Προς το περιεχόμενο

Τι γινεται με ιδρυση εταιρειων λογιστικων υπηρεσιων που δεν ειναι λογιστες ολοι οι εταιροι


επισκέπτη Επισκέπτης-panos-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-panos-

Μια επαφη με το επιμελητηριο τον Μαιο, μου εδωσε την εντυπωση οτι θα εχουμε εξελιξεις στην δημιουργια εταιρειων (συγκεκριμενα για ΟΕ), που θα παρεχουν λογιστικες υπηρεσιες, χωρις να ειναι αναγκαιο ολα τα μελη της να ειναι κατοχοι αδειας ασκησεως. Δηλαδη θα μπορει λογιστης να συνεταιριζεται με αλλους επιτηδευματιες, και να δημιουργει εταιρεια, κατι που δεν μπορουσε να συμβει ως τωρα. Εχει υποπεσει στην αντιληψη κανενος κατι φρεσκο, η πηγε το ζητημα στις καλενδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
επισκέπτη Επισκέπτης-panos-

Μα γιατι δεν εκφερει κανεις γνωμη, ειναι θεμα ταμπου η κανεις δεν ξερει τι γινεται; Γιατι να ειμαστε αποκλεισμενοι σε ατομικες επιχειρησεις, οταν ετσι και αλλιως κανεις δεν μας δινει σημασια σαν αυτοχθονες επαγγελματιες ωστε να εχουμε καποια πραγματικη δυναμη; Θελω να κανω και αλλες δραστηριοτητες, και να μπουν κεφαλαια απο αλλες πηγες, αλλα δεν θελω να κανω μαιμουδοδουλειες. Πρεπει να χρησιμοποιουμε τρικ ωστε να κανουμε τα αυτονοητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-panos-

Μια διευκρινυση: εταιρεια που να παρεχει ΚΑΙ λογιστικες υπηρεσιες, οχι μονο λογιστικες υπηρεσιες, παραδειγματος χαρη λογιστης με ασφαλιστη και με παροχεα υπηρεσιων ιντερνετ.

(Δεν μιλαω για απλη συστεγαση, ετσι;)

Γιατι πρεπει η αδεια μας να μην αρκει για δημιουργια τετοιων επιχειρησεων; Αν ειμασταν τοσο κλειστο επαγγελμα οπως οι δικηγοροι και οι συμβολαιογραφοι να το καταλαβω, αλλα ουτε αυτο δεν εχουμε... Αρα για μενα απλως δεν εχουμε ουτε την αναλογη αποκλειστικοτητα που εξασφαλιζει τις αμοιβες και το status του επαγγελματος μας, ουτε ομως και την ελαστικοτητα που χαρακτηριζει τις αλλες επιχειρησεις. Και πραγματικα ειμαστε οι λειτουργοι μιας επιστημης που εξισωνεται στην πραξη με τον μπακαλη, σε σημειο που πελατης μου να με αποκαλει Καλαμαρα, ενθιμουμενος οτι καλαμαρας ηταν ο υπαλληλακος με τα τριμμενα στους αγκωνες σακακια, που ζουσε με τρεις και εξηντα, και μαλιστα πολυ θα ηθελε να μου δινει τρεις και εξηντα, ασε δε που σιγουρα θα βρει λογιστη με τρεις και εξηντα αν κοιταξει λιγο παραεξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρινυση: εταιρεια που να παρεχει ΚΑΙ λογιστικες υπηρεσιες, οχι μονο λογιστικες υπηρεσιες, παραδειγματος χαρη λογιστης με ασφαλιστη και με παροχεα υπηρεσιων ιντερνετ.

(Δεν μιλαω για απλη συστεγαση, ετσι ;)

Γιατι πρεπει η αδεια μας να μην αρκει για δημιουργια τετοιων επιχειρησεων; Αν ειμασταν τοσο κλειστο επαγγελμα οπως οι δικηγοροι και οι συμβολαιογραφοι να το καταλαβω, αλλα ουτε αυτο δεν εχουμε... Αρα για μενα απλως δεν εχουμε ουτε την αναλογη αποκλειστικοτητα που εξασφαλιζει τις αμοιβες και το status του επαγγελματος μας, ουτε ομως και την ελαστικοτητα που χαρακτηριζει τις αλλες επιχειρησεις. Και πραγματικα ειμαστε οι λειτουργοι μιας επιστημης που εξισωνεται στην πραξη με τον μπακαλη, σε σημειο που πελατης μου να με αποκαλει Καλαμαρα, ενθιμουμενος οτι καλαμαρας ηταν ο υπαλληλακος με τα τριμμενα στους αγκωνες σακακια, που ζουσε με τρεις και εξηντα, και μαλιστα πολυ θα ηθελε να μου δινει τρεις και εξηντα, ασε δε που σιγουρα θα βρει λογιστη με τρεις και εξηντα αν κοιταξει λιγο παραεξω...

Αυτο ακριβως ειμαστε .Μπακαληδες με πτυχιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επαφη με το επιμελητηριο τον Μαιο, μου εδωσε την εντυπωση οτι θα εχουμε εξελιξεις στην δημιουργια εταιρειων (συγκεκριμενα για ΟΕ), που θα παρεχουν λογιστικες υπηρεσιες, χωρις να ειναι αναγκαιο ολα τα μελη της να ειναι κατοχοι αδειας ασκησεως. Δηλαδη θα μπορει λογιστης να συνεταιριζεται με αλλους επιτηδευματιες, και να δημιουργει εταιρεια, κατι που δεν μπορουσε να συμβει ως τωρα. Εχει υποπεσει στην αντιληψη κανενος κατι φρεσκο, η πηγε το ζητημα στις καλενδες;

Πριν τρία χρόνια είχες (ξανά)φέρει το ίδιο θέμα με άλλα λόγια, και με άλλες επιδιώξεις (τότε ήταν κακό) . Προσπαθήσαμε τότε να το αντιμετωπίσουμε σοβαρά και το ψάξαμε και σου ζητάγαμε περισσότερες πληροφορίες, μπας και βρούμε κάτι, αλλά εις μάτην.

Τώρα μας λες ότι "τον Μαιο, [σου] εδωσε την εντυπωση "μια επαφη", και ρωτάς αν ξέρουμε κάτι 9 μήνες μετά, και επανέρχεσαι επιτακτικά.

Ναι, συνάδελφε, ΠΑΝΟΣ, PANOS, ΠΑΝ ή PAN, είναι θέμα ταμπού και έχουμε συνομωτήσει όλοι σε βάρος σου και σε βάρος όλων των συναδέλφων του κλάδου.

Ή τράβα ρώτα την "επαφή" σου, και πες μας και 'μας αν το κρίνεις απαραίτητο.

Μέχρι τότε ισχύει ο νόμος που λέει. ότι μπορείς να φτιάξεις ότι εταιρεία σου κατέβει, που προσφέρει λογιστικές ή/και ελεγκτικές υπηρεσίες, αρκεί αυτές να παρέχονται προσωπικά.

Δηλαδή ο υπογράφων τον ισολογισμό π.χ. να έχει όνομα, αριθμό ταυτότητας και αριθμό άδειας του ΟΕΕ, και ας είναι μισθωτός της Λογιστικά Μαγειρέματα Α.Ε.Ε.Β.Ε Εκδόσεων και Δημοσιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τότε ισχύει ο νόμος που λέει. ότι μπορείς να φτιάξεις ότι εταιρεία σου κατέβει, που προσφέρει λογιστικές ή/και ελεγκτικές υπηρεσίες, αρκεί αυτές να παρέχονται προσωπικά.

Δηλαδή ο υπογράφων τον ισολογισμό π.χ. να έχει όνομα, αριθμό ταυτότητας και αριθμό άδειας του ΟΕΕ, και ας είναι μισθωτός της Λογιστικά Μαγειρέματα Α.Ε.Ε.Β.Ε Εκδόσεων και Δημοσιότητας.

Και θα ισχύει για αρκετό καιρό ακόμη. Στην τελευταία Σ.τ.Α του ΟΕΕ κατα τη συζήτηση της τροποποίησης του θεσμικού πλαισίου τέθηκε το θέμα των εταιρειών και αναβλήθηκε επ' αόριστον λόγω μη υπάρξεως συμφωνίας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-panos-

Λυπαμαι αν προσεβαλαν με οποιοδηποτε τροπο τα λογια μου, το τελευταιο που θα επιθυμουσα θα ηταν αυτο. και η χρηση των ονοματων panos,pan κλπ δεν οφειλεται σε προσπαθεια να δειξω οτι ειμαι τεσσερα διαφορετικα ατομα, απλα βαζω το μικρο μου ονομα, και δεν θυμαμαι πως το εγραψα την τελευταια φορα, μιας και δεν ειμαι τοσο τακτικος σε δημοσιευσεις.

Ειμαι απλα πολυ απογοητευμενος απο το επαγγελμα μας, και δυστυχως δεν βλεπω να μπορουμε να κανουμε κατι ουσιαστικο, απο την στιγμη που δεν μπορουμε να συνεννοηθουμε ολοι μαζι για το κοινο μας καλο. Και παλι συγνωμη αν πικρανα καποιους συναδελφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Τι προβλέπεται για τις άδειες ίδρυσης λογιστικού γραφείου. Γνωρίζω ότι μόνο για ανώνυμη εταιρεία δεν απαιτείται να είναι όλοι οι μέτοχοι λογιστές. Για τις ΕΠΕ πρέπει να είναι όλοι.

Επίσης το ποσοστό των λογιστών με συγκριμένη άδεια μπορεί να είναι ώς 1,5 % για A' Tάξης και ο άλλος να είναι Γ ή Δ και να μπορεί αυτός να υπογράφει στο όνομα του γραφείου και να έχει το γραφείο την ευθύνη. Σωστά τα λέω συνάδελφε Lands?

Εαν κάποιος γνωρίζει τι ακριβώς συμβαίνει ας μας ενημερώσει, γιατί η κατάσταση είναι χαώδης και δικαίως έχουν εξεγερθεί ορισμένοι συνάδελφοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι αν προσεβαλαν με οποιοδηποτε τροπο τα λογια μου, το τελευταιο που θα επιθυμουσα θα ηταν αυτο. και η χρηση των ονοματων panos,pan κλπ δεν οφειλεται σε προσπαθεια να δειξω οτι ειμαι τεσσερα διαφορετικα ατομα, απλα βαζω το μικρο μου ονομα, και δεν θυμαμαι πως το εγραψα την τελευταια φορα, μιας και δεν ειμαι τοσο τακτικος σε δημοσιευσεις.

Ειμαι απλα πολυ απογοητευμενος απο το επαγγελμα μας, και δυστυχως δεν βλεπω να μπορουμε να κανουμε κατι ουσιαστικο, απο την στιγμη που δεν μπορουμε να συνεννοηθουμε ολοι μαζι για το κοινο μας καλο. Και παλι συγνωμη αν πικρανα καποιους συναδελφους.

Αγαπητέ Πάνο, ευχαριστώ κατ' αρχήν για τη κατανόηση, του ξεσπάσματος. Πράγματι δεν φταις σε τίποτα να ...την ακούς για πράγματα που δεν μπορείς να επηρεάσεις.

Επί της ουσίας, πιστεύω ότι δεν λείπει το θεσμικό πλαίσιο από το επάγγελμα. Μάλλον από "πολύ θεσμικό πλαίσιο" πάσχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Πάνο, ευχαριστώ κατ' αρχήν για τη κατανόηση, του ξεσπάσματος. Πράγματι δεν φταις σε τίποτα να ...την ακούς για πράγματα που δεν μπορείς να επηρεάσεις.

Επί της ουσίας, πιστεύω ότι δεν λείπει το θεσμικό πλαίσιο από το επάγγελμα. Μάλλον από "πολύ θεσμικό πλαίσιο" πάσχει.

Για μια ακομη φορα με βρισκεται συμφωνο με τις αποψεις σας

Κι εγω πιστευω οτι το θεσμικο πλαισιο υπαρχει ,ειναι πλουσιο, αλλα δεν τηρειται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό συνάδελφοι; Αυτό το 1,5% από που προκύπτει; Μήπως είναι λόγια του αέρα; Αν έχει κάποιος σχετική απόφαση της Διοίκησης του ΟΕΕ για τα λογιστικά γραφεία ας μας ενημερώσει να δούμε τι γίνεται εκτός και αν έχει απαντηθεί καπου εδώ μέσα και δε μπορώ να το βρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Μια επαφη με το επιμελητηριο τον Μαιο, μου εδωσε την εντυπωση οτι θα εχουμε εξελιξεις στην δημιουργια εταιρειων (συγκεκριμενα για ΟΕ), που θα παρεχουν λογιστικες υπηρεσιες, χωρις να ειναι αναγκαιο ολα τα μελη της να ειναι κατοχοι αδειας ασκησεως. Δηλαδη θα μπορει λογιστης να συνεταιριζεται με αλλους επιτηδευματιες, και να δημιουργει εταιρεια, κατι που δεν μπορουσε να συμβει ως τωρα. Εχει υποπεσει στην αντιληψη κανενος κατι φρεσκο, η πηγε το ζητημα στις καλενδες;

KAI ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΧΩΝΕΥΤΗΡΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΡΕΙΣΑΚΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΕΡΓΩΝ

ΚΑΘΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ,ΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΙΑΚΑΙΩΜΑΤΑ

ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΙΣΟΔΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑ

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΘΕΙΣ ΜΕ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ

ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ

ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ,ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΦΗΝΟΥΝ

ΚΑΡΟΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

KAI ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΧΩΝΕΥΤΗΡΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΡΕΙΣΑΚΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΕΡΓΩΝ

ΚΑΘΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ,ΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΙΑΚΑΙΩΜΑΤΑ

ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΙΣΟΔΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑ

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΘΕΙΣ ΜΕ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ

ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ

ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ,ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΦΗΝΟΥΝ

ΚΑΡΟΛΟΣ

[/quote

ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΛΥΤΑ ΚΥΡΙΕ , ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΣΧΟΛΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΣΧΟΛΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΕΙΔΙΚΕΣς ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΛΟΙ!!! ΕΞΩ ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΕΞΩ ΤΑ ΑΣΧΕΤΑ ΤΕΙ ΑΕΙ ΙΕΚ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ

ΕΞΩ ΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΠΑΡΕΙΣΑΚΤΟΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνω με οσα λετε απλα μια σημειωση!

Υπαρχουν και ΑΕΙ με 8 λογιστικες, ξεχωριστο μαθημα ΕΓΛΣ και ελεγκτικη!

μην ειμαστε αδικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
δεν διαφωνω με οσα λετε απλα μια σημειωση!

Υπαρχουν και ΑΕΙ με 8 λογιστικες, ξεχωριστο μαθημα ΕΓΛΣ και ελεγκτικη!

μην ειμαστε αδικοι

ΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΙΔΡΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΝΤΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΣΟ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ Α ΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΤΩΝ

ΑΝΑΜΕΝΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
δεν διαφωνω με οσα λετε απλα μια σημειωση!

Υπαρχουν και ΑΕΙ με 8 λογιστικες, ξεχωριστο μαθημα ΕΓΛΣ και ελεγκτικη!

μην ειμαστε αδικοι

ΕΓΩ ΕΔΩ ΔΥΟ ΔΙΑΒΑΖΩ , Η ΓΕΝΙΚΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ, ΚΑΛΩ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΤΕΙ ΙΕΚ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΝΑ ΣΥΣΤΡΑΤΕΥΘΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΨΕΙ ΧΤΕΣ ΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τελειωσει Παντειο Πανεπιστημιο, τμημα Δημοσιας Διοικησης. το 1999

τα μαθηματα ειναι απο το 2ο ετος επιλογης και διαλεγεις οτι θελεις.

προσωπικα εχω κανει 8-10 λογιστικες (ειχα πατερα λογιστη, πρωην εφοριακο που με συμβουλευε πανω σ αυτο)

καποιοι συμφοιτητες επελεγαν τα μαθηματα με βαση την ευκολια ....εγω με την χρησιμοτητα!

Αμα εχεις καθηγητη τον ΣΑΚΕΛΛΗ....τον αφηνεις να παει χαμενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καμια περιπτωση δεν συγκρινω την πειρα ετων με τις πανεπιστημιακες γνωσεις.

για ονομα του θεου!

απλα επισημανα οτι υπαρχει σχολη που διδασκει λογιστικη καθολη την διαρκεια των σπουδων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
εχω τελειωσει Παντειο Πανεπιστημιο, τμημα Δημοσιας Διοικησης. το 1999

τα μαθηματα ειναι απο το 2ο ετος επιλογης και διαλεγεις οτι θελεις.

προσωπικα εχω κανει 8-10 λογιστικες (ειχα πατερα λογιστη, πρωην εφοριακο που με συμβουλευε πανω σ αυτο)

καποιοι συμφοιτητες επελεγαν τα μαθηματα με βαση την ευκολια ....εγω με την χρησιμοτητα!

Αμα εχεις καθηγητη τον ΣΑΚΕΛΛΗ....τον αφηνεις να παει χαμενος?

ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙΣ ΚΤΛ, ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΣΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ 2 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ(ΓΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙΣ ΚΤΛ, ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΣΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ 2 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ(ΓΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ

ΟΙ ΕΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΟΕΕ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΞΕΝΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟΨΗ ΑΛΛΑ ΚΟΡΑΚΑΣ ΚΟΡΑΚΟΥ ΜΑΤΙ ΒΓΑΖΕΙ? ΤΟ ΒΟΥΛΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης θελω να προσθεσω το εξης!

οι κομμωτριες και οι μανικιουριστες εχουν προστατεψει καλυτερα το επαγγελμα τους απο εμας....παρα τα επιμελητηρια , τους συλλογους κλπ που εχουμε συστησει για την προστασια μας.

προσωπικά νιώθω μεγαλύτερη ανασφάλεια απο συναδέρφους που δήθεν ξερουν αλλα που κατέχουν ολες τις τυπικές προυποθεσεις, απο ότι απο ένα των ιεκ κλπ.

οταν υποτιθετε οτι ξερεις.....μπορει να κανεις τεραστιο κακο!

προσφατα μου συνεβει με συναδερφο Α κατηγοριας, κι οταν σας πω τι εκανε και τι προκαλεσε στον φορολογουμενο θα τραβατε τα μαλλια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου αρέσει καθόλου το πνεύμα του Επισκέπτη.

Παρακαλώ να ηρεμήσουμε και να αφήσουμε τις προσωπικές μας έχθρες και φανατισμούς έξω από το φόρουμ.

Όσο για πανεπιστημιακές σχολές με μαθήματα που δε βρήκατε κ. Επισκέπτα?

Τελείωσα την ΑΣΟΕΕ το 1998 Τμήμα ΟΔΕ κατεύθυνση Λογιστικής

ορίστε μαθήματα απο την αναλυτική δήλωση πτυχίου

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ

ΕΙΔΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΧΡΗΜ. ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ

ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ

ΠΟΣΟΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

ΕΛΕΓΚΤΙΚΗ

ΑΝΑΛΥΣΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ

ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΠΙΧ/ΣΕΩΝ

ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ

ΕΙΔΙΚΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΠΙΧ/ΣΕΩΝ

ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΚΟΣΤΟΥΣ

ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΕΦ/ΑΓΟΡΩΝ ΚΑΙ ΧΡΗΜ/ΡΩΝ

ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΧΡΗ/ΚΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ

ΕΙΔΙΚΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΚΩΔΙΚΑΣ ΒΙΒΛΙΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ

ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ

Παρακαλώ άλλη φορά να ψάχνετε καλύτερα και να μην μηδενίζουμε τα πάντα και τους πάντες εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
σε καμια περιπτωση δεν συγκρινω την πειρα ετων με τις πανεπιστημιακες γνωσεις.

για ονομα του θεου!

απλα επισημανα οτι υπαρχει σχολη που διδασκει λογιστικη καθολη την διαρκεια των σπουδων!

ΕΓΩ ΤΟΥΝΑΝΤΙΟΝ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΣΧΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ(ΕΓΩ ΠΑΝΤΕΙΟ ΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3 ,ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ) ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ 9 ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ?

ΑΛΛΟ ΝΑ ΔΙΑΔΑΣΚΕΣΑΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΣΑΙ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...