Προς το περιεχόμενο

Μήπως εχουμε ξεχάσει τα παιδιά του τριτου κόσμου?


επισκέπτη Yiannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά σκέφτομαι ότι δεν είναι εφικτό

να κατανοηθεί αυτό που γράφω. :D

Όρισμένοι άνθρωποι κρύβονται κάτω απο τα γεγονότα

όπως κρύβουμε και την κοιλιά μας όταν έχουμε λίγο '

μεγαλύτερη, με φαρδιές μπλούζες. :)

Θα ήταν πιο τίμιο και σωστό και ανθρώπινο και γνήσιο

να πεις: "Ξέρω ότι δεν κάνουν ούτε τα μισά από ότι

λένε αλλά θέλω και το κάνω εις γνώση μου κάνω αυτό

που κάνω"΄!

Τότε πολύ απλά θα παραδεχόμουν τη μαγκιά του να είσαι

ειλικρινής πρώτα απο όλα με τον εαυτό σου και μετα με

τους άλλους, που για τους άλλους λίγο σε νοιάζει αλλά με

τον εαυτό σου το οφείλεις. :D

Θεόφιλε σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!!! :):D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

O οίκτος – και οι θεσμικές του εκφράσεις, δηλαδή τα στρατεύματα του ΟΗΕ και οι ανθρωπιστικές οργανώσεις – έχει ως κύριο στόχο να καθηλώσει κάποιους πληθυσμούς στο περιθώριο, να δημιουργήσει μιαν υγειονομική ζώνη γύρω από τις περιοχές κρίσης, για να τις απομονώσει έτσι καθώς απομονώνουμε έναν άρρωστο.

Όταν η ανθρωπιστική δράση υποκαθιστά την πολιτική, γίνεται το σύγχρονο πρόσωπο της αδιαφορίας μετριασμένης από την αποστολή κάποιων τροφίμων και ιατρικών μονάδων. Εγκλείουμε μέσα στην φιλανθρωπία μας τις εθνικές ομάδες ή τις περιοχές του κόσμου που έχουμε αποφασίσει να τις ξεφορτωθούμε ή που δεν ξέρουμε τι να κάνουμε μ’ αυτές, κατά κάποιο τρόπο τις καταδικάζουμε στο αιώνιο καθαρτήριο. Μπορεί ο οίκτος να μας υποχρεώνει, αλλά μονάχα η πολιτική μας εξαναγκάζει.

Από το βιβλίο του Πασκάλ Μπρυκνέρ, "Ο πειρασμός της αθωότητας"

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...d=143837&st=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...
complains.zipΜου το έστειλαν με email, και σκέφτηκα να το μοιραστώ μαζί σας......
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

είναι στα αλήθεια σοκαριστικό.. από όσο γνωρίζω υπάρχει ένα πρόγραμμα που οργανώθηκε από κάποια οργάνωση έτσι ώστε οποιος πολίτης το επιθυμεί να αναλαμβάνει την ευθύνη να καταβάλλει 20 κάθε μηνα με τα οποια αρμόδιοι φορείς θα αναλάβουν την ανατροφή του.. καλο θα ήταν να το προωθήσετε.. είμαι 17 ετών μαθήτρια..δεν με παίρνει ακόμη να το κάνω.. αλλα μετά τα 18 σίγουρα .. δυστυχώς έτσι είναι η ζωή..υπάρχουν οι δυνατοί και οι αδύναμοι.. δεν νιώθω περήφανη φέρνοντας στο μυαλό μου τέτοιες εικόνες..αντίθετα νιώθω τύψεις που έχω τόσα καλά και αυτά τα παιδάκια δεν έχουν ούτε νερό να πιούν.. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...
επισκέπτη ΕΛΠΙΔΑ - ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟΣ ΠΑΝΙΚΟΣ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΕΚΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ή ΟΧΙ.

Η ΚΑΧΥΠΟΨΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ !!!!!!!!! ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ !!!!

ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑΙ ΘΑ ΓΙΝΩ ΑΝΑΔΟΧΟΣ ΜΗΤΕΡΑ.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΒΑΘΙΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΔΩΣΟ ΖΩΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΑΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥ ΚΟΝΤΙΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΛΙΑ ΜΑΚΡΙΑ.

ΑΝ ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΤΕ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΒΟΗΘΑΝΕ Η ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΥΤΕ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΦΙΛΟΖΩΙΚΕΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥΣ?

ΞΟΔΕΥΟΥΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΣΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΚΠΟΠΑ ΧΡΗΜΑΤΑ... ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ, ΠΟΤΑ, ΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΙ ΦΑΓΗΤΟ ΠΩ ΠΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΜΑΣ ΚΟΙΤΑΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ !!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ!!!!!!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΔΕΝ ΠΙΕΖΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Δεν ειναι δικαιο αυτο που λες δικη μου γνωμη αυτη ετσι αλλα πιστευω οτι καθε ανθρωπος σε ολοκρηρη τη γη εχει το δικαωμα να εχει ενα κομματι ψωμι ενα σπιτι να μεινει και νερο να λουστει ασχετα αν λευκος η μαυρος αλβανος η αφρικανος ειναι αδικο μπες λιγο στη θεσει τους σκεψου πως νοιωθουν αυτα τα παιδια σε μια ξενη χωρα που υπαρχη ρατσισμος για σκεψου.Εντταξει δεν υπαρχει και πολυς ρατσισμος στη ελλαδα αλλα σκεψου πως θα ηταν να μην ειχες φιλους στο σχολειο επειδη εισαι αλβανος η μαυρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...