Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προσληψη Δημοτ Υπάλλ στον Ιδιωτ Τομέα - ΙΚΑ -απαλλαγές ?


επισκέπτη Επισκέπτης

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης

Γειασας

Ειμαι μόνιμος - Δημοτικός Υπάλληλος (παλιός ασφαλισμένος )και θα προσληφθώ21/3 και από μια ιδ.ατομική επιχείρηση για τα απογεύματα

Μου παν για τις απαλλαγές που θαχω στην ασθένεια ώστε να μη διπλωπληρώνεται και δεν εχω προβλημα να καλυπτομαι μόνο από το Δήμο.οπως γινόταν εως σήμερα .

Μπορείτε να με βοηθήσετε στο πως και που να δηλώσω - γνωστοποιήσω ότι θα καλύπτομαι μόνο από το Δήμο για την ασθένεια μου ?

Υπάρχει καποια διαδικασία - πρέπει να παω στο ΙΚΑ εγώ ή να πω στο νέο εργοδότη μου να παει αυτός καπου να το δηλώσει. διότι και αυτός δεν πολυασχολείται ...χαρη μου κανει

Ευχαριστώ πολύ για τις οποιες απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Δεν γνωρίζω το θέμα.Αλλά θα σου θέσω μια ερώτηση.

Σαν δημοτικός υπάλληλος έχεις δικαίωμα να έχεις απασχόληση και στον ιδιωτικό τομέα?

Ερώτησες την υπηρεσία σου?

Συμφωνω. Εχω την εντυπωση οτι ως μονιμος δημοτικος υπαλληλος καλυπτεσαι απο τις διαταξεις του δημοσιου και δεν εχεις δικαιωμα για εργασια στον ιδιωτικο τομεα, εκτος και αν αφορα σε εκπαιδευση, αλλα και αυτο μετα απο αδεια της υπηρεσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΑΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΥΠΑΓΕΣΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΤΙΚΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ (Ν 1188/81)ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΕΚΤΑΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ.ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΩΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ : <<Μετά από άδεια ο υπάλληλος μπορεί να ασκεί ιδιωτικό έργο ή εργασία με αμοιβή, εφόσον συμβιβάζεται με τα καθήκοντα της θέσης του και δεν παρεμποδίζει την ομαλή εκτέλεση της υπηρεσίας του .Η άδεια χορηγείται για συγκεκριμένο έργο ή εργασία μετά από σύμφωνη αιτιολογημένη γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου και μπορεί να ανακαλείται με τον ίδιο τροπο.>>.

ΑΡΑ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΧΟΡΟΓΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΟΡΙΣΜΟ(ΒΛΕΠΕ ΔΗΜΑΡΧΟΣ) ΑΔΕΙΑ.

ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 1993 (ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΕΞΑΣΦΑΛΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ) ΣΤΟΝ ΙΔΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΑΔΟΧΩΝ ΜΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ: ΤΑΔΚΥ,ΤΥΔΚΥ,ΙΚΑ(3,78%).ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ ( ΣΗΜ. ΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Θα πρέπει να υπάρχει στο φάκελο σου σχετική βεβαίωση του Δήμου.

Η μείωση ασφαλιστικών εισφορών αφορά τον κλάδο ασφάλισης σε είδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...