Προς το περιεχόμενο

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΛΟΓΙΣΤΗ-ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥ


επισκέπτη GATZOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ .

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ ΠΕΡΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΙ .

ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΙΩΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ . ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ . ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΠΡΩΙΑ ΣΗΚΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΠΑΙΔΙΑ" ΤΩΝ ΑΕΙ ΚΙ ΕΚΑΝΑΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΛΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΩΝ ΤΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ . ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΦΙΛΟΤΙΜΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΕΠΑΝΕΝΩΣΗΣ (ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΙΑ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ 50-60 ΧΙΛ.ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΛΟΓΙΣΤΩΝ)ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ "ΠΑΙΔΙΩΝ" ΤΩΝ ΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΕΣ . "ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΗ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ" . ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΤΙΣ ΕΝΣΤΕΡΝΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΤΟ ΟΕΕ ΟΣΟ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ .

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ?

ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΜΕ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΗΣ ΔΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΔΙΑΙΡΕΜΕΝΟ .

ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΜΑΣ ΘΥΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ ΓΙΑ ΕΙΣΠΡΑΞΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΑΔΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΜΗ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΣΤΗ ΜΟΙΡΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΥΝΤΕΧΝΙΑΚΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΣΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ-ΓΙΑΤΡΩΝ-ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Κ.Λ.Π.

ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΤΩΝ ΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ . ΕΝΩΘΕΙΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ - ΣΕ ΜΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ . ΔΕΙΞΤΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ . ΠΑΡΤΕ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗ ΛΗΨΗ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΙ ΕΡΗΜΗΝ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ .

ΦΙΛΙΚΑ ΕΝΑΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΤΩΝ ΤΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ φίλε μου και να ήξερες τί κουβέντα ανοίγεις.......

Υπάρχει ήδη ανοικτό θέμα στο Φόρουμ. Πάντως φαντάζομαι από τώρα τις απαντήσεις μιας και πάντα είναι ίδιες γιατί πάντα έτσι γίνεται και ποτέ τίποτα δεν γίνεται.

Από την μία οι ΑΕΙ "εμείς διαβάσαμε" από την άλλη οι ΤΕΙ "εμείς δουλέψαμε" και στην άκρη το ΟΕΕ που τρίβει τα χέρια του και παλλυνδρομεί τα ......... :angry:

Λογιστικό Επιμελητήριο????????

Καλά κρασιά και καλά μυαλά σε αυτούς που μας εκπροσωπούν

Αντιχαιρετώ

Αλλος ένας απόφοιτος ΤΕΙ

e-shopping therapy

luxe.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον για να μην πεινάσουμε,δώστε μας και μια δουλειά έστω και βοηθού σας.

Που να ψάχνουμε τώρα στα γεράματα να βρούμε δουλεια?

Αν βολευτείς πουθενά........σφύρα.....

ποιός σε παίρνει βρε παπού με τέτοιο βασικό.......(πολυετίες, επίδομα ΑΕΙ, κ.λ.π.) :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

................................................................................

........................................................

ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΜΑΣ ΘΥΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ ΓΙΑ ΕΙΣΠΡΑΞΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΑΔΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΜΗ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΣΤΗ ΜΟΙΡΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΥΝΤΕΧΝΙΑΚΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΣΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ-ΓΙΑΤΡΩΝ-ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Κ.Λ.Π.

ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΤΩΝ ΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ . ΕΝΩΘΕΙΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ - ΣΕ ΜΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ . ΔΕΙΞΤΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ . ΠΑΡΤΕ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗ ΛΗΨΗ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΙ ΕΡΗΜΗΝ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ .

ΦΙΛΙΚΑ ΕΝΑΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΤΩΝ ΤΕΙ

Αρκεί να θυμόμαστε που και που ότι:

α) Οι δικηγόροι έχουν άσκηση, υποχρεωτική εγγραφή στο Δικηγορικό Σύλλογο, και αμοίβονται κατά κανόνα, με τα παράβολα που πληρώνουμε οι πελάτες τους στο ταμείο τους. ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΜΑΘΗΜΑ ΝΟΜΙΚΗΣ ΣΕ ΤΕΙ=> ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΑΕΙ.

β) Οι γιατροί έχουν ειδικότητα, αγροτικό, είναι υποχρεωτικά μέλη του Ιατρικού Συλλόγου, αμοίβονται όπως αμοίβονται, και όταν "δεν τους συμφωνεί το ισοζύγιο" χάνονται ανθρώπινες ζωές. ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΜΑΘΗΜΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΕ ΤΕΙ=> ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΑΕΙ.

γ) Οι Μηχανικοί, είναι διαφορετική περίπτωση. Αυτοί μάλιστα του ΕΜΠ περηφανεύονται ότι είναι "διπλωματούχοι" και όχι πτυχιούχοι. Άλλες άδειες όμως υπογράφει (και άλλες αμοιβές παίρνει) ο διπλωματούχος ΑΕΙ ή Πολυτεχνικής Σχολής ΑΕΙ, και άλλες άδειες υπογράφει ο πτυχιούχος ΤΕΙ. Ο "υπομηχανικός", για να θυμηθούμε τη παλαιά ορολογία, ποτέ μα ποτέ δεν εξισώνεται με τον "μηχανικό", μια και μόνο ο διπλωματούχος έχει δικαίωμα εγγραφής στο ΤΕΕ. Και έχει σημασία η εγγραφή στο ΤΕΕ (ή στον ΙΣΠόλης, ή στον ΔΣΠόλης) , ενώ ποια η ουσία της εγγραφής στο ΟΕΕ;

Όταν λοιπόν ζητάμε "επίπεδα γιατρών, δικηγόρων, και μηχανικών", να ξέρουμε ότι ζητάμε τη καταδίκη του πτυχιούχου ΤΕΙ στη βαθμίδα του εσαεί βοηθού λογιστή.

Εκτός και αν η Λογιστική δεν είναι επιστήμη αρκεί η τεχνολογική επαγγελματική κατάρτιση, και δεν χρειάζεται ανώτατη εκπαιδευτική, οπότε, τα "επίπεδα γιατρών, δικηγόρων, και μηχανικών" ευρίσκονται σε άλλες σφαίρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λοιπόν ζητάμε "επίπεδα γιατρών, δικηγόρων, και μηχανικών", να ξέρουμε ότι ζητάμε τη καταδίκη του πτυχιούχου ΤΕΙ στη βαθμίδα του εσαεί βοηθού λογιστή.

Εκτός και αν η Λογιστική δεν είναι επιστήμη αρκεί η τεχνολογική επαγγελματική κατάρτιση, και δεν χρειάζεται ανώτατη εκπαιδευτική, οπότε, τα "επίπεδα γιατρών, δικηγόρων, και μηχανικών" ευρίσκονται σε άλλες σφαίρες.

Αγαπητοί Lands, μα και λοιποί συνάδελφοι, ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΒΓΑΖΟΥΝ!!!

Όταν θα το χωνέψουν αυτό τα κατά τόπους lobby των αποφοίτων ΑΕΙ, ότι δηλαδή και τα ΤΕΙ είναι ανώτατα ιδρύματα, ο τόπος θα έχει προχωρήσει ένα βήμα μπροστά.

Ξεφύγετε λοιπόν από οπισθοδρομικούς επαρχιωτισμούς και δείτε τι γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο.

ΥΓ. Οι παρομοιώσεις των αποφοίτων ΤΕΙ με μαμές, σαν τον αξέχαστο χαρακτήρα της Γεωργίας Βασιλειάδου, είναι αμφίβολής σοβαρότητας και πλήττουν περισσότερο τους εκφραστές των παρομοιώσεων αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Οπως και πολλά που γράφονται στο θέμα αυτό.

Και είναι καλό να καταλάβουμε το νόημα των εκφράσεων του καθενός.

Δεν νομίζω να υπάρχει απόφοιτος Λυκείου που να έχει δηλώσει σαν πρώτη προτίμηση το ΤΕΙ λογιστικής Μεσολογγίου και σαν δέυτερη προτίμηση την ΑΣΟΕΕ.

Και να το ισχυρισθεί κάποιος αυτό,δεν το πιστεύω.

Απλά προσπαθούμε πάντα να στηρίξουμε ότι είναι δικό μας και όχι το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα.

xaxax εισαι απιθανος, αρκει βεβαια να μην εισαι πανω απο τριαντα γιατι αμα εισαι τοτε υπαρχει προβλημα, υπαρχει περιπτωση κυριοι να ξερει ο αποφοιτος λυκειου που πρεπει να παει οταν θελει να γινει λογιστης απο πριν? αυτα ειναι για τα πανηγυρια...δυστηχως!!!! δουλευουνε τα παιδακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Ακριβώς επειδή είμαι πάνω από τριάντα και επειδή πιστεύω ότι έχω αρκετή πείρα στο λογιστικό επάγγελμα,αντιδρώ στην ισοπέδωση που γίνεται από τους πτυχιούχους των ΤΕΙ στους αντίστοιχους συνάδελφους των πτυχιούχων ΑΕΙ.Ασχολήθηκε κανείς από τους πτυχιούχους των ΑΕΙ με τους πτυχ.των ΤΕΙ?Γιατί εσείς ασχολείσθε μαζί τους?Η αγορά εργασίας είναι ελεύθερη.Αν πιστευετε ότι έχετε καλλίτερες γνώσεις και επιστημονικό υπόβαθρο από εναν πτυχιούχο ΑΕΙ,θα το αποφασίσει ο επιχειρηματίας η οποιαδήποτε οικονομική μονάδα που θέλει να προσλάβει έναν λογιστή η έναν υπεύθυνο λογιστηρίου.

Ο απόφοιτος λυκείου σε πληροφορώ ότι είναι πληρης ενημερωμένος για την μελλοντική αγορά εργασίας περισσότερο και από εμένα και από εσένα.

Μάλλον χρειάζεσαι περισσότερα να μάθεις για το τι είναι Λογιστική Επιστήμη.

γιατι ασχολειται??θα σου πω γιατι, κατα ενα παραξενο τροπο οι αριστεροσυνδικαλιστικες φατριες που βρηκαν χωρο ελευθερο λογω της αδιαφοριας καποιων εχουν καταργησει την εννοια της δικαιοσυνης του ανταγωνισμου και της ελευθεριας στο δικαιωμα της εργασιας και εν μια νυχτι αποφασισαν οτι αποφοιτοι επαγγελματικων σχολων που εξειδικευτηκαν σε συγκεκριμενα επαγγελματα εχουν πολυ λιγοτερα δικαιωματα η καθολου , απο άτομα !!!!!μια οργανωση η οποια πλαισιωνετε απο πτυχιουχους ΑΕΙ οι οποιοι εχουν ως αποστολη τη οποια εγω δεν εχω καταλαβει , παντως αυτο που κανουν μεχρι σημερα ειναι να διατυπωνουν προτασεις για θεματα επι θεματων , στην συνεχεια αφεθηκε αυτος ο ρολος στην ουσια και αποτελεσανε κρικο στο ποιοι θα γινονται λογιστες και ποιοι οχι.

Εχουμε τωρα αυτους που γινονται λογιστες να μην εχουν ψηφο να εκλεγουν τα δικα τους μελη, (που αμφιβαλλω αν θελουν να γινουν μελη στο κλαμπ αυτο) με αποτλεσμα να ειναι αναγκασμενοι να κανουν οτι προσταζει ο κυριος του ΟΕΕ, και φυσικα τι θα προσπαθησει να κανει ο κυριος αυτος , να ρυθμισει το επαγγελμα δικαια αναμεσα σε διπλωματουχους πτυχιουχους λογιστικης κτλ? οχι βεβαια , απλα λεει τα δικα μου τα παιδια πρεπει να φανε , δυο κολυβοπραματα θα τα μαθουν , βγαλε εκει ενα τριμηνο ΙΕΚΕΜ και βλεπουμε,

οσο για τους αλλους , ποιος τους λαμβανει υποψη, παρακρατος ειμαστε 15 χρονια τωρα δεν μας εχει περαξει κανεις, τωρα θα γινει

το αστειο ειναι οτι οσο και αν ακουγεται γελοιο αυτο γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Ακριβώς επειδή είμαι πάνω από τριάντα και επειδή πιστεύω ότι έχω αρκετή πείρα στο λογιστικό επάγγελμα,αντιδρώ στην ισοπέδωση που γίνεται από τους πτυχιούχους των ΤΕΙ στους αντίστοιχους συνάδελφους των πτυχιούχων ΑΕΙ.Ασχολήθηκε κανείς από τους πτυχιούχους των ΑΕΙ με τους πτυχ.των ΤΕΙ?Γιατί εσείς ασχολείσθε μαζί τους?Η αγορά εργασίας είναι ελεύθερη.Αν πιστευετε ότι έχετε καλλίτερες γνώσεις και επιστημονικό υπόβαθρο από εναν πτυχιούχο ΑΕΙ,θα το αποφασίσει ο επιχειρηματίας η οποιαδήποτε οικονομική μονάδα που θέλει να προσλάβει έναν λογιστή η έναν υπεύθυνο λογιστηρίου.

Ο απόφοιτος λυκείου σε πληροφορώ ότι είναι πληρης ενημερωμένος για την μελλοντική αγορά εργασίας περισσότερο και από εμένα και από εσένα.

Μάλλον χρειάζεσαι περισσότερα να μάθεις για το τι είναι Λογιστική Επιστήμη.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ, ΠΡΑΜΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΤΕΙ ΙΕΚ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΛΟΓΙΣΤΕΣ, Ο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΘΕΛΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΗ , ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΥ ΤΡΑΠΕΖΙΤΗ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΟΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Σούλη,

Ολο το θέμα μου θυμίζει κάτι από την ταινία με την Βασιλειάδου και τον Μακρή με την μαμμή..

:angry:

Πρέπει οι φίλοι μας να έχουν επηρεασθεί από αυτή την ταινία.

αυτο λεμε ακριβως και εμεις να σταματησουνε οι μαμες να κανουν τους γιατρους και να κανουν αλλη δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Αγαπητοί Lands, μα και λοιποί συνάδελφοι, ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΒΓΑΖΟΥΝ!!!

Όταν θα το χωνέψουν αυτό τα κατά τόπους lobby των αποφοίτων ΑΕΙ, ότι δηλαδή και τα ΤΕΙ είναι ανώτατα ιδρύματα, ο τόπος θα έχει προχωρήσει ένα βήμα μπροστά.

Ξεφύγετε λοιπόν από οπισθοδρομικούς επαρχιωτισμούς και δείτε τι γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο.

ΥΓ. Οι παρομοιώσεις των αποφοίτων ΤΕΙ με μαμές, σαν τον αξέχαστο χαρακτήρα της Γεωργίας Βασιλειάδου, είναι αμφίβολής σοβαρότητας και πλήττουν περισσότερο τους εκφραστές των παρομοιώσεων αυτών.

το εχεις ακουσει αυτο που λεει οτι φωναζει ο κλεφτης να φοβηθει ο νοικοκυρης, ε φωναζουνε οι μαμες των αει να φοβηθουνε οι λογιστες , η αγραμματοσυνη των εμπειρικων παντα προσπαθουσε να επιβληθει, δεν πανε να φωναζουν , χαρη μας κανουν

οι συναδελφοι επαγγελματιες και καταξιωμενοι στο χωρο βλεπουνε την πραγματικοτητα και ποτε δεν θα συμμεριζονταν αυτα τα ατομα αλλα παρολο που βλεπουν την κατασταση δεν εχουν αμεσο οφελος να εμπλακουν

εχουν το σεβασμο μου , και δεν αναφερομαι σε αυτους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρθρο 1 Άσκηση επαγγέλματος Λογιστή Φοροτεχνικού

1 Για την άσκηση του επαγγέλματος του Λογιστή Φοροτεχνικού, απαιτείται ειδική άδεια η οποία χορηγείται από το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας (Ο.Ε.Ε,). Το επάγγελμα του Λογιστή Φοροτεχνικού, σύμφωνα με το άρθρο 1 περιπτώσεις 4 και 5 του Π.Δ. 475/ 1991 (ΦΕΚ 176 Α’), ασκείται:

α. από τα μέλη του Ο.Ε.Ε. κατά το άρθρο 3 του ν. 1100/1980 (ΦΕΚ 295 Α’), όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 3 του ν. 1479/ 1984 (ΦΕΚ 145 Α’) και κατά το άρθρο 43 παράγραφος 22 του ν. 2214/1994 (ΦΕΚ 75 Α’),

β. από τους πτυχιούχους των Τμημάτων Λογιστικής, Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων και Τουριστικών Επιχειρήσεων της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων Τ. Ε. Ι. και

γ. από μη πτυχιούχους.

2. Η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος του Λογιστή Φοροτεχνικού διακρίνεται σε άδεια Λογιστή Φοροτεχνικού Α’, Β’, Γ και Δ’ τάξεως:

α) Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Λογιστή Φοροτεχνικού Δ’ τάξεως χορηγείται από το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδος στους κατόχους απολυτηρίου Γενικού Λυκείου, οι οποίοι ασκούν επί 12 (δώδεκα) έτη από τη λήψη του απολυτηρίου τους το επάγγελμα του βοηθού λογιστή ή στους κατόχους απολυτηρίου Επαγγελματικού Λυκείου ή Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου κλάδου Οικονομίας, οι οποίοι ασκούν επί δέκα (10) έτη από τη λήψη του απολυτηρίου τους το επάγγελμα του βοηθού λογιστή ή στους κατόχους πτυχίου Ινστιτούτου Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) Λογιστικής, οι οποίοι ασκούν επί οκτώ (8) έτη το επάγγελμα του βοηθού λογιστή ή στους αποφοίτους των μακροχρόνιων προγραμμάτων κατάρτισης του Ελληνικού Κέντρου Παραγωγικότητας (ΕΛ.ΚΕ.ΠΑ.), οι οποίοι ασκούν επί οκτώ (8) έτη το επάγγελμα του βοηθού λογιστή. Οι κάτοχοι άδειας ασκήσεως επαγγέλματος Λογιστή Φοροτεχνικού Δ’ τάξεως μετά από πενταετή άσκηση του επαγγέλματος μπορούν να αποκτήσουν άδεια Γ τάξεως.

β) Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Λογιστή Φοροτεχνικού Γ’ τάξεως χορηγείται από το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδος στα μέλη του Ο.Ε.Ε., που έχουν άδεια ασκήσεως οικονομολογικού επαγγέλματος, στους πτυχιούχους του Τμήματος Λογιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων που ασκούν επί διετία από τη λήψη του πτυχίου τους το επάγγελμα του Λογιστή ή στους πτυχιούχους των Τμημάτων Εμπορίας και Διαφήμισης Διοίκησης Επιχειρήσεων και Τουριστικών Επιχειρήσεων της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τ.Ε.Ι. που ασκούν επί τετραετία από τη λήψη του πτυχίου τους το επάγγελμα του Λογιστή.

γ) Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Λογιστή Φοροτεχνικού Β’ τάξεως χορηγείται από το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδος στα μέλη του Ο.Ε.Ε., που έχουν άδεια ασκήσεως οικονομολογικού επαγγέλματος μετά από τριετή άσκηση του επαγγέλματος Λογιστή Φοροτεχνικού Γ’ τάξεως στους πτυχιούχους του Τμήματος Λογιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας και των Τμημάτων Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων και Τουριστικών Επιχειρήσεων της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων που ασκούν επί τριετία το επάγγελμα του Λογιστή Φοροτεχνικού Γ τάξεως.

δ) Άδεια ασκήσεως του επαγγέλματος Λογιστή Φοροτεχνικού Α’ τάξεως χορηγείται στα μέλη του Ο.Ε.Ε., που έχουν άδεια ασκήσεως οικονομολογικού επαγγέλματος και ασκούν επί τετραετία το επάγγελμα του Λογιστή Φοροτεχνικού Β’ τάξεως και στους πτυχιούχους του Τμήματος Λογιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων που ασκούν επί οκταετία το επάγγελμα του Λογιστή Φοροτεχνικού Β’ τάξεως.

ε) Η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ανωτέρας τάξεως πέραν των ετών υπηρεσίας θα αποκτάται και μετά από επιτυχείς εξετάσεις, όπως αυτές θα καθορισθούν από το προεδρικό διάταγμα της παραγράφου 3 του παρόντος άρθρου.

Οι εξετάσεις θα διενεργούνται από ειδική επιτροπή αποτελούμενη από καθηγητές Α.Ε.Ι. και ειδικούς επαγγελματίες αναγνωρισμένου κύρους με την ευθύνη της Κεντρικής Διοίκησης του Ο.Ε.Ε. Οι ενότητες των εξεταζομένων μαθημάτων (Α’, Β’, και Γ’) θα καθορισθούν στο ίδιο προεδρικό διάταγμα.

στ) Οι νομίμως ασκούντες μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος νόμου το επάγγελμα του Λογιστή ως μισθωτοί ή ελεύθεροι επαγγελματίες αποκτούν το δικαίωμα άδειας άσκησης επαγγέλματος Λογιστή Φοροτεχνικού, εντασσόμενοι σε κατηγορία αντίστοιχη αυτής που ανήκουν με βάση το άρθρο 29 του π.δ/τος 186/1992 περί Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων

Σαν λογιστές επίσης θεωρούνται και:

- Οι κοστολόγοι,

- Οι προϊστάμενοι προμηθειών και διαχειρίσεων των Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων (Ν.Π.Ι.Δ.),

- Οι πτυχιούχοι των Σχολών Α.Σ.Ο.Ε.Ε., Α.Β.Σ., Π.Α.Σ.Π.Ε., Π.Ο.Ε. και Ο.Π.Ε., που έχουν υπηρετήσει συνολικά σαν βοηθοί λογιστές επί πενταετία προ ή μετά την κτήση του πτυχίου ή επί τριετία μετά την λήψη αυτού,

- Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Λογιστών των Ανωτέρων Σχολών Στελεχών Επιχειρήσεων Κ.Α.Τ.Ε.Ε. - Τ.Ε.Ι., που έχουν υπηρετήσει συνολικά επί εξαετία σαν βοηθοί λογιστές πριν ή μετά την κτήση του πτυχίου ή επί πενταετία μετά την λήψη του πτυχίου

- Οι πτυχιούχοι αναγνωρισμένων σχολών Ι.Ε.Κ. Τμήματος Λογιστικής, που έχουν υπηρετήσει συνολικά επί δεκαπέντε έτη σαν βοηθοί λογιστές και

- Οι κάτοχοι πτυχίων λογιστή της ειδικής εξεταστικής επιτροπής του Ν.Δ. 1097/42 και 2628/53, οι απόφοιτοι μέσων εμπορικών σχολών, οικονομικών (εξαταξίων) Γυμνασίων ή Λυκείων, οικονομικού κλάδου των Τεχνικών Λυκείων, που υπηρέτησαν για δέκα επτά (17) χρόνια ως βοηθοί λογιστές μετά την αποφοίτηση τους.

Στις πιο πάνω περιπτώσεις (γ), (δ) (ε) και (στ) παρέχεται στον εργοδότη η διακριτική ευχέρεια να αναθέτει στους θεωρούμενους σαν λογιστές παράλληλα και εργασία βοηθού λογιστή.

Τα παραπάνω αποσπάσματα από τον Νόμο για το επάγγελμα & από την ομοιοεπαγκελματική σύμβαση.

Ας μου εξηγήσει κάποιος συνάδελφος των Τ.Ε.Ι. ποια είναι αυτά τα "περίεργα" προσόντα των αποφοίτων Α.Ε.Ι. σε σχέση με τους αποφοίτους Τ.Ε.Ι.

Δεν μπορώ να διακρίνω τίποτα πέρα από προϋπηρεσία 1-2 ετών επιπλέον....

Βέβαια σαν παλαιότερος είχα την τύχη μαζί με τους συναδέλφους ΤΕΙ της κλάσης μου αλλά και πολλούς μη πτυχιούχους να αποκτήσω απ'την αρχή Άδεια Α'Τάξης.

και θεωρούσα ότι το πρόβλημμα είναι η μη εφαρμογή του Νόμου (εξετάσεις κ.λ.π.), που εμποδίζει την εξέλιξη των νέων συναδέλφων Α.Ε.Ι. & Τ.Ε.Ι..

Τελικά μπορεί κάποιος να μου πει ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημμα???και προς τι η ανταλλαγή πυρών ......για το ποιός την έχει.......μεγαλύτερη....την γνώση......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μπορεί κάποιος να μου πει ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημμα???και προς τι η ανταλλαγή πυρών ......για το ποιός την έχει.......μεγαλύτερη....την γνώση......

Για το ίδιο αναρωτιέμαι κι εγω........ Η γνώση έτσι κι αλλιώς έχει δυναμική , δεν μένει στάσιμη ( όταν φυσικά ο άνθρωπος το επιδιώκει ) . Προς τι το μίσος λοιπόν και ο αλληλοσπαραγμός ? ( Αυτο είναι απο το "Οι Γερμανοι ξαναρχονται" ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί Lands, μα και λοιποί συνάδελφοι, ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΒΓΑΖΟΥΝ!!!

Γιατί τα ΙΕΚ τι βγάζουν? Κομμώτριες? :angry::D

Το αν θα γίνει κάποιος επιστήμονας είναι επιλογή του, ας έβγαλε και το γυμνάσιο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Ολο το θέμα μου θυμίζει κάτι από την ταινία με την Βασιλειάδου και τον Μακρή με την μαμμή.

Ο γιατρός ξεγεννούσε αγελάδες και η μαμμή ξεγεννούσε γυναίκες και έκανε και τον γιατρό.

να και μια σωστη απαντηση για τον αγαπητο φιλο ΤΕΙτζη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συνεχίσω το θέμα της μαμμής έτσι για να κάνουμε πλάκα?

Ακου λοιπόν.

Μαία: Ιατρικό επάγγελμα κατεύθυνσης ΤΕΙ.

Μαιευτήρ-Γυναικολόγος: Ιατρικό επάγγελμα κατεύθυνσης ΑΕΙ.

Την ίδια δουλειά κάνουν και οι δύο.

Και οι δύο επιστήμονες.Τα ίδια :) .Το ίδιο "τσουβάλι".

Αν είσαι ειλικρινής απάντησε ειλικρινά.

Την δική σου γυναίκα,σε ποιον θα είχες περισσότερη εμπιστοσύνη να την ξεγεννήσει?

Στην μαία-η στον μαιευτηρα-γυναικολόγο?

Ειλικρίνεια όμως ε?

:D:D:D

Δημήτρη λυπάμαι που θα το πω αλλά η παραπάνω λογική είναι απαράδεκτη.

Έμμεσα δηλαδή προτείνεις στους επαγγελματίες να να έχουν περισσότερη εμπιστοσύνη στους αποφοίτους ΑΕΙ, απο αυτούς των ΤΕΙ !!!!

Συγχαρητήρια συνάδελφε...

Και κάτι ακόμα. Η παρομοίωση με τη μαμή της Βασιλειάδου είναι τραγικά ανεπιτυχής. Στο ξανάπα και πριν δεν εννοείς να το καταλάβεις... Πάντως, για να λήξει κάπου, πολύ φοβάμαι ότι, αν η συγκεκριμένη μαμή είχε τελειώσει ΤΕΙ Λογιστικής Πειραιά, θα ήταν πιο ενημερωμένη από το γιατρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Έχω τελειώσει ΤΕΙ Διοίκησης επιχειρήσεων, δεν ξέρω (και δεν με ενδιαφέρει για λόγους που εξηγώ παρακάτω)αν είναι ισότιμο το πτυχίο μου με κάποιον μου έχει τελειώσει ΑΕΙ,έχω όμως να πω τα εξής:

1)Οι πτυχιούχοι των ΤΕΙ μπορούν να κάνουν μεταπτυχιακό στα ίδια τμήματα που μπορεί να κάνει και κάποιος που έχει τελειώσει ΑΕΙ.

2)Τα μαθήματα στα τμήματα ΤΕΙ και ΑΕΙ είναι τα ίδια.Δεν συζητώ για τα βιβλία/συγράμματα καθώς αυτά είναι τα ίδια αποδεδειγμένα.

3)Αν κάποιος τελειώσει ΑΕΙ ή ΤΕΙ είναι το ίδο άσχετος κατά την ημέρα αποφοίτησης.

4)Παρακαλώ κάποιος να μου πεί, τι διαφορά έχει το ΤΕΙ Διοίκησης επιχειρήσεων με το ΑΕΙ Διοίκησης επιχειρήσεων, τεκμηριωμένα παρακαλώ(μαθήματα,γνώσεις,έρευνα κτλ.)

5)Υπάρχουν οικονομικά τμήματα ΑΕΙ που καμία σχέση δεν έχουν με την λογιστική.

6)Τελικά,όποιος έχει πρόβλημα με τις Άδειες, ας δώσει για κατάταξη σε οικονομικό Τμήμα ΑΕΙ.Να τελειώσει σε 4 χρόνια, ξανακάνοντας τα ΙΔΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ, σχεδόν ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΒΙΒΛΙΟ,έχοντας σαφές πλεονέκτημα έναντι των άλλων φοιτητών,και να τελειώσει έτσι η ιστορία.Άλλοστε δεν είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση στα μαθήματα των ΑΕΙ και μπορεί άνετα κάποιος να περνάει "πατώντας" στο ΑΕΙ 3-4 φορές τον χρόνο μονο για εξεταστική και εγγραφή.(Δεν υπάρχουν και αλυσίδες μαθημάτων, οπότε τι σημασία έχει αν κόπηκες ΜΑθηματικά Ι, μπορείς να περάσεις τα Μαθηματικά ΙΙ ΧΑΧαχαχαχαΧ)

Άλλωστε τα μαθήματα εισαγωγής είναι τουλάχιστον εύκολα (Γενικά μαθηματικά, Διοίκηση επιχειρήσεων και Μικρο-Μάκρο οικονομική)

Έτσι λοιπόν θα τελειώσει η ιστορία και πλέον κανείς δεν θα φωνάζει. Ο πτυχιούχος ΤΕΙ θα έχει και δυο πτυχία και ασε τους άλλους να κουρεύονται. Στο ΤΕΙ είμουνα από το πρωί ως το βράδυ γιατί ήθελα να πηγαίνω και στις θεωρίες,στο ΑΕΙ ΔΕΝ ΠΑΤΑΩ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΒΙΒΛΙΑ,τα οποία υποτίθεται ότι στα ΑΕΙ έχουν την μαγική ικανότητα παροχής περισσότερων γνώσεων.

Αλήθεια, οι πτυχιακές στα ΑΕΙ έχουν επιστημονική μεθοδολογία και στατιστική έρευνα ή είναι απλά copy paste από καμία σελίδα στο Internet.

Επιπλέον,μήπως τελικά πρέπει να ενσωματωθεί η υποχρεωτική παρακολούθηση μαθημάτων στα ΑΕΙ;Μήπως πρέπει και τα ΑΕΙ να πάρουν ISO 9001 όπως κάνουν τα ΤΕΙ τωρα τελευταία;

Τι και αν τελείωσα με υποτροφία, τι και αν τελείωσα με 7.5 το ΤΕΙ τι και αν έκανα μεταπτυχιακό, τι και αν μπήκα σε οικονομικό τμήμα ΑΕΙ (ΔΟΣΑ)

την ίδια δουλειά θα συνεχίσω να κάνω.Λογιστής-Φοροτεχνικός.Άντε να προσθέσω και το Οικονομολόγος.'

Έτσι στην κάρτα μου θα μπορώ να γράφω, Οικονομολόγος,Λογιστής-Φοροτεχνικός,Σύμβουλος επιχειρήσεων.

Α και να μήν ξεχάσω τα σχέδια του αναπτυξιακού νόμου, τα οποία αν είναι "μεγάλα" θέλουν υπογραφή από Οικονομολόγο, μέλος του ΟΕΕ,από τα οποία έκανα και εγώ ένα (με υπογραφή του πατρός μου ο οποίος δεν ασχολήθηκε καν) όντας φοιτητής των ΤΕΙ.Το περίεργο είναι ότι πέρασε.

Ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σας.

Ελπίζω να μην θίγω κανέναν, εξερουμένων των διαφόρων συμφερόντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
4)Παρακαλώ κάποιος να μου πεί, τι διαφορά έχει το ΤΕΙ Διοίκησης επιχειρήσεων με το ΑΕΙ Διοίκησης επιχειρήσεων, τεκμηριωμένα παρακαλώ(μαθήματα,γνώσεις,έρευνα κτλ.)

την τρομερη διαφορα που κανει το ανθρωπινο δυναμικο!

300 ατομα με βαση εισαγωγης 17 σε ενα απο τα τμηματα πρωτης επιλογης που εχουν διαβασει σοβαρα πολλα χρονια πριν περασουν πανεπιστημιο και εχουν πτυχια απο δυο ξενες γλωσσες και ανταγωνιζονται για το ποιος θα ειναι καλυτερος σε πολλα επιεπδα νομιζει εχει τρομερη διαφορα απο 300 ατομα που περασαν με 12 σε ενα ΤΕΙ απο τα δεκαδες που δηλωσαν κλπ κλπ.

Αυτο και μονο κανει τρομερη διαφορα στο επιπεδο κλπ κλπ αλλα αν δεν το ζησεις δεν μπορεις να το καταλαβεις γιαυτο κανενας σας δεν το καταλαβαινει. Δεν πειραζει ομως εδω ειμαστε μεις να σας τα ξεδιαλυνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Επιπλέον,μήπως τελικά πρέπει να ενσωματωθεί η υποχρεωτική παρακολούθηση μαθημάτων στα ΑΕΙ;

Στα ΑΕΙ φοιτουν ατομα που θεωρητικα εχουν επιλεξει μονα τους να σπουδασουν εκει. Ενας ανθρωπος που εχει ξοδεψει πολυ χρημα, χρονο και κοπο για να περασει σε ενα ΑΕΙ αν ειναι ωριμος δεν χρειαζεται κανενα ISO να του επιβαλλει τις παρακολουθησεις κλπ κλπ. Στο τμημα μου παντως οι αιθουσα ηταν παντα γεματη. παμ παρακατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Να συνεχίσω το θέμα της μαμμής έτσι για να κάνουμε πλάκα?

Ακου λοιπόν.

Μαία: Ιατρικό επάγγελμα κατεύθυνσης ΤΕΙ.

Μαιευτήρ-Γυναικολόγος: Ιατρικό επάγγελμα κατεύθυνσης ΑΕΙ.

Την ίδια δουλειά κάνουν και οι δύο.

Και οι δύο επιστήμονες.Τα ίδια .Το ίδιο "τσουβάλι".

Αν είσαι ειλικρινής απάντησε ειλικρινά.

Την δική σου γυναίκα,σε ποιον θα είχες περισσότερη εμπιστοσύνη να την ξεγεννήσει?

Στην μαία-η στον μαιευτηρα-γυναικολόγο?

Ειλικρίνεια όμως ε?

Τα βιβλια της Κατίνας παντως θα τα εδινα σε σενα...ΧΑ ΧΑ ΧΑ

Μα γαμ@ το ουτε για βοηθους τους δεν μας θελουν αυτοι οι ΤΕΙτζηδες. Τσαμπα διαβαζα λαλακας! Θα τελειωνα ενα ΤΕΙ, χαλαρα θα εμπαινα, χαλαρα θα εβγαινα θα επαιρνα για βοηθους και δυο φοιτά του ΑΣΟΕ θα εκανα τη δουλεια μου. ΧΑ ΧΑ τι χαζος που ειμαι, τα ιδια βιβλια κανουμε αφου! χα χα ρε τι παθαμε με αυτα τα παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΑΥΡΗ ΑΡΑΧΝΗ
.

1.Θα πρέπει να ντρέπομαι που τελείωσα τα ΑΕΙ και όχι τα ΤΕΙ..

Ετυχε να πετύχω με την πρώτη στην Ανωτάτη Βιομηχανική Θεσσαλονίκης και φυσικό επόμενο ήταν να φοιτήσω σε αυτήν.

Πρέπει να ντρέπομαι και να έχω τύψεις για αυτό το "λάθος" που έκανα?

Εγώ λογιστική άρχισα να μαθαίνω πρωτοετής από τον άριστο και αείμνηστο επιστήμονα Γιάννη Λιάκη.Πολλοί συνομιληκοι συμφοιτητές μου θα τον θυμούνται.

Εμαθα κοστολόγηση από τον Αριστοκλή Ιγνατιάδη.

Εμαθα οικονομική ανάλυση από την Μαρία Νεγρεπόντη-Δελιβάνη

Εμαθα εφηρμοσμένη οικονομική από τον Χαρ.Σεπεντζη.

Και άλλα πολλά από καθηγητές που θεωρούνταν κορυφή στην οικονομική επιστήμη,την εποχή εκείνη.

Εμαθα δημόσια οικονομική από τον Μπένο.

Εμαθα οργάνωση και Διοίκηση από τον Χρήστου.Κορυφή στην Ελλάδα.

Και για όλα αυτά πρέπει τώρα,μετά από 25 χρόνια να ντρέπομαι και να απολογούμαι στους αποφοίτους των ΚΑΤΕΕ σημερινών ΤΕΙ?

2.Οι μεν λέγονται καθηγητές οι άλλοι δάσκαλοι.

Για αυτούς που γνωρίζουν την έννοια του καθηγητή.(Γιατί πολλοί θα μου πουν ότι και στα λύκεια οι δάσκαλοι ονομάζονται καθηγητές.)

Ντρέπομαι ότι κάτι κυρίες στην οδό Αθηνάς,καθαρίζουν περισσότερα από εμένα αλλά και από αρκετούς από εμάς.Αλλά τι να κάνουμε.Ανάλογα με το τι προσφέρει ο καθένας.

ΚΟΡΦΟΥ με το Παραλήρημα σου.... μη ντρέπεσαι η δουλειά δεν είναι ντροπή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λοιπόν ζητάμε "επίπεδα γιατρών, δικηγόρων, και μηχανικών", να ξέρουμε ότι ζητάμε τη καταδίκη του πτυχιούχου ΤΕΙ στη βαθμίδα του εσαεί βοηθού λογιστή.

Εκτός και αν η Λογιστική δεν είναι επιστήμη αρκεί η τεχνολογική επαγγελματική κατάρτιση, και δεν χρειάζεται ανώτατη εκπαιδευτική, οπότε, τα "επίπεδα γιατρών, δικηγόρων, και μηχανικών" ευρίσκονται σε άλλες σφαίρες.

Αγαπητοί Lands, μα και λοιποί συνάδελφοι, ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΒΓΑΖΟΥΝ!!!

Όταν θα το χωνέψουν αυτό τα κατά τόπους lobby των αποφοίτων ΑΕΙ, ότι δηλαδή και τα ΤΕΙ είναι ανώτατα ιδρύματα, ο τόπος θα έχει προχωρήσει ένα βήμα μπροστά.

Ξεφύγετε λοιπόν από οπισθοδρομικούς επαρχιωτισμούς και δείτε τι γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο.

ΥΓ. Οι παρομοιώσεις των αποφοίτων ΤΕΙ με μαμές, σαν τον αξέχαστο χαρακτήρα της Γεωργίας Βασιλειάδου, είναι αμφίβολής σοβαρότητας και πλήττουν περισσότερο τους εκφραστές των παρομοιώσεων αυτών.

Στα ΤΕΙ διδάσκονται παραιατρικά, επαγγέλματα. Η κατα αναλογία λοιπόν συμπεριφορά απέναντι στους λογιστές όπως και στους γιατρούς ενέχει το κίνδυνο να θεωρούνται οι λογιστές απόφοιτοι των ΤΕΙ ως προς τους λογιστές αποφοίτους των ΑΕΙ, όπως θεωρούνται και οι νοσηλευτές απέναντι στους γιατρούς.

Κάτι άλλο συμβαίνει και για τα Νομικά επαγγέλματα, όπου ο απόφοιτος ΑΕΙ , κάνει άσκηση και δίνει εξετάσεις στο Δικηγορικό Σύλλογο.

και κάτι πολύ κοντινό με τους οικονομολόγους και το ΟΕΕ συμβαίνει και με τους μηχανικούς και το ΤΕΕ.

Αυτό που είπα ήταν "να προσέχουμε τι ζητάμε".

Στο forum, στο θέμα της ισοτιμίας, υπάρχουν πάμπολες δημοσιεύσεις μας που έχουν τύχει συγχαρητηρίων από τους συναδέλφους των ΤΕΙ. Όπως υπάρχουν και δημοσιεύσεις μας όπου επισημαίνεται ότι αφ'ενός η "ανωτατικοποίηση" δεν έγινε ποτέ, ούτε και τυπικά. (Το αν ισχύει ουσιαστικά, δεν έχουμε τον απαραίτητο εξοπλισμό να το κρίνουμε) , αφετέρου στο τελευταίο, γνωστό σε εμάς, διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, υπήρχε μεγάλη διαφορά επιπέδου στις ερωτήσεις που απευθύνοντο στους απόφοιτους των ΑΕΙ σε σχέση με αυτές που απευθύνοντο στους απόφοιτους ΤΕΙ. Είτε λοιπόν ευνοούνται οι απόφοιτοι ΤΕΙ με εύκολες ερωτήσεις, είτε υπάρχει διαφορά επιπέδου.

Αν τώρα, θεωρούμε ότι δεν υπάρχει διαφορά επιπέδου σπουδών, ως προς τη λογιστική, μεταξύ ΤΕΙ και ΑΕΙ, ας το πούμε και τα συμπεράσματά μας, όπως και τα αιτήματά μας να βασίζονται σε αυτό, και να μη ψάχνουμε αναλογίες όπου δεν υπάρχουν.

Ας γκρινιάξω και λίγο.

Κάποιος που επισημαίνει ότι όταν στο γιατρό "δεν συμφωνούν τα ισοζύγια", κινδυνεύει ανθρώπινη ζωή, μπορεί μεν να κατηγορηθεί για μελοδραματισμό, όχι όμως για επαρχιωτισμό. Αντίθετα η "μυλωνού τον άντρα της με τους πραγματευτάδες", τον βάζει όποιος συγκρίνει την επιστήμη του Παπαδημητρίου (λέω κάποιον που δεν είναι πια στη ζωή) με την επιστήμη του Παπανικολάου (του ομώνυμου τεστ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη συζήτηση δείχνει πολύ γλαφυρά το πως οι μικροαστικές κοινωνικές επιταγές - με κύριο φυσικό αυτουργό τις μητρικές "επιθυμίες" - καταδυναστεύουν τους δυστυχείς λήπτες μέχρι τέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΑΥΡΗ ΑΡΑΧΝΗ
Η όλη συζήτηση δείχνει πολύ γλαφυρά το πως οι μικροαστικές κοινωνικές επιταγές - με κύριο φυσικό αυτουργό τις μητρικές "επιθυμίες" - καταδυναστεύουν τους δυστυχείς λήπτες μέχρι τέλους.

Μα καλά πως τα λές έτσι, ούτε η Λιάνα Κανέλη δεν θα το σκεφτόταν αυτό B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τσάκωσες ντκόρφου, το ομολογώ...

όταν ήμουν μικρός ήθελα να γίνω όταν μεγαλώσω η Λιάνα Κανέλλη, η δε μάνα μου με ξυλοφόρτωνε ανελέητα... έτσι κατάντησα λογιστής και βγάζω το άχτι μου με δυσνόητες δημοσιεύσεις... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...