Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ ΓΗΣ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ κλπ


επισκέπτη gats

Ερώτηση

Συμβολαιογράφος μού υπολόγισε την αντικειμενική αξία αγροτεμαχίου εκτός σχεδίου πόλης ή οικισμού (για φόρο κληρονομιάς) με βάση ένα έντυπο από το οποίο αυτή προσδιορίζεται ως άθροισμα της βασικής αξίας γης και της αξίας δυνατότητας περαιτέρω αξιοποίησης.

Προκειμένου να τα ελέγξω απαιτούνται (πέραν των διαφόρων συντελεστών που έχουν σχέση με τη φύση του αγροτεμαχίου και οι οποίοι αναλύονται στο έντυπο) δύο ποσά:

η αρχική βασική αξία γης (ΑΒΑ) και

η αρχική οικοπεδική αξία (ΤΟ αρχ)

τα οποία δεν ξέρω από που μπορώ να τα επαληθεύσω και παρακαλώ για τη βοήθειά σας.

Το αγροτεμάχιο αυτό είναι έξω από έναν μικρό οικισμό του Δήμου Γυθείου, άγονο και ημιβραχώδες (κλασσικό μανιάτικο τοπίο) και χρησιμοποιείται μόνον ως βοσκότοπος.

Έχει νόημα η προσμέτρηση στην αξία του της δυνατότητας περαιτέρω αξιοποίησης, η οποία, σύμφωνα με τη συμβολαιογράφο, είναι 20 φορές (!!) μεγαλύτερη από την βασική του αξία;

Ευχαριστώ θερμά για κάθε απάντηση που θα βοηθήσει στη λύση του προβλήματος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ο βοσκότοπος έχει πρόσοψη σε Εθνική ή επαρχιακή οδό ή είναι σε ζώνη πλάτους μεχρι 800 μέτρα απο τη θάλασσα ;

Αν υπάρχει αδυναμία δόμησης εν όλω ή εν μέρει αποδεικνύεται με βεβαίωση του μηχανικού η οποία πρέπει να είναι θεωρημένη απο την πολεοδομία

Σχετικά με το ποσό που έχει αναγραφεί σαν ΑΒΑ και στο ΤΟ δεν πιστευω να εχει κάνει λάθος η Συμβολαιογράφος . Χρησιμοποιούν και πρόγραμμα υπολογισμού που δεν κάνει σφάλματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το αγροτεμάχιο-βοσκότοπος δεν είναι σε εθνική ή επαρχιακή οδό και απέχει από τη θάλασσα περισσότερο από 800 μέτρα.

Δεν γνωρίζω αν έχει κάνει λάθος ή όχι η συμβολαιογράφος απλά θέλω να ελέγξω τα στοιχεία που χρησιμοποίησε καθόοον η συνολική αξία που δίνει ως φορολογητέα είναι εξωπραγματική για τις συγκεκριμένες συνθήκες.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σου επισυνάπτω τις οδηγίες για τη συμπλήρωση του εντύπου στο κομμάτι Γ . Αν θέλεις να "τσεκαρουμε" τα ποσά του ΑΒΑ και του ΤΟ γραψε ποσο έβαλε η συμβ/φος για να σου απαντήσουμε . Πιστευω πως στην περιπτωση σου δεν θα πρεπει να υπολογιστεί το κομμάτι Γ του εντύπου ΑΑ

AA_GHS.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Ευχαριστώ θερμά για την άμεση ανταπόκριση!

Από τις οδηγίες που μου στείλατε μάλλον δεν χρειάζεται συμπλήρωση του εντύπου Γ αφού αφορά σε εκτάσεις μέχρι 800μ από τη θάλασσα.

Η συμβολαιογράφος έδωσε ΑΒΑ=0,83 και ΤΟαρχ=41,08. Φυσικά το ΤΟαρχ είναι αυτό που βλέπω σαν υπερβολικό (50 φορές μεγαλύτερο από το ΑΒΑ !!).

Συνοπτικά η έκταση είναι 9.392,48 μ2, μη αρδευόμενη, με πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο και, όπως προανέφερα, βοσκότοπος σε απόσταση πάνω από 800μ από τη θάλασσα.

Από ό,τι καταλαβαίνω οι οδηγίες που μου στείλατε ανήκουν σε πρόγραμμα σαν αυτό που χρησιμοποίησε η συμβολαιογράφος.

Αν υπάρχουν τέτοια έντυπα, που να μπορούν να συμπληρωθούν από τον ενδιαφερόμενο ανεξάρτητα από πρόγραμμα, είναι δυνατόν να μου στείλετε και τα τρία (Α, Β και Γ) ή να μου δώσετε οδηγίες, site κλπ για download;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το προηγούμενο μήνυμα ("επισκέπτης") είναι βέβαια δικό μου ... απλά ξέχασα να συνδεθώ ως χρήστης! Σε συνέχειά του:

αν δεν υπάρχουν τα έντυπα αυτά ανεξάρτητα από το πρόγραμμα, μπορείτε να μου στείλετε για download, τα έντυπα αυτά του προγράμματος, αν επτρέπει την εξαγωγή τους, ώστε να συμπληρωθούν σωστά;

Ξέχασα να αναφέρω ότι οι αξίες στο προηγούμενο μήνυμά μου ("επισκέπτης") αφορούν το 2004 (χρόνος θανάτου του κληρονομούμενου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ευχαριστώ θερμά για την άμεση ανταπόκριση!

Από τις οδηγίες που μου στείλατε μάλλον δεν χρειάζεται συμπλήρωση του εντύπου Γ αφού αφορά σε εκτάσεις μέχρι 800μ από τη θάλασσα.

Η συμβολαιογράφος έδωσε ΑΒΑ=0,83 και ΤΟαρχ=41,08. Φυσικά το ΤΟαρχ είναι αυτό που βλέπω σαν υπερβολικό (50 φορές μεγαλύτερο από το ΑΒΑ !!).

Συνοπτικά η έκταση είναι 9.392,48 μ2, μη αρδευόμενη, με πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο και, όπως προανέφερα, βοσκότοπος σε απόσταση πάνω από 800μ από τη θάλασσα.

Από ό,τι καταλαβαίνω οι οδηγίες που μου στείλατε ανήκουν σε πρόγραμμα σαν αυτό που χρησιμοποίησε η συμβολαιογράφος.

Αν υπάρχουν τέτοια έντυπα, που να μπορούν να συμπληρωθούν από τον ενδιαφερόμενο ανεξάρτητα από πρόγραμμα, είναι δυνατόν να μου στείλετε και τα τρία (Α, Β και Γ) ή να μου δώσετε οδηγίες, site κλπ για download;

Προσοχή : Σε καμία περίπτωση δεν έγραψα πως μόνο όταν απέχει λιγότερο απο 800 απο τη θαλασσα θα υπολογιστεί ο πίνακας Γ . Οι οδηγίες είναι σαφής . Διαβασε σωστά τις οδηγίες . Αυτο που πρέπει να κανει αφου λες πως δεν υπάρχει περίπτωση οικοδόμησης είναι να παρεις βεβαιωση απο τον μηχανικό θεωρημενη απο την πολεοδομία .

Σχετικά με τα έντυπα του υπολογισμού των αντικειμενικών αξιών , υπάρχουν στον κόμβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απ' ότι τσέκαρα ο οικισμός Καλυβίων Δήμου Γυθείου έχει αυτές τις τιμές δηλαδή 0,83 ΑΒΑ και 41,08 ΤΟ. Οι τιμές είναι σωστές

στην περίπτωση βοσκότοπου πολλαπλασιάζεις την έκταση 9392,48 επί το ΑΒΑ 0,83 επί συντελεστή 0,25 που εφαρμόζεται μόνο σε περίπτωση βοσκότοπου

Γινόμενο =1948,94 ευρώ

Εννοείται ότι αυτό ισχύει μόνο αν η απόσταση από θάλασσα είναι άνω των 800 μ. και δεν έχει πρόσοψη σε εθνικό, επαρχιακό ή δημοτικό δρόμο.

Αν οι κληρονόμοι είναι παραπάνω απο ένας, η αξία μειώνεται κατά 10%.

Δεν βγαίνει μεγάλη αξία.

Αν θες κι άλλη βοήθεια στείλε προσωπικό μήνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζετε ποια είναι κατά προσέγγιση η Αντικ. Αξία οικοπέδου 800 τ.μ. εκτός σχεδίου με απόσταση λιγότερη από 100μ από τη θάλασσα, δεν έχει πρόσοψη σε εθνικό/επαρχιακό δρόμο και βρίσκεται στο δήμο Νέας Μάκρης ;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζετε ποια είναι κατά προσέγγιση η Αντικ. Αξία οικοπέδου 800 τ.μ. εκτός σχεδίου με απόσταση λιγότερη από 100μ από τη θάλασσα, δεν έχει πρόσοψη σε εθνικό/επαρχιακό δρόμο και βρίσκεται στο δήμο Νέας Μάκρης ;

Ευχαριστώ

Καλησπέρα

Ο υπολογισμός της αξίας ενός ακινήτου εξαρτάται από πολλές παραμέτρους και τιμές και δεν μπορεί να υπολογιστεί ούτε κατά προσέγγιση με αυτές που αναφέρετε. Θα πρέπει να τις αναζητήσετε.

Δείτε αν θέλετε εδώ : http://www.gsis.gr/a...grafi_ergou.htm

Καλό μεσημέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανέρχομαι με στοιχεία από πίνακες του υπουργείου, υπενθυμίζω ότι το οικόπεδο είναι 800 τ.μ. Στον πρώην Δήμο Νέας Μάκρης (πλέον Δήμος Μαραθώνα), είναι εκτός σχεδίου.

ΑΒΑ: 14 €

ΕΒΑ μέχρι και 100μ. από θάλασσα (το οικόπεδο είναι κάπου εκεί): 50 €

Τ.Ο. Αρχ: 200 €

Το οικόπεδο δεν είναι συνοδιοκτησία, Έχει πρόσοψη σε δημοτική οδό, δεν είναι τυφλή έκταση, δεν είναι απαλλοτριωτέα. Η δόμηση στο οικόπεδο απαγορεύεται (εκτός σχεδίου).

Μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η Αντικειμενική Αξία του οικοπέδου, έστω και κατά προσέγγιση ;

(Δοκίμασα να το υπολογίσω χρησιμοποιώντας διαφορες εφαρμογές που βρήκα στο Ίντερνετ αλλά δεν μπόρεσα - δεν μου άνοιγε τίποτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει καποιος που μπορεί να με βοηθήσει ;

Ευχαριστώ

Δοκίμασε με αυτό το excel να το υπολογίσεις.

AAGis-2.32.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μπορώ να ανοίξω το Αρχείο, αυτό προσπαθώ να πω.

Πρώτα το αποσυμπιέζεις και μετά το ανοίγεις. Επίσης πρέπει να είναι ενεργοποιημένες οι μακροεντολές για να δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...