Προς το περιεχόμενο

H κοστολογηση ως ενα σημαντικο επαγγελμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

ειμαι νεο μελος και προσπαθω να παρω μια απαντηση αλλα δεν τα καταφερνω, ισως κανω κατι λαθος,

μολις επιασα δουλεια σε μια εταιρεια ωστε να αναλαβω το τμηνα της κοστολογησης, στο οποιο θα εκπαιδευομαι καθημερινα απο συνεργατες. το ερωτημα ειναι το εξης και παρακαλω απαντηστε μου.

ειναι μια προσοδοφορα δουλεια, εχει μελλον και θα εχει πολλα ωφελη? ρωταω διοτι εχω ακουσει πολλα καλα λογια και δεν ξερω αν πρεπει να τα πιστεψω. τελικα τι ισχυει και αν εχω κανει καλα και μπηκα σε αυτον τον εξειδικευμενο τομεα,

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

καταρχας αν ειναι προσοδοφορα δουλεια και αν εχει μελλον ειναι πολυ γενικες κουβεντες, δεν νομιζεις?

Καλυτερα να ξεκινησεις απο το αν Σε αρεσει η οχι και μετα αν θα εχει πολλα οφελη.

Και τελος παντων λογιστης θα εισαι και παλι απλα θα κανεις και κοστολογηση, δεν τρεχει και τιποτα.

Μην κολλαμε σε τιτλους ετσι? σημασια εχει τι μπορεις να προσφερεις στην εταιρια με τις οποιες γνωσεις σου και αντιστροφα τι μπορει να σου προσφερει η εταιρια και ποιο συγκεκριμενα ποσα θα σου σκαει καθε μηνα. Το να ονομαζεσαι κοστολογος και να περνεις το βασικο εμενα δεν μου λεει τιποτα. Το να ονομαζεσαι κοστολογος να εχεις σωστες οικονομικες γνωσεις να μπορεις να ερμηνευεις και να αναλυεις τα κοστη και να σε εκουει το αφεντικο τοτε εισαι κοστολογος (και να αμοιβεσαι και αναλογα 2000Ε ας πουμε).

koufalonix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας θεωρουσα οτι ειναι αυτονοητο οτι η δουλεια μου αρεσει αλλωστε δε θα ξεκινουσα κατι το οποιο δε θα μου αρεσε. η ερωτηση μου ομως δεν επικεντρωνοταν σε μενα συγκεκριμενα αλλα στον κλαδο της κοστολογησης εαν ειναι δυσκολη για καποιον που ξεκιναει τωρα να μαθει αυτον τον τομεα και οποιεσδηποτε αλλα συμβουλες αλλα και πληροφοριες θα μπορουσες να μου δωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κι εγώ βρίσκομαι στο ίδιο επίπεδο με εσένα,στο στάδιο της εκπαίδευσης για να αναλάβω την κοστολόγηση και κατ επεκταση την αναλυτική λογιστικη της εταιρίας στην οποια εργάζομαι, σου λέω ότι μέχρι τώρα έχει μαθει πάρα πολλά.Είναι πολυ σημαντικό να περνάς από πολλά τμήματα προκειμένου να αντιληφθείς πως λειτουργεί η επιχείρηση. Δεν γνωρίζω σε τι στάδιο βρίσκεσαι αλλα το γεγονός ότι παίρνεις μια εικόνα πως λειτουργεί μια ολοκληρη επιχείρηση θεωρώ ότι ειναι ότι πιο προσοδοφόρο.Αυτό που θέλει είναι να υπάρχει μεσα στο μυαλό σου η διαρκής σύνδεση και εναρμόνηση όλων των διαδικασιών της επιχείρησης.Θέλει ηρεμία και πολυ υπομονή.

Ειναι ισως απο τα καλυτερα εφόδια που μπορεί κανείς να πάρει απο μία δουλειά,ανεξαρτητα αν θα παραμείνει σε αυτή ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο πιστευω και εγω, στην εταιρεια ειμαι καινουριος και τωρα ξεκινω να μαθαινω, και πιστευω οτι στον τομεα της λογιστικης οι γνωσεις που θα πραω μεσω της κοστολογης θα ειναι παρα πολυ καλες, θεωρεις οτι ο μισθος ανεβαινει αρκετα? και εαν εχεις ακουσει κατα ποσο ειναι διαδεδονενο αυτο το επαγγελμα στην αγορα?

ισως οι ερωτησεις μου ειναι λιγο υπερβολικες αλλα ειμαι απο τους ανθρωπους που πιστευουν πολυ στην καριερα και δε θα ηθελα να μεινω στασιμος και να περιμενω μια καθιερωμενη αυξηση μισθου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εταιρεια επιπλων και απο οσο νομιζω θα τρεχει συνεχεια γιατι τα προιοντα μεταβαλλονται συνεχεια,

οσον αφορα καμμια πληροφορια μπορεις να μου δωσεις να μου ξεδιαλυνεις λιγο το τοπιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα οσον αφορα τις αποδοχές νομιζω ότι ειναι παντα στην διακριτικη ευκαιρια του εργοδοτη σου.

Αν εχεις ξεκινησει με τα νομιμα , δηλαδη αναγνωρισει πτιυχιου,αγγλικών αν εχεις,επιδομα υπολογιστη κλπ νομιζω οτι είναι μια καλη αρχη σε εποχη που στην καλυτερη των περιπτωσεων παιρνεις 600 με 650 €,ενω το νομιμο ειναι κοντα στα 750 καθαρο για αποφοιτο ΤΕΙ χωρις προϋπηρεσία. Κι αν εχεις ξεκινησει απο τα νομιμα νομιζω ότι θα μπορεσεις να ανεβεις, αλλα παντα αυτο εξαρταται απο τον εργοδοτη κι οχι τοσο απο τη δουλεια και το χρονο και την πιεση που σπαταλας εσυ προκειμενου να εισαι σωστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
εταιρεια επιπλων και απο οσο νομιζω θα τρεχει συνεχεια γιατι τα προιοντα μεταβαλλονται συνεχεια,

οσον αφορα καμμια πληροφορια μπορεις να μου δωσεις να μου ξεδιαλυνεις λιγο το τοπιο?

ενοω αν ειναι γ κατηγορια και αν τηρει αναλυτικη ανα μηνα/τριμηνο η μια φορα το ετος. Παρε ενα βιβλιο του Καραγιαννη ειναι καλο για αρχη. Κατα τα αλλα εξαρταται τι προγραμμα χρησιμοποιει η εταιρια σου και σε τι βαθος μπορει να σου δωσει πληροφορηση. Εμεις εχουμε το solution της DIS αλλα οταν στηθηκε μονο για κοστολογηση δεν στηθηκε. Οποτε οι περισσοτερες εκτυπωσεις ειναι...

Τι αλλο να σου πω...ας μιλησει και κανας παλαιοτερος στο επαγγελμα.

koufalonix,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

ειμαι νεο μελος και προσπαθω να παρω μια απαντηση αλλα δεν τα καταφερνω, ισως κανω κατι λαθος,

μολις επιασα δουλεια σε μια εταιρεια ωστε να αναλαβω το τμηνα της κοστολογησης, στο οποιο θα εκπαιδευομαι καθημερινα απο συνεργατες. το ερωτημα ειναι το εξης και παρακαλω απαντηστε μου.

ειναι μια προσοδοφορα δουλεια, εχει μελλον και θα εχει πολλα ωφελη? ρωταω διοτι εχω ακουσει πολλα καλα λογια και δεν ξερω αν πρεπει να τα πιστεψω. τελικα τι ισχυει και αν εχω κανει καλα και μπηκα σε αυτον τον εξειδικευμενο τομεα,

ευχαριστω

Αν κατάλαβα καλά από την όλη συζήτηση,η εργασία που θα κάνεις,

δεν νομίζω να αφορά όλες τις διαδικασίες κοστολόγησης του προιόν-

τος,όπως επίσης ότι δεν έχει να κάνει με αναλυτική λογιστική.

Δηλαδή,πιστεύω ότι θα είσαι σε μία θέση,στην οποία θα σου έρχονται

έτοιμα κοστολογικά στοιχεία από τμήματα του λογιστηρίου και εσύ,που

πιθανώς να έχεις την αξία αγοράς μόνο του προιόντος,θα βγάζεις την

συνολική αξία κόστους του προιόντος.

Αν δεν είναι έτσι όπως τα φαντάζομαι,δεν χρειάζεται να συνεχίσεις την

παρακάτω ανάγνωση. Αν όμως είναι έτσι,και εφ' όσον σου αρέσει η

λογιστική επιστήμη και θέλεις να προχωρήσεις περισσότερο,σου λέω

ότι αυτή η δουλειά που λες δεν έχει να κάνει με την λογιστική. Είναι

μία τυποποιημένη εργασία που μπορεί να την κάνει οποιοσδήποτε και

εφ' όσον παραμείνεις σ' αυτή την θέση δεν θα έχεις πολλά περιθώρια

εξέλιξης. Συνήθως αυτές οι δουλειές παρουσιάζονται στις μεγάλες πολυ-

εθνικές (ΙΚΕΑ-ΜΑΚΡΟ κλπ.),όπου ο καθένας έχει και το πόστο του και

μέχρι εκεί.

Αν όμως η κοστολόγηση είναι μία αρχή,που δεν το πολυπιστεύω,τότε

προχώρησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

ποιο ή ποια βιβλια του καραγιαννη θα μου προτεινες, παντως ευελπιστω να τηρω εγω την αναλυτικη λογιστικη και οχι το λογιστηριο, διαφορετικα δε θα εχω τιποτα εκτος απο χρηματικα να προσκομισω απο την επιχειρηση. αν και νομιζω θα πετυχω να αναλαβω εξολοκληρου αυτξν την διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

κοστολογηση ρε παλικαρι του Καραγιαννη 20 ευρουλακια και εχεις ενα ευχαριστο αναγνωσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...