Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ


επισκέπτη Mes

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ , ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ? ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΩΣ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ ΓΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΤΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ? ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ , ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ? ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΩΣ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ ΓΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΤΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ? ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...&hl=ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ , ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ? ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΩΣ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ ΓΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΤΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ? ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

39756/24-6-61 : Ο εργοδότης υποχρεούται όπως προσμετρήσει κάθε συναφής και ανάλογη

προς την ήδη παρεχόμενη προυπηρεσία.

Προσμετράται ως προυπηρεσία εφόσον δεν υπάγονται σε άλλη ειδικότερη ρύθμιση, δικαιούνται

προσαυξήσεις τριών τριετιών εκ ποσοστου 10% η κάθε τριετία ΥΑ 53013/70 ΔΕΝ 1970.

Σαν θέμα όμως θα το υπολόγιζα ως προυπηρεσία για τον λόγο ότι άσχετα τον διαφορετικών

αντικειμένων υπάρχει εργασία για ένα χρονικό διάστημα αποδεδειγμένα επομένως μετράει

κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με τα παρακάτω από το περιοδικό της Εργατικής & Ασφαλιστικής Νομοθεσίας (Αρ.Τεύχους 317, σελ.613) :

"Προϋπηρεσία λοιπών ιδιωτικών υπαλλήλων

Για τον υπολογισμό των κατωτάτων ορίων μισθών των εργαζομένων με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου, σε οποιοδήποτε εργοδότη, λαμβάνεται υπ’ όψη:

α) Στον ίδιο εργοδότη οποιαδήποτε προϋπηρεσία με υπαλληλική ή υπηρετική ιδιότητα, ακόμη και μ’ αυτή του εργάτη. β) Σε άλλους εργοδότες κάθε συναφής και ανάλογη προς την ήδη παρεχόμενη υπηρεσία, προϋπηρεσία.

Ομότιμα και συναφή καθήκοντα για τον υπολογισμό προϋπηρεσίας

Ομότιμα καθήκοντα θεωρούνται εκείνα, που είναι του ίδιου βαθμού, της ίδιας αξίας με τα ασκούμενα στο παρόν από το μισθωτό και λόγω αυτής της ταυτότητας έχουν τις ίδιες ηθικές και υλικές απολαβές.

Συναφή καθήκοντα είναι τα παρεμφερή, εκείνα που, συγκρινόμενα με τα ασκούμενα από το μισθωτό παρουσιάζουν ικανή ομοιότητα (Εφ. Αθ. 1857/73)."

Βγάζουμε το συμπέρασμα ότι το πρόβλημα ανάγεται στο τι θεωρείται "ικανή ομοιότητα".

Προσώπικά δεν βρίσκω καμία ικανή ομοιότητα μεταξύ των ειδικοτήτών αλλά όπως είπα αυτή είναι προσωπική μου άποψη.

Το link του doctor δεν δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΩ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΑΝ ΒΟΗΘ.ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΣΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΘΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΧΩ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΑΝ ΒΟΗΘ.ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΣΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΘΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Η κωδικοποίηση μιλάει για όμοια καθήκοντα:

http://www.omed.gr/files/codings/71_Κ50R05.pdf

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...