Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
ΓιώργοςΜ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ

Question

καλησπέρα σας...υπαρχει ενα περιπτερο που ειναι στο ονομα της συζύγου που ομως επειδη συνταξιοδοτητε θελει να κλεισει και να ανοιξει ο συζυγος...ο ελεγκτής όμως μου λεει για υπεραξια 1,2 όταν βασει της πολ 1118/2000 δεν υπαρχει υπεραξια απο συζυγο σε συζυγο....κάτι όμως άκουσα ότι υπάρχει και μια διευκρινιστική εγκύκλιο η γνωμάτευση που αφορούν τα περίπτερα και που λεει ότι δεν υπαρχει υπεραξία διότι δεν μεταβιβάζετε η άδεια ούτε αλλάζει ιδιοκτήτη παρα μόνο ενοικιαστή...ξέρετε τιποτα?και να ξέρετε μπορειτε αν μου πειτε που θα το βρω??

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 answer to this question

Recommended Posts

  • 0

Νόμος 2753/1999 - Αρθρο 3 - Παράγραφος 12

12. Στο τέλος της περίπτωσης α΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 13 του Ν. 2238/1994 προστίθενται τελευταία εδάφια, που έχουν ως εξής:

"Αν μεταβιβασθεί από επαχθεί αιτία ατομική επιχείρηση ή μερίδιο ομόρρυθμης ή ετερόρρυθμης εταιρίας, από γονέα προς τα τέκνα του ή από σύζυγο σε σύζυγο, λόγω συνταξιοδότησης του μεταβιβάζοντος, ο συντελεστής φορολογίας της περίπτωσης αυτής μειώνεται από 20% σε 10% για μεταβιβάσεις που γίνονται μέχρι 31/12/2000.

Μεταβιβάσεις που γίνονται μετά το χρόνο αυτόν δεν υπόκεινται σε φόρο υπεραξίας".

Επίσης ρίξε μια ματια την ΠΟΛ 1196/2000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...