Προς το περιεχόμενο

Ε1 ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ


επισκέπτη Επισκέπτης-DINA-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πραγματα ειναι αυτα που ειναι , πως αλλιως θα μπορουσαμε να τα δουμε. Η εταιρεια το αυτοκινητο το πληρωνεται και εμεις στα επομενα χρονια αποπληρωνουμε το δανειο στην τραπεζα.

Οσο γαι το τι λενε οι Δου καθε φορα, μακαρι να ηταν οι ΔΟΥ ΜΙΑ σταθερη φωνη, δυστυχως ομως πολλες φορες ειναι απλα η φωνη του κακοξυπνημενου υπαλληλου, που τυχαινει να βρισκεται μπροστα μας. Μολις χτεσινη η εμπειρια μου, μιας και ευκαιριας δοθεισης ειπα να δωσω και 5-6 δηλωσεις . Ελα ντε που ο αλλος δεν ηθελε να παρει !!!! Κι εγω που δεν ειχα σκοπο να χαλαστω πρωινιατικα, πηγα στο διπλανο γραφειο και αφησα το ανθρωπακι, να ξεσπασει αλλου τα ανικανοποιητα απωθημενα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη φιλε Τασο για να καταλαβω κατι, Η ΑΛΠ θεωρειται σαν να ειναι μετρητοις?

Τοτε αυτη η θεαση των πραγματων ταιριαζει καλυτερα.

Απεκτησε ενδιαφερον το θεμα.

Η ΑΛΠ ειναι επι πιστώσει (συνήθως) . Εχεις όμως τις αποδείξεις. Αν δεν τις έχεις (ειδικά αυτή που αφορά την είσπραξη των 6000), τις ζητάς.

Και επειδή τις περισσότερες φορές , τα λογιστήρια τους δυσανασχετούν, ζητάς (όπως έκανα εγώ) και πέρνεις βεβαιωσούλα για τον τρόπο εξώφλησης.

Ο τρόπος συναλλαγής , δεν αλλάζει. ΕΣΥ εχεις να κάνεις με την τράπεζα, όχι αυτοί. ΕΣΥ πηρες δάνειο , το ΔΙΚΟ ΣΟΥ αμαξι θα κατασχέσει η τράπεζα αν δεν πληρώσεις.

Ο εμπορος ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ. Δεν έχει εκκρεμμότητες ,ούτε με την τράπεζα , ούτε με σένα.

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ Η ΑΛΠ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ 900,00 ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗΣ & ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ?

ΤΑ ΚΡΥΦΑ ΕΞΟΔΑ ΤΡΑΠΕΖΗΣ,ΜΕΤΑΛΛΙΚΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΜΕΝ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ(ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΒΑΣΗ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ & ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΠ ΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ?

ΜΗΠΩΣ ΣΤΟ ΚΩΔΙΚΟ 719 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΛΕ ΣΕ ΜΕΤΡΗΤΑ(ΩΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ)

ΣΤΟ ΚΩΔΙΚΟ 727 ΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ.

ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΔΑΝΕΙΟΥ?

Οταν αγοράζεις καινούργιο αυτοκίνητο, ορισμένα έξοδα κόβονται απ ευθείας στο όνομα σου, όπως τα τέλη κυκλοφορίας, τέλη ταξινόμησης( νυν μεταβίβασης), φορτωτική για την μεταφορά από π.χ. την Αθηνα στη Θεσ/νικη, ίσως έξοδα δανείου κλπ.

Σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν δικαιολογείται το μεταλλικο χρώμα που αναφέρεις , να είναι "κρυφό".

Για τα έξοδα δανείου , πιθανώς να φαίνονται στην βεβαίωση της τράπεζας, αλλιώς τα αγνοείς.

Τα υπόλοιπα πρέπει να ταιριάζουν με τις καταβολές, αλλά δεν είναι τεκμήριο απόκτησης όλα (π.χ. τα τέλη κυκλοφορίας).

Για αυτό και επισυνάπτεις κατάσταση , όπως το βιβλ οδηγιων σελ 31.κωδ 719-720 στο οποίο μαλιστα αναφέρει για την επισύναψη των ΝΟΜΙΜΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ

Εγώ όταν πήρα αυτοκίνητο είχα διαφορά 95 ευρώ , το οποίο ήταν για την μεταφορά του αυτοκινήτου ( με συγκεντρωτικη φορτωτικη για 15 αυτ/τα) από την Αθήνα. ΖΗΤΗΣΑ και πήρα φωτοτυπία της φορτωτικής και βεβαίωση της εταιρίας για το ποσό που με βαρύνει ( για να ταιριάξω τα ποσά που κατέβαλα)

Σε άλλη περίπτωση , η εταιρία ( ο πωλητής) αρνούνταν να δώσει απόδειξη ή βεβαίωση για τα λεφτά του δανείου που είχαν εισπράξει αν και παραδεχόταν ότι το αυτ/το ήταν ΕΞΩΦΛΗΜΕΝΟ.

Μια επικοινωνια με το λογιστήριο απευθείας , και το πρόβλημα ΛΥΘΗΚΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα ειναι αυτα που ειναι , πως αλλιως θα μπορουσαμε να τα δουμε. Η εταιρεια το αυτοκινητο το πληρωνεται και εμεις στα επομενα χρονια αποπληρωνουμε το δανειο στην τραπεζα.

Οσο γαι το τι λενε οι Δου καθε φορα, μακαρι να ηταν οι ΔΟΥ ΜΙΑ σταθερη φωνη, δυστυχως ομως πολλες φορες ειναι απλα η φωνη του κακοξυπνημενου υπαλληλου

Για την μία φωνή και τον κακοξυπνημένο υπάλληλο, ΧΡΥΣΑ έχεις δίκιο.

Τα πράγματα όμως δεν ειναι ΠΑΝΤΑ έτσι.

Μη ξεχνάμε ότι οι άνθρωποι αυτοί , πρέπει να γνωρίζουν ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις Φ.Ε. και να είναι πάντα πολλοί (και γνώστες) για να μην καθυστερούμε στις ουρές.

ΑΥΤΟ, στην ΕΛΛΑΔΑ τουλαχιστον , μοιαζει ΟΥΤΟΠΙΑ

Ουτε εμείς δεν γνωρίζουμε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις που θα μας φέρουν για να κάνουμε μια δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη 6E6E42
Η ΑΛΠ ειναι επι πιστώσει (συνήθως) . Εχεις όμως τις αποδείξεις. Αν δεν τις έχεις (ειδικά αυτή που αφορά την είσπραξη των 6000), τις ζητάς.

Και επειδή τις περισσότερες φορές , τα λογιστήρια τους δυσανασχετούν, ζητάς (όπως έκανα εγώ) και πέρνεις βεβαιωσούλα για τον τρόπο εξώφλησης.

Ο τρόπος συναλλαγής , δεν αλλάζει. ΕΣΥ εχεις να κάνεις με την τράπεζα, όχι αυτοί. ΕΣΥ πηρες δάνειο , το ΔΙΚΟ ΣΟΥ αμαξι θα κατασχέσει η τράπεζα αν δεν πληρώσεις.

Ο εμπορος ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ. Δεν έχει εκκρεμμότητες ,ούτε με την τράπεζα , ούτε με σένα.

Οταν αγοράζεις καινούργιο αυτοκίνητο, ορισμένα έξοδα κόβονται απ ευθείας στο όνομα σου, όπως τα τέλη κυκλοφορίας, τέλη ταξινόμησης( νυν μεταβίβασης), φορτωτική για την μεταφορά από π.χ. την Αθηνα στη Θεσ/νικη, ίσως έξοδα δανείου κλπ.

Σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν δικαιολογείται το μεταλλικο χρώμα που αναφέρεις , να είναι "κρυφό".

Για τα έξοδα δανείου , πιθανώς να φαίνονται στην βεβαίωση της τράπεζας, αλλιώς τα αγνοείς.

Τα υπόλοιπα πρέπει να ταιριάζουν με τις καταβολές, αλλά δεν είναι τεκμήριο απόκτησης όλα (π.χ. τα τέλη κυκλοφορίας).

Για αυτό και επισυνάπτεις κατάσταση , όπως το βιβλ οδηγιων σελ 31.κωδ 719-720 στο οποίο μαλιστα αναφέρει για την επισύναψη των ΝΟΜΙΜΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ

Εγώ όταν πήρα αυτοκίνητο είχα διαφορά 95 ευρώ , το οποίο ήταν για την μεταφορά του αυτοκινήτου ( με συγκεντρωτικη φορτωτικη για 15 αυτ/τα) από την Αθήνα. ΖΗΤΗΣΑ και πήρα φωτοτυπία της φορτωτικής και βεβαίωση της εταιρίας για το ποσό που με βαρύνει ( για να ταιριάξω τα ποσά που κατέβαλα)

Σε άλλη περίπτωση , η εταιρία ( ο πωλητής) αρνούνταν να δώσει απόδειξη ή βεβαίωση για τα λεφτά του δανείου που είχαν εισπράξει αν και παραδεχόταν ότι το αυτ/το ήταν ΕΞΩΦΛΗΜΕΝΟ.

Μια επικοινωνια με το λογιστήριο απευθείας , και το πρόβλημα ΛΥΘΗΚΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ <ΚΡΥΦΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ> ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ,(ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟΝ ΕΜΠΟΡΟ),ΤΗΝ ΑΛΠ,ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΑΝΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ.

ΚΩΔΙΚΟΣ 719=ΠΟΣΟ ΒΑΣΗ ΑΠΟΔ.ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ

ΚΩΔΙΚΟΣ 727=ΔΟΣΕΙΣ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ

ΚΩΔΙΚΟΣ 781=ΠΟΣΟ ΔΑΝΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ.

ΚΑΙ ΑΝΑ ΕΤΟΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΔΟΣΕΩΝ ΣΤΟ ΚΩΔΙΚΟ 727.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την μία φωνή και τον κακοξυπνημένο υπάλληλο, ΧΡΥΣΑ έχεις δίκιο.

Τα πράγματα όμως δεν ειναι ΠΑΝΤΑ έτσι.

Μη ξεχνάμε ότι οι άνθρωποι αυτοί , πρέπει να γνωρίζουν ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις Φ.Ε. και να είναι πάντα πολλοί (και γνώστες) για να μην καθυστερούμε στις ουρές.

ΑΥΤΟ, στην ΕΛΛΑΔΑ τουλαχιστον , μοιαζει ΟΥΤΟΠΙΑ

Ουτε εμείς δεν γνωρίζουμε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις που θα μας φέρουν για να κάνουμε μια δήλωση.

Η διαφορά φίλε Τάσο είναι πως ο συνάδελφος της άλλης όχθης (που λέει και ο συνονόματος) ασχολείται ΜΟΝΟ με το αντικείμενο πχ του εισοδήματος και επίσης έχει ΑΜΕΣΗ πρόσβαση στο υπουργείο για τυχόν απορίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά φίλε Τάσο είναι πως ο συνάδελφος της άλλης όχθης (που λέει και ο συνονόματος) ασχολείται ΜΟΝΟ με το αντικείμενο πχ του εισοδήματος και επίσης έχει ΑΜΕΣΗ πρόσβαση στο υπουργείο για τυχόν απορίες .

Διαφωνώ με το πρώτο κομμάτι. Μου έχει τύχει υπάλληλος 15 χρόνια στο ταμείο να παραλαμβανει δηλώσεις

Εχεις όμως δίκιο για το δεύτερο.

Το ΑΜΕΣΑ μου θυμιζει την περιπτωση που είχα διαφορά με μια υπάλληλο για το επιτόκιο απο υπεραξία μεταβίβασης , αρχές του χρόνου.

Πάω εκεί με τον επιχειρηματία, (η διαταγη είχε βγει πριν 20 ημέρες) , την βλέπει, γυρνάει στη διπλανη υπάλληλο ( με το laptop) και της λέει

Τις διαταγες εμείς δεν τις παίρνουμε ?

και ΑΠΑΝΤΑΕΙ η άλλη

" Αχ βρε Μαρία, ειναι πολλές και ΔΕΝ τις 'κατεβάζω' ΟΛΕΣ. Οσες κατέβασα , να εκεί στις έχω " .

ΚΟΚΚΑΛΟ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΜΑΖΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα, το συμπερασμα που βγαζω ειναι οτι δεν βλαπτει σε τιποτε να βαζουμε το δανειο στον κωδικο 781.

Στον κωδ. 727 οκ, μπαινουν οι δοσεις.

Ομως τελικα στο 719 πρεπει να μπει η αξια αγορας του αυτοκινητου ή μονο οτι πληρωσε σε μετρητα ο αγοραστης (προκαταβολη π.χ.)

Το σκεπτικο μου ειναι οτι το τεκμηριο ειναι ενα υποτιθεμενο εισοδημα που προσδιοριζεται απο δαπανη που γινεται.

Βαζοντας ολο το ποσο στο 719 δεν ειναι σαν να λεμε οτι εχω ενα τεκμηριο, το οποιο ομως δεν το εισεπραξα, το εξοφλω σε δοσεις και θα το εξοφλω για καποια χρονια?

Ή μηπως ειναι σαν να το εισεπραξα (το υποτιθεμενο εισοδημα), το εδωσα στον πωλητη αυτοκινητου και το εξοφλω σταδιακα με δοσεις, επειδη το δανειστηκα.

Μα το δανειο ξερουμε οτι ειναι ενα ποσο που μειωνει το τεκμηριο.

Ολα αυτα τα λεω επειδη κατι δεν μου καθεται με αυτη την ιστορια.

Επαναλαμβανω οτι το τεκμηριο ειναι ενα υποτιθεμενο εισοδημα που προσδιοριζεται απο δαπανη που γινεται.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως, αυτη η δαπανη (για την αγορα) απο τη στιγμη που καταβαλεται σε δοσεις για καποια ετη, μου μοιαζει να μην ειναι μια δαπανη που πρεπει να δηλωθει σε ενα ετος.

Αν δεν υπηρχε δανειο στη μεση και αγοραζε καποιος το αυτοκινητο με δοσεις, τοτε δεν θα εβαζε ολο το ποσο του αυτοκινητου στο κωδ.719, αλλα μονο το ποσο που πληρωσε στο 2006, για παραδειγμα.

Γιατι με το δανειο της τραπεζας να μπαινει ολο το ποσο? Επειδη το εισεπραξε ο πωλητης απο την τραπεζα?

Και επειδη εκεινος το εισεπραξε, πρεπει να το φορτωθω εγω ως τεκμηριο?

Μα, το ξαναλεω, δεν ειναι δανειο?

Το δανειο δεν ειναι ποσο που μειωνει την ετησια τεκμαρτη δαπανη?

Αυτοι ειναι οι προβληματισμοι μου.

Ηθελα να τους μοιραστω μαζι σας.

Τελος, δεν εχει αλλο.

Ελπιζω να μην σας κουρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι αν είναι λογικό να μπει στο 719 όλο το ποσό ή όχι. Το θέμα είναι πως το θέλει η εφορία. Και μάλλον όπως είπαν και κάποιοι πριν, η εφορία τελικά θέλει όλη την αξία του αυτοκινήτου. Τέλος πάντων αν κάποιος βάλει μόνο τα μετρητά που έδωσε, δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Νομίζω ότι η εφορία στο βιβλιαράκι δε διευκρινίζει σωστά: έχει με bold τη λέξη «μετρητά» και αυτό μπερδεύει λίγο. Θα μπορούσε να τα λέει πιο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον κωδικο 719 βαζουμε την προκαταβολη επειδη ειναι ενα ποσο που καταβληθηκε μετρητοις, εκτος πιστωτικης καρτας ή δανειου.

Στον κωδικο 727 βαζουμε τα ποσα που καταβληθηκαν στο 2006 μεσω πιστωτικων καρτων ή δανειων για αγορα μη καταναλωτικων αγαθων, οπως το το ΙΧ αυτοκινητο.

Στον κωδικο 781 βαζουμε το ποσο της χρηματοδοτησης.

Δεν συμφωνω στο να μπει ολη η αξια αγορας του αυτοκινητου στον κωδικο 719 και συγχρονως να βαλουμε τα ποσα του 2006 στον κωδικο 727, επειδη ετσι μεγαλωνουμε τα τεκμηρια με ενα ποσο που το κανει να φαινεται ως τεκμηριο του 2006. (Ειναι σαν να εχει αγοραστει το αμαξι μετρητοις). Ομως απο τη στιγμη που το αμαξι πληρωνεται με δοσεις, δεν ειναι τεκμηριο του 2006 μονο.

Ειναι και αλλων ετων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την απάντηση του HAL 9000: Αν στον κωδ. 781 βάλεις το ποσό της χρηματοδότησης πρέπει να βάλεις τη συνολική αξία αγοράς στον 719 και τις δόσεις

στον 727. Αν όμως στον 719 βάλεις μόνο το ποσό που πληρώθηκε μετρητοίς τότε δεν θα βάλεις το ποσό της χρηματοδότησης στον 781. Θα βάλεις όμως το σύνολο των δόσεων

που πληρώθηκαν μέσα στο έτος στον 727.

Σχετικά με αυτό που λες για τα τεκμήρια το ποσό που πήρες δάνειο καλύπτει το τεκμήριο της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-RODOS-

TO SOSTO EINAI NA BALEIS TO POSO THS PROKATABOLHS KAI TVN DOSEON STO KODIKO 719 KAI EKEI THA BAZEIS KATHE XRONO TO POSO THS APOPLIROMEIS.

EAN BALEIS OPOS SOY LENE OI SYNADELFOI TO POSO TOY TIMOLOGIOY STO KODIKO 719, YIS DOSEIS STON 727 KAI TO DANEIO STO 781 THA SE PIASEI TEKMHRIO DIPLO KAI GIA TO POSO THS AGORAS ALLA KAI GIA TIS DOSEIS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη kostas

Γιατί να τον πιάσει διπλό τεκμήριο; Το ποσό του 781, αυτό το σκοπό δεν εξυπηρετεί;

Το πραγματικό γεγονός είναι ότι αγοραστής παίρνει ένα δάνειο. Αυτό γράφεται στον 781. Μετά πάει και δίνει το ποσό αυτό και αγοράζει το αυτοκίνητο (ανεξαρτήτως το ότι όλη διαδικασία γίνεται με την μεσολάβηση του πωλητη του αυτοκινήτου-μαντρά κλπ), αυτό το ποσό μπαίνει στον 719. Μετά ο αγοραστής καθίσταται υπόλογος απέναντι στην τράπεζα στην οποία αποδίδει το τοκοχρεολύσιο, το οποίο γράφεται στον 727.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δεν αντεχω, γι'αυτο επιτρεψτε μου να επανερθω.

Το σκεπτικο οειναι το εξης:

Ας υποθεσουμε οτι εχουμε μια αφορα αυτοκινητου 10,000 ευρω.

Δανειο απο τραπεζα 10,000 ευρω με εξοφληση σε 5 χρονια.

Η συνολικη οικονομικη εικονα των 5 ετων θα ειναι

κωδ.719 > 10,000 τεκμηριο

μειον κωδ.781 > 10,000

Απομενει τεκμηριο 0 ευρω.

κωδ. 727 ας πουμε 11,000 με τους τοκους.

Τεκμηριο 11,000 ευρω.

Προφανως αυτη ειναι η πραγματικη εικονα και θα συμφωνησω με το μελος PAG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Kostas

Εγω εκφράζω τη δική άποψη στο θέμα. Για μένα το πραγματικό τεκμήριο είναι τοκοχρεολύσιο που πληρώνεται στην τράπεζα και γράφεται στον 727. Η αξία του αυτοκινήτου ως τεκμήριο αναιρείται από το δάνειο. Πχ έστω καποιος δεν έχει καθόλου εισόδημα. Πάει και παίρνει δάνειο 10000ε και με αυτό αγοράζει αυτοκίνητο 10000ε, στο τέλος του χρόνου πληρώνει στην τράπεζα 2000ε. Ποιό είναι εδώ το εισόδημα που πρέπει να φορολγηθεί; Για μένα είναι προφανές τα 2000ε. Τα 10000ε μπορεί να βεβαιώσει στην εφορεία που τα βρήκε, τα 2000ε όμως όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα, το συμπερασμα που βγαζω ειναι οτι δεν βλαπτει σε τιποτε να βαζουμε το δανειο στον κωδικο 781.

Στον κωδ. 727 οκ, μπαινουν οι δοσεις.

Ομως τελικα στο 719 πρεπει να μπει η αξια αγορας του αυτοκινητου ή μονο οτι πληρωσε σε μετρητα ο αγοραστης (προκαταβολη π.χ.)

Το σκεπτικο μου ειναι οτι το τεκμηριο ειναι ενα υποτιθεμενο εισοδημα που προσδιοριζεται απο δαπανη που γινεται.

Βαζοντας ολο το ποσο στο 719 δεν ειναι σαν να λεμε οτι εχω ενα τεκμηριο, το οποιο ομως δεν το εισεπραξα, το εξοφλω σε δοσεις και θα το εξοφλω για καποια χρονια?

Ή μηπως ειναι σαν να το εισεπραξα (το υποτιθεμενο εισοδημα), το εδωσα στον πωλητη αυτοκινητου και το εξοφλω σταδιακα με δοσεις, επειδη το δανειστηκα.

Μα το δανειο ξερουμε οτι ειναι ενα ποσο που μειωνει το τεκμηριο.

Ολα αυτα τα λεω επειδη κατι δεν μου καθεται με αυτη την ιστορια.

Επαναλαμβανω οτι το τεκμηριο ειναι ενα υποτιθεμενο εισοδημα που προσδιοριζεται απο δαπανη που γινεται.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως, αυτη η δαπανη (για την αγορα) απο τη στιγμη που καταβαλεται σε δοσεις για καποια ετη, μου μοιαζει να μην ειναι μια δαπανη που πρεπει να δηλωθει σε ενα ετος.

Αν δεν υπηρχε δανειο στη μεση και αγοραζε καποιος το αυτοκινητο με δοσεις, τοτε δεν θα εβαζε ολο το ποσο του αυτοκινητου στο κωδ.719, αλλα μονο το ποσο που πληρωσε στο 2006, για παραδειγμα.

Γιατι με το δανειο της τραπεζας να μπαινει ολο το ποσο? Επειδη το εισεπραξε ο πωλητης απο την τραπεζα?

Και επειδη εκεινος το εισεπραξε, πρεπει να το φορτωθω εγω ως τεκμηριο?

Μα, το ξαναλεω, δεν ειναι δανειο?

Το δανειο δεν ειναι ποσο που μειωνει την ετησια τεκμαρτη δαπανη?

Αυτοι ειναι οι προβληματισμοι μου.

Ηθελα να τους μοιραστω μαζι σας.

Τελος, δεν εχει αλλο.

Ελπιζω να μην σας κουρασα.

Φιλε HAL , παρε τα πραγματα ξεχωριστα , παλι μπερδευτηκες.

Ξαναλέω, η ΔΑΠΑΝΗ (για την αγορα όπως γράφεις) ειναι 10000 και ΔΕΝ πληρωνεται σε δοσεις. Καταβάλεται μετρητοις στον έμπορο, 4000 με την συμφωνια και 6000 μετα απο π.χ. 10 ημερες. (όταν βγει το δανειο)

Αυτο που (απο)πληρωνεται με δοσεις ειναι το ΔΑΝΕΙΟ (σ αυτην την περιπτωση).

Το αυτοκίνητο το ΕΞΩΦΛΗΣΕΣ . -

Τις επόμενες χρονιές , ΔΕΝ κάνεις δαπάνες για αγορά αυτοκινήτου. ΚΑΝΕΙΣ δαπάνες για ΑΠΟΠΛΗΡΩΜΗ ΔΑΝΕΙΟΥ .

Αν ο εμπορος σου εκανε δόσεις, τότε ΔΕΝ θα υπηρχε ΔΑΝΕΙΟ, δεν θα τα είχε εισπράξει ο έμπορος, και θα έβαζες στην αξια αγορας 4000 + (ας πουμε ) 600 = 4600 με την προυποθεση ότι αυτα τα 600 θα τα εδινες δόσεις ΣΤΟΝ ΕΜΠΟΡΟ. Τα υπόλοιπα θα τα ΟΦΕΙΛΕΙΣ για την αγορά του αυτοκινήτου. ΤΟΤΕ δεν θα τα συμπεριλαβεις στον 719 στη χρονιά αγοράς , αλλα στα επόμενα χρονια στον ίδιο κωδικο.

Οταν λές εκείνος το εισέπραξε , τι εννοείς ? . Εκείνος το δανείστηκε ? ΕΣΥ το δανείστηκες. Φυσικά και εκεινος το εισέπραξε. ΑΠΟ ΣΕΝΑ.

ΑΥΤΗ τη δαπάνη έκανες, 10000 στον εμπορο.

Δεν αγόρασε η τράπεζα αυτοκίνητο. ΕΣΥ αγορασες.

Το που τα βρήκες ΕΙΝΑΙ το τεκμηριο .

Το τεκμήριο ξεκινάει μηδεν , προσαυξάνεται με την δαπάνη 10000 (αυτη τη δαπανη έκανα Κε εφοριακέ) , και ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ κατά 6000 (απο το δάνειο , ΕΚΕΙ τα βρήκα Κε εφοριακε , + 4600 απο τα φετινα μου - ή απο αναλωση - δεν αποκρυπτω εισοδήματα). Και επισης προσαυξάνεται με 600 ευρω ( συνολο 4600) από τις δόσεις που κατέβαλα στην τράπεζα για το ΔΑΝΕΙΟ.

Δεν κάνεις στη δήλωση συμψηφισμούς τεκμηριου από μόνος σου.

Το τεκμήριο προσαυξάνεται με

1.

2.

3.

και μειώνεται με

1.

2,

3.

Με το ιδιο σκεπτικό (των άλλων φίλων) θα βάζαμε τα εισοδήματα μας μειωμενα κατα το ποσο που πληρώσαμε στο ΤΕΒΕ ας πούμε ?

Φυσικά η απάντηση ειναι όχι.

Εισοδημα τόσο

ΤΕΒΕ τοσο

και στο εκκαθαριστικο θα προσδιοριστει ΚΑΙ το εισόδημα ΚΑΙ το τεκμηριο απο τις προσθαφαιρέσεις.

Επισης , δεν συμφωνω με τον φιλο anaks που λέει

Το θέμα είναι πως το θέλει η εφορία

Ετσι δημιουργουνται αυτές οι καταστάσεις. Αλλoιμονο αν κάναμε ότι "θέλει " η εφορία. (μάλλον , ο εφοριακός υπάλληλος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαββατιάτικα στο γραφείο και διαβάζω το θέμα.

Αγαπητοί συνάδελφοι νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό 42 δημοσιεύσεις για κάτι απλούστατο. Πόσο αναλυτικότερα από όσα ο Τάσος (και όχι μόνο) έγραψε πρέπει να γραφτούν για να γίνει κατανοητό το πώς λειτουργούν τα τεκμήρια? Και τι απλούστερο να καταλάβουμε πως όταν αγοράζουμε ένα αυτοκίνητο με δάνειο (εξ ολοκλήρου ή τμήμα της αξίας του) είναι αγορά μετρητοίς ? Ακόμα ας ξεμπερδέψουμε και με την άποψη που λέει ότι ο κάθε εφοριακός έχει διαφορετική γνώμη. (εδώ εμείς δεν μπορούμε να το κατανοήσουμε). Δεν υπάρχουν γνώμες στο ζήτημα αυτό, υπάρχει το πραγματικό γεγονός. Ας το κατανοήσουμε και ας το εξηγήσουμε και στον εφοριακό που δεν τόχει καταλάβει.

Καλό κουράγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό κουράγιο

..... στρατιώτες έρχονται, πάνε, ρωτάνε, γιατί πολεμήσαν .....

φχαριστώ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαββατιάτικα στο γραφείο και διαβάζω το θέμα.

Αγαπητοί συνάδελφοι νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό 42 δημοσιεύσεις για κάτι απλούστατο. Πόσο αναλυτικότερα από όσα ο Τάσος (και όχι μόνο) έγραψε πρέπει να γραφτούν για να γίνει κατανοητό το πώς λειτουργούν τα τεκμήρια? Και τι απλούστερο να καταλάβουμε πως όταν αγοράζουμε ένα αυτοκίνητο με δάνειο (εξ ολοκλήρου ή τμήμα της αξίας του) είναι αγορά μετρητοίς ? Ακόμα ας ξεμπερδέψουμε και με την άποψη που λέει ότι ο κάθε εφοριακός έχει διαφορετική γνώμη. (εδώ εμείς δεν μπορούμε να το κατανοήσουμε). Δεν υπάρχουν γνώμες στο ζήτημα αυτό, υπάρχει το πραγματικό γεγονός. Ας το κατανοήσουμε και ας το εξηγήσουμε και στον εφοριακό που δεν τόχει καταλάβει.

Καλό κουράγιο

Εγραψες πάλι ΧΑΛΚΙΔΕΕ.

Ο τέλειος επίλογος.

Πως η απλότητα ......καταλήγει σύνθετη

Το μόνο που με ιντριγκάρει (χαιρετίσματα NICANOR) ειναι εκείνο το

και ας το εξηγήσουμε και στον εφοριακό που δεν τόχει καταλάβει

Ειχα την εντύπωση ότι γίνεται ....αναποδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-GEORGE-

Τελικα επειδη εχουν ειπωθει πολλα μπορεί κάποιος να συνοψησει τι ακριβως γίνεται οταν υπάρχουν τα εξής δεδομένα:

Αγορα αυτοκινητου το 2006 με

Αξία αυτοκινήτου: 10,000

Προκαταβολή : 2,000

Δάνειο : 8,000 με δόσεις εντος του 2006: 800

Aν κατάλαβα σωστα έχουμε:

719 10,000

727 2,800

781 8,000

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα επειδη εχουν ειπωθει πολλα μπορεί κάποιος να συνοψησει τι ακριβως γίνεται οταν υπάρχουν τα εξής δεδομένα:

Αγορα αυτοκινητου το 2006 με

Αξία αυτοκινήτου: 10,000

Προκαταβολή : 2,000

Δάνειο : 8,000 με δόσεις εντος του 2006: 800

Aν κατάλαβα σωστα έχουμε:

719 10,000

727 800

781 8,000

Thanks

έχω 2000 και τις δίνω προκαταβολή μετά παίρνω δάνειο 8000 τα δίνω κι αυτά..

έχω δώσει 10000.. σωστά?

εκτός από αυτά πληρώνω μέσα στον χρόνο 800 για δοσεις δανείου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-GEORGE-
έχω 2000 και τις δίνω προκαταβολή μετά παίρνω δάνειο 8000 τα δίνω κι αυτά..

έχω δώσει 10000.. σωστά?

εκτός από αυτά πληρώνω μέσα στον χρόνο 800 για δοσεις δανείου..

Ακριβως ετσι οπως το λες. Συνεπως εχω:

719: 10.000

727: 800

781: 8.000

Eτσι δεν είναι ή κανω κάποιο λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 months later...
επισκέπτη EPIDOTOYMENOS

Καλησπερα και απομενα εχοντας διαβασει ολα τα παραπανω και εχοντας μια αναλογη περπτωση και εγω θα αναφερθω σε αυτη και παρακαλω διορθωστε με:

αγορα αυτοκινητου το 2007 : ?20.608, προκαταβολη ?11.608,17 δοσεις μεσα στο 2007 μονο ?250. ( χρηματοδοτηση: ?9.000)

συνεπως: 719 ?20.608

727 ?250

781 ? 9.000

τωρα να ρωτησω ομως το επομενο ετος θα συμπληρωσω μονο το κωδικο 727 με τις 12 δοσεις ητοι: 12 χ ?250= ?3.000

η πρεπει να συμπληρωσω και καποιο αλλο πεδιο? π.χ το 781 για το υπολοιπο του δανειου που θα υπολειπεται? δηλαδη 9.000-250-3.000= ?5.750

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απομενα εχοντας διαβασει ολα τα παραπανω και εχοντας μια αναλογη περπτωση και εγω θα αναφερθω σε αυτη και παρακαλω διορθωστε με:

αγορα αυτοκινητου το 2007 : ?20.608, προκαταβολη ?11.608,17 δοσεις μεσα στο 2007 μονο ?250. ( χρηματοδοτηση: ?9.000)

συνεπως: 719 ?20.608

727 ?250

781 ? 9.000

τωρα να ρωτησω ομως το επομενο ετος θα συμπληρωσω μονο το κωδικο 727 με τις 12 δοσεις ητοι: 12 χ ?250= ?3.000

η πρεπει να συμπληρωσω και καποιο αλλο πεδιο? π.χ το 781 για το υπολοιπο του δανειου που θα υπολειπεται? δηλαδη 9.000-250-3.000= ?5.750

ευχαριστω

Δεν θα συμπληρώσεις τίποτα άλλο.To επόμενο έτος έχεις μόνο τις τοκοχρεολυτικές δόσεις του δανείου και αυτές θα δηλώσεις με βάσει την βεβαίωση της τράπεζας που θα πάρεις (Κωδ. 727)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...