Προς το περιεχόμενο
  • 0

Η ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ


hdjoe

Ερώτηση

Δεν ενδιαφέρει πολλούς, το γνωρίζω, αλλά έστω και ένας που τα αναζητεί να τα βρει συγκεντρωμένα εδώ, η προσπάθεια θα είναι επιτυχημένη.

Σε αυτό το αρχείο υπάρχει μια πρώτη συγκέντρωση και καταγραφή μερικών βασικών στοιχείων που αφορούν την ασφάλιση στον ΟΓΑ η οποία δεν είναι ολοκληρωμένη και οργανωμένη σωστά.

Το έχω πει και παλαιότερα, δεν ήμουν ποτέ καλός στην έκθεση και γενικά το γράψιμο.

Ακόμα, οι γνώσεις μου γύρω από το αντικείμενο είναι επικίνδυνα λίγες για ένα τέτοιο εγχείρημα.

Για το λόγο αυτό, θέλω πρώτα να μην με αποπάρετε και μετά να με βοηθήσετε να το ολοκληρώσω.

Είναι σε word, οπότε μπορείτε να κάνετε όποιες παρεμβάσεις και διορθώσεις θέλετε. Το ίδιο θα κάνω και εγώ. Μόνη παράκληση να με ενημερώνετε ποιός και σε ποιό σημείο έκανε παρέμβαση.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Δεν βρήκα ενότητα για θέματα του ΟΓΑ, γι' αυτό δημοσιεύω το θέμα εδώ.

___________________.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Γιάννη είναι πολύ καλη η προσπάθεια σου . Το ότι δεν ενδιαφέρει άμεσα κάποιους δε σημαινει πως δε θα χρειαστεί κάποια στιγμή σε όλους μας . Επειδή η προσπάθεια ενημέρωσης είναι κάτι που δε σταματά ποτέ όσες / όσοι συνάδερφ/ισες/οι γνωρίζουν επι του θέματος να δώσουν κι αυτοί τα "φώτα" τους ώστε να ολοκληρωθεί η μελετη σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κώστα σ' ευχαριστώ.

Επισυνάπτω εδώ τις εγκύκλιες του ΙΚΑ και του ΟΓΑ για το Ν. 3232/2004, για να υπάρχουν εύκαιρες, όπως και το link για τον νόμο.

http://www.taxheaven.gr/show.php?id=390&p=...0.txt&mode=html

EG_58_04_913.pdf

______________11_2004.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκδόθηκε νέα εγκύκλιος από τον ΟΓΑ, η οποία αφορά τις διαδικασίες πρόσληψης και ασφάλισης αλλοδαπών με βάση τις διατάξεις του Ν. 3386/2005. Την παραθέτω.

adeia_diam.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
υπάρχει μια πρώτη συγκέντρωση και καταγραφή μερικών βασικών στοιχείων που αφορούν την ασφάλιση στον ΟΓΑ

Γιάννη ευχαριστούμε.

Θα προσπαθήσω να βοηθήσω στην "κωδικοποίηση" ...

Θα διαφωνίσω μόνο με το :

Δεν ενδιαφέρει πολλούς, το γνωρίζω,
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κωσταντίνε, καλημέρα.

Είσαι ευπρόσδεκτος, με μεγάλη μου χαρά.

Για το ότι δεν ενδιαφέρει πολλούς, το αντιλήφθηκα από τη μικρή έως καθόλου ανταπόκριση που είχαν, ένα ή δύο θέματα που είχα ανοίξει για το ζήτημα.

Αλλά όπως ανέφερα, έστω και ένας να βοηθηθεί, είναι επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Γιώργος-

hdjoe αξιόλογη προσπάθεια.

Εγώ προσωπικά τη χρειάζομαι και σε ευχαριστώ πολύ.

παραθέτω και το νόμο 3386/2005 που αφορά τους αλλοδαπύς και ίσως να είναι χρήσιμος

http://www.taxheaven.gr/show.php?id=5311&p=2005/5311.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ενημέρωση με τα άρθρα 52 - 53 του Ν. 3518/2006.

...στα άρθρα 52-53 παραγρ.7 Ν. 3518/2006 βρήκα αυτό...

7. Κάθε εκμετάλλευση της παραγράφου 1 του άρθρου αυτού, που απασχολεί, σύμφωνα με την παράγραφο αυτή, άτομα που υπάγονται στην ασφάλιση του Ο.Γ.Α., υποχρεούται να υποβάλλει στον Ο.Γ.Α., για κάθε ημερολογιακό τρίμηνο και εντός δέκα (10) ημερών από τη λήξη του, Βεβαίωση Απασχόλησης, στην οποία αναφέρεται το προσωπικό που απασχολεί και το αντικείμενο της απασχόλησης.

Για κάθε νέα απασχόληση υποβάλλεται στον Ο.Γ.Α. Βεβαίωση Απασχόλησης εντός δέκα (10) ημερών από την έναρξή της.

Αν δεν υποβληθούν οι βεβαιώσεις αυτές εντός των ανωτέρω οριζόμενων προθεσμιών ή υποβληθούν ανακριβείς βεβαιώσεις, επιβάλλεται, για κάθε απασχολούμενο πρόστιμο τριακοσίων (300) ευρώ.

Ας μου πει κάποιος οτι δεν ιχσύει κάτι τέτοιο...???? :)

Ποιά είναι αυτή η βεβαίωση? Σιγουρα δεν είναι το Α2 (Ατομική βεβαίωση απασχόλησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ότι ισχύει είναι γεγονός.

Δεν γνωρίζω, όμως, να έχει επιβληθεί σε κάποια επιχείρηση, τουλάχιστον για την τριμηνιαία, τέτοιο πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το ότι ισχύει είναι γεγονός.

Δεν γνωρίζω, όμως, να έχει επιβληθεί σε κάποια επιχείρηση, τουλάχιστον για την τριμηνιαία, τέτοιο πρόστιμο.

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

...μήπως υπάρχει κάποιο υπόδειγμα της Βεβαίωσης Απασχόλησης...γιατί ο Ανταποκριτής του ΟΓΑ... :) ...τα νεύρα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Της τριμηνιαίας δεν υπήρχε μέχρι πριν από λίγο καιρό και δεν το βλέπω ούτε εδώ :

Ψηφιακά Έντυπα

Το Α2 υπάρχει στο link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Της τριμηνιαίας δεν υπήρχε μέχρι πριν από λίγο καιρό και δεν το βλέπω ούτε εδώ :

Ψηφιακά Έντυπα

Το Α2 υπάρχει στο link.

...ευχαριστώ και πάλι για την αμεσότητα... :D ...φαίνεται ότι το θέμα δεν καίει μόνο εμένα... :)

Τα έντυπα τα έχω δει, αλλά δεν βρήκα και εγώ τίποτε...

...όσο για το Α2 είναι Ατομική Βεβαίωση Απασχόλησης και συμπληρώνεται για την έναρξη και διακοπή της απασχόλησης-κατι σαν πρόσληψη και απόλυση του ΟΓΑ (παρότι απαιτείται και στον ΟΑΕΔ...σωστά...??? :D )...αθάνατη Ελλάδα με την γραφειοκρατία σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολύ χρήσιμο το θέμα που άνοιξες.

Να παραθέσω και εγώ μια διαταγή που με λίγα λόγια λέει ότι αν κάποιος απασχολείται στο πρωτογενή τομέα πάνω από έξι μήνες τότε ασφαλίζεται στο ΙΚΑ και όχι στον ΟΓΑ.

ika.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πολύ χρήσιμο το θέμα που άνοιξες.

Να παραθέσω και εγώ μια διαταγή που με λίγα λόγια λέει ότι αν κάποιος απασχολείται στο πρωτογενή τομέα πάνω από έξι μήνες τότε ασφαλίζεται στο ΙΚΑ και όχι στον ΟΓΑ.

ika.pdf

Και το Αριθμ. οικ. 1356/21.1.2009   περί «Καθορισμού ελάχιστου αριθμού ημερομισθίων ή ελάχιστου χρονικού διαστήματος ασφάλισης ανά έτος και ασφαλιστικό φορέα για την ανανέωση άδειας διαμονής υπηκόων τρίτων χωρών καθώς και των όρων και προϋποθέσεων πρόσβασης στην μισθωτή εργασίακαι σε ανεξάρτητη οικονομική δραστηριότητα της περίπτωσης β του άρθρου 59 του ν. 3386/2005».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-γιαννης

καλημερα, να κανω μια ερωτηση μηπως καποιος μπορει να βοηθησει,

πριν ενα μηνα πηρα απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ λογω πληθυσμου και εκανα εγγραφη στον ΟΓΑ. χρειαστηκα δευτερη πρωτοτυπη απαλλαγη και οταν πηγα στο ΤΕΒΕ μου απαντησαν οτι δεν μπορουν να μου τη δωσουν λογω του οτι προκειτε να ψηφιστει ενας νομος ο οποιος λεει οτι οσοι ειναι ασφαλισμενοι στον ΟΓΑ και εργαζοντε με παροχη υπηρεσιων υποχρεουντε πλεον σε ασφαλιση ΤΕΒΕ. γνωριζει καποιος κατι γι' αυτο? ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
καλημερα, να κανω μια ερωτηση μηπως καποιος μπορει να βοηθησει,

πριν ενα μηνα πηρα απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ λογω πληθυσμου και εκανα εγγραφη στον ΟΓΑ. χρειαστηκα δευτερη πρωτοτυπη απαλλαγη και οταν πηγα στο ΤΕΒΕ μου απαντησαν οτι δεν μπορουν να μου τη δωσουν λογω του οτι προκειτε να ψηφιστει ενας νομος ο οποιος λεει οτι οσοι ειναι ασφαλισμενοι στον ΟΓΑ και εργαζοντε με παροχη υπηρεσιων υποχρεουντε πλεον σε ασφαλιση ΤΕΒΕ. γνωριζει καποιος κατι γι' αυτο? ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Δες εδώ

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...c=70321&hl=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΡΙΘ. 8/2009

Ασφάλιση στον ΟΓΑ των αυτοτελώς απασχολουμένων εργατών γης, Κατάργηση υπεύθυνων δηλώσεων εργοδοτών - κτηματιών

http://www.oga.gr/download.php?t=doc_new_67.doc

Ευχαριστούμε τον φίλο anast για τη δημοσίευση της εγκυκλίου εδώ:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...=70508&hl=#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΘΑΝΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ του ΧΡΗΣΤΟΥ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ ΤΟ ΑΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΝ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ ΜΕ ΠΙΣΤΩΣΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ Α.Μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ευάγγελος Σουφλερός

Δεν ενδιαφέρει πολλούς, το γνωρίζω, αλλά έστω και ένας που τα αναζητεί να τα βρει συγκεντρωμένα εδώ, η προσπάθεια θα είναι επιτυχημένη.

Σε αυτό το αρχείο υπάρχει μια πρώτη συγκέντρωση και καταγραφή μερικών βασικών στοιχείων που αφορούν την ασφάλιση στον ΟΓΑ η οποία δεν είναι ολοκληρωμένη και οργανωμένη σωστά.

Το έχω πει και παλαιότερα, δεν ήμουν ποτέ καλός στην έκθεση και γενικά το γράψιμο.

Ακόμα, οι γνώσεις μου γύρω από το αντικείμενο είναι επικίνδυνα λίγες για ένα τέτοιο εγχείρημα.

Για το λόγο αυτό, θέλω πρώτα να μην με αποπάρετε και μετά να με βοηθήσετε να το ολοκληρώσω.

Είναι σε word, οπότε μπορείτε να κάνετε όποιες παρεμβάσεις και διορθώσεις θέλετε. Το ίδιο θα κάνω και εγώ. Μόνη παράκληση να με ενημερώνετε ποιός και σε ποιό σημείο έκανε παρέμβαση.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Δεν βρήκα ενότητα για θέματα του ΟΓΑ, γι' αυτό δημοσιεύω το θέμα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ενδιαφέρει πολλούς, το γνωρίζω, αλλά έστω και ένας που τα αναζητεί να τα βρει συγκεντρωμένα εδώ, η προσπάθεια θα είναι επιτυχημένη.

Σε αυτό το αρχείο υπάρχει μια πρώτη συγκέντρωση και καταγραφή μερικών βασικών στοιχείων που αφορούν την ασφάλιση στον ΟΓΑ η οποία δεν είναι ολοκληρωμένη και οργανωμένη σωστά.

Το έχω πει και παλαιότερα, δεν ήμουν ποτέ καλός στην έκθεση και γενικά το γράψιμο.

Ακόμα, οι γνώσεις μου γύρω από το αντικείμενο είναι επικίνδυνα λίγες για ένα τέτοιο εγχείρημα.

Για το λόγο αυτό, θέλω πρώτα να μην με αποπάρετε και μετά να με βοηθήσετε να το ολοκληρώσω.

Είναι σε word, οπότε μπορείτε να κάνετε όποιες παρεμβάσεις και διορθώσεις θέλετε. Το ίδιο θα κάνω και εγώ. Μόνη παράκληση να με ενημερώνετε ποιός και σε ποιό σημείο έκανε παρέμβαση.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Δεν βρήκα ενότητα για θέματα του ΟΓΑ, γι' αυτό δημοσιεύω το θέμα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...