Jump to content
  • 0

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΣΕ ΜΟΝΟΓΟΝΕΪΚΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ?


Guest ΤΜΚ
 Share

Question

Guest ΤΜΚ

Πρόσφατα άκουσα περίπτωση για μονογονεϊκή οικογένεια λόγω θανάτου, ότι ο γονιός που έχει τη φροντίδα του παιδιού δικαιούται επιπλέον ημέρες αδείας. Ισχύει κάτι αντίστοιχο και στις περιπτώσεις διαζυγίου?

Αν ναι, υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός ημερών ή διαφοροποιείται ανάλογα με τα χρόνια εργασίας?

Είμαι διαζευγμένη και έχω την επιμέλεια του ανήλικου παιδιού μου. Εργαζομαι ως υπάλληλος γραφείου 14 χρόνια, εκ των οποίων τα 12 στον ίδιο εργοδότη (κλείνω τα 12 έτη στον ίδιο εργοδότη το Μάιο).

Link to comment
Share on other sites

15 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Πρόσφατα άκουσα περίπτωση για μονογονεϊκή οικογένεια λόγω θανάτου, ότι ο γονιός που έχει τη φροντίδα του παιδιού δικαιούται επιπλέον ημέρες αδείας. Ισχύει κάτι αντίστοιχο και στις περιπτώσεις διαζυγίου?

Αν ναι, υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός ημερών ή διαφοροποιείται ανάλογα με τα χρόνια εργασίας?

Είμαι διαζευγμένη και έχω την επιμέλεια του ανήλικου παιδιού μου. Εργαζομαι ως υπάλληλος γραφείου 14 χρόνια, εκ των οποίων τα 12 στον ίδιο εργοδότη (κλείνω τα 12 έτη στον ίδιο εργοδότη το Μάιο).

Άδεια στους γονείς μέλη μονογονεϊκής οικογένειας

Σύμφωνα με το άρθρο 7 ΕΓΣΣΕ 2002-2003 : «στους εργαζόμενους-ες που έχουν χηρέψει και στον άγαμο-η γονέα, που έχουν την επιμέλεια του παιδιού, χορηγείται άδεια με αποδοχές έξι [6] εργασίμων ημερών το χρόνο, πέραν αυτής που δικαιούται από άλλες διατάξεις. Γονέας με τρία [3] παιδιά ή περισσότερα, δικαιούται άδεια οχτώ [8] εργασίμων ημερών.

Η άδεια αυτή χορηγείται λόγω αυξημένων αναγκών φροντίδας των παιδιών ηλικίας μέχρι δώδεκα [12] ετών συμπληρωμένων, χορηγείται εφάπαξ ή τμηματικά μετά από συνεννόηση με τον εργοδότη, σύμφωνα με τις ανάγκες του γονέα και δεν πρέπει να συμπίπτει χρονικά με την αρχή ή το τέλος της ετήσιας κανονικής άδειας».

Η διάταξη αυτή, κατά παράβαση του άρθρου 4 παρ.1 του Συντάγματος της Ελλάδας [αρχή της ισότητας] δεν προβλέπει τίποτα για τους διαζευγμένους.

doctor

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ευχαριστώ πολύ doctor για την άμεση απάντηση!

Αναρωτιέμαι με ποιό σκεπτικό θεωρούν ότι τα παιδιά των χωρισμένων γονιών έχουν λιγότερες ανάγκες ...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης-επισκεπτης-
Ευχαριστώ πολύ doctor για την άμεση απάντηση!

Αναρωτιέμαι με ποιό σκεπτικό θεωρούν ότι τα παιδιά των χωρισμένων γονιών έχουν λιγότερες ανάγκες ...

Δεν είναι ότι τα παιδιά των χωρισμένων γονιών έχουν λιγότερες ανάγκες.... Έχουν και δυο γονείς όμως!!!

Αλλά ο μόνος εν ζωή γονιός δεν έχει άλλη επιλογή. Τρέχει από χαράματα μέχρι νύχτα και πάλι δεν προλαβαίνει. Γι αυτό χρειάζεται και περισσότερο χρόνο ... τον οποίο φυσικά και δεν δίνουν οι εργοδότες του ιδιωτικού τομέα, όπως δεν δίνουν και τις γονικές (σχολικές άδειες).

Επίσης μήπως κάποιος πρέπει να νοιαστεί και να κοιτάξει το πρόβλημα και ίσως μας δώσει κάποιο επίδομα; Κάποια βοήθεια;

Γιατί σήμερα για να λάβεις κάποιο επίδομα πρέπει να ζεις στα όρια της φτώχειας. Κι ενώ όλοι μιλάνε για τρίτεκνες οικογένειες, κανείς δεν μιλά για μονογονεϊκές με δύο παιδιά.

Όταν οι οικογένειες οι χωρισμένες εξακολουθούν να έχουν δύο μισθούς , η μονογονεϊκή έχει μόνον έναν μισθό.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Άδεια στους γονείς μέλη μονογονεϊκής οικογένειας

Σύμφωνα με το άρθρο 7 ΕΓΣΣΕ 2002-2003 : «στους εργαζόμενους-ες που έχουν χηρέψει και στον άγαμο-η γονέα, που έχουν την επιμέλεια του παιδιού, χορηγείται άδεια με αποδοχές έξι [6] εργασίμων ημερών το χρόνο, πέραν αυτής που δικαιούται από άλλες διατάξεις. Γονέας με τρία [3] παιδιά ή περισσότερα, δικαιούται άδεια οχτώ [8] εργασίμων ημερών.

Η άδεια αυτή χορηγείται λόγω αυξημένων αναγκών φροντίδας των παιδιών ηλικίας μέχρι δώδεκα [12] ετών συμπληρωμένων, χορηγείται εφάπαξ ή τμηματικά μετά από συνεννόηση με τον εργοδότη, σύμφωνα με τις ανάγκες του γονέα και δεν πρέπει να συμπίπτει χρονικά με την αρχή ή το τέλος της ετήσιας κανονικής άδειας».

Η διάταξη αυτή, κατά παράβαση του άρθρου 4 παρ.1 του Συντάγματος της Ελλάδας [αρχή της ισότητας] δεν προβλέπει τίποτα για τους διαζευγμένους.

doctor

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΔΕΙΑ ΔΕΝ ΛΗΦΘΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ 'Η Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙ, ΑΠΟΖΗΜΙΩΝΕΤΑΙ ΩΣ ΜΗ ΛΗΦΘΕΙΣΑ ΑΔΕΙΑ, 'Η ΧΑΝΕΤΑΙ, ΟΠΩΣ ΧΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΓΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ (ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΤΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΠΡΟΟΔΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ);;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Δεν είναι ότι τα παιδιά των χωρισμένων γονιών έχουν λιγότερες ανάγκες.... Έχουν και δυο γονείς όμως!!!

Αλλά ο μόνος εν ζωή γονιός δεν έχει άλλη επιλογή. Τρέχει από χαράματα μέχρι νύχτα και πάλι δεν προλαβαίνει. Γι αυτό χρειάζεται και περισσότερο χρόνο ... τον οποίο φυσικά και δεν δίνουν οι εργοδότες του ιδιωτικού τομέα, όπως δεν δίνουν και τις γονικές (σχολικές άδειες).

Επίσης μήπως κάποιος πρέπει να νοιαστεί και να κοιτάξει το πρόβλημα και ίσως μας δώσει κάποιο επίδομα; Κάποια βοήθεια;

Γιατί σήμερα για να λάβεις κάποιο επίδομα πρέπει να ζεις στα όρια της φτώχειας. Κι ενώ όλοι μιλάνε για τρίτεκνες οικογένειες, κανείς δεν μιλά για μονογονεϊκές με δύο παιδιά.

Όταν οι οικογένειες οι χωρισμένες εξακολουθούν να έχουν δύο μισθούς , η μονογονεϊκή έχει μόνον έναν μισθό.

Συμφωνώ ότι έπρεπε να γίνει σαφής διαχωρισμός των χήρων από τους διαζευγμένους ή άγαμους γονείς.

Όσον αφορά την σύγκριση άγαμου και διαζευγμένου γονέα, και εκεί φαίνεται η προχειρότητα της διάταξης.

Παραθέτω από το βιβλίο "Οι άδειες των εργαζομένων" (εκδόσεις ΠΙΜ), σελ.374-375:

Η διάταξη θέτει δύο επιπρόσθετες προϋποθέσεις, πέραν αυτής της επιμέλειας του τέκνου, για τη χορήγηση της άδειας:

Α) το παιδί να έχει ηλικία μέχρι 12 έτη συμπληρωμένα και

Β) ο γονέας να είναι άγαμος ή χήρος.

Η τελευταία αυτή απαίτηση, να είναι ο γονέας άγαμος ή χήρος, αποτελεί ένδειξη της στενής αντίληψης με την οποία αντιλαμβάνεται ο επαγγελματικός νομοθέτης την έννοια της μονογονεϊκής οικογένειας: εκείνη στην οποία ο άλλος γονέας δεν υπάρχει (χήρος) ή δεν ενδιαφέρεται για το τέκνο (άγαμος) [Μονογονεϊκή οικογένεια είναι εκείνη η οικογένεια η οποία αποτελείται από ένα γονέα και τα τέκνα του].

Στην τελευταία περίπτωση φαίνεται πως η κοινωνική αντίληψη ότι σε περίπτωση που γεννηθεί τέκνο, το ζευγάρι που διαβιεί σε ελεύθερη συμβίωση και ενδιαφέρεται για το τέκνο, συνήθως προχωρεί σε γάμο, βάρυνε αποφασιστικά στην αντίληψη του επαγγελματικού νομοθέτη, ο οποίος προφανώς θεώρησε την απουσία γάμου ως ένδειξη πλήρους αδιαφορίας εκ μέρους του άλλου γονέα, η οποία από ουσιαστική άποψη υποδηλώνει την παντελή έλλειψη συνεισφοράς στην κάλυψη των αναγκών του τέκνου.

Ωστόσο από νομική άποψη η παραπάνω θέση δεν είναι βάσιμη. Σε περίπτωση τέκνου που έχει γεννηθεί χωρίς γάμο των γονέων του, υποχρέωση να συνεισφέρουν για την ανατροφή του έχουν και οι δύο γονείς, δηλαδή όχι μόνο η φυσική μητέρα αλλά και ο πατέρας . Η δυνατότητα αναγνώρισης του φυσικού πατέρα του τέκνου κατοχυρώνεται στο ισχύον δίκαιο, το οποίο, επιτρέποντας και ρυθμίζοντας την χρησιμοποίηση των επιτευγμάτων της ιατρικής και βιολογικής επιστήμης, καθιστά ευχερή τη διάγνωση του ανωτέρω γεγονότος.

Επομένως ακόμα και στην περίπτωση αυτή, και οι δύο γονείς έχουν υποχρέωση να συνεισφέρουν για την κάλυψη των αναγκών του τέκνου.

Με δεδομένο τούτο, ο περιορισμός της ρύθμισης αυτής υπέρ των μονογονεϊκών οικογενειών μόνο στους άγαμους γονείς και στους χήρους και ο αποκλεισμός των διαζευγμένων δεν συμβιβάζεται με την αρχή της ισότητας που εγγυάται το άρθρο 4 παρ.1 του Συντάγματος («οι έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του νόμου»).

Από νομική άποψη, η υποχρέωση του διαζευγμένου γονιού να συνεισφέρει για την κάλυψη των αναγκών του τέκνου του δεν έχει διαφορετικά ποιοτικά και ποσοτικά χαρακτηριστικά από την αντίστοιχη υποχρέωση του άγαμου γονέα να συνεισφέρει στην κάλυψη των αναγκών του τέκνου του.

doctor

Link to comment
Share on other sites

  • 0
ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΔΕΙΑ ΔΕΝ ΛΗΦΘΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ 'Η Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙ, ΑΠΟΖΗΜΙΩΝΕΤΑΙ ΩΣ ΜΗ ΛΗΦΘΕΙΣΑ ΑΔΕΙΑ, 'Η ΧΑΝΕΤΑΙ, ΟΠΩΣ ΧΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΓΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ (ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΤΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΠΡΟΟΔΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ);;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Ο Ν.1483/84 («Προστασία και διευκόλυνση των εργαζομένων με οικογενειακές υποχρεώσεις-τροποποιήσεις και βελτιώσεις εργατικών νόμων») ρυθμίζει την άδεια ανατροφής, την άδεια για την φροντίδα της υγείας εξαρτώμενων μελών και την άδεια για την παρακολούθηση της σχολικής προόδου των τέκνων.

Στο δεύτερο εδάφιο του άρθρου 1 παρ.1 του νόμου αναφέρεται ότι οι σχετικές διατάξεις του νόμου αφορούν «τους εργαζόμενους και των δύο φύλων, που έχουν υποχρεώσεις προς εξαρτώμενα από αυτούς παιδιά ή άλλα μέλη της οικογενείας τους που έχουν ανάγκη τις φροντίδες ή την υποστήριξή τους, ώστε να διευκολύνεται η προετοιμασία τους για την είσοδο στην απασχόληση, η διατήρησή της, καθώς και η επαγγελματική τους εξέλιξη».

Ο σκοπός του νόμου δηλαδή δεν είναι να προσαυξήσει την κανονική άδεια, αλλά να διευκολύνει κάποιες κατηγορίες εργαζομένων προς αντιμετώπιση αναγκών τους.

Ως συμπλήρωμα των διατάξεων του Ν.1483/84 ήρθε η ΕΓΣΣΕ 2002-2003 και με το άρθρο 7 (όπως αναφέρω σε προηγούμενη δημοσίευσή μου) αναφέρει:

«στους εργαζόμενους-ες που έχουν χηρέψει και στον άγαμο-η γονέα, που έχουν την επιμέλεια του παιδιού, χορηγείται άδεια με αποδοχές έξι [6] εργασίμων ημερών το χρόνο, πέραν αυτής που δικαιούται από άλλες διατάξεις. Γονέας με τρία [3] παιδιά ή περισσότερα, δικαιούται άδεια οχτώ [8] εργασίμων ημερών.

Η άδεια αυτή χορηγείται λόγω αυξημένων αναγκών φροντίδας των παιδιών ηλικίας μέχρι δώδεκα [12] ετών συμπληρωμένων, χορηγείται εφάπαξ ή τμηματικά μετά από συνεννόηση με τον εργοδότη, σύμφωνα με τις ανάγκες του γονέα και δεν πρέπει να συμπίπτει χρονικά με την αρχή ή το τέλος της ετήσιας κανονικής άδειας».

Και αυτή η διάταξη είναι στο πνεύμα του Ν.1483/84 και δεν χορηγείται με σκοπό την προσαύξηση της κανονικής αδείας και αυτό είναι πρόδηλο και ξεκάθαρο από το ότι δεν την συναθροίζει (όσον αφορά την χορήγησή της) με τις δικαιούμενες ημέρες αδείας: «χορηγείται εφάπαξ ή τμηματικά μετά από συνεννόηση με τον εργοδότη, σύμφωνα με τις ανάγκες του γονέα και δεν πρέπει να συμπίπτει χρονικά με την αρχή ή το τέλος της ετήσιας κανονικής άδειας».

Εξ’ άλλου, αν αυτή η άδεια συναθροιζόταν (και προσαύξανε) την κανονική, τότε η διάταξη σχετικά με την απαγόρευση χορήγησης αυτής της άδειας στην αρχή ή στο τέλος της ετήσιας κανονικής άδειας, θα ήταν παράνομη διότι θα προσέκρουε στο άρθρο 4 του Ν.539/45 όπου αναφέρει ότι η άδεια πρέπει να χορηγείται αυτούσια, ή να κατατμείται σε εξαιρετικές περιπτώσεις και σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 8 του Ν.549/77 .

Με βάση λοιπόν τη γενική αρχή του δικαίου ότι «όπου ο νόμος δεν διακρίνει, δεν είναι δυνατή η διάκριση», και αφού ο Ν.1483/84 αλλά και η ΕΓΣΣΕ 2002-2003 δεν αναφέρουν ρητά ότι οι άδειες αυτές προσαυξάνουν την κανονική άδεια (ο σκοπός χορήγησης της κανονικής αδείας είναι εντελώς διαφορετικός από αυτόν των προαναφερθεισών ειδικών αδειών, δηλαδή η κανονική άδεια χορηγείται προς αναψυχή, ξεκούραση, ανάπαυση και αναπλήρωση των δυνάμεων του εργαζόμενου ενώ οι ειδικές άδειες προς αντιμετώπιση των αυξημένων οικογενειακών του υποχρεώσεων), δεν μπορεί να συναχθεί από κάπου (ούτε κατά πλάσμα δικαίου) ότι οι ειδικώς θεσπισθείσες αυτές άδειες συναθροίζονται με τις δικαιούμενες ημέρες αδείας και προσαυξάνουν αυτήν.

Ενώ οι περιπτώσεις όπου η κανονική άδεια προσαυξάνεται είναι σαφής και ορίζονται ρητά, π.χ.:

1) Σύμφωνα με το Άρθρο 2, παρ. 2 του Ν.1821/1988: «Εκτός από τους ακτινολόγους και ακτινοθεραπευτές γιατρούς πρόσθετη κανονική άδεια έξι εβδομάδων κάθε έτος δικαιούνται και οι γιατροί πυρηνικής ιατρικής που εργάζονται σε εργαστήρια πυρηνικής ιατρικής καθώς και οι ειδικευόμενοι στις πιο πάνω ειδικότητες γιατροί. Η άδεια αυτή χορηγείται με τη διαδικασία και τις προϋποθέσεις που ισχύουν για τη χορήγηση της κανονικής άδειας».

2) Το άρθρο 8, παρ. 4 του Ν.2643/98 αναφέρει: «η ετήσια κανονική άδεια με αποδοχές των μισθωτών, που προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις, επαυξάνεται κατά έξι (6) εργάσιμες ημέρες για άτομα με ειδικές ανάγκες της διάταξης του πρώτου εδαφίου της περίπτωσης β` της παραγράφου 1 του άρθρου 1, καθώς και για αναπήρους, μόνιμους υπαλλήλους του Δημοσίου, των Ο.Τ.Α. και των λοιπών Ν.Π.Δ.Δ., εφόσον συντρέχουν και γι` αυτούς οι ουσιαστικές προϋποθέσεις της παραπάνω διάταξης.

3) Οι ιδιωτικοί ναρκαλιευτές δικαιούνται ειδική πρόσθετη άδεια 12 ημερών κάθε χρόνο (Ν.Δ. 1033/71 άρθρο 5 παρ.6).

Με βάση λοιπόν τις παραπάνω σαφείς διατάξεις και σε συνδυασμό με τις διατάξεις του Ν.1483/84 αλλά και της ΕΓΣΕΕ 2002-2003 κάθε απαίτηση μισθωτού να του προσαυξηθεί η κανονική άδεια (ή η αποζημίωση μη ληφθείσης αδείας σε περίπτωση αποχώρησης/απόλυσης) με άθροιση σε αυτήν των ειδικών αδειών που προβλέπουν οι προαναφερθείσες διατάξεις, θα πρέπει να θεωρηθεί καταχρηστική.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Panayiota
Δεν είναι ότι τα παιδιά των χωρισμένων γονιών έχουν λιγότερες ανάγκες.... Έχουν και δυο γονείς όμως!!!

Αλλά ο μόνος εν ζωή γονιός δεν έχει άλλη επιλογή. Τρέχει από χαράματα μέχρι νύχτα και πάλι δεν προλαβαίνει. Γι αυτό χρειάζεται και περισσότερο χρόνο ... τον οποίο φυσικά και δεν δίνουν οι εργοδότες του ιδιωτικού τομέα, όπως δεν δίνουν και τις γονικές (σχολικές άδειες).

Επίσης μήπως κάποιος πρέπει να νοιαστεί και να κοιτάξει το πρόβλημα και ίσως μας δώσει κάποιο επίδομα; Κάποια βοήθεια;

Γιατί σήμερα για να λάβεις κάποιο επίδομα πρέπει να ζεις στα όρια της φτώχειας. Κι ενώ όλοι μιλάνε για τρίτεκνες οικογένειες, κανείς δεν μιλά για μονογονεϊκές με δύο παιδιά.

Όταν οι οικογένειες οι χωρισμένες εξακολουθούν να έχουν δύο μισθούς , η μονογονεϊκή έχει μόνον έναν μισθό.

:) Απλά υπάρχουν και κάποιες οικογένειες που αν και είναι εν ζωή και οι δύο γονείς ο ένας επιλέγει να ξεχάσει ότι είναι πατέρας και όλα τα βάρη πέφτουν στη μητέρα που πρέπει να δουλέψει, να είναι νοικοκυρά,να είναι μαμά και μπαμπάς ταυτόχρονα!!! Δεν είναι όλοι οι χωρισμοί ρόδινοι ούτε όλοι οι άνθρωποι εντάξει!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Eγώ εκτός από τον Doctor θα ευχαριστήσω και την ΤΜΚ γιατί δυστηχώς ανήκω στη κατηγορία χηρείας με 3 παιδιά και δεν το είχα πάρει χαμπάρι

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest σταθης

Οταν ο πατερας ειναι στο δημοσιο και την ημερα της γεννας της συζηγου δικαιουται 2 μερες αδεια σε περιπτωση διδυμων δικαιουται 4 ημερες?αν ναι αυτο που μπορω να το βρω?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκεπτης

Σε περιπτωση μονογονεικης αδειας, αυτη ειναι 6 ημερες το χρονο, ασχετα απο το ποτε προσεληφθει? η παει αναλογικα στους μηνες οπως και η ετησια αδεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτρια

Ένας θεός ξέρει πώς τα βγάζουν πέρα τα παιδιά των διαζευγμένων γονέων. Χρειάζονται εξίσου οικονομική υποστήριξη, όπως επίσης και ψυχολογική. Δεν είναι όλα τα διαζύγια όπως στα αμερικάνικα Lifestyle σίριαλ...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest penny

ειμαι μανα αγαμη με ενα παιδι 6 μηνων.ο συντροφος μου δεν ενδιαφερεται τοσο για τις αναγκες της μικρης,

αν κ επιχηρειματιας.ουτε μπειμπιληνο δεν πληρωνει.μενουμε μαζι αλλα δευτερα θα παω σε δικηγορο

για να δω τη θα κανω.το μονο που πληρωνει ειναι το νοικη στο σπιτι που μενουμε.θα ηθελα να ρωτησω

αν με ανηλικο παιδι η διατροφη βγαινει αμεσως κ αν περνω κ εγω τιποτα.γιατι τα λεφτα που εχω ειναι λιγα.

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ζευγάρι που συζεί χωρίς γάμο έχει αποκτήσει ένα παιδάκι, η μητέρα ζητάει από τον εργοδότη τις επιπλέον 6 (εάν χρειαστεί) ετήσιες ημέρες αδείας (μονογονεϊκές οικογένειες), ποια είναι τα δικαιολογητικά που πρέπει να ζητήσει ο εργοδότης από την εργαζόμενη? ευχαριστώ   

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...