Προς το περιεχόμενο

ΘΕΩΡΗΣΗ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΩΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΔΟΥ


επισκέπτη econom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάπτω Ιδ. Συμφ. με πελάτη (σύνταξη οικονομ. μελέτης). Θα πρέπει να θεωρήσω το Ιδ. Συμφ. στην ΔΟΥ που ανήκω εγώ και ο πελάτης μου στη ΔΟΥ που ανήκει αυτός;

Σε κάθε περίπτωση η θεώρηση θα πρέπει να γίνει και από τους δύο; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάπτω Ιδ. Συμφ. με πελάτη (σύνταξη οικονομ. μελέτης). Θα πρέπει να θεωρήσω το Ιδ. Συμφ. στην ΔΟΥ που ανήκω εγώ και ο πελάτης μου στη ΔΟΥ που ανήκει αυτός;

Σε κάθε περίπτωση η θεώρηση θα πρέπει να γίνει και από τους δύο; Ευχαριστώ

ΝΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μεν αλλά......

Το ιδιωτικό συμφωνητικό?

ή την κατάσταση ιδιωτικών συμφωνητικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάσταση συμφωνητικών (όχι τα συμφωνητικά) θα υποβληθεί στην ΔΟΥ του πελάτη από τον ίδιο (υποβολή κάθε τρίμηνο). Είναι επιτηδευματίας σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπτομέρειες αλλά......

και οι δύο θα καταθέσουν πίνακα...ο καθένας στην δική του ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που ξέρει για συμφωνητικά (καλά) ας περιγράψει όλη τη διαδικασία.

Ο υπόχρεος σε έκδοση παραστατικού (προμηθευτής) και ο λήπτης της υπηρεσίας (πελάτης) κάνουν ένα συμφωνητικό.

Ποιός (ο προμηθευτής, ο πελάτης και οι δύο; ) θα το υποβάλλειι;

Μετά τη θεώρηση ποιός (ο προμηθευτής, ο πελάτης και οι δύο, κανένας) θα υποβάλλει και κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατασταση των συμφωνητικων κατατιθετε 20 μερες απο την ληξη του τριμηνου στο οποιο συνταχθηκε η συμβαση!

Η καταθεση γινεται στην ΔΟΥ του πελατη (εκεινου που θα λαβει την υπηρεσια) και ενα θεωρημενο αντιγραφο της καταστασης (στο συμφωνητικο πανω δεν αναγραφετε τιποτα πλεον)υποχρεουται να το παραδωσει στον αντισυμβαλλομενο!

Πισω απο την κατασταση επισυναπτονται τα συμφωνητικα τα οποια ομως πλεον δεν σφραγιζονται.......οι σφραγιδες μπαινουν στην κατασταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόσπασμα από την ΠΟΛ 1270/00

Αρμόδια για την θεώρηση των τριμηνιαίων καταστάσεων είναι η Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία (Δ.Ο.Υ.) που φορολογούνται οι συμβαλλόμενοι επιτηδευματίες και σε περίπτωση που και οι δύο συμβαλλόμενοι ή και περισσότεροι είναι επιτηδευματίες, τότε αρμόδια για την θεώρηση είναι η Δ.Ο.Υ. που φορολογείται ο κάθε συμβαλλόμενος επιτηδευματίας.

μην βιάζεστε......... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόσπασμα από την ΠΟΛ 1270/00

μην βιάζεστε......... :)

συγγνωμη αλλα για μενα η ερμηνεια ειναι οτι μπορεις ειτε στην μια....ειτε στην αλλη!

Παντως οχι και στις 2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατασταση των συμφωνητικων κατατιθεται 20 μερες απο την ληξη του τριμηνου στο οποιο συνταχθηκε η συμβαση!

Η καταθεση γινεται στην ΔΟΥ του πελατη (εκεινου που θα λαβει την υπηρεσια) και ενα θεωρημενο αντιγραφο της καταστασης (στο συμφωνητικο πανω δεν αναγραφετε τιποτα πλεον)υποχρεουται να το παραδωσει στον αντισυμβαλλομενο!

Η κατάσταση συμφωνητικών που θα γράφει και τους υπόλοιπους πελάτες θα δοθεί σε κάθε έναν απο τους αντισυμβαλλόμενους; Κάτι δεν μου κάθεται καλά...

Πισω απο την κατασταση επισυναπτονται τα συμφωνητικα τα οποια ομως πλεον δεν σφραγιζονται.......οι σφραγιδες μπαινουν στην κατασταση!

Δηλαδή δεν ισχύει η θεώρηση συμφωνητικών εντός δεκαημέρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτή αν μιλάγαμε για συμφωνητικά........

Αν όμως εγώ έχω τρία συμφωνητικά και πρέπει να καταθέσω πίνακα.....

και οι τρεις έχουν εκτός από μένα και κάποια άλλα συμφωνητικά με άλλους.....

ξετύλιξε μου το κουβάρι .....

ποιός θα καταθέσει τί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάσταση συμφωνητικών που θα γράφει και τους υπόλοιπους πελάτες θα δοθεί σε κάθε έναν απο τους αντισυμβαλλόμενους; Κάτι δεν μου κάθεται καλά...

Δηλαδή δεν ισχύει η θεώρηση συμφωνητικών εντός δεκαημέρου;

οχι πλεον πανε με κατασταση!

μεσα σε 20 μερες απο την ληξη του τριμηνου εντος του οποιου υπογραφηκε η συμβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε συμβαλλόμενος καταθέτει στη ΔΟΥ του μια κατάσταση με τα συμφωνητικά που έχει συνάψει σε κάθε τρίμηνο του έτους, έως τις 20 του επομένου μήνα από τη λήξη του τριμήνου. Over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας καταθέτει την κατάσταση στην δικιά του ΔΟΥ.......

τα συμφωνητικά μένουν υπογεγραμμένα στο αρχείο.

(κάποιες ΔΟΥ ζητούν να δουν τα συμφωνητικά).

Υπάρχουν κάποια συμφωνητικά π.χ. εργοληπτών που κατατίθενται διαφορετικά...

πριν την έναρξη εργασιών ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη οπου υπαρχει μονο μια ΔΟΥ θα γινετε διπλη καταθεση και απο τους 2 φορολογουμενους (που φυσικα ανηκουν στην ιδια ΔΟΥ) για να μαζευει η ΔΟΥ συμφωνητικα!

Το συμφωνητικο για να εχει ισχυ πρεπει να ειναι θωρημενο....απαξ και ειναι εστω μια φορα απο μια ΔΟΥ και αντιγραφο του εχουν και οι δυο συμβαλλομενοι τοτε που το προβλημα?

Σκεφτομαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρίνα και Δημήτρη ευχαριστώ .

Λύστε μου τώρα 2 απορίες:

1. Γιατί οι ΔΟΥ συνεχίζουν να θεωρούν συμφωνητικά και μάλιστα απειλούν με πρόστιμο για προσκόμιση πέραν του 10ημέρου; Θα μου πείτε για τους υπαλλήλους ή μήπως δεν ξέρουμε κάτι;

2. Οι εταιρίες software για τις γνωστές συμβάσεις τυπώνουν ένα έντυπο σε πολλά απο τα οποία αναφέρουν σαν τρίτο συμβαλλόμενο εκτός απο την ίδια την εταιρία και τον πελάτη, τον dealer . Πρέπει ο dealer να προσκομίσει κι ' αυτές τις συμβάσεις, των οποίων όμως σημειωτέον ,οι απορρέουσες υποχρεώσεις δεν περιγράφονται εκεί αλλά σε ξεχωριστό χαρτί το οποίο δεν υπογράφεται καν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ.1065606/18.7.2000

1. Εξαιρούμε τις χρηματιστηριακές επιχειρήσεις από την υποχρέωση υποβολής στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. των συμφωνητικών που καταρτίζουν με τους πελάτες τους και αφορούν πράξεις σχετιζόμενες με μετοχές που είναι εισηγμένες στο Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών.

2. Καθορίζουμε διαφορετικό τρόπο υποβολής των συμφωνητικών που καταρτίζουν οι λοιποί υπόχρεοι, ως ακολούθως:

α. Για συμφωνητικά που καταρτίζονται μεταξύ επιτηδευματιών ή τρίτων καταχωρούνται σε κατάσταση, η οποία υποβάλλεται από κάθε υπόχρεο επιτηδευματία για θεώρηση στην αρμόδια Δ.Ο.Υ., μέχρι την 20η ημέρα των μηνών Ιανουαρίου, Απριλίου, Ιουλίου, Οκτωβρίου εκάστου έτους, στην οποία (κατάσταση) συμπεριλαμβάνονται τα συμφωνητικά που καταρτίστηκαν το αμέσως προηγούμενο ημερολογιακό τρίμηνο.

β. Στην παραπάνω κατάσταση αναγράφονται τα στοιχεία κάθε συμφωνητικού (αριθμός και ημερομηνία - ονοματεπώνυμο - επάγγελμα - διεύθυνση - Α.Φ.Μ. κάθε συμβαλλόμενου στο συμφωνητικό - αντικείμενο συμφωνητικό - ποσό - διάρκεια συμφωνητικού - λοιπές παρατηρήσεις).

γ. Η κατάσταση, με τα αναγραφόμενα στοιχεία που αναφέρονται στις περιπτώσεις α΄ και β΄, υποβάλλεται μόνο από κάθε συμβαλλόμενο επιτηδευματία στην αρμόδια για τη φορολογία του εισοδήματός του Δ.Ο.Υ. προς θεώρηση.

3. Για τον τόπο και χρόνο φύλαξης των συμφωνητικών και καταστάσεων της προηγούμενης παραγράφου, ισχύουν ανάλογα οι διατάξεις του Π.Δ. 186/92 περί Κ.Β.Σ.

Μαρίνα η περίπτωση να ανήκουν στην ίδια ΔΟΥ δεν αλλάζει τον κανόνα.....

Υπόχρεος είναι ο καθένας για τον εαυτό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Γιατί οι ΔΟΥ συνεχίζουν να θεωρούν συμφωνητικά και μάλιστα απειλούν με πρόστιμο για προσκόμιση πέραν του 10ημέρου; Θα μου πείτε για τους υπαλλήλους ή μήπως δεν ξέρουμε κάτι;

Τι συμφωνητικά; Μήπως γι αυτά προβλέπεται κάτι άλλο; Εντύπωση μου κάνει.

2. Οι εταιρίες software για τις γνωστές συμβάσεις τυπώνουν ένα έντυπο σε πολλά απο τα οποία αναφέρουν σαν τρίτο συμβαλλόμενο εκτός απο την ίδια την εταιρία και τον πελάτη, τον dealer . Πρέπει ο dealer να προσκομίσει κι ' αυτές τις συμβάσεις, των οποίων όμως σημειωτέον ,οι απορρέουσες υποχρεώσεις δεν περιγράφονται εκεί αλλά σε ξεχωριστό χαρτί το οποίο δεν υπογράφεται καν;

Αν το τρίτο πρόσωπο υπογράφει, είναι συμβαλλόμενος και πρέπει να το καταθέσει. Αλλοιώς όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρίνα και Δημήτρη ευχαριστώ .

Λύστε μου τώρα 2 απορίες:

1. Γιατί οι ΔΟΥ συνεχίζουν να θεωρούν συμφωνητικά και μάλιστα απειλούν με πρόστιμο για προσκόμιση πέραν του 10ημέρου; Θα μου πείτε για τους υπαλλήλους ή μήπως δεν ξέρουμε κάτι;

2. Οι εταιρίες software για τις γνωστές συμβάσεις τυπώνουν ένα έντυπο σε πολλά απο τα οποία αναφέρουν σαν τρίτο συμβαλλόμενο εκτός απο την ίδια την εταιρία και τον πελάτη, τον dealer . Πρέπει ο dealer να προσκομίσει κι ' αυτές τις συμβάσεις, των οποίων όμως σημειωτέον ,οι απορρέουσες υποχρεώσεις δεν περιγράφονται εκεί αλλά σε ξεχωριστό χαρτί το οποίο δεν υπογράφεται καν;

1)Δεν εχουν ολα τα συμφωνητικα τις ιδιες προθεσμιες.

Τα συμφωνητικα μισθωσεως δηλαδη πηγαινουν εντος 20ημερου (ισως και μηνα....δεν ειμαι σιγουρη)

2)χωρις να το γνωριζω και με καθε επιφυλαξη, η περιπτωση εδω ειναι τριμερης και ισως διακρινετε απο τις διμερεις συμβασεις.

Στο αρχικο συμφωνητικο δηλαδη γινεται απλη μνεια του ονοματος του dealer?

Λογικα πρεπει να ειναι 2 διμερεις συμβασεις και οχι μια τριμερης εκτος αν υπογραφετε και απο τους 3 !!

(ενδεχομενως και να λεω "τριχες κατσαρες" οποτε σας επιτρεπω να γελασετε......και ξεκιναω πρωτη :D:D:D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση που πολλές φορες ασχολούμαστε με θέματα που έχουν αποσαφηνιστεί απο καιρό ..... Η κατάσταση συμφωνητικών υποβάλλεται προς θεώρηση και απο τους δυο συμβαλλόμενους .

Είχα ανεβάσει μια μελέτη με συλλογή νομολογίας σχετικά με τα συμφωνητικά εδω .

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...topic=25663&hl=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που ξέρει για συμφωνητικά (καλά) ας περιγράψει όλη τη διαδικασία.

Ο υπόχρεος σε έκδοση παραστατικού (προμηθευτής) και ο λήπτης της υπηρεσίας (πελάτης) κάνουν ένα συμφωνητικό.

Ποιός (ο προμηθευτής, ο πελάτης και οι δύο; ) θα το υποβάλλειι;

Μετά τη θεώρηση ποιός (ο προμηθευτής, ο πελάτης και οι δύο, κανένας) θα υποβάλλει και κατάσταση;

Και οι δύο πρέπει να καταθέσουν τις ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ με τα συμφωνητικά,

ο καθένας στην ΔΟΥ του.

Αυτό είναι το τυπικό του θέματος,από κει και πέρα ψάχνουμε ψύλους στ'

άχυρα.

Ν.1882/90 άρθρο 8

ΑΥΟ 1065606/7222/ΔΕ-Β/18-7-2000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση που πολλές φορες ασχολούμαστε με θέματα που έχουν αποσαφηνιστεί απο καιρό ..... Η κατάσταση συμφωνητικών υποβάλλεται προς θεώρηση και απο τους δυο συμβαλλόμενους .

Είχα ανεβάσει μια μελέτη με συλλογή νομολογίας σχετικά με τα συμφωνητικά εδω .

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...topic=25663&hl=

Κώστα, "επιστήμη μήτηρ των επιστημών" :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...