Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΟΔΗΓΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΔΥΟ ΕΤΩΝ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ


επισκέπτη Επισκέπτης-ΓΙΩΡΓΟΣ-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-ΓΙΩΡΓΟΣ-

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΟΔΗΓΟΣ ΦΟΡΤΗΓΟΥ ΕΙΧΕ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΓΙΑ 2+ ΕΤΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ "Α" ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΝΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΤΟΥΣ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΔΑΚΡΥΑ ΤΟΝ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΕΛΑΒΕ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ.

ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 18 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΡΧΙΣΕ ΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΘΕΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΟ ΚΛΙΜΑΚΙΟ ΟΔΗΓΟΙ ΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 (ΔΥΟ) ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΛΗΨΗ............

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΟΔΗΓΟΣ ΦΟΡΤΗΓΟΥ ΕΙΧΕ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΓΙΑ 2+ ΕΤΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ "Α" ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΝΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΤΟΥΣ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΔΑΚΡΥΑ ΤΟΝ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΕΛΑΒΕ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ.

ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 18 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΡΧΙΣΕ ΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΘΕΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΟ ΚΛΙΜΑΚΙΟ ΟΔΗΓΟΙ ΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 (ΔΥΟ) ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΛΗΨΗ............

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΤΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα δικαιούται ο κύριος τα 2 χρόνια, αλλά όταν παρακάλεσε να τον επαναπροσλάβουν γιατί δεν τα ζητούσε;

Πείναγε τότε και από την πείνα δεν είχε την δύναμη να ζητήσει προϋηρεσία;

Αλλά τώρα "λάδωσε" το αντεράκι του και ζητά προϋπηρεσία...

Νομικά σωστό, ηθικά όμως φάουλ.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πείναγε τότε και από την πείνα δεν είχε την δύναμη να ζητήσει προϋηρεσία;

Αλλά τώρα "λάδωσε" το αντεράκι του και ζητά προϋπηρεσία...

Δημήτρη ...

Μερικές φορές μου δίδεις την εντύπωση...

Οτι έχεις περάσει πολλά... (??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δημήτρη ...

Μερικές φορές μου δίδεις την εντύπωση...

Οτι έχεις περάσει πολλά... (??)

Έχω δει πάρα πολλά και έχω βοηθηθεί πολύ.

"Ο λογιστής που διδάσκεται από τα λάθη του είναι έξυπνος.

Ο λογιστής που διδάσκεται από τα λάθη των άλλων είναι σοφός" (doctor, 1714 Βιέννη) :D

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ εμμένω στην άποψή μου και δε μιλάω θεωρητικά. Έχω οδηγούς που τους προσλαμβάνω τους ίδιους με ορισμένο χρόνο για τη φουλ σεζόν δεκαπέντε χρόνια τώρα. Έχω ρωτήσει Σουρμελή ακριβώς για αυτό το ζήτημα. Από τη στιγμή που λύεται μια σχέση εργασίας, η νέα που συμφωνείται ξεκινά το κοντέρ από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΔΑΚΡΥΑ ΤΟΝ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΕΛΑΒΕ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ.

Η σάλτσα περί του φιλεύσπλαχνου και ελεήμονος εργοδότη τι χρειάζεται;

Κατά τα λοιπά, η ΔΑ 20/2004 όπως και άλλες κλαδικές αναφέρονται σε συμπλήρωση ετών προϋπηρεσίας στον ίδιο εργοδότη, οπότε τεχνικά η συνάθροιση στέκει, όμως προσωπικά συμφωνώ με τον Δημήτρη (τον Κ.). Εξάλλου η λύση της εργασιακής σχέσης επιβάλλει την εκκαθάριση όλων των δικαιούμενων επιδομάτων, μηδενίζει όντως κατά κάποιο τρόπο το κοντέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ διαφωνώ και με τους δύο και με την Σουρμελή...... :huh:

Πουθενά δεν αναφέρεται ο όρος συνεχόμενη στα επιδόματα υπηρεσίας στον ίδιο εργοδότη και δεν μιλάμε μόνο για διετία οδηγών, αλλά και για πενταετία και για δεκαετία σε άλλα επαγγέλματα.

Η αντίθετη άποψη, κατά την γνώμη μου, οδηγεί σε ευθεία καταστρατήγηση των συλλογικών συμβάσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρία

Καλημέρα.

Επειδή είχα κάνει την ίδια ερώτηση για τη σύμβαση υπαλλήλων γραφείου επιχειρήσεων παροχής υπηρεσιών πήρα τις εξής απαντήσεις:

Επιθεώρηση εργασίας συνυπολογίζεται.

Υπουργείο εργασίας δεν συνυπολογίζεται.

Σημειωτέον ότι στην επιθεώρηση εργασίας απλώς είπε την άποψη της η προϊσταμένη, δεν το στήριξε κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η διχογνωμία είναι δικαιολογημένη και ενδεικτική της σχετικότητας κάθε κανόνα. Στην περίπτωση που μία εργασιακή σχέση λύεται (ειδικά λίγο πριν την πλήρωση διαφόρων χρονικών προϋποθέσεων) και - ω! του θαύματος - λίγες μέρες μετά συνάπτεται νέα, είναι λογικό να θεωρείται ως παράνομη, εκβιαστική, εικονική άρα και άκυρη λύση της εργασιακής σχέσης. Εάν όμως εργαζόμενος επαναπροσλαμβάνεται μετά από εύλογο - ως προς το εκούσιο της βούλησης των μερών - χρονικό διάστημα, π.χ. με τη παρεμβολή εργασιακής σχέσης με άλλο εργοδότη, γιατί αυτό να μην θεωρείται μία νέα αρχή αλλά να κληρονομούνται οποιεσδήποτε "εκκρεμότητες";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού συνεχίζουμε ......ας προσθέσω κάτι.

Εδώ μιλάμε για επιδόματα που προβλέπονται από συλλογική σύμβαση εργασίας και όχι από κάποιον Νόμο.

Αρμόδιοι λοιπόν να ερμηνεύσουν οποιαδήποτε διχογνωμία είναι, κατά την γνώμη, οι υπογράφοντες την σύμβαση και όχι το Υπουργείο ή η Επιθεώρηση.

Από κει και πέρα.......υπάρχει και η κοινή λογική.

Αν κάποιος έχει υπόψη του κάποια απόφαση δικαστηρίου για κάτι σχετικό ...θα είχε ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...