Προς το περιεχόμενο

Ε1 ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ


επισκέπτη Επισκέπτης-DINA-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-DINA-

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ'ΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕ ΑΡΚΕΤΑ.ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΕΚΘΕΣΩ ΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΞΙΑΣ 10.000 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΟΥ 2005.ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΙΝΕΙ 4.000 ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 6.000 ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ 4 ΔΟΣΕΙΣ ΠΡΟΣ 150 ΕΥΡΩ ΤΗ ΜΙΑ ΣΥΝΟΛΟ 600 ΕΥΡΩ.ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΤΟΝ ΚΩΔ.719 ΤΙΣ 4.000 ΣΤΟΝ ΚΩΔ.727 ΤΑ 600 ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔ. 781 ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΤΙΣ 6.000.ΤΗΝ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΡΑΦΩ ΠΟΥΘΕΝΑ Η' ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ'ΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕ ΑΡΚΕΤΑ.ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΕΚΘΕΣΩ ΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΞΙΑΣ 10.000 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΟΥ 2005.ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΙΝΕΙ 4.000 ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 6.000 ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ 4 ΔΟΣΕΙΣ ΠΡΟΣ 150 ΕΥΡΩ ΤΗ ΜΙΑ ΣΥΝΟΛΟ 600 ΕΥΡΩ.ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΤΟΝ ΚΩΔ.719 ΤΙΣ 4.000 ΣΤΟΝ ΚΩΔ.727 ΤΑ 600 ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔ. 781 ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΤΙΣ 6.000.ΤΗΝ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΡΑΦΩ ΠΟΥΘΕΝΑ Η' ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ;

H Συνολική αξία δεν γράφεται πουθενά.

719: 4.000,00+600,00=4.600,00

------------------------------------------

Επόμενο έτος

719: 12 Χ 150,00 = 1.800,00€

------------------------------------------

Και συνεχίζεις έως την αποπληρωμή του αυτ/του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-DINA-
H Συνολική αξία δεν γράφεται πουθενά.

719: 4.000,00+600,00=4.600,00

------------------------------------------

Επόμενο έτος

719: 12 Χ 150,00 = 1.800,00€

------------------------------------------

Και συνεχίζεις έως την αποπληρωμή του αυτ/του.

ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟΝ 727 ΚΑΙ ΣΤΟΝ 781 ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΤΙΠΟΤΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-DINA-

Οχι, ειδικά στον 781 γράφεις το ποσό όταν πουλάς αυτοκίνητο,εσυ έχεις αγορά.

[/quote

ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ.ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΩ ΑΝ Η ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΔΑΝΕΙΟ ΚΙ ΑΝ ΟΙ ΔΟΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΜΕΣΩ ΠΙΣΤΩΤΙΚΩΝ ΚΑΡΤΩΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ 719.(ΚΑΘΩΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΟΔΗΓΙΩΝ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι ριζοσπαστικό άτομο (ή έτσι θέλω να πιστεύω!!) η πρόταση μου είναι η εξής: 10.000,00 (δηλαδή όλη η αξία) στο κωδικό 719

τις δόσεις κανονικά στον κωδ.727

και το δάνειο στον Κωδ.781

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-DINA-

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΑΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΡΙΣΜΑ Η' Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΟΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΟΤΕΡΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σωστά αναφέρει και ο BROSTER αλλά και o ALEKOS σε προηγούμενη ίδια ερώτηση

Στην παραπάνω πράξη έχουν γίνει δύο κινήσεις α) πήραμε δάνειο από την τράπεζα και β) αγοράσαμε το αυτοκίνητο εξοφλόντας το με τα μετρητά και το ποσό του δανείου άρα:

κωδ. 719 : 10000 όλη η αξία του αυτοκινήτου

κωδ. 727 : 600 ποσό πληρωμής του δανείου

κωδ. 781 : 6000 ποσό δανείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...
Οπως σωστά αναφέρει και ο BROSTER αλλά και o ALEKOS σε προηγούμενη ίδια ερώτηση

Στην παραπάνω πράξη έχουν γίνει δύο κινήσεις α) πήραμε δάνειο από την τράπεζα και β) αγοράσαμε το αυτοκίνητο εξοφλόντας το με τα μετρητά και το ποσό του δανείου άρα:

κωδ. 719 : 10000 όλη η αξία του αυτοκινήτου

κωδ. 727 : 600 ποσό πληρωμής του δανείου

κωδ. 781 : 6000 ποσό δανείου.

Εδω συνυπογραφω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον κωδικο 719 βαζουμε την προκαταβολη επειδη ειναι ενα ποσο που καταβληθηκε μετρητοις, εκτος πιστωτικης καρτας ή δανειου.

Στον κωδικο 727 βαζουμε τα ποσα που καταβληθηκαν στο 2006 μεσω πιστωτικων καρτων ή δανειων για αγορα μη καταναλωτικων αγαθων, οπως το το ΙΧ αυτοκινητο.

Στον κωδικο 781 βαζουμε το ποσο της χρηματοδοτησης.

Δεν συμφωνω στο να μπει ολη η αξια αγορας του αυτοκινητου στον κωδικο 719 και συγχρονως να βαλουμε τα ποσα του 2006 στον κωδικο 727, επειδη ετσι μεγαλωνουμε τα τεκμηρια με ενα ποσο που το κανει να φαινεται ως τεκμηριο του 2006. (Ειναι σαν να εχει αγοραστει το αμαξι μετρητοις). Ομως απο τη στιγμη που το αμαξι πληρωνεται με δοσεις, δεν ειναι τεκμηριο του 2006 μονο.

Ειναι και αλλων ετων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον κωδικο 719 βαζουμε την προκαταβολη επειδη ειναι ενα ποσο που καταβληθηκε μετρητοις, εκτος πιστωτικης καρτας ή δανειου.

Στον κωδικο 727 βαζουμε τα ποσα που καταβληθηκαν στο 2006 μεσω πιστωτικων καρτων ή δανειων για αγορα μη καταναλωτικων αγαθων, οπως το το ΙΧ αυτοκινητο.

Στον κωδικο 781 βαζουμε το ποσο της χρηματοδοτησης.

Δεν συμφωνω στο να μπει ολη η αξια αγορας του αυτοκινητου στον κωδικο 719 και συγχρονως να βαλουμε τα ποσα του 2006 στον κωδικο 727, επειδη ετσι μεγαλωνουμε τα τεκμηρια με ενα ποσο που το κανει να φαινεται ως τεκμηριο του 2006. (Ειναι σαν να εχει αγοραστει το αμαξι μετρητοις). Ομως απο τη στιγμη που το αμαξι πληρωνεται με δοσεις, δεν ειναι τεκμηριο του 2006 μονο.

Ειναι και αλλων ετων.

Και όμως συνάδελφε δεν είναι έτσι , παρότι και εγώ αυτό υποστήριζα παλαιότερα (για να υπάρχει κεφάλαιο για ανάλωση ! :) )

Την χρηματοδότηση την παίρνει αποκλειστικά για το αυτοκίνητο , δεν παίρνει χρήμα στο χέρι ο καταναλώτης έτσι ώστε να μπορούμε να το περνάμε έτσι .

Το τεκμήριο δεν μεγαλώνει , είναι ακριβώς ίδιο αν θα έβαζες τις δόσεις και την προκαταβολή .

Το αρχειάκι που ανέβασα :

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...mp;#entry207121

Επίσης αν έχετε και το περιοδικό ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ έχει σχετικό θέμα (αν θυμάμαι καλά ο προηγούμενος μήνας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι ριζοσπαστικό άτομο (ή έτσι θέλω να πιστεύω!!) η πρόταση μου είναι η εξής: 10.000,00 (δηλαδή όλη η αξία) στο κωδικό 719

τις δόσεις κανονικά στον κωδ.727

και το δάνειο στον Κωδ.781

Εχουμε ασχοληθεί και παλαιότερα με το θέμα.

Είναι και σημείο προστριβής μεταξύ φορολογούμενων και ελεγκτών που παραλαβάνουν δηλώσεις

Μεχρι και πριν 5 χρόνια περίπου και εγω το αντιμετώπιζα έτσι θεωρώντας ότι αποτελεί την πιο σωστή απεικόνιση.

Το βιβλιαράκι οδηγιών όμως έχει άλλη άποψη με παρενθέσεις και bold ( σε μετρητά) .

Ετσι για να μην υπάρχουν προστριβές σε κάθε δήλωση που φτιάχνω με αγορά ΙΧ βάζω και μια φωτοτυπία της σελίδας ( Φετος η 31 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετρο παρ'ολο που δεν μπορω να κατεβασω το αρχειο που λες (λεει οτι δεν ειναι διαθεσιμο), δεν μπορω να διαφωνησω μαζι σου, επειδη οντως δεν ειναι ενα δανειο που το παιρνει ο πελατης στο χερι, οπως σωστα λες και απότι φαινεται, η δηλωση απαιτει ποσο στον κωδικο 727 μονο οταν η αγορα αυτοκινητου ειναι μεσω πιστωτικης καρτας.

Εχω τα δικαιολογητικα εδω μιας κοπελας που αγορασε ενα αυτοκινητο με δανειο και

σκεφτομαι την περιπτωση, μηπως το δανειο της τραπεζας ειναι σε συνδιασμο με πιστωτικη καρτα.

Το λεω αυτο επειδη θυμαμαι οταν αγορασα μηχανακι, μου εβγαλαν πιστωτικη καρτα.

Οι συναδερφοι που εχουν γραφεια και φτιαχνουν συνεχεια δηλωσεις για πελατες, θα ξερουν κατι να πουν,

επειδη εγω ειμαι μισθωτος και φτιαχνω περιστασιακα δηλωσεις.

Ακυρη δηλαδη η δυνατοτητα εμφανισης αναλωσης κεφαλαιου.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι,το ΙΧ στο οποιο αναφέρεται η συνάδελφος αγοράστηκε το 2005 και εδώ μιλάμε για δαπάνες του 2006

Την προκαταβολή για το ΙΧ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΆΖΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΝΈΝΑ κΩΔ.εννοειται οτι έχει μπει στη δηλωση για τα εισοδήματα του 2005

Στον Κωδ.719 βάζουμε το τίμημα δηλ. το κεφάλαιο που πληρώσαμε σύμφωνα με τον πίνακα των δόσεων που θα έχει από την Τράπεζα και στον Κωδ.727 βάζουμε τους τόκους που αναγράφονται στον πίνακα των δόσεων που συνολικά καταβάλαμε το 2006.

Στον Κωδ.781 γράφουμε την τυχόν αξία πώλησης του ΙΧ,την τυχόν δωρεά χρημμάτων για κάλυψξ δαπάνης που ανφ΄ρεται στον Κωδ.719 και τον τυχόν ποσό δανείου που πήρε ο φρολογούμενος για να καλύψει διαφορές από δαάνες που έκανε για την αγορά ΙΧ. ΣΤΟΝ κωδ.719

Ολα αυτά βέβαι με την προυπόθεση ότι το ΙΧ αγοράστηκε το 2005...

Και θα πρέπει μαζί με την δήλωση εισοδήματος να επισυνάψουμε και τον Πίνακα των δόσεων που έχει ο φορολογούμενος από την Τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετρο .................

Αποστόλης !! :)

Η απάντηση που έδωσα αφορά αγορά ΙΧ για το οικονομικό έτος 2007 , για την περίπτωση που έχει αγορασθεί το 2005 ισχύουν ότι γράφει η συνάδελφος ΚΩΛΕΤΣΗ .

ΥΓ Μήπως τα παλαιότερα θέματα πρέπει να φαίνενται πχ με διαφορετικό χρώμα για να μη μπερδευόμαστε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη NIKANOR

To link που έδωσε ο giorgos με την ανάλυση του ΑΛΕΚΟΣ είναι αρκετά διαφωτιστικό.

Γιατί επανερχόμαστε συνεχώς στα ίδια?

ΥΓ.Η συνάδελφος ΚΩΛΕΤΣΗ έγραψε τελείως διαφορετικά πράγματα Απόστολε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ'ΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕ ΑΡΚΕΤΑ.ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΕΚΘΕΣΩ ΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΞΙΑΣ 10.000 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΟΥ 2005.ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΙΝΕΙ 4.000 ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 6.000 ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ 4 ΔΟΣΕΙΣ ΠΡΟΣ 150 ΕΥΡΩ ΤΗ ΜΙΑ ΣΥΝΟΛΟ 600 ΕΥΡΩ.ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΤΟΝ ΚΩΔ.719 ΤΙΣ 4.000 ΣΤΟΝ ΚΩΔ.727 ΤΑ 600 ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔ. 781 ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΤΙΣ 6.000.ΤΗΝ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΡΑΦΩ ΠΟΥΘΕΝΑ Η' ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ;

NTINA,

ξεκινάς ενα πρωινό με 4000 ευρω στην τσέπη και πας στην τράπεζα

Παίρνεις ενα δανειακι αυτοκινήτου 6000 ευρώ και συνεχιζεις για τον έμπορο αυτοκινήτων

Του σκας 10000 (μετρητά) όπως λέει η Roxane , παίρνεις την απόδειξη λιανικής και φεύγεις.

Πληρώνεις στη συνέχεια 4 δόσεις χ 150= 600 ευρω στην τράπεζα και παίρνεις μια βεβαίωση ΔΑΝΕΙΟΥ που λέει

Χορηγήθηκε δάνειο αυτοκινήτου

ΕΚΤΑΜΙΕΥΣΗ 1/8/2... 6000 ε

Δόσεις (κεφάλαιο και τόκοι) που κατεβλήθησαν 600 ευρω

Τώρα πας να κάνεις δήλωση . Τι έχεις στα χέρια σου από χαρτιά ?

κωδ 719 = 10000 ευρώ (ΑΛΠ αυτοκινήτου)

κωδ 727 = 600 ευρώ (Ποσα που κατεβλήθησαν από βεβαίωση τράπεζας)

κωδ 781 = 6000 ευρώ (Ποσό δανείου που εκταμιεύθηκε απο βεβαίωση τράπεζας)

Μετά κάθε χρόνο στον 727 ( πάλι απο την βεβαίωση) ότι πληρώνεις

Ετσι ξόδεψες 10000 - 6000 (δάνειο) άρα 4000 +600 (δόσεις)=4600 το τεκμήριο σου για την χρονιά αγοράς ( αυτα δηλ που πραγματικά κατεβαλες ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ.

ΣΥΝΟΛΙΚΑ κατεβαλλες 10600 αλλά τα 6000 τα πήρες δάνειο.

Η ΜΟΝΗ διαφορά με αυτό που πραγματικά γίνεται στην όλη συναλλαγή , ειναι οτι ΟΤΑΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ τα διάφορα χαρτια στην αντιπροσωπεία ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΕΙΣ ΤΟΝ ΕΜΠΟΡΟ , να εισπράξει απευθείας από την τράπεζα αντι για σένα τα 6000.

ΟΥΤΕ φωτοτυπίες χρειάζονται , ούτε τίποτα. ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ και ΑΛΠ χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη φιλε Τασο για να καταλαβω κατι, Η ΑΛΠ θεωρειται σαν να ειναι μετρητοις?

Τοτε αυτη η θεαση των πραγματων ταιριαζει καλυτερα.

Απεκτησε ενδιαφερον το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι και εγώ είχα μπερδευτεί με το τι πάει στον 719 μιας και το βιβλιαράκι λέει μόνο μετρητά.πήρα τηλ στη ΔΟΥ και μου είπαν αυτό που λένε οι περισσότεροι

719 :όλη η αξία του ιχ

727 οι δόσεις του έτους

781 το ποσό του δανείου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη 806EAC

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ Η ΑΛΠ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ 900,00 ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗΣ & ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ?

ΤΑ ΚΡΥΦΑ ΕΞΟΔΑ ΤΡΑΠΕΖΗΣ,ΜΕΤΑΛΛΙΚΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΜΕΝ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ(ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΒΑΣΗ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ & ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΠ ΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ?

ΜΗΠΩΣ ΣΤΟ ΚΩΔΙΚΟ 719 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΛΕ ΣΕ ΜΕΤΡΗΤΑ(ΩΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ)

ΣΤΟ ΚΩΔΙΚΟ 727 ΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ.

ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΔΑΝΕΙΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να ανακεφαλαιώσω γιατι θα μπερδευτούμε .

Για αγορά εντός του έτους με χρηματοδότηση ισχύει η απάντηση που είχα δώσει πέρυσι (όπως λέει και ο ΑΛΕΚΟΣ)

Επειδή είμαι ριζοσπαστικό άτομο (ή έτσι θέλω να πιστεύω!!) η πρόταση μου είναι η εξής: 10.000,00 (δηλαδή όλη η αξία) στο κωδικό 719

τις δόσεις κανονικά στον κωδ.727

και το δάνειο στον Κωδ.781

Για τα επόμενα έτη στον κωδικό 727 οι δόσεις με βάσει την βεβαίωση που στέλνει κάθε χρόνο η τράπεζα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...