• 0
Sign in to follow this  
Guest ΜΥΛΩΝΑΣ Τ.

ΚΑΤΑΠΙΣΤΕΥΜΑ ΕΝΝΟΙΑ ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ Ε9 ΓΙΑ ΚΑΤΑΠΙΣΤΕΥΜΑΤΟΔΟΧΟ.

Question

Guest ΜΥΛΩΝΑΣ Τ.   
Guest ΜΥΛΩΝΑΣ Τ.

ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΑΠΙΣΤΕΥΜΑ .ΚΑΤΑΠΙΣΤΕΥΜΑΤΟΔΟΧΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΜΕΤΑ ΟΡΙΣΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ.ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΣΤΟ Ε9 ΚΑΤΑΠΙΣΤΕΥΜΑΤΟΔΟΧΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΟΥΜΕ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΑ? ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ 4 ΣΤΡΕΜΜΑΤΩΝ ΣΕ ΝΗΣΙ ΑΙΓΑΙΟΥ.ΤΙ ΚΩΔΙΚΟ ΒΑΖΟΥΜΕ 1, 2 Η 3 ΣΤΟ Ε9 ? ΠΛΗΡΗ ,ΨΙΛΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ Η ΕΠΙΚΑΡΠΙΑ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest pao   
Guest pao

1. Σύμφωνα με τη διάταξη του άρθρου 17 του Ν. 2961/2001, ο κληρονόμος ή κληροδόχος, ο οποίος έχει υποχρεωθεί να παραδώσει έπειτα από ορισμένο χρόνο ή γεγονός σε άλλον την κληρονομιά που απέκτησε ή μέρος αυτής, ο υπόχρεος σε αποκατάσταση κληρονόμος ή κληροδόχος εξομοιώνεται για την επιβολή του φόρου κληρονομιάς με επικαρπωτή, ενώ εκείνος στον οποίο θα μεταβιβαστεί η περιουσία, δηλαδή ο καταπιστευματοδόχος, στην προκειμένη περίπτωση , εξομοιώνεται με ψιλό κύριο.

Συνεπώς ο κληρονόμος ή κληροδόχος θα φορολογηθεί αμέσως ως επικαρπωτής, ενώ ο καταπιστευματοδόχος , επειδή θεωρείται ψιλός κύριος, θα φορολογηθεί κατά τον χρόνο που θα περιέλθει σε αυτόν η κληρονομιά, ο φόρος όμως θα υπολογιστεί στην αξία της πλήρους κυριότητας της περιουσίας κατά τον χρόνο παράδοσής της από τον κληρονόμο ή κληροδόχο στον καταπιστευματοδόχο και με βάση τη συγγενική σχέση του καταπιστευματοδόχου με τον αρχικό διαθέτη.

Συνεπώς θα φορολογηθεί άμεσα oεπικαρπωτήs και ο καταπιστευμτοδοχος που εξομοιωνεται με ψιλο κυριο κωδικο 2 και με την ληξη του καταπιστευματος θα παρει την πληρη κυριοτητα οποτε στο ε9 κωδικος για το οικοπεδο 1,

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest unknown   
Guest unknown

Το σπίτι μου καταστράφηκε ολοσκαιρώς και έχασα το καταπίστευμα.Έχασα το αντίγραφο του καταπιστεύματος. Δεν θυμάμαι ποιος'ήταν ο βεβαρυμένος κληρονόμος. Πως μπορώ να τον βρω;Υπάρχει κάπου αρχείο καταπιστευμάτων:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το σπίτι μου καταστράφηκε ολοσκαιρώς και έχασα το καταπίστευμα.Έχασα το αντίγραφο του καταπιστεύματος. Δεν θυμάμαι ποιος'ήταν ο βεβαρυμένος κληρονόμος. Πως μπορώ να τον βρω;Υπάρχει κάπου αρχείο καταπιστευμάτων:

Θυμάσε όμως ποιός είναι ο κληρονομούμενος!!! Άρα υποθηκοφυλακείο...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο θανών (χωρίς τέκνα) είχε ορίσει με διαθήκη η κληρονομιά να μείνει στη σύζυγο του. Μετά δε τον θάνατο αυτής, να περιέλθει στον αδελφό του. Αν στο μεταξύ είχε αποβιώσει ο αδελφός του, τότε να περιερχόταν στον γιο του αδελφού (και ανιψιό) του θανόντος. 

Η χήρα πλήρωσε φόρο κληρονομιάς στην αξία της επικαρπίας.

 

Τώρα απεβίωσε και η χήρα. 

 

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

 

Έχουμε καταπίστευμα αλλά όχι οικογενειακό. Ο αδελφός θα πληρώσει φόρο στην αξία της πλήρους κυριότητας χωρίς αφορολόγητο. Σωστά?

 

Στο Ε9 έπρεπε ήδη να δήλωνε (ο αδελφός) την ψιλή κυριότητα (η οποία τώρα γίνεται πλήρης) και η χήρα την επικαρπία. Σωστά?

 

Μπορεί ο αδελφός να αποποιηθεί την κληρονομιά τώρα - εντός του 4μήνου από τον θάνατο της χήρας? Πιστεύω πως όχι.

 

Αν μπορεί τελικά (να αποποιηθεί), θα περάσει η κληρονομιά στον γιο του ή στους κληρονόμους της χήρας?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο θανών (χωρίς τέκνα) είχε ορίσει με διαθήκη η κληρονομιά να μείνει στη σύζυγο του. Μετά δε τον θάνατο αυτής, να περιέλθει στον αδελφό του. Αν στο μεταξύ είχε αποβιώσει ο αδελφός του, τότε να περιερχόταν στον γιο του αδελφού (και ανιψιό) του θανόντος. 

Η χήρα πλήρωσε φόρο κληρονομιάς στην αξία της επικαρπίας.

 

Τώρα απεβίωσε και η χήρα. 

 

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

 

Έχουμε καταπίστευμα αλλά όχι οικογενειακό. Ο αδελφός θα πληρώσει φόρο στην αξία της πλήρους κυριότητας χωρίς αφορολόγητο. Σωστά?

 

Στο Ε9 έπρεπε ήδη να δήλωνε (ο αδελφός) την ψιλή κυριότητα (η οποία τώρα γίνεται πλήρης) και η χήρα την επικαρπία. Σωστά?

 

Μπορεί ο αδελφός να αποποιηθεί την κληρονομιά τώρα - εντός του 4μήνου από τον θάνατο της χήρας? Πιστεύω πως όχι.

 

Αν μπορεί τελικά (να αποποιηθεί), θα περάσει η κληρονομιά στον γιο του ή στους κληρονόμους της χήρας?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί. 

 

Κάποια άποψη??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο θανών (χωρίς τέκνα) είχε ορίσει με διαθήκη η κληρονομιά να μείνει στη σύζυγο του. Μετά δε τον θάνατο αυτής, να περιέλθει στον αδελφό του. Αν στο μεταξύ είχε αποβιώσει ο αδελφός του, τότε να περιερχόταν στον γιο του αδελφού (και ανιψιό) του θανόντος. 

Η χήρα πλήρωσε φόρο κληρονομιάς στην αξία της επικαρπίας.

 

Τώρα απεβίωσε και η χήρα. 

 

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

 

Έχουμε καταπίστευμα αλλά όχι οικογενειακό. Ο αδελφός θα πληρώσει φόρο στην αξία της πλήρους κυριότητας χωρίς αφορολόγητο. Σωστά?

 

Στο Ε9 έπρεπε ήδη να δήλωνε (ο αδελφός) την ψιλή κυριότητα (η οποία τώρα γίνεται πλήρης) και η χήρα την επικαρπία. Σωστά?

 

Μπορεί ο αδελφός να αποποιηθεί την κληρονομιά τώρα - εντός του 4μήνου από τον θάνατο της χήρας? Πιστεύω πως όχι.

 

Αν μπορεί τελικά (να αποποιηθεί), θα περάσει η κληρονομιά στον γιο του ή στους κληρονόμους της χήρας?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί. 

 

Μετά από μελέτη του ΑΚ (όχι όλου), του Ν.2961 και της ΠΟΛ 1034/1992, καθώς επίσης και με την πολύτιμη βοήθεια συναδέλφου, καταλήγω στα εξής συμπεράσματα:

 

Θα πληρωθεί φόρος στην αξία της πλήρους κυριότητας.

Στο Ε9 δεν θα το συμπεριλάβει ο καταπιστευματοδόχος, παρά μόνο τώρα που γίνεται η επαγωγή της κληρονομιάς σε αυτόν.

Μπορεί να αποποιηθεί, αλλά δεν ξέρω αν αυτό συνιστά ματαίωση του καταπιστεύματος-οπότε πάει στους εξ αδιαθέτου της χήρας- ή κληρονομεί απευθείας ο γιος του.

 

Αν κάποιος δεν συμφωνεί και έχει άλλη άποψη, τη γράφει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.