Προς το περιεχόμενο

ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ - ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΕΝΤΥΠΟΥ Ε3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη ΠΕΛΟΠΙΔΑΣ

ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΕΝΤΥΠΟΥ Ε3

ΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 324

ΘΑ ΗΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

ΑΝΑΖΗΤΗΣΑ ΣΤΙΣ ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΡΩ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Υπηρξε στο παρελθον παραδειγμα σε δελτιο του ΤΕΕ

Ειναι αρκετα χρονια & δεν το εχω κρατησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναζήτηση έβγαλε πάρα πολλές απαντήσεις για το θέμα "Μηχανικός και Ε3" .... Χρησιμοποιήστε σωστά την αναζήτηση .....

Έστω Μηχανικός με αμοιβες ( έστω μόνο κτιριακά έργα ) = 20.000,00

Συντελεστής 38 % . Πραγματικές δαπάνες = 4.000,00

Στον κωδικό 324 του Ε3 μπαίνει η διαφορά δαπανών :

Δηλαδή Τεκμαρτες - Πραγματικές Δαπάνες .

Τεκμαρτές Δαπάνες : 20.000 Χ 38% = 7.600,00

Άρα Τεκμαρτές δαπάνες => 20.000,00 - 7.600,00 = 12.400,00

Ή με άλλο τρόπο : 20.000 Χ ((100-38 %) = 62% ) => 20.000,00 Χ 62 % = 12.400,00

Στον κωδικό λοιπόν 324 θα μπει η διαφορά : 12.400,00 - 4.000,00 = 8.400,00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Η αναζήτηση έβγαλε πάρα πολλές απαντήσεις για το θέμα "Μηχανικός και Ε3" .... Χρησιμοποιήστε σωστά την αναζήτηση .....

Έστω Μηχανικός με αμοιβες ( έστω μόνο κτιριακά έργα ) = 20.000,00

Συντελεστής 38 % . Πραγματικές δαπάνες = 4.000,00

Στον κωδικό 324 του Ε3 μπαίνει η διαφορά δαπανών :

Δηλαδή Τεκμαρτες - Πραγματικές Δαπάνες .

Τεκμαρτές Δαπάνες : 20.000 Χ 38% = 7.600,00

Άρα Τεκμαρτές δαπάνες => 20.000,00 - 7.600,00 = 12.400,00

Ή με άλλο τρόπο : 20.000 Χ ((100-38 %) = 62% ) => 20.000,00 Χ 62 % = 12.400,00

Στον κωδικό λοιπόν 324 θα μπει η διαφορά : 12.400,00 - 4.000,00 = 8.400,00

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Έντυπο Ε3, δεύτερη σελίδα , κωδ. 275 : 20.000. ΠΙΝΑΚΑΣ ΣΤ, υποπίνακας δ΄, ανάλυση στους κώδικες 524 - 543 το σύνολο ( 546 ) 4.000 €

Στην τέταρτη σελίδα, στο πεδίο : Σημειώσεις Φορολογουμένου θα σημειωθούν οι υπολογισμοί για την προσαρμογή του συντελεστή 0,35 σε 0,456 ( δύο τελευταία εδάφια παρ. 5 άρθρου 49 ν. 2238/1994 )

12.400 - 4.000 = 8. 400

8.400 > [20.000*0,62]*0,2

Γι αυτό 0,35*1,20 = 0,456

Καθαρές αμοιβές 20.000 * 0,456 = 9.120

Διονύσης Κουνάδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Προφανώς το 0,35 γράφηκε εκ παραδρομής . Το σωστό είναι 0,38

ΚΑΡΟΛΕ ευχαριστώ για την παρέμβαση και τη διόρθωση.

Ο συντελεστής είναι 38% (επί 1,2 = 0,456 ή 45,6%)

Καλή Σαρακοστή

Φιλικά

Διονύσης Κουνάδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ (3296/04) ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΕΡΔΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ 20% ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΔΑΠΑΝΩΝ Ή ΟΧΙ? ΑΝ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΣΤΟ Ε1? ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΦΟΡΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΕΚΜΑΡΤΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ (3296/04) ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΕΡΔΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ 20% ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΔΑΠΑΝΩΝ Ή ΟΧΙ? ΑΝ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΣΤΟ Ε1? ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΦΟΡΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΕΚΜΑΡΤΑ!

ΠΕΡΙΣΥ ΥΠΗΡΞΕ ΜΙΑ ΟΔΗΓΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΣΤΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΤΕΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΑΦΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ΔΕΝ ΥΠΟΚΕΙΝΤΟ ΣΤΟΝ 3296/04. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΑΝ ΑΥΤΗ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΤΕΕ. ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΩ (ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ, ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΤΗΣ ΥΠΕΔΕΙΞΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑΙΩΣΗ! ΠΑΡ΄ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΤΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΜΟΥ! ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΠΕΡΑΙΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΠΩΣ ΠΕΡΥΣΙ- ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ- ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ Ο ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΩΝ ΚΕΡΔΩΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ -ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΑΙΩΣΗ- ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟ ΜΕΤΑΞΥ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΕΚΜΑΡΤΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ.

ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΝ ΤΕΚΜΑΡΤΑ. ΤΩΡΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΕΡΥΣΙ ΘΑ ΕΞΑΓΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΚΙ ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΡΑΙΩΣΗ ΤΟΥ Ν.3296/2004 ΤΟΤΕ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΦΟΡΟΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ, ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΤΗΣ ΥΠΕΔΕΙΞΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑΙΩΣΗ! ΠΑΡ΄ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΤΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΜΟΥ! ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΠΕΡΑΙΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ?

ΔΕΝ ΤΗΝ ΟΔΗΓΙΑ ΣΤΟ www.tee.gr ΣΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ ΕΤΟΥΣ 2005 ΚΑΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 25/2/2005.

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΤΗΝ ΟΔΗΓΙΑ ΣΤΟ www.tee.gr ΣΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ ΕΤΟΥΣ 2005 ΚΑΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 25/2/2005.

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ.

http://www.ana.gr/anaweb/user/showprel?ser...maindoc=2641212

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Soc-

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ADEL, ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΟΔΗΓΙΑ-ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΤΕΕ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΦΩΝΩ & ΕΓΩ! ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ & ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΕ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ & ΑΝ ΜΕ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙ ΑΥΤΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΡΙΒΩΣ SOC ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ. ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΕΡΥΣΙ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΤΟ ΤΕΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΚ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ.ΑΝ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΙΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΣΟΥ ΑΝ ΠΑΛΙ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΑΣ.

ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΦΠΑ ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι Πολιτικός Μηχανικός και πέρυσι τέτοια εποχή είχα παρευρεθεί σε φορολογικό σεμινάριο του ΤΕΕ όπου δόθηκαν κατευθύνσεις για τη συμπλήρωση του Ε3.

Διευκρινίστηκε ότι μπορούν αν θέλουν οι μηχανικοί να κάνουν αυτοπεραίωση. Κάνοντας όμως αυτοπεραίωση αναιρούν το δικαίωμά τους για φορολόγηση σύμφωνα με το τεκμαρκτό εισόδημα, δικαίωμα που έχει αποκτηθεί από τους μηχανικούς λόγω του ότι οι αμοιβές τους δεν είναι πάντα πραγματικές αλλά οι ελάχιστες που ορίζει ο νόμος (όπως προκύπτουν από οικοδομικές άδειες κλπ.) και δεν έχουν δικαίωμα έκπτωσης, παρά μόνο σε συνεννόηση με τον πελάτη.

Για το λόγο αυτό η οδηγία του ΤΕΕ ήταν να μην κάνουν οι μηχανικοί αυτοπεραίωση, αλλά δεν κατοχυρώνονται από το ΤΕΕ. Αντιμετωπίζονται φυσικά όπως όλοι οι επαγγελματίες που δεν κάνουν αυτοπεραίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Soc-

ΜΑΡΙΑ76, Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΠΙΣΤΕΥΩ Η ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΉ ΓΑΙΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΚ' ΤΩΝ ΕΣΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ, ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΤΗΝ ΟΔΗΓΙΑ ΣΤΟ www.tee.gr ΣΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ ΕΤΟΥΣ 2005 ΚΑΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 25/2/2005.

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ.

Το ίδιο έκανα και εγώ

Συμφωνώ με τις απόψεις του ΤΕΕ αν και για το ΤΣΜΕΔΕ(τις δαπάνες ακολουθούσε διαφορετική λογική μέχρι πρότινος)

Είπα συμφωνώ και ΟΧΙ ΑΚΟΛΟΥΘΩ επειδή το είπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα θέματα των μηχανικών και της περαίωσης έχουμε ασχοληθεί αρκετές φορές στο φόρουμ . Πολλοί μηχανικοί χρησιμοποιούν διαφορετικούς συντελεστες επι των ακαθαρίστων εσόδων με αποτέλεσμα να φορολογούνται πολύ χαμηλότερα απ οτι έπρεπε . Για παράδειγμα μηχανικός ενω προσφέρει τις υπηρεσίες του σε οργανωμένο γραφείο δεν εφαρμόζει τον συντ. 60 % αλλά κάποιον χαμηλότερο ( αναλογα με το είδος της μελέτης ) . Αυτό λοιπόν σε πιθανό έλεγχο θα αποβεί μοιραίο για τον μηχανικό ... Η επίσης πολλοί μηχανικοί εφαρμόζουν συντ. επι των ακαθαριστων αμοιβών τους , ενω οι μελετες που κάνουν δεν αφορούν τεχνικά έργα και πρέπει να εξευρεθεί το καθαρό κέρδος τους λογιστικώς ... Άρα λοιπόν το αν θα περαιώσει ο μηχανικός ή οχι δεν είναι κάτι που θα απαντηθεί αβασάνιστα απο τον φοροτέχνη ή απο οποιαδήποτε σύλλογο η επιμελητήριο

.. Θα πρέπει να εξεταστούν τα πραγματικά δεδομένα . Πολλές φορές συμφέρει να κανει αυτοπεραίωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να εξεταστούν τα πραγματικά δεδομένα . Πολλές φορές συμφέρει να κανει αυτοπεραίωση .

Αν δεν εφαρμοζει σωστα ολα τα των μηχανικων σαφως και τοτε ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ να περαιωσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εφαρμοζει σωστα ολα τα των μηχανικων σαφως και τοτε ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ να περαιωσει!

Υπάρχει περίπτωση Boula να εφαρμόζει σωστά τα των μηχανικών και να συμφέρει να περαιώσει ... Δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ, ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ !!!!

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΥΡΙΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ Ε3 ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.

1. ΕΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ 20% ΣΤΟΝ ΣΚΚ (ΠΧ ΑΠΟ 38% ΣΕ 45,6%) ΣΤΟΝ ΚΩΔ 359 ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΝΟΥΜΕΡΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ?

2. Ο ΚΩΔ. 324 ΟΤΑΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΠΡΟΣΤΙΘΕΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔ.570 ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔ. 346?

3. ΣΤΟΝ ΚΩΔ. 137 ΚΑΙ 138 ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΑ ΠΟΣΑ ΤΟΥ ΚΩΔ 346 ΚΑΙ359 ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...