Jump to content
  • 0

ΠΕΝΤΑΕΤΗΣ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΠΑΓΙΩΝ-ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛ.


Guest ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ ΚΝ

Question

Guest ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ ΚΝ

ΑΓΟΡΑ ΠΑΓΙΟΥ 03/12/2002 ΑΞΙΑ 5000,00 ΦΠΑ 18% 900,00

ΠΩΛΗΣΗ ΠΑΓΙΟΥ 31/05/2005 ΑΞΙΑ 4000,00 ΦΠΑ 19% 760,00

ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΠΑΓΙΟΥ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Η" ΤΗΣ ΕΚΚΑΘ.ΔΗΛ.ΦΠΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ??????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to post
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Δεν θα συμπληρωθει ο πινακας Η της εκκαθαριστικης δηλωσης ΦΠΑ.

Δεν θα γινει διακανονισμος.

Θεωρειται οτι χρησιμοποιηθηκε αποκλειστικα για φορολογητεες δραστηριοτητες.

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης-ΝΙΚΟΣ-

ΦΠΑ ΑΓΟΡΑΣ 900,00 Χ 2/5 = 360,00

ΦΠΑ ΠΩΛΗΣΗΣ ΠΑΓΙΟΥ = 760,00

ΑΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΦΠΑ ΑΓΟΡΩΝ < ΦΠΑ ΠΩΛΗΣΗΣ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα σε όλους σας. Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε μία περίπτωση πώλησης παγίου.

Εταιρία αγοράζει το 2007 ένα Φ.Ι.Χ. 23.312.91 χ 19% = 4.429,45€ ΦΠΑ

Το Φ.Ι.Χ. πουλήθηκε το 2011 2.100,00 χ 23% = 483,00€ ΦΠΑ λόγο καταστροφής του μετά από τρακάρισμα.

Πώς θα συμπληρώσω τον πίνακα Η' της εκκαθαριστικής ΦΠΑ ;

Προσπαθώ από χθες να καταλάβω τί γίνεται διαβάζοντας διάφορες συζητήσεις συναδέλφων μέσα στο forum αλλά μπερδεύομαι περισσότερο.

Σας ευχαριστώ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Επαναφέρω το θέμα και με βάση τα ισχύοντα δεδομένα.. https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/26827

Επισύναψη
Από την 8/8/2014, τροποποιήθηκαν οι διατάξεις που αφορούν στο διακανονισμό Φ.Π.Α. των παγίων.

Με την διάταξη της παραγράφου 5 του άρθρου 1 του νόμου 4281/2014 καταργήθηκε η υποχρέωση διακανονισμού στην περίπτωση κατά την οποία ο φόρος που οφείλεται στην παράδοση επενδυτικών αγαθών κατά την προβλεπόμενη περίοδο διακανονισμού είναι μικρότερος από το φόρο που αναλογεί στα εναπομένοντα έτη της περιόδου αυτής. Με τη διάταξη αυτή εναρμονίστηκε πλήρως η εθνική νομοθεσία με τις διατάξεις (άρθρου 188) της οδηγίας ΦΠΑ (2006/112/ΕΚ) η οποία δεν προβλέπει πρόσθετες προϋποθέσεις προκειμένου να θεωρηθεί ότι το επενδυτικό αγαθό που παραδίδεται με φόρο εντός της περιόδου διακανονισμού θεωρείται για τα έτη που υπολείπονται ότι χρησιμοποιήθηκε αποκλειστικά σε φορολογητέες πράξεις και άρα δεν οφείλεται φόρος.


Συγκεκριμένα, με την παράγραφο 5 του άρθρου 1 του νόμου 4281/2014 τροποποιήθηκε η περίπτωση α' της παραγράφου 3 του άρθρου 33 του νόμου 2859/2000 (ΦΠΑ).

Μετά την τροποποίηση αυτή δεν χρειάζεται πλέον να γίνεται διακανονισμός του ΦΠΑ των παγίων επενδυτικών αγαθών εφόσον η παράδοση των αγαθών αυτών υπάγεται στο ΦΠΑ, ενώ δεν εξετάζεται πλέον το ύψος του φόρου διάθεσης εάν και εφόσον αυτό είναι μεγαλύτερο από το φόρο που αναλογεί στα εναπομένοντα έτη του πενταετούς διακανονισμού.



Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/26827

Επισύναψη

Παράδειγμα: 

Επιχείρηση έχει αγοράσει ένα μηχάνημα το 2014 έναντι 250.000 ευρώ + ΦΠΑ (57.500). Το 2016 αποφασίζει να πουλήσει το μηχάνημα σε άλλη εταιρία η οποία υπάγεται στο ΦΠΑ έναντι 30.000 ευρώ + ΦΠΑ (6.900). Σε αυτή την περίπτωση δεν έχει υποχρέωση να διακανονίσει το Φ.Π.Α.


Με το παλαιό καθεστώς, δηλαδή πριν την ψήφιση του νόμου 4281/2014, η επιχείρηση θα είχε την υποχρέωση να παρακολουθεί επί πενταετία το φόρο του επενδυτικού αγαθού και κατά συνέπεια να διακανονίσει ένα ποσό από το Φ.Π.Α. που είχε εκπέσει, όπως φαίνεται και στον παρακάτω πίνακα:

  2014 2015 2016 2017 2018
Φ.Π.Α. 11.500 11.500 11.500 11.500 11.500
           
      34.500

Η επιχείρηση θα όφειλε να διακανονίσει το πόσο των 34.500 ευρώ μείον το ΦΠΑ των 6.900 ευρώ που θα απέδιδε κατά την πώληση, ήτοι 27.600 ευρώ.



Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/26827

Αν και το παράδειγμα φαίνεται πολύ σαφές για να μπερδευτεί κάποιος, μου φαίνεται παράξενο, γι' αυτό θα ήθελα μία γνώμη πάνω σ' αυτό μήπως και δεν έχω αντιληφθεί εγώ κάτι σωστά..

Δλδ, εαν έχει αγοραστεί πάγιο έστω 31/12/2015 αξίας 10.000 συν 2.300 φπα και στο 16 πωληθεί σε άλλη επιχείρηση σ' ευτελές ποσό σε σχέση με λογιστικές, εύλογες, κτλπ αξίες, πχ 1.000 με φπα 230(έστω έχει γίνει η πώληση πρίν τον Ιούνιο), δεν οφείλεται φπα πλέον με διακανονισμό στην περιοδική; 

 

Link to post
Share on other sites
  • 0

το φπα δεν τον πλήρωσε? εγώ δεν κατάλαβα ποτέ τι νόημα είχε αυτός ο διακανονισμός ,όπως και τον ΦΠΑ ΙΧ που εκπίπτουν φορολογικά κανονικά ,αφού τον πλήρωσε δεν δικαιούται να τον εκπέσει?

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...