Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΛΟΓΩ ΠΟΛ1128/97 και ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ


επισκέπτη ΣΩΤΗΡΗΣ

Ερώτηση

Καλημέρα σας. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας (Τοπογράφος Μηχανικός) και εκτός των άλλων ΑΠΥ που έκοψα το 2005, έχω και ΑΠΥ προς την Επιτροπή Ερευνών του Πανεπιστημίου. για ερευνητικό πρόγραμμα που χρηματοδοτήθηκε από την Ευρωπαική Ένωση και έχω απαλλαγή ΦΠΑ βάσει ΠΟΛ 1128/8-4-97. Ποιόν κωδικό συμπληρώνω στην εκκαθαριστική δήλωση; Χρειάζεται Pro-rata; Αν ναι τί ακριβώς πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα σε όλους. Ανακινώ μια παλιά συζήτηση διότι ψάχνω και εγώ το θέμα με τα ερευνητικά προγράμματα. Βλέπω ότι παραπάνω γίνεται λόγος για την ΠΟΛ 1128/97, και συγκεκριμένα άρθρο 4 παρ. 5, και ότι το βασικό ερώτημα που απασχολεί πολλούς είναι το αν τα έσοδα αυτά από την πλευρά των συμμετεχόντων στο πρόγραμμα πρέπει να αναγραφεί στους κωδικούς 309-610 ή 310-611, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για pro-rata. Όμως η ίδια ΠΟΛ στο αρθρο 6 παρ.2 αναγράφει ότι τα ποσά αυτά εμφανίζονται στις φορολογητέες εκροές, και το ποσό του ΦΠΑ στα Λοιπά προστιθέμενα ώστε να μην αποδίδεται. Άρα γιατί 309 ή 310 ? Και εφόσον εμφανιστούν στις φορολογητέες εκροές, γιατί pro-rata ? Κάτι χάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και πάλι. Η παράγραφος της παραπάνω ΠΟΛ που καθορίζει τα της απεικόνισης των συναλλαγών, εξακολουθεί να ισχύει ή έχει αλλάξει ? Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει ? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.  Έχουμε ερευνητή που υπάγεται σε φπα , αλλά έχει και έσοδα χωρίς φπα βάσει πολ 1128/1997. Σε ποιο κωδικό του φπα πάνε αυτά τα έσοδα?  Έχουμε καταλήξει κάπου ή είναι από τα άλυτα λογιστικά μυστήρια? :D

Η γνώμη μου είναι ότι μπαίνει στο κωδ 349 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...