Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 2005


επισκέπτη ΘΟΔΩΡΗΣ

Ερώτηση

Βάση της υπ’ αριθ. 1010043/235/Α0012/ΠΟΛ.1016/31.1.2003 διαταγής, όπως αναφέρεται και στην παράγραφο 16 της ΠΟΛ. 1131/09.12.04, δεν υπάρχει η υποχρέωση υπογραφής των εντύπων των βεβαιώσεων αποδοχών από το Λογιστή για βεβαιώσεις αποδοχών ή συντάξεων που αφορούν χρονικό διάστημα από 1.1 έως 31.12.2004.

Για το 2005 τι ισχύει ?

Παρακαλώ υποδείξτε μου (εάν υπάρχει) σχετική διαταγή ή ΠΟΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Βάση της υπ� αριθ. 1010043/235/Α0012/ΠΟΛ.1016/31.1.2003 διαταγής, όπως αναφέρεται και στην παράγραφο 16 της ΠΟΛ. 1131/09.12.04, δεν υπάρχει η υποχρέωση υπογραφής των εντύπων των βεβαιώσεων αποδοχών από το Λογιστή για βεβαιώσεις αποδοχών ή συντάξεων που αφορούν χρονικό διάστημα από 1.1 έως 31.12.2004.

Για το 2005 τι ισχύει ?

Παρακαλώ υποδείξτε μου (εάν υπάρχει) σχετική διαταγή ή ΠΟΛ.

Μεχρι και εχθες που έκανα αναζήτηση στην λογιστική βιβλιοθήκη του taxheaven δεν βρήκα να ισχύει κάποια απαλλαγη για το 2005.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
δεν ειναι υποχρεωτικη η υπογραφη λογιστη

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

και ομως απο ΔΟΥ νοτιων προαστειων ζητηθηκε και αφου δεν εβρισκα την αποφαση...αρχισα να σφραγιζω και να υπογραφω :D

πως ηταν αυτο το συνθημα σε τοιχο; Οταν ο τελευταιος γραφειοκρατης... το αφηνω το υπολοιπο.. ειναι βιαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ελατε βρε παιδια και πρεπει να τις εκτυπωσουμε.

Ακουσε κανεις τιποτα?

Παμε οπως περισυ?

Το νέο Έντυπο Φ - 01.042 εχει πεδίο για υπογραφη λογιστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Για τις βεβαιώσεις 2010 ειναι υποχρεωτική η υπογραφή λογιστή;

Αν η εταιρεία δεν έχει πληρώσει φμυ σχεδόν όλο το 2010 μπορώ να δώσω βεβαιώσεις αποδοχών ; Και αν ναι πρέπει να υπάρχει υπογραφή λογιστη;

Βεβαιώσεις πρέπει να δώσω τώρα ενώ η οριστική ειναι Μάρτιο και δεν ξέρω και αν θα τακτοποιηθεί μέχρι τότε. Οπότε τι κάνω για να μην εχω εγώ κάποιο πρόβλημα; Υπόψιν ότι και εγώ μισθωτός λογιστής ειμαι και πρέπει να κάνω και εγώ μια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Για τις βεβαιώσεις 2010 ειναι υποχρεωτική η υπογραφή λογιστή;

Αν η εταιρεία δεν έχει πληρώσει φμυ σχεδόν όλο το 2010 μπορώ να δώσω βεβαιώσεις αποδοχών ; Και αν ναι πρέπει να υπάρχει υπογραφή λογιστη;

Βεβαιώσεις πρέπει να δώσω τώρα ενώ η οριστική ειναι Μάρτιο και δεν ξέρω και αν θα τακτοποιηθεί μέχρι τότε. Οπότε τι κάνω για να μην εχω εγώ κάποιο πρόβλημα; Υπόψιν ότι και εγώ μισθωτός λογιστής ειμαι και πρέπει να κάνω και εγώ μια

Κάποια βοήθεια; Καποιος που να ξέρει;

Για τις βεβαιώσεις 2010 ειναι υποχρεωτική η υπογραφή λογιστή; Υπάρχει κάποια πολ;

Αν η εταιρεία ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΦΜΥ σχεδόν όλο το 2010 μπορώ να δώσω βεβαιώσεις αποδοχών ;

ΑΝπρέπει να υπογράψει λογιστής στις βεβαιώσεις, εγώ στη συγκεκριμένη σαν μισθωτός, τι βεβαιώνω ; τον σωστό υπολογισμό αποδοχων και κρατήσεων Η και την ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΜΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Κάποια βοήθεια; Καποιος που να ξέρει;

Για τις βεβαιώσεις 2010 ειναι υποχρεωτική η υπογραφή λογιστή; Υπάρχει κάποια πολ;

Αν η εταιρεία ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΦΜΥ σχεδόν όλο το 2010 μπορώ να δώσω βεβαιώσεις αποδοχών ;

ΑΝπρέπει να υπογράψει λογιστής στις βεβαιώσεις, εγώ στη συγκεκριμένη σαν μισθωτός, τι βεβαιώνω ; τον σωστό υπολογισμό αποδοχων και κρατήσεων Η και την ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΜΥ

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το υπουργείο μου είπαν

α) Για τις βεβαιώσεις αποδοχών δεν είναι απαραίτητη η υπογραφή λογιστή. Αλλά δεν ήξερε να μου πεί κάποια πολ και δεν τον είδα και πολύ σίγουρο, απλά ότι έχει απαντηθεί πολλές φορές ότι δεν χρειάζεται. Ξέρει κάποιος κάποια ΠΟΛ για να μπορώ να το εξακριβώσω γιατί όσο και να ψάχνω δεν βρίσκω κάτι, εκτός την 1131-2004 που αφορά όμως το 2004;

β) Επίσης βεβαιώσεις αποδοχών μου είπε ότι δίνω κανονικά ασχετα αν έχει αποδοθεί ο φόρος; Λογικό το βρίσκω , και αν δεν θέλει υπογραφή από μένα δεν έχω πρόβλημα αλλά είναι έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το υπουργείο μου είπαν

α) Για τις βεβαιώσεις αποδοχών δεν είναι απαραίτητη η υπογραφή λογιστή. Αλλά δεν ήξερε να μου πεί κάποια πολ και δεν τον είδα και πολύ σίγουρο, απλά ότι έχει απαντηθεί πολλές φορές ότι δεν χρειάζεται. Ξέρει κάποιος κάποια ΠΟΛ για να μπορώ να το εξακριβώσω γιατί όσο και να ψάχνω δεν βρίσκω κάτι, εκτός την 1131-2004 που αφορά όμως το 2004;

β) Επίσης βεβαιώσεις αποδοχών μου είπε ότι δίνω κανονικά ασχετα αν έχει αποδοθεί ο φόρος; Λογικό το βρίσκω , και αν δεν θέλει υπογραφή από μένα δεν έχω πρόβλημα αλλά είναι έτσι;

Το θέμα δεν είναι μόνον ο φόρος.

Το θέμα είναι ότι εργαζόμενοι οι οποίοι ΔΕΝ ΕΙΣΕΠΡΑΞΑΝ όλες τις αμοιβές που βεβαιώνουμε, διότι ....ο επιχειρηματίας ΤΙΣ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ή τους έδωσε επιταγές ή συναλλαγματικές που λήγουν στο... αγελαδοκούρεμα, ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ στο να δηλώσουν όλο το εισόδημα, ιδιαίτερα όταν αλλάζει η φορολογική τους κλίμακα....

Μάλιστα κάποιος απειλέί ότι θα δηλώσει μόνον το μέρος το οποίο έλαβε, θα επισυνάψει κανονικά την βεβαίωση αποδοχών και στον έλεγχο θα δείξει τα αξιόγραφα τα οποία έλαβε και... τα κρατάει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Το θέμα δεν είναι μόνον ο φόρος.

Το θέμα είναι ότι εργαζόμενοι οι οποίοι ΔΕΝ ΕΙΣΕΠΡΑΞΑΝ όλες τις αμοιβές που βεβαιώνουμε, διότι ....ο επιχειρηματίας ΤΙΣ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ή τους έδωσε επιταγές ή συναλλαγματικές που λήγουν στο... αγελαδοκούρεμα, ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ στο να δηλώσουν όλο το εισόδημα, ιδιαίτερα όταν αλλάζει η φορολογική τους κλίμακα....

Μάλιστα κάποιος απειλέί ότι θα δηλώσει μόνον το μέρος το οποίο έλαβε, θα επισυνάψει κανονικά την βεβαίωση αποδοχών και στον έλεγχο θα δείξει τα αξιόγραφα τα οποία έλαβε και... τα κρατάει.....

Ευχαριστώ m.sioumis αλλα δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς. Οι εργαζόμενοι έχουν πληρωθεί κανονικά μέσω τραπεζικού λογαριαμού , όχι επιταγές οι συναλλαγματικές (μικτές αποδοχές - κρατήσεις ταμείων - φμυ) , ο φόρος ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΟΘΕΙ από τον επιχειρηματία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ m.sioumis αλλα δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς. Οι εργαζόμενοι έχουν πληρωθεί κανονικά μέσω τραπεζικού λογαριαμού , όχι επιταγές οι συναλλαγματικές (μικτές αποδοχές - κρατήσεις ταμείων - φμυ) , ο φόρος ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΟΘΕΙ από τον επιχειρηματία.

Εννοώ ότι :

1. Εχει βγεί κανονικά η μισθοδοσία (Οι καταστάσεις)

2. Εχουν γίνει όλες οι εγγραφές στα βιβλία.

3. Οι εργαζόμενοι πήραν "έναντι" της μισθοδοσίας τους κάποια ποσά

4. Για τα υπόλοιπα, είτε τα οφείλει ο επιχειρηματίας με σημειώσεις σε μπακαλοτεύτερο, είτε γιαι περισσότερη "διασφάλιση" των εργαζομένων τους έχει δώσει και κάποιο γραμμάτιο ή επιταγή μακρυνής λήξης.

5. Φυσικά δεν έχει αποδοθεί ο παρακρατηθείς ΦΜΥ, αλλα αυτό αφορά τη σχέση ΔΟΥ-Επιχειρηματία.

6. Εξεδόθησαν κανονικά οι Βεβαιώσεις αποδοχών με ΟΛΑ τα ποσά που αναγράφονται στα βιβλία (Καταστάσεις Μισθοδοσίας)

Το ερώτημα που θέτουν εργαζόμεοι αυτής της κατηγορίας είναι :

Πως να δηλώσουν στην δήλωσή τους ότι ΕΛΑΒΑΝ όλο το ποσό ενώ ένα μέρος είτε τους το χρωστάει ο επιχειρηματίας είτε τους έδωσε γραμμάτιο -δηλαδή πάλι το χρωστάει.

Το θέμα γίνεται πιο σοβαρό, όταν ο μισθωτός με την δήλωση ΟΛΟΥ του ποσού αλλάζει φορολ. κλίμακα και καλείται να πληρώσει και φόρο για εισόδημα που ακόμα δεν μπήκε στην τσέπη του και ούτε ξέρει άν θα μπεί στο μέλλον......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το υπουργείο μου είπαν

α) Για τις βεβαιώσεις αποδοχών δεν είναι απαραίτητη η υπογραφή λογιστή. Αλλά δεν ήξερε να μου πεί κάποια πολ και δεν τον είδα και πολύ σίγουρο, απλά ότι έχει απαντηθεί πολλές φορές ότι δεν χρειάζεται. Ξέρει κάποιος κάποια ΠΟΛ για να μπορώ να το εξακριβώσω γιατί όσο και να ψάχνω δεν βρίσκω κάτι, εκτός την 1131-2004 που αφορά όμως το 2004;

β) Επίσης βεβαιώσεις αποδοχών μου είπε ότι δίνω κανονικά ασχετα αν έχει αποδοθεί ο φόρος; Λογικό το βρίσκω , και αν δεν θέλει υπογραφή από μένα δεν έχω πρόβλημα αλλά είναι έτσι;

Μάλλον έχεις μπερδέψει την σημασία της υπογραφής.

Με την υπογραφή σου βεβαιώνεις οτι τα αναγραφόμενα στην βεβαίωση αποδοχών αποτελούν ορθή μεταφορά των δεδομένων μισθοδοσίας της επιχείρησης , και όχι βεβαίωση απόδοσης ή μη του παρακρατηθέντος φόρου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα δεν είναι μόνον ο φόρος.

Το θέμα είναι ότι εργαζόμενοι οι οποίοι ΔΕΝ ΕΙΣΕΠΡΑΞΑΝ όλες τις αμοιβές που βεβαιώνουμε, διότι ....ο επιχειρηματίας ΤΙΣ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ή τους έδωσε επιταγές ή συναλλαγματικές που λήγουν στο... αγελαδοκούρεμα, ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ στο να δηλώσουν όλο το εισόδημα, ιδιαίτερα όταν αλλάζει η φορολογική τους κλίμακα....

Μάλιστα κάποιος απειλέί ότι θα δηλώσει μόνον το μέρος το οποίο έλαβε, θα επισυνάψει κανονικά την βεβαίωση αποδοχών και στον έλεγχο θα δείξει τα αξιόγραφα τα οποία έλαβε και... τα κρατάει.....

καλημέρα,

επειδή έζησα την ίδια κατάσταση το 2008, μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με την εφορία που τους εκθέσαμε ακριβώς ίδιο πρόβλημα με το δικό σου, αυτό που μας συμβούλεψαν και κάναμε όλοι οι εργαζόμενοι γιατί από 1/1/2009 δεν υπήρχε ούτε σύστημα ούτε ρεύμα στην εταιρία για να βγάλουμε βεβαιώσεις!!! εμείς ως λογιστήριο μάλιστα βοηθήσαμε τους συναδέλφους στα άλλα τμήματα, αθροίσαμε τις μηνιαίες αποδείξεις με τα χρήματα που πήρε ο καθένας πραγματικά και αυτό βάλαμε στις φορολογικές μας δηλώσεις, επισυνάπτοντας στη δήλωση όλες τις αποδείξεις. Σημειωτέον ότι έχουμε κάνει μήνυση και ακόμα δεν έχουμε πάρει τα οφειλόμενα ( Ιούλιος-Δεκέμβριος 2008).

Κοίταξέ το μήπως το χειριστείτε και σεις κάπως έτσι!!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Μάλλον έχεις μπερδέψει την σημασία της υπογραφής.

Με την υπογραφή σου βεβαιώνεις οτι τα αναγραφόμενα στην βεβαίωση αποδοχών αποτελούν ορθή μεταφορά των δεδομένων μισθοδοσίας της επιχείρησης , και όχι βεβαίωση απόδοσης ή μη του παρακρατηθέντος φόρου .

Αγαπητέ sioumi συγνώμη πάλι δεν κατάλαβα

agravelos, αν δεν είναι απαραίτητη η υπογραφή δεν θα ήθελα να υπογράψω, αν είναι μου λές ότι η υπογραφή σημαίνει μόνο την ορθή μεταφορά των δεδομένων μισθοδοσίας της επιχείρησης και τίποτα άλλο; Γιατί με συνεπευθηνότητες κτλ έχει τρομάξει το μάτι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ sioumi συγνώμη πάλι δεν κατάλαβα

agravelos, αν δεν είναι απαραίτητη η υπογραφή δεν θα ήθελα να υπογράψω, αν είναι μου λές ότι η υπογραφή σημαίνει μόνο την ορθή μεταφορά των δεδομένων μισθοδοσίας της επιχείρησης και τίποτα άλλο; Γιατί με συνεπευθηνότητες κτλ έχει τρομάξει το μάτι μου

Ετσι ........ για να πεισθείς οτι η υπογραφή σου δεν βεβαιώνει την απόδοση ή μή του φόρου.

1036119/662/Α0012/16.4.2007

Έκδοση και χορήγηση βεβαιώσεων αποδοχών.

Αθήνα 16 Απριλίου 2007

Αρ. Πρωτ.: 1036119/662/Α0012

ΘΕΜΑ: Έκδοση και χορήγηση βεβαιώσεων αποδοχών.

ΣΧΕΤ.: Το 2229/4.4.2007 έγγραφό σας.

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις των παραγράφων 2 και 3 του άρθρου του άρθρου 83 του ν.2238/1994 (Κ.Φ.Ε.), όσοι παρακρατούν φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος (κώδικα), έχουν υποχρέωση να χορηγούν σε αυτούς από τους οποίους έγινε η παρακράτηση, βεβαίωση, στην οποία αναγράφουν το φορολογούμενο εισόδημα και το φόρο που παρακρατήθηκε. Ίδια υποχρέωση υπάρχει και στις περιπτώσεις που δεν προκύπτει φόρος για παρακράτηση. Η βεβαίωση αυτή χορηγείται στους δικαιούχους μέχρι τις 15 Φεβρουαρίου του οικείου οικονομικού έτους.

Αν πρόκειται για εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, ο υπόχρεος χορηγεί μία μόνο βεβαίωση σε κάθε δικαιούχο, στην οποία αναγράφει τις κάθε είδους αποδοχές, τόσο από τακτικές, όσο και από πρόσθετες αμοιβές, φορολογούμενες ή απαλλασσόμενες.

Η βεβαίωση αυτή εκδίδεται σε δυο αντίτυπα. Το δεύτερο αντίτυπο υποβάλλεται στον προϊστάμενος της αρμόδιας δημόσιας οικονομικής υπηρεσία, μαζί με την οριστική δήλωση μισθωτών υπηρεσιών.

2. Από τις παραπάνω διατάξεις προκύπτει ότι υποχρεούστε στην έκδοση και χορήγηση βεβαιώσεων των καταβληθέντων αποδοχών σε κάθε δικαιούχο αυτών, ανεξάρτητα από την κατηγορία εισοδήματος (από μισθωτές υπηρεσίες, ελευθέρια επαγγέλματα, εμπορικές επιχειρήσεις) στις οποίες θα αναγράφονται πέραν από το ποσό, την κατηγορία και το είδος των αποδοχών και ο παρακρατηθείς φόρος καθώς και ο αναλογούν στην περίπτωση των μισθωτών υπηρεσιών, που πράγματι υπολογίσθηκε επί των αμοιβών αυτών και ανεξάρτητα αν ο φόρος αυτός έχει αποδοθεί στη Δ.Ο.Υ. ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Ετσι ........ για να πεισθείς οτι η υπογραφή σου δεν βεβαιώνει την απόδοση ή μή του φόρου.

1036119/662/Α0012/16.4.2007

Έκδοση και χορήγηση βεβαιώσεων αποδοχών.

Αθήνα 16 Απριλίου 2007

Αρ. Πρωτ.: 1036119/662/Α0012

ΘΕΜΑ: Έκδοση και χορήγηση βεβαιώσεων αποδοχών.

ΣΧΕΤ.: Το 2229/4.4.2007 έγγραφό σας.

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις των παραγράφων 2 και 3 του άρθρου του άρθρου 83 του ν.2238/1994 (Κ.Φ.Ε.), όσοι παρακρατούν φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος (κώδικα), έχουν υποχρέωση να χορηγούν σε αυτούς από τους οποίους έγινε η παρακράτηση, βεβαίωση, στην οποία αναγράφουν το φορολογούμενο εισόδημα και το φόρο που παρακρατήθηκε. Ίδια υποχρέωση υπάρχει και στις περιπτώσεις που δεν προκύπτει φόρος για παρακράτηση. Η βεβαίωση αυτή χορηγείται στους δικαιούχους μέχρι τις 15 Φεβρουαρίου του οικείου οικονομικού έτους.

Αν πρόκειται για εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, ο υπόχρεος χορηγεί μία μόνο βεβαίωση σε κάθε δικαιούχο, στην οποία αναγράφει τις κάθε είδους αποδοχές, τόσο από τακτικές, όσο και από πρόσθετες αμοιβές, φορολογούμενες ή απαλλασσόμενες.

Η βεβαίωση αυτή εκδίδεται σε δυο αντίτυπα. Το δεύτερο αντίτυπο υποβάλλεται στον προϊστάμενος της αρμόδιας δημόσιας οικονομικής υπηρεσία, μαζί με την οριστική δήλωση μισθωτών υπηρεσιών.

2. Από τις παραπάνω διατάξεις προκύπτει ότι υποχρεούστε στην έκδοση και χορήγηση βεβαιώσεων των καταβληθέντων αποδοχών σε κάθε δικαιούχο αυτών, ανεξάρτητα από την κατηγορία εισοδήματος (από μισθωτές υπηρεσίες, ελευθέρια επαγγέλματα, εμπορικές επιχειρήσεις) στις οποίες θα αναγράφονται πέραν από το ποσό, την κατηγορία και το είδος των αποδοχών και ο παρακρατηθείς φόρος καθώς και ο αναλογούν στην περίπτωση των μισθωτών υπηρεσιών, που πράγματι υπολογίσθηκε επί των αμοιβών αυτών και ανεξάρτητα αν ο φόρος αυτός έχει αποδοθεί στη Δ.Ο.Υ. ή όχι.

Ευχαριστώ πολύ agrevelos, κατατοπιστικότατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔΙΟΝΥΣΗΣ

αν Α.Ε. ειναι σε αδράνεια, δεν εχει καν ρεύμα+συστημα να εκδοσει βεβαιωσεις αποδοχών για τα εισπραχθέντα του 2010, τι θα δηλωσουν οι εργαζόμενοι στο Ε1? γινονται αποδεκτές χειρόγραφες βεβαιώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ετσι ........ για να πεισθείς οτι η υπογραφή σου δεν βεβαιώνει την απόδοση ή μή του φόρου.

1036119/662/Α0012/16.4.2007

Έκδοση και χορήγηση βεβαιώσεων αποδοχών.

Αθήνα 16 Απριλίου 2007

Αρ. Πρωτ.: 1036119/662/Α0012

ΘΕΜΑ: Έκδοση και χορήγηση βεβαιώσεων αποδοχών.

ΣΧΕΤ.: Το 2229/4.4.2007 έγγραφό σας.

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις των παραγράφων 2 και 3 του άρθρου του άρθρου 83 του ν.2238/1994 (Κ.Φ.Ε.), όσοι παρακρατούν φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος (κώδικα), έχουν υποχρέωση να χορηγούν σε αυτούς από τους οποίους έγινε η παρακράτηση, βεβαίωση, στην οποία αναγράφουν το φορολογούμενο εισόδημα και το φόρο που παρακρατήθηκε. Ίδια υποχρέωση υπάρχει και στις περιπτώσεις που δεν προκύπτει φόρος για παρακράτηση. Η βεβαίωση αυτή χορηγείται στους δικαιούχους μέχρι τις 15 Φεβρουαρίου του οικείου οικονομικού έτους.

Αν πρόκειται για εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, ο υπόχρεος χορηγεί μία μόνο βεβαίωση σε κάθε δικαιούχο, στην οποία αναγράφει τις κάθε είδους αποδοχές, τόσο από τακτικές, όσο και από πρόσθετες αμοιβές, φορολογούμενες ή απαλλασσόμενες.

Η βεβαίωση αυτή εκδίδεται σε δυο αντίτυπα. Το δεύτερο αντίτυπο υποβάλλεται στον προϊστάμενος της αρμόδιας δημόσιας οικονομικής υπηρεσία, μαζί με την οριστική δήλωση μισθωτών υπηρεσιών.

2. Από τις παραπάνω διατάξεις προκύπτει ότι υποχρεούστε στην έκδοση και χορήγηση βεβαιώσεων των καταβληθέντων αποδοχών σε κάθε δικαιούχο αυτών, ανεξάρτητα από την κατηγορία εισοδήματος (από μισθωτές υπηρεσίες, ελευθέρια επαγγέλματα, εμπορικές επιχειρήσεις) στις οποίες θα αναγράφονται πέραν από το ποσό, την κατηγορία και το είδος των αποδοχών και ο παρακρατηθείς φόρος καθώς και ο αναλογούν στην περίπτωση των μισθωτών υπηρεσιών, που πράγματι υπολογίσθηκε επί των αμοιβών αυτών και ανεξάρτητα αν ο φόρος αυτός έχει αποδοθεί στη Δ.Ο.Υ. ή όχι.

Στις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών για τη χρήση 2010 χρειάζεται υπογραφή λογιστή;

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το υπουργείο μου είπαν ότι δεν χρειάζεται αλλά δεν τους είδα και απόλυτους.

Βεβαια όσοι μισθωτοί μου φέρανε φέτος βεβαιώσεις από εργοδότες είναι χωρίς υπογραφή λογιστή.

Ξέρει κανείς κάτι περισσότερο ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως έχει υποπέσει στην αντίληψη μου .. περίπτωση μισθωτού, που δεν μπορεί να εισπράξει την επιστροφή φόρου προηγούμενου έτους,

ακριβώς διότι δεν έχει υποβληθεί η Οριστική φόρου μισθωτών από τον εργοδότη..

Υπογραφή λογιστή δεν χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως έχει υποπέσει στην αντίληψη μου .. περίπτωση μισθωτού, που δεν μπορεί να εισπράξει την επιστροφή φόρου προηγούμενου έτους,

ακριβώς διότι δεν έχει υποβληθεί η Οριστική φόρου μισθωτών από τον εργοδότη..

Υπογραφή λογιστή δεν χρειάζεται.

Είναι βέβαιο souli ότι δεν χρειάζεται υπογραφή; υπάρχει κάποια ΠΟΛ εκτός από αυτή του 2003-4, δεν θυμάμαι πότε είναι ; η τεκμαίρεται απο τη στιγμή που δεν υπάρχει ανάκληση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΣΤΕΦΑΝΟΣΚ.

Πάντως έχει υποπέσει στην αντίληψη μου .. περίπτωση μισθωτού, που δεν μπορεί να εισπράξει την επιστροφή φόρου προηγούμενου έτους,

ακριβώς διότι δεν έχει υποβληθεί η Οριστική φόρου μισθωτών από τον εργοδότη..

Υπογραφή λογιστή δεν χρειάζεται.

προφανως ο συγκεκριμενος μισθωτος ηταν ατυχος γιατί έπεσε σε διασταύρωση...

να δειτε φέτος πόσες οριστικές δεν έχουν υποβληθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα!

Σε έλεγχο πελάτη μου σήμερα σε Δ.Ο.Υ για την επιστροφή φόρου του με κόλησε ο προιστάμενος του Εισοδήματος οτι η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ του φορολογούμενου απο την εταιρεία που δούλευε ως μισθωτός ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΛΟΓΙΣΤΗ. Επανέρχομαι στο θέμα λοιπόν και φέτος!

ΕΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΑ Η ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΚΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ???

Αν γνωρίζει κανείς και αν έχει βρεί και καμια εγκύκλιο να την αναρτήσει να σωθούμε!!!!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...