Προς το περιεχόμενο

ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΠΑΓΙΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ (ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΗΣ ΤΟΥ ΦΠΑ)


ΕΙΡΗΝΗ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα άρθρα σχετικά με τις παγιοποιήσεις εμπορευμάτων.

Η παγιοποίηση αφορά μοτοσυκλέτες Test ride.

Δεδομένα: Κόστος 5.611,45 (5.297,66 καθ.αξία + 313,79 Τέλος ταξινόμισης )

Φ.Π.Α. 1.006,56

Το λογιστικό άρθρο που δημιουργείται στη Γενική Λογιστική:

ΧΡΕΩΣΗ

13.09... 5.611,45

63.98.09 1.006,56

ΠΙΣΤΩΣΗ

78.10.08... 5.297,56

+

78.10.08... 313,79

54.00.... 1.006,56

Αντίστοιχα στην Αναλυτική Λογιστική

ΧΡΕΩΣΗ

90.07.08... 5.611.45

ΠΙΣΤΩΣΗ

96.16..... 5.611,45

Υπάρχει κάποια άλλη άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όλα εκτός από το ΦΠΑ. στον 63.98.08.

Το ΦΠΑ των παγίων που δεν εκπίπτει προσαυξάνει την αξία του παγίου και δεν θεωρείτε δαπάνη .

Αρα ο 13.09 --> 6.618,01

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Κώστα

Μια ερώτηση μόνο.

Σε περίπτωση πώλησης του παγίου (σύνηθες φαινόμενο), θα υπολογίσω ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΠΟΡΥΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ

Ή ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ?

Και οι δύο περιπτώσεις ισχύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΡΕΙΑΝΑΡΑ
Και οι δύο περιπτώσεις ισχύουν.

ΣΥΓΝΩΜΗ. ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΣΑΦΗΣ.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ

ΟΧΙ ΤΟ ΑΝ ΕΚΠΙΠΤΕΙ Ο ΦΠΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ (ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω το λόγο να αλλάζουν οι εγγραφές. Και στις 2 περιπτώσεις έχουμε μεταφορά του κόστους στα πάγια. Δεν πειράζουμε τον 20, γιατί δεν μπορούμε να αλλοιώσουμε ούτε τις αγορές ούτε την απογραφή έναρξης. Ο 78 λειτουργεί αφαιρετικά στο προσδιορισμό του συνολικού κόστους εσόδων στο τέλος της χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κανει ο 78?? λειτουργει αφαιρετικα?? αν καταλαβα καλα κανεις μεγαλο λαθος , ο 78 μαζι με τους αλλους λογαριασμους και υπολογαριασμους της ομαδας 07 πηγαινουν στην γενικη εκμεταλευση και βγαινει το μικτο ολικο αποτελεσμα της εκμεταλευσης

1)οσον αφορα την απαντηση του ερωτηματος ο χειρισμος ειναι οτι πρεπει να πιστωθει ο 96,08,78,000 ιδιοπαραγωγη παγιων στοιχειων ο οποιος φαινεται στην χρεωση του 96,20,78 με το ιδιο ποσο, στην ουσια αυτοι οι δυο λογαριασμοι αντιλογιζονται και εξισωνονται .

Βεβαια εχεις την δυνατοτητα να μην χρησιμοποιησεις τους υπολογαριασμους 96,00-96,19(στην περιστωση μας ειναι ο 96,08) και να μεταφερεις το ποσο κατευθειαν σε υπολογαριασμους των μικτων αναλυτικων αποτελεσματων 96,22,00,078 (γνωματευση εσυλ 217)

2) εννοειται η χρεωση θα ειναι 90,07,78,000

Νο 217. Γνωμ. ΕΣΥΛ 2177 Λογιστικός χειρισμός: α) απώλειας εμπορευμάτων και β) ιδιοχρησιμοποίησης εμπορευμάτων ως παγίων

Η τακτοποίηση των μερίδων αποθήκης, που τηρούνται κάτω από τον πρωτοβάθμιο

λογαριασμό της Αναλυτικής Λογιστικής 94 "αποθέματα", γίνεται μαζί με τις

εγγραφές ενημερώσεως και τακτοποιήσεως των λογαριασμών της Αναλυτικής

Λογιστικής. Ειδικότερα, τα δεδομένα του λογαριασμού 78.10 "τεκμαρτά έσοδα από

ιδιόχρηση αποθεμάτων" (και των υπολογαριασμών του) μεταφέρονται με χρέωση του

λογαριασμού 90 "διάμεσοι - αντικρυζόμενοι λογαριασμοί" (και του δευτεροβάθμιου

του 90.07) - μέσω του 96.78 ή απευθείας - στην πίστωση του λογαριασμού

96.22.78, στη χρέωση του οποίου μεταφέρεται από τη μερίδα αποθήκης των οικείων

υπολογαριασμών του πρωτοβάθμιου 94 "αποθέματα".............

Η μεταφορά, από τους λογαριασμούς των αποθεμάτων στους οικείους

λογαριασμούς των πάγιων στοιχείων, των εμπορευμάτων (μηχανημάτων πληροφορικής)

που αποφάσισε η επιχείρηση να ιδιοχρησιμοποιεί ως πάγια, γίνεται με χρέωση των

οικείων λογαριασμών του παγίου και πίστωση του λογαριασμού 78.10.08 "τεκμαρτά

έσοδα από ιδιοχρησιμοποίηση αποθεμάτων ως παγίων".

Για την τακτοποίηση των μερίδων αποθήκης και του λογαριασμού 78.10.08

Αν κοίταζες προσεκτικά το υπόδειγμα Γενικής Εκμετάλλευσης, θα έβλεπες ότι ο λογ. 78.10 πηγαίνει αφαιρετικά στη χρέωση του λογαριασμού όπου προσδιορίζεται το κόστος πωλήσεων.Δεν είναι έσοδο. Εδώ κάναμε αγώνα να μην λαμβάνεται υπόψη στην περαίωση, και τώρα θα ζητήσουμε μόνοι μας να βγάλουμε τα ματάκια μας;

Οσο για τον 96.16 δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα, θα μεταφερθεί ούτως η άλλως στον 96.22. Την συγκεκριμένη γνωμοδότηση δεν τη γνωρίζω, από ότι κατάλαβα αφορά απάντηση σε εταιρεία πληροφορικής. Τον 94 δεν τον ανέφερα γιατί δεν με προβλημάτιζε το θέμα. Δεν νομίζω ότι ανέφερα την ανάπτυξη του Λογ. σχεδίου (η οποία πληροφοριακά είναι σε 6η βαθμίδα), και η οποία και σύμφωνη είναι με το ΕΣΥΛ, και κατά σύσταση και παρακολούθηση από το Σ.Ο.Λ., που είναι και οι αρμόδιοι ορκωτοί ελεγκτές της συγκεκριμένης εταιρείας.

Οι μοτοσυκλέτες είναι πολύ ιδιαίτερο θέμα, και καλό είναι να μην τα μπερδεύουμε. Το μεγαλύτερο θέμα εδώ είναι το ΦΠΑ, και ο τρόπος αντιμετώπισης του.Μετά την απάντηση του Κώστα ρώτησα την κα Μπούρα, και μάλλον πρέπει να υποβάλλω ερώτηση.Ακόμα και η προσαύξηση του κόστους με το ΦΠΑ είναι θέμα προς συζήτηση, γιατί αυτόματα έχουμε ζημία στην πώληση. Πάντα τα test-ride πωλούνται το πολύ μέσα σε 1 χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

78 Ιδιοπαραγωγή παγίων - Τεκμαρτά έσοδα από αυτοπαραδόσεις ή καταστροφές

αποθεμάτων

78.00 Ιδιοπαραγωγή και βελτιώσεις παγίων

78.00.10 Εδαφικών εκτάσεων

78.00.11 Κτιρίων - Εγκαταστάσεων κτιρίων - Τεχνικών έργων

78.00.12 Μηχανημάτων - Τεχνικών εγκαταστάσεων - Λοιπού μηχανολογικού

εξοπλισμού

78.00.13 Μεταφορικών μέσων

78.00.14 Επίπλων και λοιπού εξοπλισμού

78.00.15 Ακινητοποιήσεων υπό εκτέλεση

78.00.16 Ασώματων ακινητοποιήσεων και εξόδων πολυετούς αποσβέσεως

. . . . . . .

78.00.99

Για τη λειτουργία του λογαριασμού και το λογιστικό χειρισμό των ιδιοκατασκευών ισχύουν όσα καθορίζονται στο λογαριασμό 15.

. . . . .

78.05 Χρησιμοποιημένες προβλέψεις προς κάλυψη εξόδων εκμεταλλεύσεως

(Γνωμ. 91/1683/1992)

78.05.00 Προβλέψεις για αποζημίωση προσωπικού λόγω εξόδου από την υπηρεσία

. . . . . . .

78.05.09 Λοιπές προβλέψεις εκμεταλλεύσεως

. . . . . . .

78.05.99

Για τη λειτουργία του λογαριασμού και το λογιστικό χειρισμό της χρησιμοποιήσεως των σχηματισμένων προβλέψεων, ισχύουν όσα καθορίζονται στο λογαριασμό 44 και στην ανωτέρω Γνωμάτευση του Ε.ΣΥ.Λ.

. . . . .

78.10 Εσοδα από ιδιόχρηση αποθεμάτων (Γνωμ. 44/1129/1989)

78.10.00 Αξία χορηγουμένων αποθεμάτων στο προσωπικό

78.10.01 Αξία χορηγουμένων δειγμάτων (δωρεάν)

78.10.02 Αξία δωρεών αποθεμάτων για κοινωφελείς σκοπούς

78.10.03 Αξία σημαντικών δωρεών αποθεμάτων για κοινωφελείς σκοπούς

78.10.04 Ζημιές από καταστροφή ανασφάλιστων αποθεμάτων (Γνωμ. 51/1282/1990)

78.10.05 Ζημιές από απώλεια ή κλοπή ανασφάλιστων αποθεμάτων (Γνωμ. 217/2177/1994)

. . . . . . .

78.10.08 Αξία ιδιοχρησιμοποιούμενων αποθεμάτων ως παγίων

(Γνωμ. 217/2177/1994 και 251/2242/1995)

78.11 Αξία καταστραφέντων ακατάλληλων αποθεμάτων (Γνωμ. 51/1282/1990)

Για τους λογαριασμούς ισχύουν όσα καθορίζονται στις αντίστοιχες Γνωματεύσεις του Ε.ΣΥ.Λ.

. . . . .

78.99 Προϋπολογισμένη παραγωγή ιδιοχρησιμοποιούμενων πάγιων

στοιχείων και προϋπολογισμένα τεκμαρτά έσοδα (Λ/58.78)

Για το λογαριασμό 78.99 ισχύουν όσα καθορίζονται στο λογαριασμό 58.78.

90.07 Οργανικά έσοδα κατ’ είδος λογισμένα

90.07.70 Πωλήσεις εμπορευμάτων λογισμένες

90.07.71 Πωλήσεις προϊόντων έτοιμων και ημιτελών λογισμένες

90.07.72 Πωλήσεις λοιπών αποθεμάτων και άχρηστου υλικού λογισμένες

90.07.73 Πωλήσεις υπηρεσιών λογισμένες

90.07.74 Επιχορηγήσεις και διάφορα έσοδα πωλήσεων λογισμένα

90.07.75 Εσοδα παρεπόμενων ασχολιών λογισμένα

90.07.76 Εσοδα κεφαλαίων λογισμένα

90.07.77

90.07.78 Ιδιοπαραγωγή παγίων - τεκμαρτά έσοδα λογισμένα

. . . . . . .

90.07.99

Ο λογαριασμός 90.07 “Οργανικά έσοδα κατ’ είδος λογισμένα” και οι υπολογαριασμοί του αντικρύζουν τους αντίστοιχους λογαριασμούς των οργανικών εσόδων κατ’ είδος της ομάδας 7 της γενικής λογιστικής και χρεώνονται, με την καταχώριση των εσόδων αυτών σε πίστωση των οικείων λογαριασμών της ομάδας 7 της γενικής λογιστικής, με πίστωση των λογαριασμών:

1) 96.70 - 96.78. Στους λογαριασμούς αυτούς συγκεντρώνονται τα έσοδα και στη συνέχεια μεταφέρονται στους οικείους υπολογαριασμούς του 96.22 για τον προσδιορισμό των μικτών αποτελεσμάτων. Είναι δυνατό, υπό ορισμένες προϋποθέσεις που αναφέρονται στο λογαριασμό 96, τα οργανικά έσοδα κατ’ είδος να μεταφέρονται απευθείας στους οικείους υπολογαριασμούς του 96.22, χωρίς να μεσολαβεί η μεταφορά τους στους λογαριασμούς 96.70 - 96.78.

2) 96.22 “Μικτά αναλυτικά αποτελέσματα εκμεταλλεύσεως”, όταν δε μεσολαβεί η μεταφορά των οργανικών εσόδων κατ’ είδος στους λογαριασμούς 96.70 - 96.78.

3) 91.02 “Οργανικά έσοδα κατ’ είδος προομαδοποιημένα”, όταν εσωτερικές ανάγκες της οικονομικής μονάδας επιβάλλουν την ομαδοποίηση ή κατάταξη των εσόδων κατά τρόπο διαφορετικό από εκείνο της γενικής ή της αναλυτικής λογιστικής, πριν από τη μεταφορά τους στους οικείους υπολογαριασμούς του 96.

4) 91.07 “Οργανικά έσοδα κατ’ είδος ενσωματωμένα (προϋπολογιστικά)”, όταν τα κατ’ είδος οργανικά έσοδα ενσωματώνονται προηγούμενα στην αναλυτική λογιστική, στους οικείους υπολογαριασμούς του 96, με τιμές υπολογιστικές. Ο χειρισμός αυτός εξυπηρετεί τον προσδιορισμό βραχύχρονων αποτελεσμάτων στην αναλυτική λογιστική, σε περιπτώσεις που παρατηρείται ετεροχρονισμός στην πραγματοποίηση των εσόδων και στη λογιστικοποίησή τους στη γενική λογιστική.

5) 97.03 “Διαφορές πραγματοποιημένων - λογισμένων εσόδων”, στους υπολογαριασμούς του οποίου μεταφέρονται διαφορές από λογισμένα έσοδα, οι οποίες προκύπτουν μετά τη μεταφορά των εσόδων αυτών στην αναλυτική λογιστική και τον προσδιορισμό των αναλυτικών αποτελεσμάτων, για να μη μεταβάλλονται τα ήδη προσδιορισμένα αναλυτικά αποτελέσματα.

Σε περίπτωση καταχωρίσεως σε χρέωση των λογαριασμών της ομάδας 7 μειώσεων κονδυλίων εσόδων, στην αναλυτική λογιστική διενεργούνται αντίστροφες των ανωτέρω λογιστικές εγγραφές, εκτός αν αυτό δεν είναι δυνατό ή δεν κρίνεται σκόπιμο, οπότε οι μειώσεις αυτές με πίστωση του 90.07 και των υπολογαριασμών του μεταφέρονται σε χρέωση των οικείων υπολογαριασμών του 97.03.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με δικα μου λογια τι σημαινει αυτο?ετσι για να μην τα αφηνω να περνανε ετσι

Σου απάντησε ήδη δες την κατάσταση λογ. Γενικής εκμ/σης είναι με ΜΕΙΟΝ εκεί δλδ αφαιρετικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω κοστος εσοδων πρωτη φορα ακουω , μαλλον ειναι προχωρημενα λογιστικα

Καθόλου προχωρημένα, άνοιξε ένα οποιοδήποτε υπόδειγμα κατάρτισης λ/μου εκμετάλλευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαναλαμβνω για τελευταια φορα το κοστος πωλησεων που λεει η κοπελα γιατι μαλλον κανενας δεν το καταλαβε δεν εχει καμμια σχεση με αυτα που της απαντησα

1> πως γινεται να μιλαει για περαιωση οταν εχει εταιρεια οριων αναλυτικης λογιστικης

κατι δεν παει καλα και απανταω αναλογα

Ας ξεκαθαρίσουμε πρώτα για το "συνολικό κόστος εσόδων" . Υπάρχει ή οχι στο ΕΓΛΣ ? Αν υπάρχει τότε το "προχωρημένη λογιστική " είναι ειρωνικό και νομίζω ότι πρέπει να το διορθώσεις .

Για το θέμα της περαίωσης οι υπόλοιποι που δεν κατάλαβαν -ή κατάλαβαν και δεν είπανε τπτ- γνωρίζουν μάλλον ότι η Ειρήνη μιλάει για τον αγώνα μέσω του ΛΣΑ που είναι μέλος του ΔΣ . Τουλάχιστον εγώ αυτό υποθέτω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που γενικά είμαι άνθρωπος που δεν μου αρέσουν ούτε τα μεγάλα λόγια, ούτε οι άσκοπες συζητήσεις, θεωρώ ότι πρέπει να βάλω κάποια πράγματα στην θέση τους.

Κατά αρχάς συνάδελφε, θα προτιμούσα η προσφώνηση σου να ήτανε συνάδελφε η συναδέλφισσα (όπως επιθυμείς), και όχι κοπέλλα.

Παραπέρα δεν νομίζω ότι στο ερωτημά μου αναφέρω πουθενά τη λέξη περαίωση, σε άλλα θέματα ναι. Το ότι έχω κάποιο πελάτη με αναλυτική λογιστική δεν σημαίνει ότι δεν ασχολούμαι και με άλλους,...Να το κλείσω το γραφείο τότε!!! Οπως είπε και ο CEL, είμαι μέλος του Δ.Σ. του Λ.Σ.Α., αυτό δεν σημαίμει όμως οτι έχω άποψη για θέματα φορολογικά κλπ μόνο για αυτό το λόγο. Οι απόψεις και οι θέσεις μου πηγάζουν από την πείρα μου τόσα χρόνια τώρα, και τέλος πάντων δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος λόγος να αιτιολογήσω το ποιά είμαι, όπως δεν ζήτησα εγώ ποτέ από κανένα.Ο καθένας κρίνεται από τις πράξεις του.

επειδη η ειρηνη θα γινει πολυ πιο αυστηρη μαλλον θα το διορθωσω , δεν αντεχω τις φωνες, η προγουμενη δημοσιευση ειναι ακυρη

Τελικά όχι μόνο δεν σέβεσαι κανένα, αλλά έχεις και μεγάλο πρόβλημα.

Να πώ στον doctor να σου στείλει κανένα δωράκι μήπως ηρεμήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όχι μόνο δεν σέβεσαι κανένα, αλλά έχεις και μεγάλο πρόβλημα.

Να πώ στον doctor να σου στείλει κανένα δωράκι μήπως ηρεμήσεις.

Ειρήνη άστο ........ θα θυσιάσω εγώ το δώρο των γενεθλίων μου....

http://www.strangecosmos.com/images/content/110553.jpg

Υ.Γ. Απόστολε.......εγώ καλά σου τά'λεγα ..εσύ δεν τα μετέφερες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...