Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Επισκέπτης-DINA-

Ε1 ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ

Recommended Posts

Σαββατιάτικα στο γραφείο και διαβάζω το θέμα.

Αγαπητοί συνάδελφοι νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό 42 δημοσιεύσεις για κάτι απλούστατο. Πόσο αναλυτικότερα από όσα ο Τάσος (και όχι μόνο) έγραψε πρέπει να γραφτούν για να γίνει κατανοητό το πώς λειτουργούν τα τεκμήρια? Και τι απλούστερο να καταλάβουμε πως όταν αγοράζουμε ένα αυτοκίνητο με δάνειο (εξ ολοκλήρου ή τμήμα της αξίας του) είναι αγορά μετρητοίς ? Ακόμα ας ξεμπερδέψουμε και με την άποψη που λέει ότι ο κάθε εφοριακός έχει διαφορετική γνώμη. (εδώ εμείς δεν μπορούμε να το κατανοήσουμε). Δεν υπάρχουν γνώμες στο ζήτημα αυτό, υπάρχει το πραγματικό γεγονός. Ας το κατανοήσουμε και ας το εξηγήσουμε και στον εφοριακό που δεν τόχει καταλάβει.

Καλό κουράγιο

Ακριβως ετσι οπως το λες. Συνεπως εχω:

719: 10.000

727: 800

781: 8.000

Eτσι δεν είναι ή κανω κάποιο λάθος?

ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΙΣ ΤΟΚΟΧΡΕΟΛΥΤΙΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΩΔ.727 (π.χ 12 Χ 200,00)

Ακριβώς έτσι είναι όπως είπε και ο Γιάννης παραπάνω και καλό είναι να κλείσει εδώ το θέμα,

για να μη μπερδεύει άλλο τους νέους,κυρίως, συνάδελφους.

Guest George342

θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει εισοδημα 11900 και αγοραστηκε αμαξι αξιας 18000 με 10000 προκ και τα υπολοιπα 8000 δανειο

ΚΩΔΙΚΟΣ 719 = 18000

ΚΩΔΙΚΟΣ 727 = 1900

ΚΩΔΙΚΟΣ 781 = 8000

πρεπει να βαλω και τον 787 = 10000 την προκαταβολη η δεν χρειαζεται?

ευχαριστω

θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει εισοδημα 11900 και αγοραστηκε αμαξι αξιας 18000 με 10000 προκ και τα υπολοιπα 8000 δανειο

ΚΩΔΙΚΟΣ 719 = 18000

ΚΩΔΙΚΟΣ 727 = 1900

ΚΩΔΙΚΟΣ 781 = 8000

πρεπει να βαλω και τον 787 = 10000 την προκαταβολη η δεν χρειαζεται?

ευχαριστω

Η προκαταβολή δεν μπαίνει πουθενά. Τα 1900 είναι οι δόσεις που έχεις πληρώσει; Εάν Ναι, τότε όλα είναι Ο.Κ.

Guest Επισκέπτης

Η προκαταβολή δεν μπαίνει πουθενά. Τα 1900 είναι οι δόσεις που έχεις πληρώσει; Εάν Ναι, τότε όλα είναι Ο.Κ.

Ναι τα 1900 ειναι οι δοσεις.το ρωταω γιατι 18000 - 8000 το δανειο =10000 + 1900 δοσεις φτανουν ακριβως το εισοδημα μου και δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα.

Ναι τα 1900 ειναι οι δοσεις.το ρωταω γιατι 18000 - 8000 το δανειο =10000 + 1900 δοσεις φτανουν ακριβως το εισοδημα μου και δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα.

Εάν μιλάμε για δήλωση του 2009(1/1/2009-31/12/2009), πρόβλημα ουδέν.

Guest Κωστας

Καλησπερα, να κάνω και εγώ μια ερώτηση, Εγινε αγορα αυτοκινήτου 06/2008, ο προηγούμενος λογιστής δεν έβαλε στην δήλωση του 2009 το αυτοκίνητο, παρά μόνο την προκαταβολή (4000ευρω). Δεν φαίνεται καν το αυτοκίνητο στην δήλωση!Το αυτοκίνητο αγοράστηκε με δάνειο. Εγώ τώρα στην φετινή δήλωση θα το βάλω κανονικά. Τι γίνετε όμως που για τους μήνες του 2008 που είχε το αυτοκίνητο και δεν δηλώθηκε?

Το αυτοκίνητο το έχει ο πελάτης μου απο 20/06/2008 έως σήμερα

καπου εχει συζητηθεί αλλά δε μπόρεσα να το βρώ

τί γίνεται στην περίπτωση οπου το αυτ/το αγοράστηκε(έκδοση απόδειξης) το 2010 αλλά η άδεια εκδόθηκε το 2011. πότε δηωνεται?

ευχαριστώ!!!

Η δαπάνη στο 2010 και το αυτοκίνητο στο 2011

Ας επαναφέρω στην επικαιρότητα το θέμα, στην διάσταση της αποπληρωμής του δανείου.

Φορολογούμενος, ο οποίος έχει αγοράσει αυτοκίνητο με δάνειο και μετρητά το 2007, συνεχίζει να αποπληρώνει τις δόσεις του δανείου έως και σήμερα.

Επειδή στην φορολογική του δήλωση προκύπτει διαφορά τεκμηρίου, σκέπτεται να μην συμπεριλάβει στην φετινή του δήλωση (οικονομικό 2011) βεβαίωση της τράπεζας για τις δόσεις που κατέβαλε εντός του 2010. Στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει διαφορά τεκμηρίου.

Ωστόσο το ερώτημα είναι εάν υπάρχει τρόπος η εφορία να διασταυρώσει την καταβολή ή μη δόσεων από φορολογούμενους για αποπληρωμή δανείων. Με άλλα λόγια, εάν οι τράπεζες στέλνουν στοιχεία για τις αποπληρωμές των δανείων των φορολογουμένων (καταναλωτικά δάνεια), τουλάχιστον για το οικονομικό 2011 (χρήση 2010).

Ευχαριστώ.

Ο φορολογούμενος βεβαίως!! Απλά ρωτά τον λογιστή του (εμένα) να βρεί λύση ή απάντηση στο ερώτημα που έθεσα.

Απλά τώρα με τα τεκμήρια, κατάλαβαν πολλοί ότι ο τρόπος ζωής που έκαναν, δηλαδή δηλώνω λιγοστά ή και τίποτα αλλά μιας και δεν υπάρχουν τεκμήρια no problem, πέρασε ανεπιστρεπτι.

Ήδη δεν δήλωσε από πέρσι την ετήσια αποπληρωμή δάνειου offshore εταιρείας για μεταβίβαση ακινήτου, η οποία βεβαίωση για 6 χρόνια έβγαινε στο όνομά του και την κάλυπτε σαν τεκμήριο με συνεχείς αναλώσεις κεφαλαίου λόγω πώλησης του ακινήτου (και τον Ιανουάριο 2012 έχει ένα balloon payment που δεν καλύπτει με τίποτα!).

Guest xenopoulos

Την βοήθεια σας παρακαλώ. Ειμαι φοιτητης λογιστικης και θελω να δειξω στον πατερα μου οτι μπορω απο φετος να κανω και εγω την φορολογικη δηλωση. Εχω μια ερωτηση. Οι δοσεις που πληρωθηκαν μεσα στο 2010 για την αγορα αυτοκινητου που αποκτηθηκε το 2009 θα δηλωθουν στον κωδικο 719. Πρακτικα αποκτηθηκε αυτοκινητο αξιας 11000 το 2009 με προκαταβολη 6000 και μεσα στο 2010 πληρωθηκαν δοσεις 1200€ Θα γραψω στην δηλωση στον κωδικο 719 το ποσο των 1200€ ή στον κωδικο 727 ; Θα δοσω στην εφορια και την βεβαιωση των δοσεων που μου εστειλε η τραπεζα; Δεν χρειαζετε σε καποιον αλλο κωδικο να γραψω κατι αλλο;

Την βοήθεια σας παρακαλώ. Ειμαι φοιτητης λογιστικης και θελω να δειξω στον πατερα μου οτι μπορω απο φετος να κανω και εγω την φορολογικη δηλωση. Εχω μια ερωτηση. Οι δοσεις που πληρωθηκαν μεσα στο 2010 για την αγορα αυτοκινητου που αποκτηθηκε το 2009 θα δηλωθουν στον κωδικο 719. Πρακτικα αποκτηθηκε αυτοκινητο αξιας 11000 το 2009 με προκαταβολη 6000 και μεσα στο 2010 πληρωθηκαν δοσεις 1200€ Θα γραψω στην δηλωση στον κωδικο 719 το ποσο των 1200€ ή στον κωδικο 727 ; Θα δοσω στην εφορια και την βεβαιωση των δοσεων που μου εστειλε η τραπεζα; Δεν χρειαζετε σε καποιον αλλο κωδικο να γραψω κατι αλλο;

Ολα εξαρτώνται φίλε μου από το πως δηλώθηκε η αγορά το 2009.Εάν η αξία του αυτοκινήτου δηλώθηκε στον 719 και η χρηματοδότηση από την τράπεζα στον 781 τότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις το ποσό της βεβαίωσης της τράπεζας στον 727...όλα αυτά ΕΑΝ....τη βεβαίωση θα την συνυποβάλλεις μαζί με την δήλωση, αν την πας στη ΔΟΥ ή θα την κρατήσεις στο αρχείο σου αν την στείλεις ηλεκτρονικά...

Guest giorgiokatr

μπορω να βαλω στον κωδικο 781 δανειο που πηρα το 2009 και δε το δηλωσα ομως στην περσινη δηλωση ωστε να μειωσω το τεκμηριο?

Guest λεuτερης

Καλησπερα, ειμαι φοιτητης και σκοπευω να αγορασω κανα μεταχειρισμενο αυτοκινητο..Θα πρεπει να εχω αναγκαστικα φορολογικη δηλωση για να ειναι στο ονομα μου?Ευχαριστω εκ των προτερων..!

ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚ. ΕΤΟΣ ΤΟΥ 2011 ΧΡΗΣΗ 2010 ΝΑΙ

Π.Χ ΑΤΟΜΙΙΚΟ ΕΙΣΟΔ. ΩΣ ΑΓΓΑΜΟΣ 3000

ΑΓΟΡΑ ΑΤΟΚΙΝΗΤΟΥ 3000 ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΕΛΕΧΙΣΤΟ ΒΑΖΩ

ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΕΙΧ 200 ΤΟ ΟΛΙΓΟΤΕΡΟ ΒΑΖΩ

ΣΥΝΟΛΟ 6200,00 ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΕΦΕΤΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ 1550,00 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΦΟΡΟ 155,00 ΕΥΡΩ

Καλημερα!η αγοραπωλησια μεταχειρισμενου ΕΙΧ μεταξυ ιδιωτων, γινεται με επικυρωμενες υπευθυνες δηλωσεις. Πελατης μου πουλησε πριν 2 χρονια ενα αυτοκινητο,αλλα δεν ειχαν κανει καποιο χαρτι,περαν της αλλαγης του κατοχου στην αδεια κυκλοφοριας.τωρα ψαχνει ο πελατης μου τον αγοραστη προκειμενου να κανουν μια υπευθυνη δηλωση ωστε με τροποποιητικη να δηλωσει την πωληση του αυτοκινητου, αλλα δεν τον βρισκει. γινεται να δηλωθει η αγοραπωλησια με καποιον αλλον τροπο;

Guest Haralampidis Gikas

Αν χρειάζεστε ένα δάνειο, να επικοινωνήσετε μαζί μας παρακαλούμε στο: [email protected]

Guest Mark Davis

Αν χρειάζεστε ένα δάνειο για να βοηθήσει την επιχείρησή ή την οικογένειά σας, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο: [email protected]

εχω παρει το 2012 ενα αυτοκινητο αξιας 4500 ευρω  , απο αυτα τα 3000 ευρω ειναι με δανειο 

στον κωδ 719 θα βαλω τα 4500 ευρω την συνολικη αξια του αυτοκινητου??

στον κωδ 781 θα βαλω τα 3000 ευρω το ποσο του δανειο??

στον κωδ 727 θα βαλω τισ δοσεις που πληρωσα μεσα στο 2012.

εχω παρει το 2012 ενα αυτοκινητο αξιας 4500 ευρω  , απο αυτα τα 3000 ευρω ειναι με δανειο 

στον κωδ 719 θα βαλω τα 4500 ευρω την συνολικη αξια του αυτοκινητου??

στον κωδ 781 θα βαλω τα 3000 ευρω το ποσο του δανειο??

στον κωδ 727 θα βαλω τισ δοσεις που πληρωσα μεσα στο 2012.

Ναι σε όλα!!! :D

Ναι σε όλα!!! :D

Καλημέρα, και ευχαριστώ για την απάντηση!!

και στην επόμενη δήλωση για τα εισοδήματα του 2013 θα δηλώσουμε μόνο τις δόσεις που πληρώσαμε μέσα στο 2013 σωστά????

Καλημέρα, και ευχαριστώ για την απάντηση!!

και στην επόμενη δήλωση για τα εισοδήματα του 2013 θα δηλώσουμε μόνο τις δόσεις που πληρώσαμε μέσα στο 2013 σωστά????

Καλημερα , σωστα μονο τις δοσεις!!