Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ


επισκέπτη kasyros

Ερώτηση

Υπάλληλος ξενοδοχείου, με πλήρη απασχόληση, θέλει να πάρει άδεια άνευ αποδοχών για 2-3 βδομάδες. Πώς πρέπει να γίνει, για να μην θεωρήσει το ΙΚΑ οτι εργάστηκε όλο το μήνα και ζητάει όλα τα ένσημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-katerina-

ο εργοδότης μου το έκανε όμως...μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει τι μπορώ να κάνω?

μου εδωσε 15 μερες άδεια, δεν υπέγραψα πουθενά και τώρα μου λέει οτι δε θα τις πληρωθώ...επίσης μου χρωστάει αρκετά ένσημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πηγαινετε στην επιθεωρηση εργασιας, επειδη αυτο που εκανε ο εργοδοτης δεν επιτρεπεται.

Φροντιστε να μην δεχτειτε να σταματησετε να εργαζεσθε, παρα μονο οταν σας παρεχουν την κανονικη (ετησια) αδεια εργασιας, στην οποια περιλαμβανεται η υπογραφη του εργαζομενου στο βιβλιο αδειων και ο εργαζομενος λαμβανει οπωσδηποτε τις αποδοχες του επιδοματος αδειας με την εναρξη της αδειας.

Να ξερετε οτι δεν μπορει ενας εργοδοτης να σας σταματησει να εργαζεσθε με το ετσι θελω, χωρις να αιτιολογει εγγραφως την ενεργεια του και αυτο μαλιστα για συγκεκριμενες περιπτωσεις.

Για παραδειγμα, αν αυριο καποιος παει αυριο στην εργασια του, ο εργοδοτης δεν μπορει να τον σταματησει στην πορτα.

Εχει δικαιωμα ο εργαζομενος να επιστρεψει με συνοδεια αστυνομικου και να υποχρεωσει τον εργοδοτη να τον δεχθει.

Οσον αφορα τα ενσημα, ζητειστε του τη ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ για τις περιοδους που εχετε εργασθει, ετσι ωστε να εξακριβωσετε αν σας εχει δηλωσει στο ΙΚΑ αυτο το χρονο εργασιας.

http://www.ika.gr/gr/infopages/ergo/bebaiwsh.cfm

Σε περίπτωση που ο ασφαλισμένος έχει ανάγκη εκτάκτως τα στοιχεία απασχόλησής του, πριν από την έκδοση του "Αποσπάσματος Ατομικού Λογαριασμού Ασφάλισης", ο εργοδότης υποχρεούται να συμπληρώσει και να του χορηγήσει το ειδικό έντυπο με τίτλο "Βεβαίωση Εργοδότη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γεια σας .θα ηθελα την γνωμη σας.ειμαι εργαζομενη ιδ.τομεα με συλλ.συμβαση εργασιας (την οποια ανανεωνω καθε 6 μηνες εδω κ 1.5 χρονο.τωρα το καλοκαιρι θα παρω την αδεια μου κανονικα(13 μερες μου βγαζουν) και λογω σοβαρης υποχρεωσης θα απουσιαζω εξωτερικο εκτος απο τις 13 που δικαιουμαι αλλες 9 μερες εργασιμες παραπανω.εχω κλεισει ηδη εισητηρια.εχω το δικαιωμα να ζητησω για τις παραπανω μερες που θα λειπω ενευ αποδοχων? δεν παιζει ρολο οτι εχω υποχρεωση και οτι θα λειπω εξωτερικο?θα ηθελα την συμβουλη σας.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
γεια σας .θα ηθελα την γνωμη σας.ειμαι εργαζομενη ιδ.τομεα με συλλ.συμβαση εργασιας (την οποια ανανεωνω καθε 6 μηνες εδω κ 1.5 χρονο.τωρα το καλοκαιρι θα παρω την αδεια μου κανονικα(13 μερες μου βγαζουν) και λογω σοβαρης υποχρεωσης θα απουσιαζω εξωτερικο εκτος απο τις 13 που δικαιουμαι αλλες 9 μερες εργασιμες παραπανω.εχω κλεισει ηδη εισητηρια.εχω το δικαιωμα να ζητησω για τις παραπανω μερες που θα λειπω ενευ αποδοχων? δεν παιζει ρολο οτι εχω υποχρεωση και οτι θα λειπω εξωτερικο?θα ηθελα την συμβουλη σας.ευχαριστω

Δικαίωμα να ζητήσεις έχεις...... αλλά

Ο εργοδότης δεν έχει υποχρέωση να σου δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Υπάλληλος ξενοδοχείου, με πλήρη απασχόληση, θέλει να πάρει άδεια άνευ αποδοχών για 2-3 βδομάδες. Πώς πρέπει να γίνει, για να μην θεωρήσει το ΙΚΑ οτι εργάστηκε όλο το μήνα και ζητάει όλα τα ένσημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μανώλης

Καλησπέρα σας , θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι , που εχει ερωτηθει πιο πανω απο καποια κοπελα , αλλα πιο παλια .

Και δεν ξερω αν με τους καινουργιους νμους εχει αλλαξει , κατι.

Εργαζομαι σε μια επιχειρηση και ο εργοδοτης μου θελει να μου δωσει αδεια ανευ αποδοχων 1 μηνα απο μονος του.

Εχει το δικαιωμα να το κανει και αν οχι , τι κινησεις μπορω να κανω ??

Ευχαριστω εκ των προτερων !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας , θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι , που εχει ερωτηθει πιο πανω απο καποια κοπελα , αλλα πιο παλια .

Και δεν ξερω αν με τους καινουργιους νμους εχει αλλαξει , κατι.

Εργαζομαι σε μια επιχειρηση και ο εργοδοτης μου θελει να μου δωσει αδεια ανευ αποδοχων 1 μηνα απο μονος του.

Εχει το δικαιωμα να το κανει και αν οχι , τι κινησεις μπορω να κανω ??

Ευχαριστω εκ των προτερων !!!

Κανονικα... σε αλλες..εποχες ,οχι .τωρα ομως εσυ τι...ψαχνεις? θα βρης ακρη? αυτος θα πη ...δεν ειχα αυτη την στιγμη δουλεια και του την εδωσα ..θα ηταν καλλιτερα αν τον απελυα?νομιζεις θα βρης τωρα!!...πουθενα δικιο που ενας στου δυο ειναι ανεργος?εαν εχεις τυχον υπολοιπη αδεια, πεστου να σου δωση την αδεια σου.εαν οχι τοτε εχεις κατι καλλιτερο να προτεινης? εχεις βρη αλλη δουλεια?εαν ομως το τραβηξει ..τοτε το ψαχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

EΡΩΤΗΣΗ:

Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΟΕ

ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

ΩΣ ΕΠΙΠΛΙΞΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

EΡΩΤΗΣΗ:

Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΟΕ

ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

ΩΣ ΕΠΙΠΛΙΞΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ???

Χωρίς εγκεκριμένο από το Υπουργείο Εργασίας "Κανονισμό Λειτουργίας" δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χωρίς εγκεκριμένο από το Υπουργείο Εργασίας "Κανονισμό Λειτουργίας" δεν γίνεται.

ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΕΓΚΡΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ

Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βέβαια. Διαβάστε για τον εσωτερικό κανονισμό λειτουργίας. Μόνο έτσι μπορείτε να επιβάλετε ποινές πειθαρχικού δικαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βέβαια. Διαβάστε για τον εσωτερικό κανονισμό λειτουργίας. Μόνο έτσι μπορείτε να επιβάλετε ποινές πειθαρχικού δικαίου.

ok ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΟΣ ΕΠΙΛΥΣΗ.

ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ? 

 

"Δούλευα σε μια εταιρια 5 χρονια. Ιουλιο και Αυγουστο 2015 ημουν σε αδεια ανευ αποδοχων,μετα εφυγα με απελυσαν Σεπτεμβριο 2015 για να μπω ταμειο ανεργιας.

Εκανα τα χαρτιά μου στον Οαεδ για να παρω το ταμειο, περιμενα 2 μηνες για να βγει η αποφαση αλλα με απερριψαν διοτι τους δυο τελευταιους ημουν σε αδεια ανευ αποδοχων.

Μου ζητησαν απο τον Οαεδ το χαρτι απο το Ικα που εχει καταθεσει ο εργοδοτης μου την αδεια ανευ αποδοχων, αλλα αυτό το χαρτι δεν υπαρχει.

Δεν υπαρχει, διοτι η λογιστρια της εταιρειας μου ειπε, οτι εχει ενημερωθει απο ελεγκτη του Ικα οτι πλεον οι εργοδοτες δεν ειναι υποχρεωμενοι να το δηλωνουν στο Ικα και ετσι δε με δηλωσε και ουτε μου εδωσε τη βεβαιωση να τη καταθεσω εγω στο Ικα.

Στον Οαεδ λενε οτι δε τους κανει βεβαιωση του εργοδοτη οτι ημουν σε ανευ αποδοχων, θελουν απο το Ικα απ οπου δεν υπαρχει!

 

 

Τι μπορω να κανω για να μην χασω το ταμειο που εχω παρα πολυ αναγκη?

Μπορω τωρα που έχουν περασει τοσοι μηνες να το δηλωσω στο Ικα εγω προσωπικα? Υπαρχει καποιο προστιμο?

Ευχαριστω εκ των προτερων και καλες γιορτες."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΟΣ ΕΠΙΛΥΣΗ.

ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ? 

 

"Δούλευα σε μια εταιρια 5 χρονια. Ιουλιο και Αυγουστο 2015 ημουν σε αδεια ανευ αποδοχων,μετα εφυγα με απελυσαν Σεπτεμβριο 2015 για να μπω ταμειο ανεργιας.

Εκανα τα χαρτιά μου στον Οαεδ για να παρω το ταμειο, περιμενα 2 μηνες για να βγει η αποφαση αλλα με απερριψαν διοτι τους δυο τελευταιους ημουν σε αδεια ανευ αποδοχων.

Μου ζητησαν απο τον Οαεδ το χαρτι απο το Ικα που εχει καταθεσει ο εργοδοτης μου την αδεια ανευ αποδοχων, αλλα αυτό το χαρτι δεν υπαρχει.

Δεν υπαρχει, διοτι η λογιστρια της εταιρειας μου ειπε, οτι εχει ενημερωθει απο ελεγκτη του Ικα οτι πλεον οι εργοδοτες δεν ειναι υποχρεωμενοι να το δηλωνουν στο Ικα και ετσι δε με δηλωσε και ουτε μου εδωσε τη βεβαιωση να τη καταθεσω εγω στο Ικα.

Στον Οαεδ λενε οτι δε τους κανει βεβαιωση του εργοδοτη οτι ημουν σε ανευ αποδοχων, θελουν απο το Ικα απ οπου δεν υπαρχει!

 

 

Τι μπορω να κανω για να μην χασω το ταμειο που εχω παρα πολυ αναγκη?

Μπορω τωρα που έχουν περασει τοσοι μηνες να το δηλωσω στο Ικα εγω προσωπικα? Υπαρχει καποιο προστιμο?

Ευχαριστω εκ των προτερων και καλες γιορτες."

 

Μια αίτηση χρειαζόταν με υπογραφή του εργαζόμενου και έγκριση από τον εργοδότη χωρίς να έπρεπε να είχε πρωτοκολληθεί στο ΙΚΑ. Θα μπορούσε ενδεχομένως να πρωτοκολληθεί και τώρα. Πρόστιμο δεν θα είχε, δεν θα ήταν δήλωση, απλά ένα ιδιωτικό έγγραφο του οποίου θα λάμβανε (ή θα λάβει τώρα) γνώση το ΙΚΑ.

Δεν καταλαβαίνω όμως, τα απαιτούμενα ένσημα τα έχει. Γιατί κόλλησε ο ΟΑΕΔ με το διάστημα αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια αίτηση χρειαζόταν με υπογραφή του εργαζόμενου και έγκριση από τον εργοδότη χωρίς να έπρεπε να είχε πρωτοκολληθεί στο ΙΚΑ. Θα μπορούσε ενδεχομένως να πρωτοκολληθεί και τώρα. Πρόστιμο δεν θα είχε, δεν θα ήταν δήλωση, απλά ένα ιδιωτικό έγγραφο του οποίου θα λάμβανε (ή θα λάβει τώρα) γνώση το ΙΚΑ.

Δεν καταλαβαίνω όμως, τα απαιτούμενα ένσημα τα έχει. Γιατί κόλλησε ο ΟΑΕΔ με το διάστημα αυτό? 

Ο Οαεδ κολλησε διοτι το διμηνο αυτο δεν εμφανιζε ενσημα και δεν ειχε δηλωθει απο την εταιρια στο Ικα ως ανευ αποδοχων.

Συνεπως πιστευετε οτι με μια αιτηση-βεβαιωση εργοδοτη/εργαζομενου, οτι το διαστημα 7/15-8/15 βρισκοταν σε ανευ αποδοχων, εφοσον κατατεθει στο ΙΚΑ εστω και αργοπορημενα λυνεται το θεμα?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο Οαεδ κολλησε διοτι το διμηνο αυτο δεν εμφανιζε ενσημα και δεν ειχε δηλωθει απο την εταιρια στο Ικα ως ανευ αποδοχων.

Συνεπως πιστευετε οτι με μια αιτηση-βεβαιωση εργοδοτη/εργαζομενου, οτι το διαστημα 7/15-8/15 βρισκοταν σε ανευ αποδοχων, εφοσον κατατεθει στο ΙΚΑ εστω και αργοπορημενα λυνεται το θεμα?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 Ζητήστε από τον Υπάλληλο τον Νόμο που επιβάλλει την ενημέρωση του ΙΚΑ για άδεια άνευ αποδοχών .  Εκπρόθεσμη ενημέρωση δεν υπάρχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το ΙΚΑ θεωρει οτι ειναι ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ η δηλωση ανευ αποδοχων, σε αντιθεση με τον ΟΑΕΔ που ισχυριζεται οτι ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η ανευ αποδοχων δηλωση απο την εταιρια στο εκαστοτε ΙΚΑ.

Ο υπαλληλος του ΟΑΕΔ ηταν κατηγορηματικος οτι θελει μια βεβαιωση απο το ΙΚΑ οτι βρισκοταν σε ανευ αποδοχων,βεβαιωση η οποια δεν υπαρχει διοτι δε κατατεθηκε ουτε απο τον εργοδοτη ουτε απο τον εργαζομενο στο ΙΚΑ τοτε. Υπαρχει τωρα, μπορουμε να κινησουμε τη διαδικασια στο ΙΚΑ?

 

Ο υπαλληλος του ΟΑΕΔ μας παρεθεσε την παρακατω εγκυκλιο που σας παραθετω, βασει της οποιας ζηταει την ανευ αποδοχων δηλωση απο το ΙΚΑ.

 

ΚΥΑ 6248/244/10 ΑΡΘΡΟ 10 - ΕΓΚ 50/10

 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Το ΙΚΑ θεωρει οτι ειναι ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ η δηλωση ανευ αποδοχων, σε αντιθεση με τον ΟΑΕΔ που ισχυριζεται οτι ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η ανευ αποδοχων δηλωση απο την εταιρια στο εκαστοτε ΙΚΑ.
Ο υπαλληλος του ΟΑΕΔ ηταν κατηγορηματικος οτι θελει μια βεβαιωση απο το ΙΚΑ οτι βρισκοταν σε ανευ αποδοχων,βεβαιωση η οποια δεν υπαρχει διοτι δε κατατεθηκε ουτε απο τον εργοδοτη ουτε απο τον εργαζομενο στο ΙΚΑ τοτε. Υπαρχει τωρα, μπορουμε να κινησουμε τη διαδικασια στο ΙΚΑ?
 
Ο υπαλληλος του ΟΑΕΔ μας παρεθεσε την παρακατω εγκυκλιο που σας παραθετω, βασει της οποιας ζηταει την ανευ αποδοχων δηλωση απο το ΙΚΑ.
 
ΚΥΑ 6248/244/10 ΑΡΘΡΟ 10 - ΕΓΚ 50/10
 

 

 

Η ΚΥΑ 6248/244/10 λέει για το ειδικό διετές. Τι σχέση έχει με τη γνωστοποίηση της άδειας άνευ αποδοχών στο ΙΚΑ?

 

Έχω μπερδευτεί.

 

ΚΥΑ 6248/244/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΚΥΑ 6248/244/10 λέει για το ειδικό διετές. Τι σχέση έχει με τη γνωστοποίηση της άδειας άνευ αποδοχών στο ΙΚΑ?

 

Έχω μπερδευτεί.

 

ΚΥΑ 6248/244/10

"Προς αποφυγή διενέξεων μεταξύ των ενδιαφερομένων μερών (εργοδότη και εργαζόμενου) και των αρμοδίων υπηρεσιών εργασίας και ασφάλισης θα πρέπει το αίτημα της άδειας άνευ αποδοχών εκ μέρους του εργαζόμενου να υποβάλλεται εγγράφως (ΚΥΑ 6248/244/10 Άρθρο 10 - Εγκ. 50/10). Έγγραφη θα είναι και η απάντηση του εργοδότη στην οποία θα ορίζεται ρητά η διάρκεια της άδειας άνευ αποδοχών καθώς και οι συνέπειες σε περίπτωση που ο εργαζόμενος δεν επιστρέψει στην εργασία του τουλάχιστον εντός οκτώ (8) ημερών απότη λήξη της."

 

"Η απάντηση του εργοδότη "περί χορήγησης της άδειας" άνευ αποδοχών θα πρέπει να γνωστοποιηθεί μέσα σε εύλογο χρόνο, στο αρμόδιο Υποκατάστημα ή Παράρτημα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ στην περιοχή του οποίου υπάγεται η επιχείρηση, με πρωτόκολλο παραλαβής, σύμφωνα με το Άρθρο12 του Ν. 2690/99."

 

Ακριβως. Και εγώ έχω μπερδευτεί.

Με βαση αυτή την παράγραφο ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ ισχυρίζεται ότι η άνευ αποδοχών άδεια θα πρέπει να κατατίθεται στο ΙΚΑ.

Στο link που επισυνάπτω ανωτέρω, στο pdf αρχείο στη σελίδα 4, αναφέρεται το απόσπασμα που σας παραθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Το ΙΚΑ θεωρει οτι ειναι ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ η δηλωση ανευ αποδοχων, σε αντιθεση με τον ΟΑΕΔ που ισχυριζεται οτι ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η ανευ αποδοχων δηλωση απο την εταιρια στο εκαστοτε ΙΚΑ.
Ο υπαλληλος του ΟΑΕΔ ηταν κατηγορηματικος οτι θελει μια βεβαιωση απο το ΙΚΑ οτι βρισκοταν σε ανευ αποδοχων,βεβαιωση η οποια δεν υπαρχει διοτι δε κατατεθηκε ουτε απο τον εργοδοτη ουτε απο τον εργαζομενο στο ΙΚΑ τοτε. Υπαρχει τωρα, μπορουμε να κινησουμε τη διαδικασια στο ΙΚΑ?
 
Ο υπαλληλος του ΟΑΕΔ μας παρεθεσε την παρακατω εγκυκλιο που σας παραθετω, βασει της οποιας ζηταει την ανευ αποδοχων δηλωση απο το ΙΚΑ.
 
ΚΥΑ 6248/244/10 ΑΡΘΡΟ 10 - ΕΓΚ 50/10
 

 

Έχει βγει απόφαση απορριπτική στο αίτημα για επίδομα ανεργίας ? Τώρα να πάτε στο ΙΚΑ τι νόημα έχει ? Είναι σαν να πανδρεύθηκες την Κυριακή κ αύριο να μου στέλνεις προσκλητήριο για τον Γάμο .   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

"Η απάντηση του εργοδότη "περί χορήγησης της άδειας" άνευ αποδοχών θα πρέπει να γνωστοποιηθεί μέσα σε εύλογο χρόνο, στο αρμόδιο Υποκατάστημα ή Παράρτημα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ στην περιοχή του οποίου υπάγεται η επιχείρηση, με πρωτόκολλο παραλαβής, σύμφωνα με το Άρθρο12 του Ν. 2690/99."

 

Ακριβως. Και εγώ έχω μπερδευτεί.

Με βαση αυτή την παράγραφο ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ ισχυρίζεται ότι η άνευ αποδοχών άδεια θα πρέπει να κατατίθεται στο ΙΚΑ.

Στο link που επισυνάπτω ανωτέρω, στο pdf αρχείο στη σελίδα 4, αναφέρεται το απόσπασμα που σας παραθέτω.

 

Αυτή η παράγραφος δεν υπάρχει σε καμία απόφαση.

Και το άρθρο 12 του 2690/99 γράφει άλλο πράγμα:

 

Κάθε έγγραφο που περιέρχεται στην υπηρεσία με οποιονδήποτε τρόπο, καταχωρίζεται αυθημερόν στο βιβλίο εισερχομένων, κατ' αύξοντα αριθμό, με χαρακτηρισμό και μνεία του θέματος στο οποίο αναφέρεται και του αριθμού των στοιχείων που το συνοδεύουν. Στο ίδιο βιβλίο αναγράφονται επίσης το όργανο προς το οποίο το έγγραφο απευθύνεται, καθώς και η ημερομηνία εισόδου του. Η υπηρεσία οφείλει να χορηγεί βεβαίωση καταχώρισης του εγγράφου με όλα τα παραπάνω στοιχεία.

 

Πείτε στον υπάλληλο ότι τα έχει μπερδέψει λίγο. Και εδώ μιλάμε για χρήματα του ανέργου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει βγει απόφαση απορριπτική στο αίτημα για επίδομα ανεργίας ? Τώρα να πάτε στο ΙΚΑ τι νόημα έχει ? Είναι σαν να πανδρεύθηκες την Κυριακή κ αύριο να μου στέλνεις προσκλητήριο για τον Γάμο .   

Όχι δεν έχει βγει απορριπτική απόφαση ακόμη, εκκρεμεί.

Έχει στείλει αίτημα ο ΟΑΕΔ στο ΙΚΑ και αφού όπως λέει η λογίστρια της εταιρίας δεν είναι υποχρεωτική η δήλωση της άνευ αποδοχών, περιμένει ο ΟΑΕΔ μια θετική απάντηση απο το ΙΚΑ ότι όντως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να το καταθέτουν.

Την πρώτη φορά,όπως αναφέρεται ανωτέρω στην αρχική παράθεση,απορρίφθηκε το αίτημα από τον ΟΑΕΔ διότι δεν υπάρχει βεβαίωση από το ΙΚΑ οτι βρισκόταν σε ανευ αποδοχών.

Βεβαίωση άνευ αποδοχών η οποία δεν έχει κατατεθεί στο ΙΚΑ όυτε απο τον εργαζόμενο,ούτε από τον εργοδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σπυρο ,  Χρηστο  ,  καλημερα

 

ευχαριστω  για τις απαντησεις σας

 

θα σας ενημερωσω  για την εξελιξη  του θεματος  ....θα γινει και αλλη επισκεψη  στον  οαεδ , μαλλον σημερα

 

Θανασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι,

 

Είμαστε σε αναμονή της απάντησης του ΙΚΑ, στο εάν, για το ΙΚΑ, ήταν υποχρεωτικό ή προαιρετικό να δηλώσουμε την άνευ αποδοχών αδεια.

Θα επανέλθουμε και πάλι με την απάντηση του ΙΚΑ.

 

Καλό μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...