Jump to content
  • 0

Μίνι Μάρκετ αγοράζει και μεταπωλεί κάρτες κινητής τηλεφωνίας. Πως αντιμετωπίζεται το έσοδο;

Guest Ζήτσα
 Share

Question

Guest Ζήτσα

Μίνι Μάρκετ αγοράζει και μεταπωλεί κάρτες κινητής τηλεφωνίας. Το έσοδο της επιχείρησης είναι προμήθεια. Πως θα γίνει η καταχώρησή του; Θα καταχωρήσω την αγορά και την πώλησή του; (απ' ό,τι γνωρίζω δεν υπάρχει η υποχρέωση έκδοσης παραστατικού πώλησης) Ή να καταχωρήσω το έσοδο της προμήθειας με παραστατικό αυτό της αγοράς;

Επίσης το έσοδο αυτό της προμήθειας θα εμπεριέχει ΦΠΑ που θα πρέπει να αποδωθεί;

9 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Guest Ζήτσα

Παρέλειψα να αναφέρω πως η επιχείρηση τηρεί βιβλία Β' κατηγορίας.

Σ' αυτή την περίπτωση τι κάνω;

• 0
Guest Ζήτσα

Μίνι Μάρκετ αγοράζει και μεταπωλεί κάρτες κινητής τηλεφωνίας. Το έσοδο της επιχείρησης είναι προμήθεια. Πως θα γίνει η καταχώρησή του; Θα καταχωρήσω την αγορά και την πώλησή του; (απ' ό,τι γνωρίζω δεν υπάρχει η υποχρέωση έκδοσης παραστατικού πώλησης) Ή να καταχωρήσω το έσοδο της προμήθειας με παραστατικό αυτό της αγοράς;

Επίσης το έσοδο αυτό της προμήθειας θα εμπεριέχει ΦΠΑ που θα πρέπει να αποδωθεί;

Η επιχείρηση τηρεί βιβλία Β' κατηγορίας.

• 0

Τα θέμα αυτό είναι λίγο ιδιόρρυθμο και χρήζει νομοθετικής ρύθμισης.

Θα σου πω την προσωπική μου άποψη χωρίς να σημαίνει ότι είναι και σωστή.

Για τις τηλεκάρτες του ΟΤΕ σταθερής τηλεφωνίας υπάρχει η ΠΟΛ. 1271/92 που αφορά μόνον τις πωλήσεις αυτών από τον ΟΤΕ.

Όλες οι υπόλοιπες (καρτοκινητές, χρονοκάρτες αλλά και τηλεκάρτες του ΟΤΕ που αγορόζονται εκτός του ΟΤΕ) πρέπει να αντιμετωπίζονται όπως όλα τα υπόλοιπα εμπορεύματα. Δηλαδή αγορές, πωλήσεις κανονικά.

Και μία ακόμη σημείωση ως προς τις τηλεκάρτες του ΟΤΕ που αγοράζονται εκτός του ΟΤΕ. Κατά την άποψή μου πρέπει να αντιμετωπίζονται όπως οι υπόλοιπες τηλεκάρτες μιας και η ΠΟΛ. 1271/92 αφορά μόνον την περίπτωση αγοράς τους από τον ΟΤΕ. Δηλαδή δεν εξαιρούνται της έκδοσης αλπ.

Τώρα θα μου πεις τι γίνετε αν έχεις κάποιες από τον ΟΤΕ και κάποιες από άλλον προμηθευτή; Έλα ντε;

Γι' αυτό αναφέρω στην αρχή ότι χρήζει νομοθετικής ρύθμισης.

Επιπλέον οι πωλήσεις τηλεκαρτών είναι πωλήσεις απαλλασόμενες με δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ.

Τα ίδια ισχύουν και για τα βιβλία Αγορών. Αναγωγή των αγορών σε πωλήσεις κλπ.

• 0
Guest Ζήτσα

Δηλαδή θα πρέπει να καταχωρώ τις αγορές καρτών κινητής τηλεφωνίας πως; Με ΦΠΑ;

Αφού δεν υπάρχει υποχρέωση έκδοσης παραστικού πώλησης πως θα κάνω την καταχώρηση.

Αν δεν κάνω λάθος οι κάρτες αυτές δεν έχουν ΦΠΑ κατά την αγορά. Κατά την πώληση πάλι δεν θα έχουν ΦΠΑ;(νομίζω ναι)

Και με τις περιοδικές και την εκκαθαριστική τι μου προτείνετε; Σε ποιους κωδικούς θα μπούνε;

• 0
Δηλαδή θα πρέπει να καταχωρώ τις αγορές καρτών κινητής τηλεφωνίας πως; Με ΦΠΑ;

Αφού δεν υπάρχει υποχρέωση έκδοσης παραστικού πώλησης πως θα κάνω την καταχώρηση.

Αν δεν κάνω λάθος οι κάρτες αυτές δεν έχουν ΦΠΑ κατά την αγορά. Κατά την πώληση πάλι δεν θα έχουν ΦΠΑ;(νομίζω ναι)

Και με τις περιοδικές και την εκκαθαριστική τι μου προτείνετε; Σε ποιους κωδικούς θα μπούνε;

Αγορές χωρίς ΦΠΑ. Πωλήσεις Χωρίς ΦΠΑ (καλό θα είναι να χρησιμοποιήσεις δύο τελείως χωριστούς λογαριασμούς).

Έχεις υποχρέωση έκδοσης παραστατικού πώλησης πλην των τηλεκαρτών σταθερής τηλεφωνίας που αγοράζεις από τον ΟΤΕ.

Περιοδική Κωδ. 309, Εκκ/κη Κωδ. 610

• 0

Εάν ακολουθούσατε το παραπάνω link ή/και ψάχνατε στο forum το θέμα, π.χ. από τα "συναφή θέματα" που υπάρχουν στο τέλος αυτής της σελίδας, θα βλέπατε πολλές δημοσιεύσεις συναδέλφων, (ιδίως του ΑΛΕΚΟΣ ) όπου ξεκαθαρίζονται και τεκμηριώνονται τα εξής:

Τα περί μη υποχρέωσης έκδοσης παραστατικου πώλησης (προσοχή μη υποχρέωση όχι απαγόρευση έκδοσης) ισχύουν για τα εισητήρια των αστικών συγκοινωνιών και της τηλεκάρτες του ΟΤΕ. (Αυτές που χρησιμοποιούνται στα καρτοτηλέφωνα τα σταθερά για το κοινό) .

Για όλα τα άλλα, δηλαδή για όλες τις κάρτες κινητής τηλεφωνίας, (και της COSMOTE) υπάρχει υποχρέωση παραστατικού πώλησης, και καταχωρούνται τόσο οι αγορές όσο και οι πωλήσεις όπως όλα τα άλλα εμπορεύματα.

• 0

Να σου πω τι πρόβλημα αντιμετωπίσαμε και ίσως βγάλεις άκρης .

Σε παρόμοια με τη δική σου περίπτωση (Μίνι Μάρκετ με Β κατηγορία) δεν υπήραν διαθέσιμα κουμπιά , μιλάμε ίσως η πιο μικρή τανειακή που έχει βγει ποτέ (και που σε μίνι μάρκετ ε!!) , πέρα από το σοκ και δέος η λύση που σκεφθήκαμε ήταν τουλάχιστον να φαίνονται οι πώλησεις των τσιγάρων , τα είδη διατροφής, δώρων κλπ και να περνάμε την προμήθεια γενικά όλων των τηλεκαρτών με παραστατικό αυτό της αγοράς .

Δεν συμμετέχουν αυτές οι αγορές στο κόστος πωληθέντων και το βάζουμε στο Ε3 σαν παροχή . Λάθος βέβαια αλλά......

Μα ποιός είμαι .........ο Αλχημιστής???????!!!!!!!

Πάντως η πιο σωστή αντιμετώπιση όπως πλέον το βλέπω είναι αυτή που αναφέρει ο Παντελής (και παλαιότερα άλλοι συνάδελφοι , έχω μαζέψει σε ένα φάκελο ένα αρκετά μεγάλο αριθμό δημοσιεύσεων σχετικά με το θέμα και ομολόγω ότι με προβληματιζεί ακόμη)

ΥΓ Τώρα θυμήθηκα τη περίπτωση , είχε κάνει μόνη της έναρξη και όταν μας ήρθε ήδη δεν χτύπαγε Τσιγάρα και Τηλεκάρτες και σκεφθήκαμε τήν άνω λύση .