Jump to content
  • 0

ΕΤΑΙΡΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ Ε.Π.Ε. ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΤΟ Ι.Κ.Α.


Guest Επισκέπτης-ΑΝΤΩΝΗΣ-
 Share

Question

Guest Επισκέπτης-ΑΝΤΩΝΗΣ-

Εταίρος-Διαχειριστής Ε.Π.Ε. ο οποίος εργάζεται ως μισθωτός σε άλλη εταιρεία, υπάρχει περίπτωση να αποχωρήσει από την εργασία του και να προσληφθεί στην Ε.Π.Ε. που συμμετέχει, ως μισθωτός και να συνεχίσει την ασφάλιση στο Ι.Κ.Α.; Επίσης ποιός θα είναι σε καταφατική περίπτωση ο τρόπος φορολογίας του;

Aν γνωρίζει κάποιος σχετικά, γιατί από την έρευνα που έκανα δεν είναι και πολύ ξεκάθαρα τα πράγματα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

25 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Εταίρος-Διαχειριστής Ε.Π.Ε. ο οποίος εργάζεται ως μισθωτός σε άλλη εταιρεία, υπάρχει περίπτωση να αποχωρήσει από την εργασία του και να προσληφθεί στην Ε.Π.Ε. που συμμετέχει, ως μισθωτός και να συνεχίσει την ασφάλιση στο Ι.Κ.Α.; Επίσης ποιός θα είναι σε καταφατική περίπτωση ο τρόπος φορολογίας του;

Aν γνωρίζει κάποιος σχετικά, γιατί από την έρευνα που έκανα δεν είναι και πολύ ξεκάθαρα τα πράγματα. Ευχαριστώ

O εταιρος διαχειριστης ΕΠΕ δεν υπαγεται στην ασφ/ση του ΙΚΑ ως μη συνδεομενος με την εταιρεια με σχεση εξαρτημενης εργασιας, ακομα και αν πλην των κερδων λαμβανει και μισθο. εγκ ΙΚΑ 149/69, εγγ Ε40/30-12-88

Ο μη εταιρος διαχειριστης ΕΠΕ ως συνδεομενος με την εταιρεια με σχεση εξαρτημενης εργασιας υπαγεται στην ασφ/ση του ΙΚΑ. εγκ 108/70

Link to comment
Share on other sites

  • 0

...

Ο μη εταιρος διαχειριστης ΕΠΕ ως συνδεομενος με την εταιρεια με σχεση εξαρτημενης εργασιας υπαγεται στην ασφ/ση του ΙΚΑ. εγκ 108/70

Σε περίπτωση που είναι νέος ασφαλισμένος και έχει ΟΑΕΕ.. έχει δικαίωμα απαλλαγής από το ΙΚΑ?

εγκυκλοπαιδικά ρωτάω..

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ο Ικας είπε τα δικά του.. δείτε τώρα τι λέει και το Υ.Ο.

Αθήνα, 2 Ιουλίου 2008

Αρ.Πρωτ.: 1064136/1187/Α0012

ΘΕΜΑ: Φορολογική μεταχείριση αμοιβής.

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 3 του άρθρου 48 του Ν. 2238/1994, ως εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων λογίζεται και κάθε εισόδημα που δεν μπορεί να υπαχθεί σε κάποια από τις κατηγορίες Α΄ έως Ζ΄ της παρ.2 του άρθρου 4 του ίδιου νόμου.

2. Με βάση τις πιο πάνω διατάξεις, η αμοιβή που θα καταβάλλει εταιρεία περιορισμένης ευθύνης στο διαχειριστή μη εταίρο της αποτελεί για το δικαιούχο εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα της παρ. 3 του άρθρου 48 του Ν. 2238/1994, υπό την προϋπόθεση, ότι δεν υπάρχει υπαλληλική σχέση εξαρτημένης εργασίας μεταξύ της Ε.Π.Ε. και του εν λόγω προσώπου καθόσον στην περίπτωση αυτή η αμοιβή θεωρείται εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες σύμφωνα με την παρ.1 του άρθρου 45 του ίδιου νόμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ο Ικας είπε τα δικά του.. δείτε τώρα τι λέει και το Υ.Ο.

υπό την προϋπόθεση, ότι δεν υπάρχει υπαλληλική σχέση εξαρτημένης εργασίας μεταξύ της Ε.Π.Ε. και του εν λόγω προσώπου καθόσον στην περίπτωση αυτή η αμοιβή θεωρείται εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες σύμφωνα με την παρ.1 του άρθρου 45 του ίδιου νόμου.

Το ΙΚΑ θεωρεί ex ante υπαλληλική σχέση εξαρτημένης εργασίας τον διαχειριστή που δεν είναι εταίρος. Οπότε, ούτε το ΥΟ θα έχει πρόβλημα, αν πχ του δείξεις κάρτα πρόσληψης, ασφάλιση στο ΙΚΑ, πίνακα προσωπικού κτλ κτλ.... Απλά το ΥΟ δεν ασχολείται με τα ασφαλιστικά, είτε έτσι σου λέει, είτε αλλιώς..........

Link to comment
Share on other sites

  • 0

σε αναλογη περιπτωση προ 1-2 ετων και μετα απο εκτενη αναζητηση νομολογιας δεδικασμενων αποφασεων κτλ(καποιες ειχα χρησιμοποιησει και απο το φορουμε εδω)....και καλη διαθεση απο τον υπαλληλο του ικα δεν καταφερα να τον βαλω στο ικα τον διαχειριστη εταιρο νεο ασφαλισμενο(εξαρτηση εργασιας επεδιωκα).Και ο υπαλληλος στο ικα ειλικρινα προσπαθησε με ερωτησεις στα κεντρικα κτλ αλλα καθετως δεν υπαγεται πηραμε απαντηση και ας λεει οτι θελει το οικονομικων κτλ.Θα βολευε παντως λογιστικα..μαλλον δεν θα θελει εσοδα το ικα ας βγαλει και κατι το οαεε....

Link to comment
Share on other sites

  • 0

σε αναλογη περιπτωση προ 1-2 ετων και μετα απο εκτενη αναζητηση νομολογιας δεδικασμενων αποφασεων κτλ(καποιες ειχα χρησιμοποιησει και απο το φορουμε εδω)....και καλη διαθεση απο τον υπαλληλο του ικα δεν καταφερα να τον βαλω στο ικα τον διαχειριστη εταιρο νεο ασφαλισμενο(εξαρτηση εργασιας επεδιωκα).Και ο υπαλληλος στο ικα ειλικρινα προσπαθησε με ερωτησεις στα κεντρικα κτλ αλλα καθετως δεν υπαγεται πηραμε απαντηση και ας λεει οτι θελει το οικονομικων κτλ.Θα βολευε παντως λογιστικα..μαλλον δεν θα θελει εσοδα το ικα ας βγαλει και κατι το οαεε....

Μα αφού το ίδιο το ΙΚΑ έχει απαντήσει θετικά με εγκύκλιο..... Μόλις φέτος ασφάλισα κανονικά ένα διαχειριστή (μη εταίρο) σε ΕΠΕ.. Και πέρυσι δλδ, αλλά φέτος μου κάνανε νούμερα............ :P

Link to comment
Share on other sites

  • 0

διαχειριστη εταιρο νεο ασφαλισμενο(εξαρτηση εργασιας επεδιωκα).

οπως εγραψα και πιο πανω αφορουσε μελος της εταιριας διαχειριστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

διαχειριστη εταιρο νεο ασφαλισμενο(εξαρτηση εργασιας επεδιωκα).

οπως εγραψα και πιο πανω αφορουσε μελος της εταιριας διαχειριστη.

Το διάβασα λίγο γρήγορα, δίκιο έχεις... Αλλά, νόμιζα ότι το είχες δει.... Δεν είναι θέμα καλής διάθεσης του υπαλλήλου, δεν υπάγεται έτσι κι αλλιώς....

O εταιρος διαχειριστης ΕΠΕ δεν υπαγεται στην ασφ/ση του ΙΚΑ ως μη συνδεομενος με την εταιρεια με σχεση εξαρτημενης εργασιας, ακομα και αν πλην των κερδων λαμβανει και μισθο. εγκ ΙΚΑ 149/69, εγγ Ε40/30-12-88

Ο μη εταιρος διαχειριστης ΕΠΕ ως συνδεομενος με την εταιρεια με σχεση εξαρτημενης εργασιας υπαγεται στην ασφ/ση του ΙΚΑ. εγκ 108/70

Link to comment
Share on other sites

  • 0

δυστυχως ναι στεφανε στην παραθεση σου με παρεπεμψαν και αυτοι...εγω βασικα προσπαθουσα να πεισω για την φυση της εργασιας και το οτι ειναι εξαρτημενη και να διαχωρισω το οτι ειναι εταιρος...δεν μου εκατσε δυστυχως.

δεν ειναι ομως παραλογο?

Γιατι δηλαδη και ενας εταιρος που δουλευει και ενας που δεν δουλευει στην εταιρια να ειναι και οι 2 στο ΟΑΕΕ? Εννοω οτι οταν καποιος δουλευει και με εξαρτημενη εργασια και ειναι και εταιρος ισως θα επρεπε να αποφασιζει αυτος οταν νεος ασφαλισμενος τον ασφαλιστικο του φορεα αναμεσα στις 2 δραστηριοτητες του (εταιρος - εργαζομενος στην εταιρια).

Link to comment
Share on other sites

  • 0

δυστυχως ναι στεφανε στην παραθεση σου με παρεπεμψαν και αυτοι...εγω βασικα προσπαθουσα να πεισω για την φυση της εργασιας και το οτι ειναι εξαρτημενη και να διαχωρισω το οτι ειναι εταιρος...δεν μου εκατσε δυστυχως.

δεν ειναι ομως παραλογο?

Γιατι δηλαδη και ενας εταιρος που δουλευει και ενας που δεν δουλευει στην εταιρια να ειναι και οι 2 στο ΟΑΕΕ? Εννοω οτι οταν καποιος δουλευει και με εξαρτημενη εργασια και ειναι και εταιρος ισως θα επρεπε να αποφασιζει αυτος οταν νεος ασφαλισμενος τον ασφαλιστικο του φορεα αναμεσα στις 2 δραστηριοτητες του (εταιρος - εργαζομενος στην εταιρια).

Κοίτα, εντελώς παράλογο δεν το θεωρώ....

Εάν φτιάξεις μια ΕΠΕ (δλδ είσαι εταίρος) -> ασκείς επιχειρηματική δραστηριότητα (αυτό για μένα είναι ψιλοπαράλογο, αλλά πες ότι έτσι είναι) -> υποχρέωση για ΟΑΕΕ....

Εάν εργάζεσαι για λογαριασμό της εταιρίας ως εταίρος, δεν μιλάμε για παροχή εξαρτημένης εργασίας, αλλά για προσωπική σου προσπάθεια προκειμένου να πετύχει η εταιρία. Η διαφορά δλδ με ένα μη εταίρο, για μένα, είναι στον δεσμό που υπάρχει μεταξύ της εταιρίας και του εταίρου. Δλδ, έχεις φτιάξει μια εταιρία, με δικά σου κεφάλαια, και τρέχεις για να πετύχει. Αν βγάλει κέρδη, θα τα επωφεληθείς και αυτή θα είναι η αμοιβή σου.

Εάν σε βάλουν διαχειριστή και δεν είσαι εταίρος, τότε αυτό, ξαναλέω για μένα, είναι μια τελείως διαφορετική κατάσταση... Είσαι ένας άσχετος με την εταιρία, και σε προσλαμβάνουν να κάνεις τη διαχείρισή της -> ΙΚΑ.... Σε ελέγχει η συνέλευση των εταίρων στην οποία λογοδοτείς καθώς επίσης αν βγάλει κέρδη δεν έχεις να κάνεις στη διανομή τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΝΔΙΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΕ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΤΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΧΕΙΡΙΣΤΗ ΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ!!!!!! ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ.ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΣΑΝ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ .ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΜΗ ΕΤΑΙΡΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΟΑΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΝΔΙΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΕ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΤΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΧΕΙΡΙΣΤΗ ΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ!!!!!! ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ.ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΣΑΝ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ .ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΜΗ ΕΤΑΙΡΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΟΑΕΕ.

Διάβασε το topic από την αρχή.

Διαχειριστής μη εταίρος ασφαλίζεται στο ΙΚΑ λέμε...............

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μήπως παρ' ελπίδα έχει συνάδελφος τις εγκυκλίους και έγγραφα που αναφέρονται παραπάνω διαθέσιμα για upload?

Αναφέρομαι στα εγκ ΙΚΑ 149/69, εγγ Ε40/30-12-8.

Σε δική μου περίπτωση, ο επιχειρηματίας είχε ασφαλίσει τον υιό του από 1/9/2002 στην εταιρεία σαν εργαζόμενο και με την αποχώρησή του από την εταιρεία ώς εταίρος και διαχειριστής, μεταβίβασε τα εταιρικά μερίδια στον υίο του, ο οποίος έγινε και διαχειριστής. Σύμφωνα με τα όσα παρατέθηκαν παραπάνω, ΔΕΝ θα έπρεπε (ακόμα και ως νέος ασφαλισμένος) να λαμβάνει απαλλαγή από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ, παρά το γεγονός ότι η σχέση μισθωτού-εργαζομένου υφίσταται ακόμα. Ή μήπως κατάλαβα εσφαλμένα τις ερμηνείες;

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μιας και αν δεν έχεις νύχια να ξυστείς, δεν θα σε ξύσει κανένας, ας βάλω και εγώ ένα λιθαράκι στο οικοδόμημα γνώσεων που μπορεί να βρεί κανείς εδώ.

Σε απάντηση στο αρχικό ερώτημα περι ασφαλίσεως ΕΤΑΙΡΟΥ & ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΕΠΕ (δεν φωνάζω, τόνίζω) στο ΙΚΑ, παραθέτω την απάντηση σε αντίστοιχο ερώτημα επιχείρησης προς την Διεύθυνση ΙΚΑ, από το οποίο προκύπτει ΡΗΤΑ ότι ΔΕΝ ασφαλίζεται ο εταίρος διαχειριστής στο ΙΚΑ, όταν υφίσταται σχέση εξαρτημένης εργασίας με την επιχείρηση.

ΜΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΕΤΑΙΡΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΕΠΕ ΣΤΟ ΙΚΑ.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Επειδή έχω να αντιμετωπίσω κι εγώ τέτοια περίπτωση (διαχειριστή-εταίρου ΕΠΕ) ισχύουν τα παραπάνω ή έχει αλλάξει κάτι? Πρόσφατα ασφαλίστηκε στον ΟΑΕΕ υποχρεωτικά, αλλά θέλει να συνεχίσει να είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ, αφού θα παρέχει και υπηρεσίες εργαζομένου, εκτός της διαχείρισης. (Ήταν πριν σε άλλη επιχείρηση και σαν εργαζόμενος ήταν ασφαλισμένος στο ΙΚΑ).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σε περίπτωση που είναι νέος ασφαλισμένος και έχει ΟΑΕΕ.. έχει δικαίωμα απαλλαγής από το ΙΚΑ?

εγκυκλοπαιδικά ρωτάω..

Σε αυτό το ερώτημα έχει κανείς απάντηση ? Εγώ δεν ρωτάω εγκυκλοπαιδικά, έχω θέμα. Νέος ασφαλισμένος, με ΟΑΕΕ, πιθανόν να αναλάβει διαχειριστής ΕΠΕ χωρίς να είναι εταίρος. Δεν ενδιαφέρεται να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ και να πάρει απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ (υποθέτω πως θα μπορούσε), αλλά θέλει να κρατήσει τον ΟΑΕΕ. Το ΙΚΑ σε αυτήν την περίπτωση χορηγεί απαλλαγή, έστω μερική ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Επίσης, αν τελικά υπάρχει θέμα με το ΙΚΑ και τις εισφορές, μια άλλη πιθανή λύση είναι ο περί ου ο λόγος να πάρει ένα ποσοστό 1% ώστε να είναι και εταίρος, να μη χρειαστεί να ασφαλιστεί αλλού, όμως η όποια αμοιβή του να μην εκπέσει από τα έσοδα της εταιρείας. Σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Κατ' αρχήν εφόσον είναι νέος ασφαλισμένος μπορεί να κρατήσει κύριο ασφαλιστικό φορέα τον ΟΑΕΕ και να πάρει απαλλαγή από το ΙΚΑ για τους κλάδους που καλύπτει ο ΟΑΕΕ, δηλαδή θα ασφαλίζεται στο ΙΚΑ μόνο με ένα μικρό ποσοστό που καλύπτει αυτά που συνεισπράττει το ΙΚΑ για άλλους φορείς (ΛΑΕΚ, ΟΕΕ,ΟΕΚ κλπ).

Τώρα στο δεύτερο ερώτημα αν πάρει ποσοστό του κεφαλαίου όντως απαλλάσεται από το ΙΚΑ αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με την τελευταία πρόταση

όμως η όποια αμοιβή του να μην εκπέσει από τα έσοδα της εταιρείας.

αφού η αμοιβή διαχειριστή φορολογείται με συντελεστή 35% αυτοτελώς και θεωρείται έξοδο της εταιρείας.

Εκτός κι αν θέλεις να παίρνει την αμοιβή του από την διανομή των κερδών στο τέλος, οπότε θα φορολογείται με 20% στο σύνολο των κερδών και με 25% στο διανεμόμενο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Εννοώ να κόβει ΑΠΥ με παρακράτηση 20% και να θεωρείται εισόδημα από ελ.επαγγ., όπως έχει αναφέρει και ο συνάδελφος Anast σε άλλο post :

ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ

.....................

1. Οι αμοιβές που καταβάλλει ΕΠΕ σε εταίρους της – ελεύθερους επαγγελματίες (π.χ. μηχανικοί, λογιστές) για υπηρεσίες που της παρέχουν ανάλογες με τα ελεύθερα επαγγέλματα τα οποία ασκούν, δεν εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδά της, καθόσον οι εταίροι αυτοί είναι ασφαλισμένοι σε ασφαλιστικό οργανισμό ή ταμείο, όχι για τις υπηρεσίες που προσφέρουν στην εταιρεία, αλλά λόγω του επαγγέλματος που ασκούν (μηχανικοί, λογιστές). Συνεπεία δε της ασφαλίσεώς τους σε ασφαλιστικό οργανισμό ή ταμείο λόγω του επαγγέλματός τους και όχι για τις παρεχόμενες στην ΕΠΕ υπηρεσίες τους, η αμοιβή τους αποτελεί εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα και όχι από εμπορικές επιχειρήσεις, στο ακαθάριστο ποσό της οποίας διενεργείται παρακράτηση φόρου 20% (1026206/10267/Β0012/21-11-2003), (1088597/10956/Β0012/24-11-2003)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σε συνέχεια των παραπάνω, να συμπληρώσω ότι από το ΙΚΑ μου απάντησαν πως, εκτός από τις συνεισπραττόμενες εισφορές που αναφέρει ο συνάδελφος, θα πρέπει να πληρώνονται και τα ποσοστά των εισφορών που αντιστοιχούν σε ασθένεια σε χρήμα, συν το επικουρικό.

Με βάση ποια σύμβαση ορίζονται οι κατώτατες αμοιβές σε τέτοια περίπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σε συνέχεια των παραπάνω, να συμπληρώσω ότι από το ΙΚΑ μου απάντησαν πως, εκτός από τις συνεισπραττόμενες εισφορές που αναφέρει ο συνάδελφος, θα πρέπει να πληρώνονται και τα ποσοστά των εισφορών που αντιστοιχούν σε ασθένεια σε χρήμα, συν το επικουρικό.

Με βάση ποια σύμβαση ορίζονται οι κατώτατες αμοιβές σε τέτοια περίπτωση ?

H αμοιβή του δεν έχει σχέση με την ασφάλιση. Αφού είναι σχέση εξαρτημένης εργασίας, θα πρέπει να αναζητηθεί η κατάλληλη Σ.Σ.Ε. (κλαδική ή ομοιοεπαγγελματική).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...