Προς το περιεχόμενο

Υπογραφή από λογιστή κατώτερης τάξης


επισκέπτη Επισκέπτης-νικος-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-νικος-

Έχω μία επιχείρηση που τα τρία τελευταία χρόνια έχει τζίρο πάνω από 1.500.000 ευρώ . Ο λογιστής μου , από τον οποίο σημειωτέον είμαι πολύ ευχαριστημένος , έχει αμελήσει και δεν έχει πτυχίο Α΄ ταξης ( εμένα μου είπε ότι περιμένει εδώ και δύο χρόνια εξετάσεις από το Οικονομικό επιμελητήριο ) .

Σε δεδομένο ΄φορολογικό έλεγχο έχω καμία επίπτωση στα βιβλία η τυχών άλλες κυρώσεις εγώ . Παρακαλώ θα ήθελα να με ενημερώσετε όποιος ξέρει .

Τα τυπικά προσόντα τα έχει για Α΄ τάξης πτυχίο απλά το έχει αμελήσει .

Ο φορολογικός έλεγχος το ελέγχει και αν το βρεί τι επιπτώσεις έχω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-νίκος-

Αγαπητέ dio δεν έχει καμμία σχέσει το άρθρο 31 παρ. 11 του Ν. 2238/94 διότι τις δηλώσεις και τις συντάσει και τις υπογράφει υπογράφει .

Αλλού είναι το πρόβλημα .

Το πρόβλημα είναι στο άρθρο 29 παρ. 3 του Π.Δ. 186/92 που περιορίζει το δικαίωμα υπογραφής του Ισολογισμού σε συνδυασμό με το Π.Δ. 340/98.

Αν κάποιος γνωρίζει η του έχει τύχει θα το παρακαλούσα να απαντησει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ρευστό, γιατί πράγματι οφείλεται σε μη εφαρμογή του (αποτυχημένου κατά την προσωπική μου γνώμη) Νόμου με ευθύνη της πολιτείας.

Έως τώρα δε φαίνεται κάποια πρόθεση για ελεγκτική εφαρμογή των σχετικών διατάξεων. Πάντως, αν ο μη γένοιτο συμβεί κάτι τέτοιο, θα ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Έχω μία επιχείρηση που τα τρία τελευταία χρόνια έχει τζίρο πάνω από 1.500.000 ευρώ . Ο λογιστής μου , από τον οποίο σημειωτέον είμαι πολύ ευχαριστημένος , έχει αμελήσει και δεν έχει πτυχίο Α΄ ταξης ( εμένα μου είπε ότι περιμένει εδώ και δύο χρόνια εξετάσεις από το Οικονομικό επιμελητήριο ) .

Σε δεδομένο ΄φορολογικό έλεγχο έχω καμία επίπτωση στα βιβλία η τυχών άλλες κυρώσεις εγώ . Παρακαλώ θα ήθελα να με ενημερώσετε όποιος ξέρει .

Τα τυπικά προσόντα τα έχει για Α΄ τάξης πτυχίο απλά το έχει αμελήσει .

Ο φορολογικός έλεγχος το ελέγχει και αν το βρεί τι επιπτώσεις έχω ;

ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΚΥΡΟΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΩΝ ΔΟΥ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΠΙΠΛΗΞΗ (ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ) ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΕΙ 500.000 ΔΡΧ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ.

ΕΙΝΑΙ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝ. ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ.

ΑΠΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 1997 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.

ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ

ΕΔΩ Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΠΑ ΜΕΣΩ TAXISNET ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΦΜ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ?

ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ.

ΕΙΝΑΙ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝ. ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ.

Καλά είμαστε τρομεροί και φοβεροί έτσι ;

O άνθρωπος δεν μπορεί να υπογράψει γιατί το ΟΕ έχει "κομπλάρει" τις άδειες , με αποτέλεσμα την ενδεχόμενη απώλεια εισοδήματος, και θα έρθει και το ΟΕ να του "χώσει" και ένα πρόστμο ή να του πάρει ακόμη και την άδεια !

Τρέλα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ Setk και Anodo. Όχι μόνο είναι παράνομοι με το θέμα το αδειών (ευρωπαικό δικαστήριο βλέπε πρόσφατη απόφαση για κλειστά επαγγέλματα) αλλά να επιβάλλουν και πρόστιμο επειδή δεν έχει την ανάλογη άδεια?

Εξάλου η καλύτερη δικαίωση για το λογιστή είναι αυτό που λέτε εσείς κ. Νίκο που είστε πελάτης. Η αγορά σε κρίνει τελικά και όχι κάποιοι που νομίζουν ότι με το νομικές εξαλλότητες και παραλέιψεις μπορούν να κάνουν ότι θέλουν. Ίσως να μου πουν ορισμένοι ότι τα λές αυτά γιατί και συ Β` έχεις, άρα βράζεις στο ίδιο καζάνι. Από όπου και να το πιάσεις το πράγμα καίγεσαι. Και κυρίως καίγονται οι Ανώτεροι πολιτικοί παράγοντες της Διοίκησης του Επιμελητηρίου και του Υπουργείου.

Όσον αφορά για την ερώτηση σας κ. Νίκο εσείς δεν έχετε να φοβειθείτε τίποτα, η καμπάνα πέφτει στο Λογιστή. Εσείς σε περίπτωση ελέγχου και επιβολή προστίμου, μπορείτε να δικαιωθείτε στο διοικητικό δικαστήριο αν αποδείξετε ότι δε γνωρίζατε το θέμα(καλόπιστος τρίτος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 years later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...