίηση και

την εκπαίδευση και όποιος αντέχει πληρώνει. Ειδικά όποιος έχει οικοδομικά δεν θα έχει καμμία βοήθεια.

Οι περισσότεροι υπολογισμοί ειναι λάθος και λύση δεν μου δίνουν εδώ και ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.

Εγω παντως που δουλεύω τα προγράμματα της Logic απο

το 1988 και δεν ειχα χρειαστεί ποτέ βοήθεια εκτός απο την τηλεφωνική, για το HCM χρειαστηκε 10 ωρες

επίσκεψη απο τον dealer. H Logicsingular πια δεν προσφέρει η ίδια τηλεφωνική υποστήριξη αλλά οι dealer της. Αν εισαι τυχερός και πέσεις σε κάποιον που ξέρει θα βρείς άκρη αλλιως......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν δύο χρόνια συμμετείχα στην επιλογή προγράμματος μισθοδοσίας στην εταιρεία που εργάζομαι (εργαζόμενοι 80). Είχαμε καταλείξει σε δύο HCM της Logicdis (σήμερα singularlogic) και το πρωτοεμφανιζόμενο τότε extra της epsilonnet.

Το πρώτο πραγματικά ήθελε παραμετροποίηση λόγω του μεγέθους της εφαρμογής, ενώ το δεύτερο έχει τα χαρακτηριστικά ενός προγράμματος μισθοδοσίας και μόνο χωρίς την διαχείρισει ανθρώπινου δυναμικού. Σύμφωνα με τις ανάγκες μας καταλείξαμε στο δεύτερο κυρίως λόγω κόστους (τεράστια η διαφορά) αλλά και λόγω της συνεργασίας που είχαμε με την logicdis σε ERP. Το διάστημα εκείνο ήταν πολύ προβληματική η συνεργασία μας (π.χ. συνέχεια αποχωρούσαν υπάλληλοι, έτσι είχαμε κάποια στιγμή σε διάστημα μικρότερο του έτους να έχουμε αλλάξει δύο συμβούλους). Με την Epsilonnet εξαρχής είχαμε συμφωνήσει για τις απαιτήσεις μας και δεν είχαμε επιπλεόν χρεώσεις. Στην συνέχεια αναπτύχθηκε από την εταιρεία η εφαρμογή Business αποκλειστικά για επιχειρήσεις. Πρόσφατα διαπίστωσα ότι για να αντλήσω την αποζημίωση απόλυσης κάθε εργαζομένου με 31/12 ώστε να τακτοποιήσω στην λογιστική την πρόβλεψη για αποζημίωση προσωπικού, έπρεπε να προμηθευτώ την εφαρμογή Business γιατί η εφαρμογή extra είναι για λογιστικά γραφεία!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή ενός οποιουδήποτε προγράμματος είναι μια ιδιαίτερα δύσκολη, κρίσιμη και εν μέρει επικίνδυνη υπόθεση. Στην όλη διαδικασία λαμβάνουν μέρος μια σειρά από παράγοντες, οι οποίοι παίζουν ο καθένας τον δικό του σπουδαίο ρόλο.

1) Τι hardware υπάρχει; Μπορεί δηλαδή να υποστηρίξει τις κατά κανόνα βαριές εφαρμογές;

2) Τι λειτουργικό; Με windows xp για παράδειγμα ( χωρίς χρήση άλλου λογισμικού ) πως θα επαναφέρεις backup του sql εάν χρειαστεί; Μήπως εν τέλει χρειαστείς windows 2003 small bussines server premiun edition; ( περίπου 1.200,00 ευρώ ).

3) Τι ταχύτητα internet; Υπάρχει έστω μια απλή DSL;

4) Τι επίπεδο γνώσεων έχει ο χρήστης στον Η/Υ; Για παράδειγμα εάν αγοράσεις έναν νέο εκτυπωτή καλείς τον τεχνικό; Ή το μόνο που ξέρεις είναι να κλικάρεις με το ποντίκι επάνω στα εικονίδια;

5) Τι επίπεδο γνώσεων έχει ο λογιστής; Μπορεί να βγάλει χειρόγραφα μισθοδοσία με επιδόματα, με δύο ταμεία και να κάνει εκκαθάριση φόρου; Διότι τα προγράμματα υπάρχουν για να βελτιώσουν την παραγωγικότητά μας και όχι για να μας μάθουν κάτι που δεν ξέρουμε.

6) Τι απαιτήσεις έχεις στο κομμάτι μισθοδοσίας. Τις έχεις προσδιορίσει;

7) Τι περιλαμβάνει εν τέλει το πρόγραμμα μισθοδοσίας;

Μέσα λοιπόν σε αυτόν το ορυμαγδό των απαιτήσεων πρέπει να δείς τι πραγματικά έχεις, τι είσαι και τι θέλεις να κάνεις.

Εάν αφιερώσεις χρόνο για την οριοθέτηση των ανωτέρω και τα γράψεις σε χαρτί πιστεύω ότι δεν θα σου φτάσουν 4 σελίδες.

Προσωπική εμπειρία:

Α) Επέλεξα μερικές δύσκολες κατά την γνώμη μου περιπτώσεις μισθοδοσίας. Όταν γράφω δύσκολες εννοώ περιπτώσεις με τεκμαρτά, ωρομίσθιους κλπ. Το καλοκαίρι - φθινόπωρο του 2005 είδα περίπου 25 εταιρείες ( δεν πίστευα ότι υπάρχουν τόσες πολλές, και να φανταστείτε ότι είδα τις μισές ) που κατασκευάζουν λογισμικό. Εν προκειμένω μισθοδοσίας. Κατέληξα σε τρείς από αυτές τις οποίες ξαναείδα. Τις πρώτες ημέρες του Ιανουαρίου 2006 εγκατέστησα τα νέα προγράμματα και σήμερα δύο χρόνια μετά γνωρίζω ότι:

1) Νιώθω απόλυτα δικαιωμένος για τις επιλογές μου.

2) Όσα χρήματα δίνεις για σωστή μηχανογράφηση τα παίρνεις πίσω πολλαπλάσια.

Β) Για να εξηγήσω καλύτερα:

Στην επιλογή προγράμματος τήρησης βιβλίων έκανα το εξής test: Με έτοιμες τις καρτέλες πελατών και τα πρότυπα άρθρα - κινήσεις καταχώρησα σε προγράμματα γνωστών και μεγάλων εταιρειών 1 μπλόκ τιμολογίων πελάτη μου. Διαπίστωσα έκπληκτος ότι σε μια εξ΄αυτών χρειάστηκα 32% χρόνο επιπλέον. Αυτό πρακτικά σε εμένα σημαίνει περίπου 3.500,00 ευρώ περισσότερα έξοδα μισθοδοσίας ετησίως για το λογιστικό μου γραφείο. Σήμερα αυτή η εταιρεία δίνει το συγκεκριμένο πρόγραμμα στα λογιστικά γραφεία με πραγματικά προκλητική έκπτωση, αλλά τι να το κάνω αφού όπως έγραψα εμένα θα μου κοστίζει 3.500,00 ευρουλάκια και βάλε για κάθε έτος;

Για τις εταιρείες:

Πιστεύω ότι οι εταιρείες λογισμικού απλώς αισχροκερδούν. Οι περισσότερες εξ΄ αυτών έχουν το τμήμα παραγωγής στην Βουλγαρία όπου οι καλοί μισθοί είναι το 1/7 του αντίστοιχου Ελληνικού.

Κάντε μία σύγκριση: Κόστος απόκτησης λογισμικού μισθοδοσίας συν ετήσιο συμβόλαιο υποστήριξης επί 8 χρόνια έναντι του λειτουργικού windows sbs 2003. Χρεώνουν τουλάχιστον πενταπλάσια.

Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Τα προβλήματα όλων θα τα βρείς εδώ:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showforum=38

Πάντως εάν ρωτήσεις ένα προγραμματιστή θα σου πεί ότι η ένδειξη 4.2.0.0 επάνω στο πρόγραμμα σημαίνει πως έχει 3 σούπερ - ντούπερ update που στην ουσία έχουν αλλάξει όλο το πρόγραμμα και άλλα 30 - 40 πολύ γερά update που στην ουσία αλλάζουν κρίσιμους τομείς του προγράμματος. Αυτό κατά την γνώμη μου σημαίνει κακός σχεδιασμός. Προσοχή.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.

Με εκτίμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...
Μεχρις εδώ καλά !!!

Πάντως δεν έχεις να χάσεις τίποτα αν δεις και το HRM Μισθοδοσία της Epsilon. Νομίζω ότι είναι πολύ καλό από τη 2η έκδοση και πάνω. Άσε που είναι πακέτο με προπαραμετροποίηση σε καλή σχετικά τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη Επισκέπτης-Alex-
...Πάντως εάν ρωτήσεις ένα προγραμματιστή θα σου πεί ότι η ένδειξη 4.2.0.0 επάνω στο πρόγραμμα σημαίνει πως έχει 3 σούπερ - ντούπερ update που στην ουσία έχουν αλλάξει όλο το πρόγραμμα και άλλα 30 - 40 πολύ γερά update που στην ουσία αλλάζουν κρίσιμους τομείς του προγράμματος. Αυτό κατά την γνώμη μου σημαίνει κακός σχεδιασμός. Προσοχή.

...

Οι αλλαγές γίνονται πάντα για βελτιώσεις και επεκτάσεις. Όχι για ανατροπή αυτών που υπάρχουν. Τώρα αν χρειαστεί να ξανασχεδιάσεις κάτι για να γίνει γρηγορότερο και με περισσότερες επιλογές, νομίζω ότι είναι fair.

Οι αλλαγές δεν υποδηλώνουν κακό σχεδιασμό. Απλώς αλλάζουν οι έξωθεν απαιτήσεις (κυρίως της νομοθεσίας και των πελατών) και έτσι πρέπει να αλλάξει ο σχεδιασμός.

Κλασσικοί κανόνες (τους γράφω χονδροειδώς):

Ανάπτυξη s/w: απαιτήσεις -> ανάλυση -> σχεδιασμός -> υλοποίηση -> έλεγχος

Εξατομίκευση (έτοιμου s/w): απαιτήσεις πελάτη -> ανάλυση -> παραμετροποίηση ή ανάπτυξη -> έλεγχος

Όταν αλλάξει κάτι από όλα αυτά, συμπαρασύρει όλες τις φάσεις που βρίσκονται δεξιά του.

Τέλος, σκέψου ότι τα προγράμματα τα φτιάχνουν... άνθρωποι!!!

Αλίμονο σε ένα πρόγραμμα (και όχι μόνο) που δεν αλλάζει! Έχει πεθάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

Εγώ πιστεύω οτι το καλύτερο πρόγραμμα είναι αυτό που έχει φιαχτεί ειδικά για τις ανάγκες τις κάθε εταιρίας.

Δεν έχω φιάξει ακόμα πρόγραμμα μισθοδοσίας αλλα έχω φιάξει άλλα για μια εταιρία που συνεργάζομαι όπως της διαχείρησης ταμείου και ενα εσωτερικό crm. Πήρε κάποιο χρόνο αλλα άξιζε.

Οι περισσότερες εταιρίες με προσωπικό πάνω απο 20 άτομα έχουν αρκετούς υπολογιστές και αν και δεν είναι διαδεμένο ακόμα στην ελλάδα, θα ήταν καλό να προσλάβουν κάποιον υπεύθυνο IT. Άν προσέξουν αυτό το άτομο να έχει και κάποιες γνώσεις προγραμματισμού μπορούν να σωσουν αρκετά λεφτά στο service σε hardware/software, και να έχουν και το δικό τους CRM, EPR και οτι άλλο θα τους διευκόλυνε. Η άλλη λύση είναι να βρούνε έναν ορεξάτο φοιτητή προγραμματιστή και να τον μισθώσουν για 1-2 μήνες να τους κάνει οτι μα οτι θελουν, με τη βοήθεια του υπεύθυνου για τα λογιστικά. Δεν είναι τυχαίο οτι υπάρχουν τόσες εταιρίες προγραμμάτων! Δεν είναι και κάτι τόσο πολύπλοκο να προγραμματίσεις, απλά οι έτοιμες λύσεις είναι πολύπλοκες γιατι προσπαθούν να καλύψουν τη κάθε πιθανότητα για κάθε εταιρία με αποτέλεσμα να χρειάζονται τροποποιήσεις (και extra κόστος).

Όσον αφορά για τις απαιτήσεις και το sql που αναφέρθηκε, τα πράγματα έχουν αλλάξει πιστεύω λόγω των νεων επεξεργαστών, ενας νέος υπολογιστής τών 250 ευρώ με XP Pro (πχ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912178 το οποίο το έχω βάλει κάμποσες φορές) αρκει για οτιδήποτε πιστεύω, και για το backup του sql υπάρχουν αρκετά εργαλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...