Jump to content

Η ασάφεια-παγίδα της δεύτερης θέσης-σταθμού εργασίας

Recommended Posts

• Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σημ. Πρός αποφυγή παρεξηγήσεων τα όσα αναφέρω δεν αφορούν αποκλειστικά και μόνο την epsilon net, αλλά όλες τις εταιρίες παραγωγής λογισμικού, εγχώριες και ξένες.

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά αν δεν κάνω λάθος μας γνωστοποιήσατε την ιδιότητα σας ότι είστε dealer της Epsilon Net και καλά κάνετε δεν μου πέφτει λόγος ίσα-ίσα που χάρηκα μήπως έτσι είχαμε καλύτερη υποστήριξη σε προβληματάκια που ίσως μερικοί αντιμετωπίζουν με τις εφαρμογές αλλά μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι εσείς απλά προσπαθείτε να προωθήσετε την δουλειά σας μέσα από το site, "μήπως δεν έπιασα κάτι" ?

Αυτό ειλικρινά δεν το έχω προσέξει μέχρι αυτή τη στιγμή που το αναφέρεις. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως καμία εταιρία λογισμικού δεν αναφέρει τις τιμές καταλόγου παρά μόνο τις προσφορές (μπείτε στο site της Microsoft και ψάξτε να βρείτε αν και που αναφέρει το κόστος για τα Windows Vista Ultimate), ίσως γιατί ενδέχεται να ακολουθούν διαφορετική εμπορική πολιτική ανά περιοχές. Κάτι το οποίο αν συμβαίνει δεν θεωρώ ανήθικο. Σε ότι αγοράζουμε έχει διαφορετική τιμή από περιοχή σε περιοχή (εκτός από τα μεγάλα retail shops).

Αλλά και κατά πελάτη μπορεί να είναι διαφορετική η τιμή, αλλά αυτός είναι κανόνας της αγοράς. Άλλο να αγοράσεις μία εφαρμογή 150,00 και άλλο ένα πακέτο εφαρμογών συνολικής αξίας 7000,000. Ούτε αυτό το θεωρώ ανήθικο ή πρόστυχο. Ωστόσο θα μπορούσε κάλλιστα να θεωρηθεί ως ένδειξη καλής πίστης η αναγραφή των τιμών καταλόγου με τη προτροπή πάντα να ζητηθεί προσφορά.

Και πάλι πρός αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στην epsilon net, αλλά σε όλες τις εταιρίες του κλάδου χωρίς να μιλώ εξ' ονόματός τους.

http://www.altec.gr/files/software/Pricelist_2006.pdf

http://www.prosvasis.net/?choice=previewP&sid=40

http://www.civiltech.gr/prices.htm

http://www.singularsoftware.gr/images/59_i.pdf

http://www.anaconda.gr/htm/products/pricelist.htm

Τα παραπάνω τι είναι? Αλήθεια τι παράδειγμα ήταν αυτό με την Microsoft και Windows Vista?

Guest Νικόλας Δεμιρίδης
Δεν θα ήθελα να το πάρεις στραβά αλλά παρατήρησα την υπογραφή σου και μου έκανε εντύπωση το χρώμα που έχεις επιλέξει ίσα ίσα που φαίνεται..... αλλά από την άλλη ίσως αυτό είναι και άσχετο.

Εγώ την έβαλα "ίσα ίσα που φαίνεται" για να μην με παρεξηγήσετε! :-) Την άλλαξα και τώρα δεν μπορείς να πείς, φαίνεται μια χαρά! :-)

Μιας και ήρθε στην κουβέντα το Miscrosoft Office NAI το Microsoft Office έχεις δικαίωμα να το εγκαταστήσεις και στον φορητό σου ηλεκτρονικό Η/Υ. Αρκεί να είναι η έκδοση retail νομίζω ότι αυτό το ξέρουν και οι πέτρες. Να γιατί δεν ζήτησε κανείς άδεια για δεύτερη εγκατάσταση.

Αυτό πρώτη φορά το ακούω, ειδικά ότι το ξέρουν μέχρι και οι πέτρες! Αυτό που ξέρω είναι ότι μπορείς να εγκαταστήσεις Microsoft εφαρμογή σε άλλο υπολογιστή, αφού όμως την αφαιρέσεις από τον προηγούμενο. Και μάλιστα μόνο τα VLK μπορείς να τα εγκαταστήσεις σε όσους υπολογιστές θές (Volume License Keys) τα οποία μάλιστα δεν δίνονται retail! Θα το κοιτάξω και θα σου απαντήσω το συντομότερο.

Μεγάλη είναι η εταιρία που σέβεται τον πελάτη της, δεν του πασάρει ένα πρόγραμμα που δεν είναι έτοιμο ούτε κατά 50%. Δεν βάζει πωλητές να σπάνε τα νεύρα του κοσμάκι για να του βάλει το χέρι στο πορτοφόλι. Είναι μεγάλη μια εταιρία που οι πωλητές της προσπαθούνε να πουλήσουν το προιόν τους στηρίζοντας τα πλεονεκτήματα του και όχι όταν πάνε να δείξουν τα κακά της χ ή της ψ εταιρίας. Αλήθεια εσείς τι εννοείται μεγάλη?

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου 100%. Το μέγεθος μιας εταιρίας δεν μετράται μόνο ως πρός το τζίρο της ή των αριθμό των εγκαταστάσεων, αλλά και ως πρός τη συμπεριφορά της απέναντι στο πελάτη (και στον dealer της). Αλλά αυτά πές τα καλύτερα σε όλους αυτούς που στήριξαν γνωστή Ελληνική εταιρία (από τις πρώτες ) παραγωγής λογισμικού για επιχειρήσεις που πρόσφατα συγχωνεύθηκε με άλλη μεγάλη και γνωστή εταιρία παραγωγής λογισμικού για επιχειρήσεις και οι οποίοι ακόμα επιλέγουν τις εφαρμογές της με την αιτιολογία "Είναι η μεγαλύτερη!" :-)

Guest Νικόλας Δεμιρίδης
Συγγνώμη που ρωτάω αλλά αν δεν κάνω λάθος μας γνωστοποιήσατε την ιδιότητα σας ότι είστε dealer της Epsilon Net και καλά κάνετε δεν μου πέφτει λόγος ίσα-ίσα που χάρηκα μήπως έτσι είχαμε καλύτερη υποστήριξη σε προβληματάκια που ίσως μερικοί αντιμετωπίζουν με τις εφαρμογές αλλά μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι εσείς απλά προσπαθείτε να προωθήσετε την δουλειά σας μέσα από το site, "μήπως δεν έπιασα κάτι" ?

Γνωστοποίησα την ιδιότητά μου για να μπορώ να μιλάω ελεύθερα και να εκφράζομαι για τις εφαρμογές που γνωρίζω. Δεν είμαι όμως η epsilon ούτε εκφράζομαι αντ' αυτής και αυτό δηλώνω στην υπογραφή. Εφόσων το θέμα που συζητάμε μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί ότι "σπρώχνει" τις εφαρμογές της epsilon ή τις "χώνει" αναλόγως πως το βλέπει ο καθένας, επισημαίνω ότι μιλώ γενικά και όχι ειδικά.

Πώς από όλα αυτά βγάζετε το συμπέρασμα ότι σπρώχνω τη δουλειά μου;!

Γνωστοποίησα την ιδιότητά μου για να μπορώ να μιλάω ελεύθερα και να εκφράζομαι για τις εφαρμογές που γνωρίζω. Δεν είμαι όμως η epsilon ούτε εκφράζομαι αντ' αυτής και αυτό δηλώνω στην υπογραφή. Εφόσων το θέμα που συζητάμε μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί ότι "σπρώχνει" τις εφαρμογές της epsilon ή τις "χώνει" αναλόγως πως το βλέπει ο καθένας, επισημαίνω ότι μιλώ γενικά και όχι ειδικά.

Πώς από όλα αυτά βγάζετε το συμπέρασμα ότι σπρώχνω τη δουλειά μου;!

Οι παρακάτω: Compexpert, o a.a., LandS, o Κ.Π., ο Karpodinis, o Gus, εγώ, η κουτσή Μαρία, η Μαρία η άσχημη και πολλοί άλλοι είμαστε όλοι dealers, κανένας μα κανένας δεν έκανε αυτό που κάνεις εσύ. Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.

Guest Νικόλας Δεμιρίδης
Οι παρακάτω: Compexpert, o a.a., LandS, o Κ.Π., ο Karpodinis, o Gus, εγώ, η κουτσή Μαρία, η Μαρία η άσχημη και πολλοί άλλοι είμαστε όλοι dealers, κανένας μα κανένας δεν έκανε αυτό που κάνεις εσύ. Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.

Γιατί να είναι εκ του πονηρού η δική μου ενέργεια και να μην είναι η δική σας;! Ο καθένας έχει διαφορετική άποψη για το τί θεωρεί ότι είναι "ειλικρινής αντιμετώπιση". Εγώ απλά προτίμησα να το δηλώσω εξ΄αρχής και να γίνει γνωστό σε όλα τα μέλη της κοινότητας. Αν υπάρχει κάποιος κανόνας στο forum που να μου απαγορεύει να δηλώνω την ιδιότητα, γιατί απλά οι συγκεκριμένη κοινότητα το θεωρεί "σπρώξιμο της δουλειάς", τότε σας ζητώ ειλικρινώς συγνώμη και μετά από προτροπή των διαχειριστών θα αποχωρήσω. Σε αντίθετη περίπτωση, δεν βλέπω το λόγο ούτε να απολογούμαι, ούτε να το θεωρείς ύποπτο!

Και το όνομά μου έχω δηλώσει πλήρως, τί σημαίνει αυτό;! Ότι ετοιμάζομαι να κατέβω για πρωθυπουργός;!

Γιατί να είναι εκ του πονηρού η δική μου ενέργεια και να μην είναι η δική σας;! Ο καθένας έχει διαφορετική άποψη για το τί θεωρεί ότι είναι "ειλικρινής αντιμετώπιση". Εγώ απλά προτίμησα να το δηλώσω εξ΄αρχής και να γίνει γνωστό σε όλα τα μέλη της κοινότητας. Αν υπάρχει κάποιος κανόνας στο forum που να μου απαγορεύει να δηλώνω την ιδιότητα, γιατί απλά οι συγκεκριμένη κοινότητα το θεωρεί "σπρώξιμο της δουλειάς", τότε σας ζητώ ειλικρινώς συγνώμη και μετά από προτροπή των διαχειριστών θα αποχωρήσω. Σε αντίθετη περίπτωση, δεν βλέπω το λόγο ούτε να απολογούμαι, ούτε να το θεωρείς ύποπτο!

Και το όνομά μου έχω δηλώσει πλήρως, τί σημαίνει αυτό;! Ότι ετοιμάζομαι να κατέβω για πρωθυπουργός;!

Το παρακάτω λινκ που εσείς παραθέσατε μου δίνει κάθε δικαίωμα, τώρα αν κάποιος από μας προωθεί τον εαυτό του μέσα από το φόρουμ φαίνεται στις δημοσιεύσεις του καθενός μας.

http://www.epsilonnet.gr/index.php?mid=11

Guest Νικόλας Δεμιρίδης
Το παρακάτω λινκ που εσείς παραθέσατε μου δίνει κάθε δικαίωμα, τώρα αν κάποιος από μας προωθεί τον εαυτό του μέσα από το φόρουμ φαίνεται στις δημοσιεύσεις του καθενός μας. http://www.epsilonnet.gr/index.php?mid=11

Το συγκεκριμένο Link το παρέθεσα σε θέμα που ζητούσε πληροφορίες σχετικά με το Tax System που είναι της epsilon net. Και παραθέτω αυτούσιο το post.

Η εταιρία διαθέτει DEMO του προγράμματος με περιορισμό στις χρήσεις του προγράμματος, το οποίο μπορείς να ζητήσεις είτε με ένα email στο [email protected] ή τηλεφωνικά στο 2310981700. Καλύτερα είναι όμως να ζητήσεις μία παρουσίαση της εφαρμογής από τον εξουσιοδοτημένο dealer της περιοχής σου. Λίστα των εξουσιοδοτημένων συνεργατών θα βρείς στο http://www.epsilonnet.gr/index.php?mid=11

Δεν μπορώ να εκφράσω άποψη για το πρόγραμμα γιατί είμαι dealer της epsilon net.

Δηλαδή, συγνώμη, αυτό το post είναι μεμπτό;! Δεν βλέπω το link να βγάζει μόνο τους dealers της Μαγνησίας ή μόνο εμένα! Γενικώς δεν βλέπω κάτι κακό ή πονηρό ή ύποπτο.

EDIT: Αφαίρεσα από το αρχικό post το link, εφόσον δημιουργεί παρεξηγήσεις. Εκτός και αν πρέπει να αφαιρέσω ολόκληρo το post!

Ελεύθερο εμπόριο δεν είναι;

Και εμείς ελεύθεροι καταναλωτές είμαστε.

Ουδείς αναντικατάστατος στα προγράμματα.