Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest ΣΩΤΗΡΗΣ

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΛΟΓΩ ΠΟΛ1128/97 και ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ

Question

Guest ΣΩΤΗΡΗΣ

Καλημέρα σας. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας (Τοπογράφος Μηχανικός) και εκτός των άλλων ΑΠΥ που έκοψα το 2005, έχω και ΑΠΥ προς την Επιτροπή Ερευνών του Πανεπιστημίου. για ερευνητικό πρόγραμμα που χρηματοδοτήθηκε από την Ευρωπαική Ένωση και έχω απαλλαγή ΦΠΑ βάσει ΠΟΛ 1128/8-4-97. Ποιόν κωδικό συμπληρώνω στην εκκαθαριστική δήλωση; Χρειάζεται Pro-rata; Αν ναι τί ακριβώς πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
Guest ΣΩΤΗΡΗΣ

Ναι. Συγκεκριμένα: ''Απαλλαγή από ΦΠΑ βασει της Υ.Α. ΠΟΛ 1128/8-4-97 άρθρο 2''.

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Καλημέρα σας. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας (Τοπογράφος Μηχανικός) και εκτός των άλλων ΑΠΥ που έκοψα το 2005, έχω και ΑΠΥ προς την Επιτροπή Ερευνών του Πανεπιστημίου. για ερευνητικό πρόγραμμα που χρηματοδοτήθηκε από την Ευρωπαική Ένωση και έχω απαλλαγή ΦΠΑ βάσει ΠΟΛ 1128/8-4-97. Ποιόν κωδικό συμπληρώνω στην εκκαθαριστική δήλωση; Χρειάζεται Pro-rata; Αν ναι τί ακριβώς πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ.

Διαβασε την ΠΟΛ. 1128/08.04.1997

http://www.taxheaven.gr/show.php?id=1335&p=1997/1335.txt

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πολ 1128/97

Αρθρο 4

Λήψη υπηρεσιών

............

5. Οι υπηρεσίες που παρέχονται στο εσωτερικό της χώρας, στα πρόσωπα του άρθρου

1 της παρούσας, από πρόσωπα που συμβάλλονται με αυτά ως ερευνητές που

συμμετέχουν στα ερευνητικά προγράμματα, απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α. Για το

σκοπό αυτό θεωρείται ότι δημιουργούνται δεσμοί εξάρτησης μεταξύ παρέχοντα την

υπηρεσία και του λήπτη αυτής (πρόσωπα του άρθρου 1 της παρούσας), κατά τις

διατάξεις του δευτέρου εδαφίου της περίπτωσης β' της παραγράφου 1 του άρθρου 3

του Ν.1642/1986, ανεξάρτητα από την υφιστάμενη ή μη μεταξύ τους σύμβαση.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

ΥΓ1

Είχα δει πολύ παλιά το παραπάνω σημείο και το είχα .... χάσει. Μέχρι τώρα που το είδα δεν θυμώμουν που ήταν για το βρω.

Τάσο νά 'σαι καλά.

Ευχαριστώ.

---------------------------------------------------------------------------------------------------...

ΥΓ2

.......και να σου και το νέο: σήμερα είχα επίσκεψη από πελάτη με τέτοια σύμβαση. Μόλις τον άκουσα, είπα μέσα μου ".. άντε και καλό ψάξιμο...."

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Oι ΑΠΥ των ερευνητών πως εκδίδονται στην περίπτωση αυτή;

1. Απαλλαγή ΦΠΑ βάση της ΠΟΛ 1128/1997

2. "ΔΕΝ ΕΙΣΠΡΑΤΤΕΤΑΙ Φ.Π.Α. ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ .... ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ

ΑΡΙΘ........ ΑΥΟ"

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Oι ΑΠΥ των ερευνητών πως εκδίδονται στην περίπτωση αυτή;

Προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι πρεπει να γραφει:

"Χωρις ΦΠΑ αρθρο 3 παρ. 1 Κωδικα ΦΠΑ"

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Διαφωνώ διότι η περίπτωση αυτή είναι εκτός πεδίου ΦΠΑ δεν είναι απαλλαγή αλλά πράξη εξαιρουμενη του ΦΠΑ .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κώστα αυτές είναι οι κλασικές αποφάσεις διαχωρισμού εξαρτημένης με ΙΚΑ και ανεξάρτητων με ΤΕΒΕ.

Η ΠΟΛ 1128 όμως το θέτει διαφορετικά και κάθετα: Είσαι ερευνητής σε πρόγραμμα ΕΕ; Αρα=έχεις εξάρτηση, άρα=έχεις απαλλαγή από το ΦΠΑ.-

Εχει άλλα "εφόσον" ποιό καλά ορισμένα και ξεκάθαρα.

και όχι αν εξάρτηση λόγω του ότι είσαι ερευνητής απαλλαγή ΦΠΑ

Τί λες;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Εχω τρεις πελάτες με την ιδιαιτερότητα αυτή .... θελει pro - rata .Το έχω ψαξει ενδελεχως το θέμα

Κώστα γιατί πρέπει να κάνει προ ρατα ? Το άρθρο 3 δεν μιλάει για απαλλαγή , οι απαλλαγές στον Νομο του ΦΠΑ είναι σε συγκεκριμένα άρθρα . Το άρθρο 3 μιλάει για υποκείμενους και μη .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κατ' αρχήν να πω ότι συμφωνώ εν μέρη με την άποψη του CEL.

Η ΠΟΛ 1128/97 όμως, σε παρπέμπει από μόνη της στην απάντηση του anast.

Γι αυτό και ρωτώ αν είναι σωστό να αναφερθεί η ΠΟΛ 1128/97.

Το πρόβλημα όμως είναι αλλού. Τι γίνετε στην περίπτωση που το ΝΠΔΔ σου ζητά να ανφέρεις: ΔΕΝ ΕΙΣΠΡΑΤΤΕΤΑΙ Φ.Π.Α. ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ .... ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΑΡΙΘ........ ΑΥΟ"

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Κώστα γιατί πρέπει να κάνει προ ρατα ? Το άρθρο 3 δεν μιλάει για απαλλαγή , οι απαλλαγές στον Νομο του ΦΠΑ είναι σε συγκεκριμένα άρθρα . Το άρθρο 3 μιλάει για υποκείμενους και μη .

Χρήστο οι πελάτες αυτοί είχαν και έσοδα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης και έκανα προ - ρατα . Δεν είχαν μόνο έσοδα απαλλασσόμενα . Πάντως με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα γιατί απο 1/1/2006 έχουν μόνο τα απαλλασσόμενα και τα με ΦΠΑ .

Τι λετε να κάνουμε ?

ΥΓ : Πάντως θυμάμαι καποια στιγμή που είχα παει στο ΥΟ στο τμήμα ΦΠΑ είχα ρωτήσει κι εγω στην περίπτωση αυτη τί γίνεται και μου είπε η κ. Κα....α πως θα τα βάλω στον κωδικό με τα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης τα έσοδα αυτά ..... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΣΩΤΗΡΗΣ
Εχω τρεις πελάτες με την ιδιαιτερότητα αυτή .... θελει pro - rata .Το έχω ψαξει ενδελεχως το θέμα

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.

Τα έσοδα αυτά τα γράφω στον κωδικό 610 (... εκροές απαλ/νες με δικαίωμα έκπτωσης). Σωστά;

Αφού δεν έχω άλλες εκροές χωρίς δικάιωμα έπτωσης (κωδ 611) γιατί χρειάζεται pro-rata;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest δημήτρης

Είμαι κι εγώ στην ίδια κατηγορία, εδώ και 5 χρόνια. Υπάγομαι στην ίδια ΔΟΥ (Ι Θεσ/νίκης) που υπάγεται και η επιτροπή ερευνών του ΑΠΘ. Η ΔΟΥ θεωρεί ότι τα ποσά αυτά (από ερευνητικά έργα άμεσα και αποκλειστικά χρηματοδοτούμενα από την ΕΕ) είναι απαλλασσόμενα και εξαιρούμενα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης, οπότε θέλει pro-rata.

H αλήθεια είναι ότι την τριετία 2001-2003 δυσκολεύονταν να αποφασίσουν αν θα είναι με ή χωρίς δικαίωμα έκπτωσης, και μας ταλαιπωρούσαν λίγο, αλλά μέσα στο 2003 αποσαφήνισαν ότι είναι χωρίς δικαίωμα έκπτωσης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μετά από 4 χρόνια επαναφέρω το ζήτημα γιατί θεωρώ ότι τελικά δεν καταλήξαμε κάπου. Αν τελικά το σχετικό έσοδο δεν είναι απλά απαλασσόμενο αλλά μη υποκίμενο (το οποίο είναι και η προσωπική μου άποψη)αρά δεν έχει Prorata σε ποιό κωδικό της περιοδικής και εκκαθαριστικής ΦΠΑ καταχωρείται?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Κώστας

Θα προσπαθήσω να επαν-επαναφέρω το θέμα, λόγω της σημασίας που έχει πλέον και για τον αυτοέλεγχο. Πράγματι, βάσει της παρ.2 αρ.79 Ν.3842, εξαιρούνται γενικώς της διαδικα­σίας αυτοελέγχου (μεταξύ άλλων) και "Δηλώσεις που αφορούν διαχειριστικές περιό­δους, κατά τις οποίες οι απαλλασσόμενες πράξεις με δι­καίωμα έκπτωσης του φόρου εισροών Φ.Π.Α. ανέρχονται τουλάχιστον στο εξήντα τοις εκατό (60%) των συνολι­κών ακαθάριστων εσόδων".

Οι περιπτώσεις φαίνεται να είναι 3:

1. Η αμοιβή δεν υπόκειται σε ΦΠΑ. Αυτό μπορεί να στηριχθεί στο 14. του http://www.gsis.gr/forologikos_odigos/xrisimes_plirofories/foros_eisodimatos/faq2009.doc που λέει ότι:

"14. Ποιες είναι οι υποχρεώσεις ως προς το Φ.Π.Α. όσων έχουν υπογράψει συμβάσεις εργασίας και όσων μετέχουν σε επιδοτούμενα ερευνητικά προγράμματα;

Δεν υπόκεινται στο Φ.Π.Α., οι μισθωτοί και τα άλλα φυσικά πρόσωπα τα οποία συνδέονται με τον εργοδότη τους με σύμβαση εργασίας ή με οποιαδήποτε άλλη νομική σχέση, που δημιουργεί δεσμούς εξάρτησης, όσον αφορά τους όρους εργασίας ή την αμοιβή και συνεπάγεται την ευθύνη του εργοδότη. Επομένως σε κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάζεται με βάση τα πραγματικά περιστατικά η ύπαρξη δεσμών εξάρτησης του παρέχοντος την υπηρεσία με τον εργοδότη του, προκειμένου να κριθεί η υπαγωγή του ή μη σε Φ.Π.Α. Για την ύπαρξη δεσμών εξάρτησης θα πρέπει να συντρέχουν τουλάχιστον οι ακόλουθες προϋποθέσεις:

 η υπηρεσία να παρέχεται για ορισμένο ή αόριστο χρόνο,

 να εκτελείται σύμφωνα με τις οδηγίες, τις εντολές και την εποπτεία του εργοδότη,

 την ευθύνη για το αποτέλεσμα της υπηρεσίας να την έχει ο εργοδότης,

 να υπάρχει διαρκής απασχόληση και φυσική παρουσία του παρέχοντος στους χώρους εργασίας του εργοδότη,

 η αμοιβή να καταβάλλεται περιοδικά (π.χ. μηνιαία).

Σχετικές είναι οι Α.Υ.Ο. Σ. 800/129/ΠΟΛ. 68/1987 και Σ. 866/139/ΠΟΛ. 74/1987 και οι Ε.Δ.Υ.Ο. Σ. 1166/182/ΠΟΛ. 116/1987, ΠΟΛ.1176/1991, ΠΟΛ.1279/2000 και ΠΟΛ.1244/2002.

Οπωσδήποτε δημιουργούνται δεσμοί εξάρτησης στην περίπτωση της παροχής υπηρεσιών προς Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα και Ιδρύματα Έρευνας και Τεχνολογίας που ακολουθούν την ειδική διαδικασία της Α.Υ.Ο. ΠΟΛ. 1128/1997 από πρόσωπα που συμβάλλονται με τα Ιδρύματα αυτά ως ερευνητές για την πραγματοποίηση επιδοτούμενων από την Κοινότητα ερευνητικών προγραμμάτων (άρθρο 4, παράγρ. 5 της Α.Υ.Ο. ΠΟΛ. 1128/1997)"

Αρκεί όμως η αναφορά αυτή (εγκειρίδιο ΥΟ) για να τεκμηριωθεί η άποψη;

Επίσης, αν ισχύει αυτή η περίπτωση και επειδή ο ερευνητής υποβάλλει (ούτως ή άλλως) περιοδική ΦΠΑ, σε ποιο πεδίο θα καταχωρηθεί η αμοιβή αυτή;

2. Η αμοιβή απαλλάσσεται του ΦΠΑ, χωρίς δικαίωμα έκπτωσης (κωδ. 310). Η άποψη αυτή (βλ. προηγούμενες δημοσιεύσεις) υποστηρίζεται από Ι' ΔΟΥ Θεσσαλονίκης και κ. Κα...α στο ΥΟ προφορικά.

3. Η αμοιβή απαλλάσσεται του ΦΠΑ, με δικαίωμα έκπτωσης (κωδ. 309).

Σημειώνεται, τέλος, ότι στη σελίδα του (νέου) taxisnet με την επεξήγηση των κωδικών της "Φ2 - Περιοδική Δήλωση Φ.Π.Α.", οι αμοιβές από κοινοτικά ερευνητικά προγράμματα δεν υπάρχουν σε κανέναν από τους δύο κωδικούς 309-310.

Ως μη-λογιστής (είμαι μηχανικός), θα ήθελα την άποψή σας, καθώς και να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια νεότερη απόφαση/εγκύκλιος/επιστολή από πλευράς ΥΟ που να παίρνει θέση επί του θέματος.

Ευχαριστώ πολύ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Απο Γκλεζακο Ερμηνεια ΦΠΑ εκδοση 2008 σελ.603

Θεμα 31.13 Ερευνητες που συμμετεχουν σε κοινοτικα προγραμματα

.........................

Απο τα ανωτερω προκυπτει (σημειωση δικη μου:δεσμοι εξαρτησης, εκτος πεδιου εφαρμογης ΦΠΑ, εξαιρουμενες αμοιβες) οτι η αμοιβη

που λαμβανουν οι ερευνητες σε κοινοτικα προγραμματα δεν περιλαμβανονται στον παρανομαστη ακομη και εαν εφαρμοζουν PRORATA

για αλλους λόγους.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Κώστας

OK, άρα η εν λόγω αμοιβή εξαιρείται ΦΠΑ (άρθρο 3 παρ. 1 Κώδικα ΦΠΑ), μπαίνει στο 310 της περιοδικής ΦΠΑ και στο 611 της εκκαθαριστικής, αλλά δε συμμετέχει στον παρονομαστή για την pro-rata (κωδ. 403 εκκαθαριστικής).

Ευχαριστώ και πάλι

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Παναγιώτης

OK, άρα η εν λόγω αμοιβή εξαιρείται ΦΠΑ (άρθρο 3 παρ. 1 Κώδικα ΦΠΑ), μπαίνει στο 310 της περιοδικής ΦΠΑ και στο 611 της εκκαθαριστικής, αλλά δε συμμετέχει στον παρονομαστή για την pro-rata (κωδ. 403 εκκαθαριστικής).

Ευχαριστώ και πάλι

Κώστα, επειδή είναι ένα θέμα που ενδιαφέρει και εμένα, από που βγήκε το πιο πάνω συμπέρασμα ?

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Agroikos

To επαν-επαν-επαναφέρω :) μιάς και είναι ο καιρός για εκκαθαριστική.

Εγώ από τα παραπάνω κατάλαβα ότι το βάζει κανείς στο ΜΕ δικαίωμα έκπτωσης. Άρα δεν πάει στον παρονομαστή του κλάσματος στην εκκαθαριστική. Εάν το βάλει κανείς στο ΧΩΡΙΣ δικαίωμα έκπτωσης, δεν πρέπει να το βάλει οπωσδήποτε στον παρονομαστή;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΗΣ ΚΑΙ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΝΟΜΑΣΤΗ ΚΩΔΙΚΟ 406 ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΣΟΣΤΟ 99,68% ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

θα μπορουσε καποιος να κανει μια αναρτηση του νομου που αφορα σε δηλωσεις ΦΠΑ (περιοδικες- εκ/κη) για τους πολ.μηχανικους? οπως ισχυει τωρα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ

Καλησπέρα σε όλους.

Δυστυχώς έχω μπλέξει κι εγώ με την απόδοση ΦΠΑ σε συγχρηματοδοτούμενο ευρωπαϊκό (75 και 25% η Ελλάδα)και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Η Ι΄ ΔΟΥ Θεσ/νίκης μου λέει ότι δεν αποδίδω, η επιτροπή ερευνών ζητάει να αποδίδω ΦΠΑ (δεν μου λέει ποιος της το επιβάλει, Η ΓΓΕΤ? ΤΟ ΕΣΠΑ? Κανας κανονισμός? Δεν ξέρει). Μου ζητάνε να δηλωθώ στην εφορία ΟΧΙ σαν ερευνήτρια (που σε αυτό το πρόγραμμα για το οποίο κάνω έναρξη, έρευνα θα κάνω), αλλά σαν επάγγελμα με απόδοση ΦΠΑ. Κωδικός ΚΑΔ του επαγγέλματός μου σκέτου αντίστοιχος δεν υπάρχει εννοείται. Τι γίνεται? Ξέρετε κάτι? Γιατί τους αφορά αφού η ΔΟΥ λέει χωρίς ΦΠΑ? Τι να κάνω, σας παρακαλώ βοηθήστε με. Τι ισχύει πια? Ποιός κανονισμός, να τον ξέρω να αποδώσω ΦΠΑ... Να το ξέρουμε όμως!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Απο Γκλεζακο Ερμηνεια ΦΠΑ εκδοση 2008 σελ.603

Θεμα 31.13 Ερευνητες που συμμετεχουν σε κοινοτικα προγραμματα

.........................

Απο τα ανωτερω προκυπτει (σημειωση δικη μου:δεσμοι εξαρτησης, εκτος πεδιου εφαρμογης ΦΠΑ, εξαιρουμενες αμοιβες) οτι η αμοιβη

που λαμβανουν οι ερευνητες σε κοινοτικα προγραμματα δεν περιλαμβανονται στον παρανομαστη ακομη και εαν εφαρμοζουν PRORATA

για αλλους λόγους.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν η παραπάνω εξαίρεση στο κλάσμα PRORATA, αφόρα και περιπτώσεις επιχειρήσεων που συμμετέχουν σε ΠΕΠ (προγράμματα ΕΣΠΑ και μέσω ΓΓΕΤ στη συγκεκριμένη περίπτωση) όπου λαμβάνουν ποσό μέσω σύμβασης για συμμετοχή σε πρόγραμμα ΠΕΠ (για την ολοκλήρωση ευρύτερης έρευνας, το οποίο δεν έχει ΦΠΑ) και αν επομένως παρά το γεγονός ότι έχουν κοινές εισροές τελικά δεν υπολογίζουν το κλάσμα PRORATA; Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη βοήθεια συναδέλφων που αντιμετώπισαν παρόμοια κατάσταση για να μπορέσω να καταλήξω με τη σειρά μου, στο σωστό υπολογισμό της Εκκαθαριστικής Δήλωσης ΦΠΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...