Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΣΗ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΤΟΣ


επισκέπτη Επισκέπτης-giannis972-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-giannis972-

Έχω εργαζόμενο μισθωτό κάτω από δέκα έτη υπηρεσία με πρόσληψη 27-06-2005. Ο εργαζόμενος απολύθηκε μέσα στο Μάρτιο. Με 31-12-2005 υπολογίσθηκε κανονικά η άδεια και το επίδομα αδείας του. Επειδή ο χρόνος εργασίας του είναι πάνω από έξι μήνες στο 2005 υπολογίσθηκε μισός μισθός επίδομα αδείας δηλαδή ολόκληρο. Κατά την απόλυση στο 2006 δεν θα υπολογίσω καθόλου επίδομα αδείας? Συμφωνείτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

μπορεις να ψαξεις τον νομο 3302/2004 αρθρο 1

το οποιο υπαρχει και στο τευχος Λογιστης 599 (τευχος Φεβρουαριου)

τα γραφει αναλυτικα αλλα λογο ελειψης χρονου δεν μπορω να τα μεταφερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
μπορεις να ψαξεις τον νομο 3302/2004 αρθρο 1

το οποιο υπαρχει και στο τευχος Λογιστης 599 (τευχος Φεβρουαριου)

τα γραφει αναλυτικα αλλα λογο ελειψης χρονου δεν μπορω να τα μεταφερω...

Το περιοδικό το έχω δεν έχω προλάβει να το δω καθόλου όμως. Ευχαριστώ. Τότε υπολογίζω δύο φορές επίδομα αδείας έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-giannis972-
Το περιοδικό το έχω δεν έχω προλάβει να το δω καθόλου όμως. Ευχαριστώ. Τότε υπολογίζω δύο φορές επίδομα αδείας έτσι δεν είναι?

Πριν έδωσα λάθος κωδικό. Λοιπόν ολόκληρο το επίδομα αδείας δεν αναλογεί για 20 μέρες άδεια στην προκειμένη περίπτωση? Ο υπολογισμός του επιδόματος αδείας είναι 1 μήνας=2/25 του μισθού. Οπότε στους 6 μήνες εργασίας και 10 μέρες αν υπολογίζω σωστά είναι 1/2 του μισθού.Δηλαδή ολόκληρο το επίδομα αδείας. Οπότε με 31/12 έχει ληφθεί η άδεια που αναλογεί αλλά παράλληλα αντιστοιχεί σε αυτήν και ολόκληρο το επίδομα αδείας. Μήπως κάνω λάθος? Αν ναι διορθώστε με γιατί έχω μπερδευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Έχω εργαζόμενο μισθωτό κάτω από δέκα έτη υπηρεσία με πρόσληψη 27-06-2005. Ο εργαζόμενος απολύθηκε μέσα στο Μάρτιο. Με 31-12-2005 υπολογίσθηκε κανονικά η άδεια και το επίδομα αδείας του. Επειδή ο χρόνος εργασίας του είναι πάνω από έξι μήνες στο 2005 υπολογίσθηκε μισός μισθός επίδομα αδείας δηλαδή ολόκληρο. Κατά την απόλυση στο 2006 δεν θα υπολογίσω καθόλου επίδομα αδείας? Συμφωνείτε?

Αρχικά το χρονικό διάστημα του 05

δεν χρειαζόταν να του υπολογίσεις

ολόκληρο το επίδομα αδείας αλλά αναλογία

αυτού. Με το ίδιο σκεφτηκό θα του υπολιζες

αναλογία των ημερών αδείας για το 06 και

αναλογία για το επίδομα αδείας για το ίδιο

έτος. Δηλαδή του έδωσες για το 05 ολόκληρη

άδεια και επίδομα αδείας; Ο ΄νόμος σε ισχύ

λέει για αναλογία αδείας και επιδόματος

αδείας! :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πριν έδωσα λάθος κωδικό. Λοιπόν ολόκληρο το επίδομα αδείας δεν αναλογεί για 20 μέρες άδεια στην προκειμένη περίπτωση? Ο υπολογισμός του επιδόματος αδείας είναι 1 μήνας=2/25 του μισθού. Οπότε στους 6 μήνες εργασίας και 10 μέρες αν υπολογίζω σωστά είναι 1/2 του μισθού.Δηλαδή ολόκληρο το επίδομα αδείας. Οπότε με 31/12 έχει ληφθεί η άδεια που αναλογεί αλλά παράλληλα αντιστοιχεί σε αυτήν και ολόκληρο το επίδομα αδείας. Μήπως κάνω λάθος? Αν ναι διορθώστε με γιατί έχω μπερδευτεί.

Δεν κάνεις λάθος για το επίδομα αδείας του 2005. Καλώς το έδωσες ολόκληρο. Για την άδεια του 2005 αν κατάλαβα καλά του έδωσες 20 ημέρες; Είσαι ολίγον τι χουβαρντάς, αφού δικαιούτο 20/12Χ6=10 ημέρες απουσίας με αποδοχές 24/12Χ6,2=12,4 ημερών. Ανάλογα υπολογίζονται τα δικαιούμενα του 2006: Επίδομα 24/12Χ2,κάτι και αποζημίωση αδείας επί αντιστοίχων ημερών.

Όλα τα παραπάνω με την παραδοχή του 5ήμερου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Του έδωσα την άδεια που κανονικά δικαιούται μέχρι 31/12/05 δηλαδή 10 μέρες. Επειδή όμως όπως γράφω ποιο πάνω το επίδομα αδείας το υπολογίζω 1 μήνας=2/25 του μισθού στο διάστημα των έξι μηνών και κάτι αντιστοιχεί να πάρει ολόκληρο το επίδομα αδειας. Έπρεπε να το υπολογίσω αναλογικά? Δεν μου φαίνεται και τόσο σωστό. Στο 2006 και μέχρι να κλείσει χρόνο θα του υπολόγιζα μόνο το υπόλοιπο της άδειας που δικαιούται χωρίς να του έδινα και επίδομα γιατί ο μισός μισθός του επιδόματος αντιστοιχεί σε σύνολο 20 μέρες άδεια και το είχε ήδη πάρει με 31/12. Εάν περνούσε τον έναν χρόνο θα του υπολόγιζα κανονικά εκ νέου ολόκληρο επίδομα αδείας. Τώρα που απολύθηκε μετά από 9 μήνες εργασίας και έχει πάρει 10 μερες αδεια το 2005 θα υπολογίσω αποζ.μη χορηγούμενης αδείας για το υπόλοιπο που αντιστοιχεί αλλά με το επίδομα τι γίνεται θα το ξαναβγάλω? Δεν μου κάθεται σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Έπρεπε να το υπολογίσω αναλογικά?

Είπαμε, αναλογικά υπολογίζεται και προκύπτει ολόκληρο επίδομα αδείας για το 2005.

Τώρα που απολύθηκε μετά από 9 μήνες εργασίας και έχει πάρει 10 μερες αδεια το 2005 θα υπολογίσω αποζ.μη χορηγούμενης αδείας για το υπόλοιπο που αντιστοιχεί αλλά με το επίδομα τι γίνεται θα το ξαναβγάλω?

Είπαμε, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη ωρε παλληκάρια αλλά όλο το επίδομα δικαιούται με κλεισμένους τους επτά μήνες. Στην προκειμένη περίπτωση έπρεπε να δώσει τα 12/25.

Πάει αυτό, ότι έγινε έγινε. Τώρα θα πάρει αναλογία για τους τρεις μήνες, και αποζημίωση αδείας το ίδιο, επί εικοσαημέρου εφ΄όσον δεν έχει κλείσει χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει η υπ'αρ.3392/2005 Εγκύκλιος του Υπ.Απασχόλησης που εκδόθηκε την 1/3/2005 προς διευκρίνιση του Ν.3302/2004.

Αν δεν διαβάσει κάποιος αυτή την εγκύκλιο ΔΕΝ πρόκειται να καταλάβει το πως δίνονται οι άδειες και τα επιδόματα σήμερα. Είναι Α-ΔΥ-ΝΑ-ΤΟΝ.

Την παραθέτω για πολλοστή φορά:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...ic=9197&hl=3392

doctor

Y.Γ. Θανάση το 0,1 μου άρεσε :) Τέτοια ακρίβεια, ούτε ... ηρωίνη να ζύγιζες :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...