Προς το περιεχόμενο

Η ασάφεια-παγίδα της δεύτερης θέσης-σταθμού εργασίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι κάτι που ανακάλυψα σχετικά πρόσφατα μέσω της εταιρίας Ε7. Φυσικά η δημοσίευση μου δεν έχει να κάνει με την συγκεκριμένη εταιρία απλά την αναφέρω γιατί μέσω αυτής της επαφής μου ανοιξάνε τα μάτια.

Η ιστορία έχει ως εξής: Στο γραφείο δουλεύω την μισθοσία της Έψιλλον, το πρόγραμμα το είχα εγκατεστημένο στον server, επειδή αυτό το γεγονός δεν με εξυπηρετεί ζήτησα να αναβαθμίσω το πρόγραμμα με μια δεύτερη θέση εργασίας ώστε να το έχω εγκατεστημένο και στο φορητό μου για να δουλεύω άνετα και στο σπίτι ή κάπου αλλού εκτός γραφείου. Με την επικοινωνία που είχα με την εταιρία όπου τους ανάλυσα την σκέψη μου είπανε ότι αυτό που ζητάω δεν είναι μια 2η θέση εργασίας αλλά ένα δεύτερο πρόγραμμα!!! Καλό ε? Νόμιζα ότι μου κάνανε πλάκα στην αρχή ;):D αλλά δυστυχώς δεν ήταν αφού μου εξήγησαν πως έχει η κατάσταση. Με λίγα λόγια 2η θέση εργασίας είναι η δυνατότητα να δουλεύει το πρόγραμμα και 2ος χρήστης ταυτόχρονα ή αποκλειστικά από τερματικό.

Αν εγώ τώρα έκανα εγκατάσταση του προγράμματος και στο φορητό θα ήμουνα παράνομος!!!! Με αποτέλεσμα να επιλέξω την μεταφορά του προγράμματος αποκλειστικά στον φορητό.

Δυστυχώς αυτό φοβάμαι έχει να κάνει με όλες τις εταιρίες του χώρου, είναι κάτι που πρέπει να αντιμετωπιστεί συλλογικά.

Υ.Γ.

Μια και στο φόρουμ συμμετέχουν και άτομα που δουλεύουν ή συνεργάζοντε με εταιρίες θα ήθελα να ενημερώσουν για τον τρόπο που αντιμετωπίζουν ανάλογες καταστάσεις και πως εμείς μπορούμε να είμαστε νομότυποι.

Υ.Γ. 2

Η λύση να αγοράσουμε ξανά την εφαρμογή θα ήταν καλό να αποφευχθεί.

Υ.Γ. 3

Ας ενώσουμε επιτέλους όλοι μας τις φωνές μας, εδώ μέσα τους παίρνουν τρομερή δύναμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ & ΟΧΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ. ΑΠΟ 'ΚΕΙ & ΠΕΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΙΚΑ ΣΩΣΤΟ. ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ, ΕΙΤΕ ΣΕ 1 ΦΟΡΗΤΟ ΕΙΤΕ ΣΕ ΣΤΟΝ Η/Υ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΑΣ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΜΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑ ΣΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΝ. ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ EXTRA USER.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιες λύσεις που αναφέρατε πιστέψτε πως τις γνωρίζουμε όλοι μας, αλλά προφανώς δεν καταλάβατε γιατί πραγμα μιλάω, το να κοροϊδέψεις ή να κλέψεις (γιατί με αυτό στην πραγματικότητα έχουμε να κάνουμε....) ένα λογισμικό είναι το πιο εύκολο πράγμα. Τέτοιες λύσεις δεν έχουν θέση στο φόρουμ. Εγώ στον υπολογιστή μου και το winzip που χρησιμοποιώ το έχω αγοράσει.

Υ.Γ.

Θα σας παρακαλούσα επίσης να διαβάσετε τους όρους χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ, ΟΜΩΣ ΔΕ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΚΛΕΒΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΕΧΕΤΕ ΑΓΟΡΑΣΕΙ 1 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΣΑΣ ΓΡΑΦΕΙΟ, ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ, ΧΩΡΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΑΣ, ΤΟ ΕΓΚΑΘΙΣΤΑΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ Η/Υ. ΚΛΟΠΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αυτό μια απάντηση που μπορείς να την πεις σε έναν έλεγχο της B.S.A. ?

Της Σ.Δ.Ο.Ε ή όπως αλλιώς λεγεται τώρα?

Μήπως μπορείς να το πείς στον προμηθευτή σου σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά με το πρόγραμμα?

Δεν μπορείς ούτε στον εαυτό σου να το πεις, το μόνο που σίγουρα λες και το σκέφτηκες είναι ότι σίγουρα κάποιοι θέλουνε να σε εκμεταλλευτούνε.

Έχω άδικο μήπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πώ τη γνώμη μου

Κατ' αρχάς αν έχεις το πρόγραμμα και στο server και στο φορητό, κάθε φορά που θα καταχωρείς κάποιες εγγραφές θα πρέπει να κάνεις συνεχώς backup και restore, με κίνδυνο να χάσεις κάποια δεδομένα (ειδικά αν δεν είσαι μόνος στο γραφείο και χρησιμοποιήται το πρόγραμμα και από άλλο χρήστη).

Το καλύτερο για μένα είναι DSL γραμμές στο γραφείο και στο σπίτι. Ζητάς και ip διευθύνσεις από το πάροχο για το γραφείο (8 είναι το κατώτερο), και δουλεύεις με σύνδεση απευθείας με το γραφείο. Το κόστος δεν είναι μεγάλο, το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο server στο γραφείο πρέπει να είναι ανοιχτός. Με αυτό τον τρόπο δεν χρειάζεσαι εγκατάσταση, μόνο χρήστη.

Τώρα για να μας δώσουν οι εταιρείες 2 άδειες για το ίδιο πρόγραμμα, το βλέπω πολύ χλωμό.Αυτές είναι κράτος εν κράτει στο χώρο. Με μαζικότητα όλοι μαζί ίσως καταφέρουμε κάτι. Ο Λ.Σ.Α. προσπάθησε να πετύχει κάποια καλύτερα συμβόλαια, αλλά όλοι οι σύλλογοι δεν θάτανε καλύτερο;

Κωνσταντίνε να το βάλουμε και αυτό στα θέματα συλλογικών κινητοποιήσεων των συλλόγων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάτι που ανακάλυψα σχετικά πρόσφατα μέσω της εταιρίας Ε7. Φυσικά η δημοσίευση μου δεν έχει να κάνει με την συγκεκριμένη εταιρία απλά την αναφέρω γιατί μέσω αυτής της επαφής μου ανοιξάνε τα μάτια.

Η ιστορία έχει ως εξής: Στο γραφείο δουλεύω την μισθοσία της Έψιλλον, το πρόγραμμα το είχα εγκατεστημένο στον server, επειδή αυτό το γεγονός δεν με εξυπηρετεί ζήτησα να αναβαθμίσω το πρόγραμμα με μια δεύτερη θέση εργασίας ώστε να το έχω εγκατεστημένο και στο φορητό μου για να δουλεύω άνετα και στο σπίτι ή κάπου αλλού εκτός γραφείου. Με την επικοινωνία που είχα με την εταιρία όπου τους ανάλυσα την σκέψη μου είπανε ότι αυτό που ζητάω δεν είναι μια 2η θέση εργασίας αλλά ένα δεύτερο πρόγραμμα!!! Καλό ε? Νόμιζα ότι μου κάνανε πλάκα στην αρχή ;):D αλλά δυστυχώς δεν ήταν αφού μου εξήγησαν πως έχει η κατάσταση. Με λίγα λόγια 2η θέση εργασίας είναι η δυνατότητα να δουλεύει το πρόγραμμα και 2ος χρήστης ταυτόχρονα ή αποκλειστικά από τερματικό.

Αν εγώ τώρα έκανα εγκατάσταση του προγράμματος και στο φορητό θα ήμουνα παράνομος!!!! Με αποτέλεσμα να επιλέξω την μεταφορά του προγράμματος αποκλειστικά στον φορητό.

Δυστυχώς αυτό φοβάμαι έχει να κάνει με όλες τις εταιρίες του χώρου, είναι κάτι που πρέπει να αντιμετωπιστεί συλλογικά.

Υ.Γ.

Μια και στο φόρουμ συμμετέχουν και άτομα που δουλεύουν ή συνεργάζοντε με εταιρίες θα ήθελα να ενημερώσουν για τον τρόπο που αντιμετωπίζουν ανάλογες καταστάσεις και πως εμείς μπορούμε να είμαστε νομότυποι.

Υ.Γ. 2

Η λύση να αγοράσουμε ξανά την εφαρμογή θα ήταν καλό να αποφευχθεί.

Υ.Γ. 3

Ας ενώσουμε επιτέλους όλοι μας τις φωνές μας, εδώ μέσα τους παίρνουν τρομερή δύναμη

Aξιότιμε συνάδελφε,

επειδή και εμείς εδώ έχουμε το ίδιο προγραμμα εγκατεστημένο δικτυακά (εγκατάσταση σε server και σε 4 τερματικά αλλά με δυνατότητα 1 θέση εργασίας να δουλεύει καθε φορά)

και επειδή και εσύ μιλάς για server θα μπορουσες να εξετάσεις την περιπτωση ( με συννενοηση με την εταιρια) να εγκατασταθεί η εφαρμογή στο φορητό ( για να το παίρνεις μαζί σου ) και οταν εισαι στο γραφειο να το συνδεεις στο δίκτυο και να δουλευεις απο σταθερό τερματικό ??

Αυτό βεβαια ισχύει εφόσον η εφαρμογη έχει αγορασθει με δυνατότητα δικτυακης χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την συμμετοχή σας αλλά το ζητούμενο δεν είναι οι εναλλακτικές λύσεις, αυτές τις ξέορυμε όλοι. Το ζητούμενο είναι η κοροϊδία. Θα ήθελα να αναφερθεί η στάση που έχουν οι εταιρίες λογισμικού που χρησιμοποιείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ Ο GRZOKAS ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ,ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΡΗΤΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ .

ΑΡΑ ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΠΛΑ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΧΩΡΟ .

Η DATA ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΖΗΤΗΣΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΘΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΩΝΤΑΣ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΤΟ ΟΛΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ .

ΖΗΤΗΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΝΟΜΙΜΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΤΙ ΟΣΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΕΝΑ ΟΛΙΓΟΠΩΛΙΟ ΜΕ ΠΑΡΕΜΦΕΡΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΟΠΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ

ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΞΑΝΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΛΕΨΙΑ

ΔΙΟΤΙ ΦΙΛΕ GRZOKAS ΟΙ ΝΟΜΙΜΟΙ ΤΗΝ ΠΑΤΑΝΕ

ΞΕΡΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ ΑΝΤΙΓΡΑΜΕΝΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑ" ;):D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας διευκρινήσουμε κάποια πράγματα:

Όταν αγοράζει κάποιος ένα πρόγραμμα , οποιασήποτε εταιρίας το αγοράζει για συγκεκριμένες θέσεις εργασίας, που εξυπηρετούνται απο τον ίδιο server ή εκτελούντα χρέη server υπολογιστή.

Αυτό είναι το νόμιμο (καλώς ή κακώς) και οφείλει να το γνωρίζει όποιος αγοράζει. Συνήθως οι εταιρίες για χρήση σε αναξάρτητο υπολογιστή του ίδιου πελάτη δίνουν ξεχωριστό serial number σε ειδική τιμή ή και δωρεάν (σε μεγάλους λογιστές). Τα περισσότερα παλιότερα προγράμματα που στηριζόταν σε DOS μπορούσαν (παράνομα) να αντιγραφούν και σε άλλο υπολογιστή χωρίς πρόβλημα με την ανοχή ή και τη συμμετοχή των dealers. Τα νεώτερα και κυρίως όσα στηρίζονται σε SQL, χρειάζονται ενεργοποίηση όταν εγκαθιστώνται. Αρα ξεχνάμε την παράνομη εγκατάσταση. Πέραν αυτού αν οι εταιρίες είναι κοινές πρέπει να γίνεται backup-restore συχνά και κάποια προγράμματα μετά απο restore της βάσης θέλουν ξανά ενεργοποίηση.

Οι λύσεις επομένως είναι 2:

1. Το πρόγραμμα να υποστηρίζει merging ή import εγγραφών απο όμοια εταιρία. Μεταφέρονται μόνο οι εγγραφές που επιλέγουμε. Εννοείται οτι πρέπει να αγοράσουμε serial number ξανά για τον απομακρυσμένο υπολογιστή.

2. Η λύση που πρότεινε ο συνάδελφος για δικτυο ADSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας διευκρινήσουμε κάποια πράγματα:

Όταν αγοράζει κάποιος ένα πρόγραμμα , οποιασήποτε εταιρίας το αγοράζει για συγκεκριμένες θέσεις εργασίας, που εξυπηρετούνται απο τον ίδιο server ή εκτελούντα χρέη server υπολογιστή.

Αυτό είναι το νόμιμο (καλώς ή κακώς) και οφείλει να το γνωρίζει όποιος αγοράζει. Συνήθως οι εταιρίες για χρήση σε αναξάρτητο υπολογιστή του ίδιου πελάτη δίνουν ξεχωριστό serial number σε ειδική τιμή ή και δωρεάν (σε μεγάλους λογιστές). Τα περισσότερα παλιότερα προγράμματα που στηριζόταν σε DOS μπορούσαν (παράνομα) να αντιγραφούν και σε άλλο υπολογιστή χωρίς πρόβλημα με την ανοχή ή και τη συμμετοχή των dealers. Τα νεώτερα και κυρίως όσα στηρίζονται σε SQL, χρειάζονται ενεργοποίηση όταν εγκαθιστώνται. Αρα ξεχνάμε την παράνομη εγκατάσταση. Πέραν αυτού αν οι εταιρίες είναι κοινές πρέπει να γίνεται backup-restore συχνά και κάποια προγράμματα μετά απο restore της βάσης θέλουν ξανά ενεργοποίηση.

Οι λύσεις επομένως είναι 2:

1. Το πρόγραμμα να υποστηρίζει merging ή import εγγραφών απο όμοια εταιρία. Μεταφέρονται μόνο οι εγγραφές που επιλέγουμε. Εννοείται οτι πρέπει να αγοράσουμε serial number ξανά για τον απομακρυσμένο υπολογιστή.

2. Η λύση που πρότεινε ο συνάδελφος για δικτυο ADSL.

Η ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΔΙΚΤΥΟ ADSL ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕI ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λύσεις επομένως είναι 2:

1. Το πρόγραμμα να υποστηρίζει merging ή import εγγραφών απο όμοια εταιρία. Μεταφέρονται μόνο οι εγγραφές που επιλέγουμε. Εννοείται οτι πρέπει να αγοράσουμε serial number ξανά για τον απομακρυσμένο υπολογιστή.

2. Η λύση που πρότεινε ο συνάδελφος για δικτυο ADSL.

Καταρχάς ότι είναι παράνομο το ξεχνάμε οριστικά.

Η καλύτερη λύση είναι η δυνατότητα εγκατάστασης του προγράμματος και σε φορητό υπολογιστή και φυσικά να καλύπτεται ο χρήστης από την άδεια χρήσης του λογισμικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ότι είναι παράνομο το ξεχνάμε οριστικά.

Η καλύτερη λύση είναι η δυνατότητα εγκατάστασης του προγράμματος και σε φορητό υπολογιστή και φυσικά να καλύπτεται ο χρήστης από την άδεια χρήσης του λογισμικού.

Ακριβώς αυτό!!!

Σε προχθεσινή επικοινωνία τους μαζί μου, (με πήραν για να δούνε αν είμαι ευχαριστημένη από τα προγράμματά τους:Μισθοδοσία. Tax System 4), τους παραπονέθηκα ότι δεν είναι δυνατόν να μην μπορώ να έχω το δικαίωμα να δουλεύω στο φορητό μου , μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν...!!

Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι αυτό που προτείνει η Ειρήνη, ούτε παρανομία, ούτε παρακάλια και το κυριότερο αποφυγή του backup restore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι αυτό που προτείνει η Ειρήνη, ούτε παρανομία, ούτε παρακάλια και το κυριότερο αποφυγή του backup restore.

Δεν παρακαλάμε Δημήτρη μου απαιτούμε, όταν κάποιος ενεργεί μόνος τότε παρακαλά. Αν γίνει συλλογικά τότε μιλάμε για απαίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντιμετώπισα και εγώ.

Αντιμετωπίστηκε με την πληρωμή εφάπαξ 600,00 ευρώ και αγορά δεύτερου σειριακού αριθμού του προγράμματος, ο οποίος ανανεώνεται δωρεάν κάθε χρόνο, αφού βέβαια ανανεωθεί η σύμβαση για τον πρώτο.

Ισως βέβαια να ήταν ατομική αντιμετώπιση του προβλήματος και όχι πολιτική της εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι σημαίνουν δικαιώματα χρήσης και σταθμός εργασίας είναι πονεμένη ιστορία.

Απλά να σας θυμίσω ότι έχουν προσφύγει στα Αμερικάνικα Δικαστήρια οργανώσεις με θέμα τα κλειδωμένα cd μουσικής τα οποία δεν λειτουργούν σε υπολογιστές. Το επιχείρημα τους ήταν ότι όταν κάποιος χρήστης έχει πληρώσει για να αγοράσει ένα cd έχει το δικαίωμα να το ακούει παντού.

Ανάλογη είναι και η θέση μου στο θέμα αυτό. Δηλαδή όταν ο πελάτης έχει αγοράσει δικαιώματα χρήσης για 3 χρήστες αυτοί οι χρήστες έχουν το δικαίωμα να δουλεύουν από όπου αυτοί επιθυμούν και από όσα μηχανήματα θέλουν.

Για παράδειγμα αν κάποιο γραφείο έχει 5 χρήστες οι οποίοι έχουν και laptop και καταχωρούν από τις εγκαταστάσεις των πελατών πρέπει να έχει το γραφείο 10+1 θέσεις εργασίας πληρωμένες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν να πώ ότι συμφωνώ απόλυτα με τον Grzokas.

Και για να συνεχίσω παρακάτω θα πρέπει να μας βάλουν και επιλογή η οποία θα μετφέρει αυτόματα τις εγγραφές από το φορητό στον server, άσχετα αν έχουμε δουλέψει στην συγκεκριμένη επιχείρηση, στο φορητό και στον server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΔΙΚΤΥΟ ADSL ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕI ?

Το κόστος αφορά 2 dsl γραμμές (σπίτι και γραφείο), 2 συνδρομές dsl σε provider και αγορά προγράμματος απομακρυσμένης διασύνδεσης (vnc, pc anywhere ή άλλο).

Χρησιμοποιώ αυτόν τον τρόπο εδώ και 2 χρόνια ήδη, και από την εμπειρία μου μπορώ να πω πως είναι καλός τρόπος, αλλά έχει τα εξής 2 μειονεκτήματα : Πρώτον, η ταχύτητα είναι ...άστα βράστα (παρόλο που έχω 512 dsl) και δεύτερον, όση ώρα δουλεύω, πχ από το σπίτι, δεν μπορεί να δουλέψει κάποιος στο γραφείο σε αυτόν τον υπολογιστή (δεσμεύεται ο η/υ)

Από την άλλη όμως, μου έχει λύσει τα χέρια, γιατί μπορώ και συνδέομαι και με το φορητό από πελάτες, οπότε, σε κάποιες περιπτώσεις, έχω γλυτώσει τα πήγαινε-έλα παραστατικών από και προς πελάτες και γραφείο αντίστοιχα.. Όπως επίσης, πολύ εύκολα μπορώ να λείπω από το γραφείο μου και παρόλα αυτά να συνδέομαι για όποια δουλειά με το γραφείο, σαν να είμαι εκεί!

Όσο αφορά το θέμα που άνοιξε ο Γρηγόρης, θεωρώ και εγώ πως είναι μεγάλη κοροϊδία από την μια, αλλά από την άλλη, έτσι δεν γίνεται και με την Microsoft με τα windows, ή με το Norton, ή με το office? Εγώ έχω αγοράσει 5 φορές τα windows και το office ( για να είμαι τυπική σε τυχόν έλεγχο...) για υπολογιστές της επιχείρησής μου, που βρίσκονται στον ίδιο χώρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......................

....................

Όσο αφορά το θέμα που άνοιξε ο Γρηγόρης, θεωρώ και εγώ πως είναι μεγάλη κοροϊδία από την μια, αλλά από την άλλη, έτσι δεν γίνεται και με την Microsoft με τα windows, ή με το Norton, ή με το office? Εγώ έχω αγοράσει 5 φορές τα windows και το office ( για να είμαι τυπική σε τυχόν έλεγχο...) για υπολογιστές της επιχείρησής μου, που βρίσκονται στον ίδιο χώρο!

Χριστίνα δεν είναι ακριβώς έτσι, το Microsoft Office καλή ώρα άν το έχεις αγοράσει retail version έχεις δικαίωμα να το εγκαταστήσεις και στον φορητό υπολογιστή σου. Το ίδιο αν δεν κάνω λάθος ισχύει και για την Symantec στα προϊόντα που φέρουν του χαρακτηρισμό Proffesional. Και για να κλείσω τι δουλειά έχει η Microsoft με της Ελληνικές εταιρίες λογισμικού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος αφορά 2 dsl γραμμές (σπίτι και γραφείο), 2 συνδρομές dsl σε provider και αγορά προγράμματος απομακρυσμένης διασύνδεσης (vnc, pc anywhere ή άλλο).

Χρησιμοποιώ αυτόν τον τρόπο εδώ και 2 χρόνια ήδη, και από την εμπειρία μου μπορώ να πω πως είναι καλός τρόπος, αλλά έχει τα εξής 2 μειονεκτήματα : Πρώτον, η ταχύτητα είναι ...άστα βράστα (παρόλο που έχω 512 dsl) και δεύτερον, όση ώρα δουλεύω, πχ από το σπίτι, δεν μπορεί να δουλέψει κάποιος στο γραφείο σε αυτόν τον υπολογιστή (δεσμεύεται ο η/υ)

Από την άλλη όμως, μου έχει λύσει τα χέρια, γιατί μπορώ και συνδέομαι και με το φορητό από πελάτες, οπότε, σε κάποιες περιπτώσεις, έχω γλυτώσει τα πήγαινε-έλα παραστατικών από και προς πελάτες και γραφείο αντίστοιχα.. Όπως επίσης, πολύ εύκολα μπορώ να λείπω από το γραφείο μου και παρόλα αυτά να συνδέομαι για όποια δουλειά με το γραφείο, σαν να είμαι εκεί!

Όσο αφορά το θέμα που άνοιξε ο Γρηγόρης, θεωρώ και εγώ πως είναι μεγάλη κοροϊδία από την μια, αλλά από την άλλη, έτσι δεν γίνεται και με την Microsoft με τα windows, ή με το Norton, ή με το office? Εγώ έχω αγοράσει 5 φορές τα windows και το office ( για να είμαι τυπική σε τυχόν έλεγχο...) για υπολογιστές της επιχείρησής μου, που βρίσκονται στον ίδιο χώρο!

ΘΕΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΠΟ HACKERS ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ?

ΘΕΩΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΤΙΣ 2 ADSL ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ

ΙΣΩΣ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Η ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΗ ΣΕ ΔΙΚΤΥΟ ΜΕ ΚΕΡΑΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το έχω αντιμετωπίσει κι εγώ το συγκεκριμένο πρόβλημα και η

λύση που βρήκα ήταν αγορά δεύτερης θέσης εργασίας και αλλγής

server μετατροπής δηλαδή του φορητού σε server...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σε αυτήν την λύση στηριζόμουνα τόσο καιρό, αλλά επειδη τα φορητά είναι γενικά ευαίσθητα θεώρησα καλό να επιστρέψω στην κλασική λύση.

Υ.Γ.

Επειδή κάποιος συνάδερφος με ρώτησε γιατί τα "χώνω" στην Ε-7 και δεν θέλω να δημιουργούνται παρεξηγήσεις δεν έχω κανένα πρόβλημα με την εταιρία σε αυτό τον τομέα, ίσα ίσα οι άνθρωποι μου ανοίξανε τα μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι σημαίνουν δικαιώματα χρήσης και σταθμός εργασίας είναι πονεμένη ιστορία.

Απλά να σας θυμίσω ότι έχουν προσφύγει στα Αμερικάνικα Δικαστήρια οργανώσεις με θέμα τα κλειδωμένα cd μουσικής τα οποία δεν λειτουργούν σε υπολογιστές. Το επιχείρημα τους ήταν ότι όταν κάποιος χρήστης έχει πληρώσει για να αγοράσει ένα cd έχει το δικαίωμα να το ακούει παντού.

Ανάλογη είναι και η θέση μου στο θέμα αυτό. Δηλαδή όταν ο πελάτης έχει αγοράσει δικαιώματα χρήσης για 3 χρήστες αυτοί οι χρήστες έχουν το δικαίωμα να δουλεύουν από όπου αυτοί επιθυμούν και από όσα μηχανήματα θέλουν.

Για παράδειγμα αν κάποιο γραφείο έχει 5 χρήστες οι οποίοι έχουν και laptop και καταχωρούν από τις εγκαταστάσεις των πελατών πρέπει να έχει το γραφείο 10+1 θέσεις εργασίας πληρωμένες?

Φίλε μου απλοποιείς πολύ τα πράγματα. Άλλο είναι ένα cd μουσικής και άλλο ένα πρόγραμμα. Όπως άλλο είναι οι θέσεις εργασίας για το ίδιο πρόγραμμα και τον ίδιο server και άλλο οι διαφορετικοί υπολογιστές. Βεβαίως συμφωνώ οτι το κόστος είναι μεγάλο. Στην πράξη όμως οι εταιρίες δίνουν σε πολύ χαμηλές τιμές ειδικά για λογιστικά γραφεία προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν σε φορητούς. Απλά πρέπει να το διεκδικήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απλοποιώ γιατί ο καθένας μας λέει την προσωπική του άποψη και πως αντιλαμβάνεται το θέμα.

Δεν αναφέρω για ελληνικούς νόμους για το εν λόγω θέμα.

Είναι υψηλή τεχνολογία άλλωστε.

Το θεσμικό πλαίσιο που λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...