Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΗΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΔΕΙΩΝ - ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ?


G-MEL

Ερώτηση

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ?

ΔΗΛ. ΣΕ ΚΑΘΕ ΛΗΨΗ ΑΔΕΙΑΣ , ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΛΠ ?

ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ , ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ ? ( ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΘ.ΕΡΓΑΣΙΕΑΣ ? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πρεπει να το παρακολουθουμε και αυτο :D

Σε ελεγχο μπορει να το ζητησει κλιμακιο της επιθεωρησης εργασιας και το ΙΚΑ σπανιοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πρεπει να το παρακολουθουμε και αυτο ;)

Σε ελεγχο μπορει να το ζητησει κλιμακιο της επιθεωρησης εργασιας και το ΙΚΑ σπανιοτερα

Σε ελεγχο μπορει να το ζητησει κλιμακιο της επιθεωρησης εργασιας

Μπορει ναι μπορει και οχι

Παντως πρεπει να ενημερωνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι περισσότερες επιχειρήσεις δεν ασχολούνται με το βιβλίο αδειών. Πάντως κακώς γιατί με τα εργατικά δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη σε κανένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν γίνει έλεγχος από την Επιθεώρηση Εργασίας πιθανότατα θα το ζητήσουν.

Η τήρηση του βιβλίου αδειών πάντως είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ (Αρθρο 4 παρ.3 του Α.Ν.539/45).

".... έκαστος εργοδότης ΟΦΕΙΛΕΙ να εγγράφη εις ειδικόν βιβλίον, τηρούμενον κατά τας υποδείξεις του Υπουργού Εργασίας ...."

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η Επιθεώρηση Εργασίας το ζητάει. Το πρόβλημα δεν είναι να το ενημερώνεις αλλά πώς;

Η τμηματική άδεια απαγορεύεται, άρα πρέπει να το "μαγειρέψεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η Επιθεώρηση Εργασίας το ζητάει. Το πρόβλημα δεν είναι να το ενημερώνεις αλλά πώς;

Η τμηματική άδεια απαγορεύεται, άρα πρέπει να το "μαγειρέψεις".

........................άλλο ένα βιβλίο που "λέει" ψέματα ε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απαγορεύεται? Τι εννοείς? Τα περί 6 ημερών τουλάχιστον και όχι παραπάνω από 2 μέρη για τους "παλιούς" υπαλλήλους δεν ισχύουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Απαγορεύεται? Τι εννοείς? Τα περί 6 ημερών τουλάχιστον και όχι παραπάνω από 2 μέρη για τους "παλιούς" υπαλλήλους δεν ισχύουν?

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...05&hl=κατάτμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το βιβλιο αδειών οχι μονο το ζητάνε σε κάθε έλεγχο από την Επιθεώρηση Εργασίας αλλα επιβάλουν και πρόστημο.

Επίσεις εαν κάποιος αναγράψει τα πραγματικά δεδομένα των αδειών που έδωσε στο προσωπικό.

(αφεντικό να λέιψω αύριο κτλ.....) κυνδινευει περισότερο.

Πρεπει να υπάρχει, πρέπει να γράφονται οι αδειες εστω και με το γνωστό τρόπο.

Εχει καει η γουνα μου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΠΑΛΛΗΝΗΣ ΖΗΤΗΘΗΚΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ, Η ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΟΡΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΔ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΕΝΤΟΣ 5 ΗΜΕΡΩΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΜΕ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΘ.

ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ ΜΑΣ ΤΟ ΔΩΣΑΝΕ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΓΡΑΨΟΥΜΕ * ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΤΑΤΜΗΜΕΝΗ ΣΕ 3 ΜΕΡΗ (5-15-6 ΗΜΕΡΕΣ) * ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.

ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΝΕΤΑΙ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΣΕ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΠΑΛΛΗΝΗΣ ΖΗΤΗΘΗΚΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ, Η ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΟΡΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΔ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΕΝΤΟΣ 5 ΗΜΕΡΩΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΜΕ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΘ.

ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ ΜΑΣ ΤΟ ΔΩΣΑΝΕ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΓΡΑΨΟΥΜΕ * ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΤΑΤΜΗΜΕΝΗ ΣΕ 3 ΜΕΡΗ (5-15-6 ΗΜΕΡΕΣ) * ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.

ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΝΕΤΑΙ..

Στο θέμα του Βιβλίου των αδειών,πιστεύω ότι υπάρχει τεράστια υποκρισία.

Ναι μεν η άδεια δίδεται προκειμένου να ξεκουραστεί ο εργαζόμενος,αλλά

το θέμα της κούρασης είναι και λίγο σχετικό.

Πιστεύω λοιπόν ότι,εκτός ακραίων περιπτώσεων,πως δεν θα έπρεπε να ε-

πεμβαίνει τόσο πολύ ο Νομοθέτης στο θέμα της κατάτμησης των αδειών σε

περισσότερα των δύο διαστημάτων,εφ' όσον γίνονται με την θέληση των

εργαζομένων. Εγώ π.χ πιό πολύ ξεκουράζομαι στα τριήμερα,παρά στις παρα-

τεταμένες,άνω του δεκαημέρου διακοπές. Γιατί λοιπόν να υποχρεώνεται ο

εργοδότης να παρανομεί,αναγράφοντας ψευδώς ότι πήρα την άδειά μου σε

δύο δόσεις;;.Επίσης περισσότερο βολεύει και τον εργαζόμενο,αλλά και τον

εργοδότη-τουλάχιστον για ορισμένες ειδικότητες-η άδεια να είναι τμηματική

σε τριήμερα ή τετραήμερα ή πενθήμερα,που με τα Σαββατοκύριακα,μπορεί

να γίνουν ακόμα και δεκαήμερα.

Όλα αυτά τα αναφέρω από την εμπειρία μου,που αποκόμισα όλα αυτά τα

χρόνια της εργασίας μου,κατά τα οποία η άδειά μου δεν ξεπέρασε ποτέ τις

δέκα ημέρες κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρία

Στην εταιρεία που δουλεύω (βιομηχανία) πολλοί είναι εκείνοι που ζητάνε έστω και μία ημέρα από την άδεια τους (ειδικά όταν έχουν και 5η εβδομάδα) για να μην χάνουν τα ένσημα τα οποία υπολογίζουν όσο τίποτα άλλο. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι ντε και καλά άνευ αποδοχών όταν ο εργαζόμενος θέλει διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ

Αρχικά το βιβλίο αδειών είναι πέρα για πέρα υποχρεωτικό

να υπάρχει να είναι ενημερωμένο και υπογεγραμμένο,

Το πρόβλημα που δημιουργείται είναι το εξής ότι ναι

μεν επιτρέπεται η κατάτμηση αδείας με την σύμφωνη

γνώμη του εργαζομένου αλλά και σε αυτό ο νομοθέτης

θεώρησε ότι θα πρέπει να βάλει ένα όριο επομένως

η άδεια να δίνεται όπως πρέπει με σκοπό την ξεκούραση

του εργαζομένου.

Ευτυχώς που δεν σε ρώτησε συνάδελφε FAFOUTIS ο

νομοθέτης και έτσι απολαμβάνουμε τα 15νθήμερα! :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα των αδειών γενικότερα και της κατάτμησης ειδικότερα είναι τεράστιο. Εχει ιστορική σημασία, καθώς είχε νόημα όταν (στην αρχή του προηγούμενου αιώνα) η άδεια που εδικαιούντο οι εργαζόμενοι ήταν 12 ημέρες το χρόνο και ο νομοθέτης σκέφτηκε σωστά (τότε) πως αν αυτές οι 12 ημέρες έσπαγαν σε πολύ μικρά κομμάτια, τότε ο εργαζόμενος δε θα προλάβαινε να ξεκουραστεί (πχ 1 μέρα εδώ, 2 μέρες αργότερα κλπ). Από εκεί έχει μείνει το κατάλοιπο του "όχι παραπάνω από 2 κομμάτια, όχι λιγότερες από 6 ημέρες το κάθε κομμάτι".

Βέβαια στα χρόνια που μεσολάβησαν πολλά έχουν αλλάξει, πρώτα και κύρια η όχι τόσο κουραστική (σε γενικές γραμμές) δουλειά (ας μην ξεχνάμε ότι τότε, δηλαδή κατά τη διάρκεια της βιομηχανικής επανάστασης, το 8ωρο ήταν το μισό του καθημερινού ωραρίου εργασίας - υπερβάλλω αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ) καθώς και οι συνολικές ημέρες αδείας ετησίως έχουν υπερδιπλασιαστεί (ένας ημερολογιακός μήνας πάνω κάτω).

Εκτός αυτών, μπορεί να προκύψει και θέμα αντισυνταγματικότητας και ανισότητας, και μάλιστα με αντίστροφο τρόπο από αυτόν που θα θεωρούσε κανείς λογικό. Τι εννοώ? Γιατί οι νέοι υπάλληλοι (μέχρι το τέλος του επομένου από την πρόσληψή τους ημερολογιακού έτους) να έχουν δικαίωμα να λάβουν την άδειά τους τμηματικά, όπως θέλουν οι ίδιοι (σε συνεννόηση βέβαια με την επιχείρηση) και με ρυθμό 2 ημερών ανά μήνα εργασίας, ενώ οι υπόλοιποι (παλιότεροι) υπάλληλοι να είναι δεσμευμένοι στα 2 κομμάτια αδείας? ;)

Δεν αντιλέγω, το τελευταίο θέμα που θίγω ο νομοθέτης πιθανότατα το πρόσθεσε για να εξασφαλίσει τον εργοδότη απέναντι σε αυτούς που, χωρίς να έχουν κλείσει ήδη ένα ή δύο χρόνια στην επιχείρηση, αποχωρούν, απαιτώντας καταβολή ολόκληρης της άδειας, ενώ ουσιαστικά έχουν απασχοληθεί για πολύ λιγότερο. Αλλά βλέπουμε για άλλη μια φορά πως ο σχεδιασμός δεν είναι ολοκληρωμένος... :lol:

Στις δικές μου επιχειρήσεις έχω "καταφέρει" να τηρώ το γράμμα του νόμου στο συγκεκριμένο θέμα. Με συμφέρει βέβαια το γεγονός πως οι υπάλληλοί μου βολεύονται από τα 2 15ήμερα που κάνουν διακοπές ανά έτος.

Και κάτι που προέκυψε πριν από λίγο καιρό, αλλά το έμαθα μόλις σήμερα (σε μία επιχείρηση με την οποία θα συνεργάζομαι για το επόμενο 6μηνο). Σε ένα συγκεκριμένο παράρτημα Επιθεώρησης Εργασίας (δεν ξέρω αν είναι το μόνο) ΔΕΝ δέχονται πρόγραμμα προσωπικού στο οποίο αναγράφονται άδειες. Από την άλλη τη σωστή συμπλήρωση του βιβλίου αδειών τη θεωρούν δεδομένη. Και ερωτώ: αν, σε ενδεχόμενο έλεγχο, βρεθεί η διαφορά μεταξύ βιβλίου αδειών (όπου θα αναγράφεται η άδεια κανονικά) και προγράμματος εργασίας (όπου, μετά την άρνηση της Επιθεώρησης πρέπει να το συμπληρώσουμε σαν να εργαζόταν ο συγκεκριμένος υπάλληλος τη συγκεκριμένο χρονική περίοδο), τι απαντώ στον ελεγκτή? Πως είναι θέμα Επιθεώρησης? Τρέχα γύρευε... Προσπαθείς να είσαι νόμιμος και να τα κάνεις όπως θέλουν, αλλά και πάλι δεν μπορείς να αγιάσεις... :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το θέμα των αδειών γενικότερα και της κατάτμησης ειδικότερα είναι τεράστιο. Εχει ιστορική σημασία, καθώς είχε νόημα όταν (στην αρχή του προηγούμενου αιώνα) η άδεια που εδικαιούντο οι εργαζόμενοι ήταν 12 ημέρες το χρόνο και ο νομοθέτης σκέφτηκε σωστά (τότε) πως αν αυτές οι 12 ημέρες έσπαγαν σε πολύ μικρά κομμάτια, τότε ο εργαζόμενος δε θα προλάβαινε να ξεκουραστεί (πχ 1 μέρα εδώ, 2 μέρες αργότερα κλπ). Από εκεί έχει μείνει το κατάλοιπο του "όχι παραπάνω από 2 κομμάτια, όχι λιγότερες από 6 ημέρες το κάθε κομμάτι".

Βέβαια στα χρόνια που μεσολάβησαν πολλά έχουν αλλάξει, πρώτα και κύρια η όχι τόσο κουραστική (σε γενικές γραμμές) δουλειά (ας μην ξεχνάμε ότι τότε, δηλαδή κατά τη διάρκεια της βιομηχανικής επανάστασης, το 8ωρο ήταν το μισό του καθημερινού ωραρίου εργασίας - υπερβάλλω αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ) καθώς και οι συνολικές ημέρες αδείας ετησίως έχουν υπερδιπλασιαστεί (ένας ημερολογιακός μήνας πάνω κάτω).

Εκτός αυτών, μπορεί να προκύψει και θέμα αντισυνταγματικότητας και ανισότητας, και μάλιστα με αντίστροφο τρόπο από αυτόν που θα θεωρούσε κανείς λογικό. Τι εννοώ? Γιατί οι νέοι υπάλληλοι (μέχρι το τέλος του επομένου από την πρόσληψή τους ημερολογιακού έτους) να έχουν δικαίωμα να λάβουν την άδειά τους τμηματικά, όπως θέλουν οι ίδιοι (σε συνεννόηση βέβαια με την επιχείρηση) και με ρυθμό 2 ημερών ανά μήνα εργασίας, ενώ οι υπόλοιποι (παλιότεροι) υπάλληλοι να είναι δεσμευμένοι στα 2 κομμάτια αδείας? ;)

Δεν αντιλέγω, το τελευταίο θέμα που θίγω ο νομοθέτης πιθανότατα το πρόσθεσε για να εξασφαλίσει τον εργοδότη απέναντι σε αυτούς που, χωρίς να έχουν κλείσει ήδη ένα ή δύο χρόνια στην επιχείρηση, αποχωρούν, απαιτώντας καταβολή ολόκληρης της άδειας, ενώ ουσιαστικά έχουν απασχοληθεί για πολύ λιγότερο. Αλλά βλέπουμε για άλλη μια φορά πως ο σχεδιασμός δεν είναι ολοκληρωμένος... :lol:

Στις δικές μου επιχειρήσεις έχω "καταφέρει" να τηρώ το γράμμα του νόμου στο συγκεκριμένο θέμα. Με συμφέρει βέβαια το γεγονός πως οι υπάλληλοί μου βολεύονται από τα 2 15ήμερα που κάνουν διακοπές ανά έτος.

Και κάτι που προέκυψε πριν από λίγο καιρό, αλλά το έμαθα μόλις σήμερα (σε μία επιχείρηση με την οποία θα συνεργάζομαι για το επόμενο 6μηνο). Σε ένα συγκεκριμένο παράρτημα Επιθεώρησης Εργασίας (δεν ξέρω αν είναι το μόνο) ΔΕΝ δέχονται πρόγραμμα προσωπικού στο οποίο αναγράφονται άδειες. Από την άλλη τη σωστή συμπλήρωση του βιβλίου αδειών τη θεωρούν δεδομένη. Και ερωτώ: αν, σε ενδεχόμενο έλεγχο, βρεθεί η διαφορά μεταξύ βιβλίου αδειών (όπου θα αναγράφεται η άδεια κανονικά) και προγράμματος εργασίας (όπου, μετά την άρνηση της Επιθεώρησης πρέπει να το συμπληρώσουμε σαν να εργαζόταν ο συγκεκριμένος υπάλληλος τη συγκεκριμένο χρονική περίοδο), τι απαντώ στον ελεγκτή? Πως είναι θέμα Επιθεώρησης? Τρέχα γύρευε... Προσπαθείς να είσαι νόμιμος και να τα κάνεις όπως θέλουν, αλλά και πάλι δεν μπορείς να αγιάσεις... :blink:

Πρέπει οπωσδήποτε να γίνει ένα update στο άρθρο 7 του Ν. 549/77, διότι τα δεδομένα μετά τον Ν.3302/2004 (άρθρο 1) έχουν αλλάξει σημαντικά.

Το 6ήμερο που αναφέρεται στο πρώτο κατατμημένο τμήμα της άδειας, λογικά θα πρέπει να είναι 5ήμερο σήμερα, διότι το 1977 που ψηφίστηκε ο Ν.549/77 όταν ανέφερε ότι το πρώτο τμήμα θα πρέπει να είναι τουλάχιστον έξι ημέρες εννοούσε ότι ο εργαζόμενος θα πρέπει να λείψει με άδεια minimum για μια πλήρη εβδομάδα, αφού τότε υπήρχε η 6ήμερη απασχόληση.

Το ότι εφαρμόζεται και στο πενθήμερο σύστημα εργασίας αποτελεί παραδοξότητα αφού πάντα περισσεύει μια ημέρα και ο εργαζόμενος έτσι λείπει με άδεια μία εβδομάδα συν μία ημέρα από την επόμενη εβδομάδα...

Σήμερα λοιπόν για τους νέους εργαζόμενους, δηλαδή γι'αυτούς που βρίσκονται στο πρώτο ή στο δεύτερο ημερολογιακό έτος στην ουσία δεν ισχύει ο Ν.549/77 αλλά αντ'αυτού δεν ισχύει τίποτα.

Εγώ λοιπόν για να μην έχω πρόβλημα με το ΣΕΠΕ και διότι έχουν δει πολλά τα μάτια μου με δαύτους, στέλνω στο ΚΕΠ τους νέους εργαζόμενους και εκεί θεωρούν το γνήσιο της υπογραφής τους στην Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/86 που υποβάλλουν στην εταιρεία για να λάβουν την άδεια τους.

Σας υποβάλλω συνημμένο υπόδειγμα:

YP.DILOSI_NEON_ERGAZOMENON.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρία
Και κάτι που προέκυψε πριν από λίγο καιρό, αλλά το έμαθα μόλις σήμερα (σε μία επιχείρηση με την οποία θα συνεργάζομαι για το επόμενο 6μηνο). Σε ένα συγκεκριμένο παράρτημα Επιθεώρησης Εργασίας (δεν ξέρω αν είναι το μόνο) ΔΕΝ δέχονται πρόγραμμα προσωπικού στο οποίο αναγράφονται άδειες. Από την άλλη τη σωστή συμπλήρωση του βιβλίου αδειών τη θεωρούν δεδομένη. Και ερωτώ: αν, σε ενδεχόμενο έλεγχο, βρεθεί η διαφορά μεταξύ βιβλίου αδειών (όπου θα αναγράφεται η άδεια κανονικά) και προγράμματος εργασίας (όπου, μετά την άρνηση της Επιθεώρησης πρέπει να το συμπληρώσουμε σαν να εργαζόταν ο συγκεκριμένος υπάλληλος τη συγκεκριμένο χρονική περίοδο), τι απαντώ στον ελεγκτή? Πως είναι θέμα Επιθεώρησης? Τρέχα γύρευε... Προσπαθείς να είσαι νόμιμος και να τα κάνεις όπως θέλουν, αλλά και πάλι δεν μπορείς να αγιάσεις... :blink:

Έχει σχέση το πρόγραμμα εργασίας με τις κανονικές άδειες; Δηλαδή εγώ στέλνω κανονικά πλήρες πρόγραμμα όλο το χρόνο (το χωρίζω ανά τρίμηνα δηλαδή στέλνω 4 φορές το χρόνο) και δεν αναφέρω πουθενά στο πρόγραμμα για άδειες. Στην επιθεώρηση δεν μου έχουν πει ποτέ κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα, ακριβώς, δε θα έπρεπε να έχει σχέση? Αν έρθουν στο κατάστημα από το ΙΚΑ και ζητήσουν (όπως το έχουν κάνει στο παρελθόν) το θεωρημένο από την Επιθεώρηση πρόγραμμα εργασίας για να δουν ποιοι υπάλληλοι πρέπει να εργάζονται εκείνη τη στιγμή, πώς θα δικαιολογήσω την απουσία κάποιων αν είναι σε άδεια, εφόσον στο πρόγραμμα φαίνονται σαν να εργάζονται? Κι εξάλλου, δεν είναι αντιφατικό να ζητάει η ίδια η Επιθεώρηση να κάνεις παρατυπία στη συμπλήρωση 2 εντύπων της (εννοώ τη διαφορά μεταξύ προγράμματος εργασίας και βιβλίου αδείων) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρία

Με την ίδια λογική θα έπρεπε να φαίνεται στο πρόγραμμα εργασίας ότι δεν δουλεύουν όσοι είναι σε ασθένεια, με άδεια άνευ αποδοχών, λείπουν αδικαιολόγητα κ.λπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβώς. Εγώ έτσι κάνω, καταγράφω όλες τις αλλαγές/άδειες/απουσίες στο πρόγραμμα. Εχετε υπόψην ότι υπάρχει περιθώριο 15 ημερολογιακών ημερών για κατάθεση "τροποποιητικών" προγραμμάτων για κάθε αλλαγή που γίνεται στο πρόγραμμα.

Βέβαια θα πω πως είναι πολύ δύσκολη και χρονοβόρα διαδικασία, αλλά θα συνεχίσω να το κάνω μέχρις ότου βαρεθούν να βλέπουν τις επωνυμίες των επιχειρήσεών μου οι αρμόδιες επιθεωρήσεις και να μου πουν πως φτάνει πια! :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρία

Επίσης η προθεσμία είναι 2 ημέρες και ο Ν. 3385/2005 αναφέρει ότι σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέτει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν αποχωρήσει κάποιος όχι, δε στέλνω, απλά έχω πρόχειρη την οικειοθελή αποχώρηση με τη σφραγίδα του ΟΑΕΔ προς επίδειξη.

Από την επιθεώρηση μου έχουν πει πως η προθεσμία είναι 15 ημέρες για οποιαδήποτε τροποποίηση του προγράμματος εργασίας ή της κατάστασης προσωπικού. Δεν επιμένω βέβαια καθώς δεν έχω κάτι γραπτό στα χέρια μου που να το επιβεβαιώνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Η τήρησ του βιβλίου αδειών είναι υποχρεωτική για όλες τις επιχειρήσεις ή μήπως υπάρχει απαλλαγή για επιχειρήσεις από 50 εργαζομένους και πάνω?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...