Προς το περιεχόμενο

Κέρδος και ζημιά από πώληση συμμετοχών ΑΕ σε ζημιογόνο χρήση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στην ίδια χρήση κέρδη και ζημιά από πώληση συμμετοχών με αποτέλεσμα οριακό κέρδος. Σημειοτέον ότι η χρήση, ανεξαρτήτως του κέρδους από τις συμμετοχές, είναι ζημιογόνος. Το ερώτημα είναι αν είναι υποχρεωτική η χρήση αποθεματικών βάσει της 288/1997 ΕΣΥΛ ή μπορώ να τα αφήσω στη δήλωση χωρίς αναμόρφωση.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φορολογικό αποτέλεσμα είναι κέρδος ή ζημία ?

Κανονικά πρέπει να ακολουθησεις το ΕΓΛΣ και την Γνωμ. , να κάνεις φορολογική αναμόρφωση συμφωνα με τον Ν2238 .

Δες όμως τι λέει και το άρθρο 106§2 σχετικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε γίνει αναμόρφωση είτε όχι το φορολογικό αποτέλεσμα της χρήσης είναι ζημιά. Το άρ. 106 μιλάει για καθαρά κέρδη και διανομή, εδώ η χρήση είναι ζημιογόνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Είτε γίνει αναμόρφωση είτε όχι το φορολογικό αποτέλεσμα της χρήσης είναι ζημιά. Το άρ. 106 μιλάει για καθαρά κέρδη και διανομή, εδώ η χρήση είναι ζημιογόνος

Στο τελευταίο εδάφιο το άρθρο 106 μιλάει και για ζημία μετά απο φορολογική αναμόρφωση και εφοσον υπάρχουν αφορολόγητα έσοδα . Απλώς ανέφερα και αυτήν την περίπτωση η οποία νομίζω ότι παρουσιάζει ενδιαφέρον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελευταίο εδάφιο το άρθρο 106 μιλάει και για ζημία μετά απο φορολογική αναμόρφωση και εφοσον υπάρχουν αφορολόγητα έσοδα . Απλώς ανέφερα και αυτήν την περίπτωση η οποία νομίζω ότι παρουσιάζει ενδιαφέρον .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...