Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ-SINGULAR ACCOUNTANT


επισκέπτη ΜΗΛΕΟΥΝΗΣ Δ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη ΜΗΛΕΟΥΝΗΣ Δ

Προβλημάτων συνέχεια:singular accountant

Γιατί στην περιοδική φπα του 1ου τριμήνου δεν μου μεταφέρει το πιστωτικό υπόλοιπο της εκκαθαριστικής φπα,ενώ στην περσινή χρήση μου το μετέφερε;

Είναι καινούργιο πρόβλημα του προγράμματος ή εγώ δεν έχω κάνει κάτι καλά;

Η έκδοση του προγράμματος είναι η 2.22d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι στην 1η περιοδική ΦΠΑ του 2006:

Παράμετροι και προτιμήσεις-Εργασίες έναρξης-Παράμετροι φορολογικών δηλώσεων/οικ.αναφορών-Μεταβλητές δηλώσεων και αναφορών

Τύπος δήλωσης-Επιλογή τύπου ΠΦΠΑ2005 και εύρεση της παραμέτρου Φ2401

Τύπος μεταβλητής=στατική

και τύπος υπολογισμού

GETRESULT(CURRPERIOD=1, VALY("#Φ1802","ΕΦΠΑ2005", PREVYEAR) ,VALTP("#ΠΕΡ502","ΠΦΠΑ2005",PREVPERIOD))

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ο σωστός σε σχέση με την singular (δεν είμαι dealer-απλά χρήστρια της εφαρμογής), αλλά δουλεύει.

Με τον τρόπο αυτό παρακάμπτεις τον κωδικό Φ24011, που σε εμένα δεν δουλεύει και δεν φέρνει το πιστωτικό.

Δεν προτρέπω κανέναν να το χρησιμοποιήσει, είναι προτιμότερο πρώτα να μιλήσεις με τον dealer σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΗΛΕΟΥΝΗΣ Δ
Αν αναφέρεσαι στην 1η περιοδική ΦΠΑ του 2006:

Παράμετροι και προτιμήσεις-Εργασίες έναρξης-Παράμετροι φορολογικών δηλώσεων/οικ.αναφορών-Μεταβλητές δηλώσεων και αναφορών

Τύπος δήλωσης-Επιλογή τύπου ΠΦΠΑ2005 και εύρεση της παραμέτρου Φ2401

Τύπος μεταβλητής=στατική

και τύπος υπολογισμού

GETRESULT(CURRPERIOD=1, VALY("#Φ1802","ΕΦΠΑ2005", PREVYEAR) ,VALTP("#ΠΕΡ502","ΠΦΠΑ2005",PREVPERIOD))

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ο σωστός σε σχέση με την singular (δεν είμαι dealer-απλά χρήστρια της εφαρμογής), αλλά δουλεύει.

Με τον τρόπο αυτό παρακάμπτεις τον κωδικό Φ24011, που σε εμένα δεν δουλεύει και δεν φέρνει το πιστωτικό.

Δεν προτρέπω κανέναν να το χρησιμοποιήσει, είναι προτιμότερο πρώτα να μιλήσεις με τον dealer σου!

Dealer μπορεί να μην είσαι, αλλά σίγουρα κατέχεις καλά το πρόγραμμα.

ΜΑΡΚΑ σε ευχαριστώ. Δουλεύει άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-NIKOS-

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ MARKA ΣΤΗΝ 1η ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ 2006 ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ Π.Υ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ 2η ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ 2006 ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΔΕΑ ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι στην 1η περιοδική ΦΠΑ του 2006:

Παράμετροι και προτιμήσεις-Εργασίες έναρξης-Παράμετροι φορολογικών δηλώσεων/οικ.αναφορών-Μεταβλητές δηλώσεων και αναφορών

Τύπος δήλωσης-Επιλογή τύπου ΠΦΠΑ2005 και εύρεση της παραμέτρου Φ2401

Τύπος μεταβλητής=στατική

και τύπος υπολογισμού

GETRESULT(CURRPERIOD=1, VALY("#Φ1802","ΕΦΠΑ2005", PREVYEAR) ,VALTP("#Φ2502","ΠΦΠΑ2005",PREVPERIOD))

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ο σωστός σε σχέση με την singular (δεν είμαι dealer-απλά χρήστρια της εφαρμογής), αλλά δουλεύει.

Με τον τρόπο αυτό παρακάμπτεις τον κωδικό Φ24011, που σε εμένα δεν δουλεύει και δεν φέρνει το πιστωτικό.

Δεν προτρέπω κανέναν να το χρησιμοποιήσει, είναι προτιμότερο πρώτα να μιλήσεις με τον dealer σου!

Έκανα ένα λαθάκι ;)

Το σωστό είναι αυτό:

GETRESULT(CURRPERIOD=1, VALY("#Φ1802","ΕΦΠΑ2005", PREVYEAR) ,VALTP("#Φ2502","ΠΦΠΑ2005",PREVPERIOD))

Αλλά καλό είναι να περιμένουμε να βγει η επόμενη αναβάθμιση από την singular. Μην πάρω και την δουλειά των προγραμματιστών! Κρίμα είναι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ MARKA ΣΤΗΝ 1η ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ 2006 ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ Π.Υ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ 2η ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ 2006 ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΔΕΑ ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συγνώμη αλλά σήμερα έχουμε 04-02-2006 τί είναι το τόσο επείγον για την περιοδική δήλωση του δεύτερου τριμήνου? Ψυχραιμία όλα θα γίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρηγόρη υπάρχουν και τα Γ'.

Σωστά, παράληψη μου. Οπότε το διοωρθώνω:

Συγνώμη αλλά σήμερα έχουμε 04-02-2006 τί είναι το τόσο επείγον για την περιοδική δήλωση του Φεβρουαρίου? Ψυχραιμία όλα θα γίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ!!!!

ΑΛΛΑ

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΕΠΥΟ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛ.1011/26.01.2006

ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ Η ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ????

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ν 3 ΤΟΥ ACC ΠOY ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ 15/1 (ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ)

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ 1,1 ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΑΠΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΛΛΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ (ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕΙ ΜΕΧΡΙ 15/12/2005 ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΕΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ! ΑΣ ΜΑΣ ΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ)

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΧΡΟΝΟΙ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΣΤΟ ΤΗΛ. ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ!

ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ!!!!

ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΠΑΚΕΤΑ?

ΜΗΠΩΣ Η ΝΕΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ? ΑΠΟ ΟΣΟ ΑΥΤΗ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ?

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΕΣΤΩ ΜΕ ΕΝΑ MAIL ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ?

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ?

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ????

ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΖΗΤΑΜΕ ΠΟΛΛΑ?

ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ?

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ!!!!

ΑΛΛΑ

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΕΠΥΟ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛ.1011/26.01.2006

ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ Η ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ????

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ν 3 ΤΟΥ ACC ΠOY ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ 15/1 (ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ)

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ 1,1 ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΑΠΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΛΛΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ (ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕΙ ΜΕΧΡΙ 15/12/2005 ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΕΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ! ΑΣ ΜΑΣ ΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ)

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΧΡΟΝΟΙ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΣΤΟ ΤΗΛ. ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ!

ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ!!!!

ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΠΑΚΕΤΑ?

ΜΗΠΩΣ Η ΝΕΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ? ΑΠΟ ΟΣΟ ΑΥΤΗ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ?

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΕΣΤΩ ΜΕ ΕΝΑ MAIL ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ?

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ?

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ????

ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΖΗΤΑΜΕ ΠΟΛΛΑ?

ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ?

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ.

ΜΗΠΩΣ ΒΙΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΨΩ?

ΘΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΠΕΡΙΝΕΝΩ ΤΗΝ 6/2/2006

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΤΟ 8011159011

ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΕΙΧΑ ΛΑΒΕΙ ΕΝΑ MAIL

ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΠΙΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή συνάδελφε, εγώ περιμένω 2,5 μήνες τον αντιπρόσωπο να μου εγκαταστήσει την 1.0 στην μισθοδοσία και εσύ θέλεις και την 1.1. Στην εκκαθαριστική του ΦΠΑ για να γίνει η ενημέρωση απαιτείται από ένα μέχρι τέσερα λεπτά για την κάθε δήλωση και επειδή καμμία δήλωση δεν ενημερώνεται σωστά με την πρώτη και πρέπει κατόπιν να βάλουμε χέρι στις παραμέτρους βάλε το χρόνο επί δύο και επί τρία και καλά πάμε. Ρε παιδιά από την Singular γιατί άραγε αφήσαμε το dos εδώ και τέσσερα χρόνια για να έχουμε αυτές τις ταχύτητες, λυπηθήτε μας ή πέστε μας να πάμε να βρούμε αλλού την ηρεμία μας (αν την βρούμε και αλλού). Εγώ πάντως ακολουθώντας το Γρηγόρη ήδη βλέπω και προγράμματα άλλων εταιριών. Τελευταία χρονιά στην singular εαν τα πράγματα παραμείνουν ως έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή συνάδελφε, εγώ περιμένω 2,5 μήνες τον αντιπρόσωπο να μου εγκαταστήσει την 1.0 στην μισθοδοσία και εσύ θέλεις και την 1.1..........................

...................................................

Εγώ πάντως ακολουθώντας το Γρηγόρη ήδη βλέπω και προγράμματα άλλων εταιριών. Τελευταία χρονιά στην singular εαν τα πράγματα παραμείνουν ως έχουν.

Ίσως και να είμαστε λιγάκι βιτσιόζοι, ήθελα να ξέρω γιατί όλοι μας κάνουμε τόσο υπομονή με την Singular? Μήπως φοβόμαστε τις αλλαγές? Πάντως η υπομονή αρχίζει να πιάνει πάτο...... Αν και έμαθα ότι η εταιρία στελεχώνει ομάδα αποκλειστικά για λογιστές για να δούμε τι τελικά θα γίνει. Στην αλλαγή εταιρίας λογισμικού το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσει κάποιος είναι η συνήθεια. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται σήμερα αρχές Φεβρουαρίου στο έντυπο Ε9 της Singular να μην υπάρχει ακόμα το πεδίο "παραλαβών"!!!!

Υ.Γ.

Ως προς την φορολογία εισοδήματος η αλλαγή ήδη έγινε, Prosvasis καλημέρα....... άλλωστε και η Ηπειρωτική είχε πάντα την πιο αξίοπιστη φορολογία εισοδήματος, πιστεύω είναι Δημήτρη μου μια κίνηση χωρίς ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί στην περιοδική φπα του 1ου τριμήνου δεν μου μεταφέρει το πιστωτικό υπόλοιπο της εκκαθαριστικής φπα. ============================================================

Καλημέρα.

Κάντε copy το αρχείο pistotiko.txt, (το επισυνάπτω παρακάτω) :\Program Files\EliteApps\Singular Accountant\TaxDocs, κατόπιν κάντε εισαγωγή του αρχείου από τις ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ-> ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ-> ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ, εαν έχετε ήδη υπολογίσει την περιοδική, διαγράψτε την και ενημερώστε την εκ νέου και θα υπολογιστεί κανονικά.

PISTOTIKO.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΕΠΥΟ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛ.1011/26.01.2006

ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ Η ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ????

============================================================

Οδηγίες για την ορθή χρήση των εφαρμογών Singular Control, Accountant, Λογιστικά , στα πλαίσια των αλλαγών (βάσει της ΠΟΛ 1157)

που αφορούν στην Υποβολή των Συγκεντρωτικών Καταστάσεων Πελατών-Προμηθευτών και Πιστωτικών Υπολοίπων,

για τα έτη 2005-2006.

1. Όριο Υποβολής

1.1. Καταστάσεις Έτους 2005

1.1.1 Εάν χρησιμοποιούνται ξεχωριστοί τύποι παραστατικών για τις κινήσεις κάτω του ορίου υποβολής, ΧΩΡΙΣ κίνηση συναλλασσόμενου, οι οποίοι δεν ενημερώνουν ΚΕΠΥΟ, αυτοί ΔΕΝ πρέπει να δηλωθούν ότι ενημερώνουν την κατάσταση ΚΕΠΥΟ. Στην έκδοση που θα περιλαμβάνει αλλαγές σύμφωνα με τις διατάξεις της ΠΟΛ 1157 (για συγκεντρωτικές καταστάσεις ΚΕΠΥΟ), θα είναι διαθέσιμο σε τύπους παραστατικών (Εγγραφών & Άρθρων Λογιστικής), το πεδίο «Ενημερώνει συγκεντρωτικά ΚΕΠΥΟ ». Στα παραπάνω παραστατικά πρέπει να δηλωθεί «Ναι» στο πεδίο αυτό.

1.1.2 Εάν οι τύποι παραστατικών που χρησιμοποιούνται για τις κινήσεις κάτω του ορίου υποβολής, πραγματοποιούνται ΜΕ κίνηση συναλλασσομένου, τότε αυτοί πρέπει να δηλωθούν κανονικά ότι ενημερώνουν την κατάσταση ΚΕΠΥΟ.

1.2. Καταστάσεις Έτους 2006

Για το έτος 2006 δεν υπάρχει όριο υποβολής, ως προς την ενημέρωση των συγκεντρωτικών καταστάσεων ΚΕΠΥΟ. Όλα τα παραστατικά αγορών και πωλήσεων εμπορεύσιμων αγαθών, ανεξαρτήτως αξίας, πρέπει να ενημερώνουν αναλυτικά τις καταστάσεις ΚΕΠΥΟ. Αυτό σημαίνει ότι εάν το 2005 χρησιμοποιούνταν ξεχωριστοί τύποι παραστατικών (εγγραφών ή άρθρων λογιστικής) για τις κινήσεις κάτω του ορίου υποβολής, χωρίς κίνηση συναλλασσόμενου, οι οποίοι δεν ενημέρωναν ΚΕΠΥΟ (περίπτωση 1.1.1), οι τύποι αυτοί ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟ ΕΤΟΣ 2006. Πρέπει να δημιουργηθούν νέοι τύποι που θα κινούν λογαριασμό πελάτη ή προμηθευτή και θα ενημερώνουν ΚΕΠΥΟ ή απλά να χρησιμοποιηθούν οι ίδιοι τύποι με τους οποίους καταχωρούνται τα υπόλοιπα παραστατικά (άνω του ορίου υποβολής 2005).

Οι παρακάτω οδηγίες αφορούν στην υποβολή καταστάσεων ετών 2005 & 2006

2. Οι πελάτες & προμηθευτές Δημοσίου πρέπει να είναι καταχωρημένοι σε αντίστοιχους αναλυτικούς λογαριασμούς πελατών και προμηθευτών με συμπληρωμένο το ΑΦΜ, εφόσον πλέον τα έσοδα & τα έξοδα που αφορούν σε πρόσωπα δημοσίου εμφανίζονται αναλυτικά στις καταστάσεις ΚΕΠΥΟ.

3. Πωλήσεις Λιανικής

3.1. Προϊόντα Control 1,2,3, Control 4

Εάν εξάγετε τη συγκεντρωτική κατάσταση πελατών από τις εφαρμογές Singular Control, τότε οι λογαριασμοί Πελατών Λιανικής πρέπει να έχουν στο πεδίο ιδιότητα την τιμή : «Ιδιώτης» ώστε η αξία των εσόδων από πωλήσεις που έχουν πραγματοποιηθεί σε αυτούς, να ενημερώνουν το σύνολο λιανικών πωλήσεων στις καταστάσεις ΚΕΠΥΟ.*

3.2. Εσοδα-Εξοδα ( Singular Control, Accountant, Λογιστικά)

Πρέπει οι λογαριασμοί εσόδων που αφορούν σε πωλήσεις λιανικής να είναι χαρακτηρισμένοι ως λιανικής (πεδίο «τύπος εσόδων»), ώστε η αξία των εσόδων από πωλήσεις που έχουν πραγματοποιηθεί, να ενημερώνουν το σύνολο λιανικών πωλήσεων στις καταστάσεις ΚΕΠΥΟ*.

3.3. Γεν.Λογιστική ( Singular Control, Accountant, Λογιστικά)

Πρέπει να χρησιμοποιούνται ξεχωριστοί λογαριασμοί για τις πωλήσεις λιανικής και χονδρικής. Στην έκδοση που θα περιλαμβάνει αλλαγές σύμφωνα με τις διατάξεις της ΠΟΛ 1157 (για συγκεντρωτικές καταστάσεις ΚΕΠΥΟ), θα είναι διαθέσιμο το πεδίο «τύπος εσόδων» στα στοιχεία του λογαριασμού λογιστικού σχεδίου. Το πεδίο αυτό πρέπει να έχει τιμή : «λιανικής» σε εκείνους τους λογαριασμούς που αφορούν σε λιανικές πωλήσεις, ώστε να ενημερώνεται η συνολική αξία λιανικών πωλήσεων στις καταστάσεις ΚΕΠΥΟ*.

*Εναλλακτικά, θα δίνεται η δυνατότητα (στην έκδοση αλλαγών για τις νέες διατάξεις ΚΕΠΥΟ), κατά την εξαγωγή της συγκεντρωτικής κατάστασης, να εισάγεται από τον χειριστή το σύνολο της αξίας λιανικών πωλήσεων.

Προσοχή! στους τύπους Εγγραφών Εσόδων & στους Τύπους Λογιστικών Άρθρων που αφορούν σε λιανικές πωλήσεις ΔΕΝ πρέπει να δηλωθεί ότι ενημερώνουν την κατάσταση ΚΕΠΥΟ αλλά ότι ενημερώνουν συγκεντρωτικά ΚΕΠΥΟ (νέο πεδίο τύπων εγγραφών και άρθρων λογιστικής που αναφέρθηκε στην παρ.1.1.1).

4. Οι συναλλαγές δαπανών για τις οποίες δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής στοιχείων, που ενημερώνουν συγκεντρωτικά την κατάσταση ΚΕΠΥΟ**, πρέπει να καταχωρούνται είτε ως εγγραφές εξόδων είτε ως λογιστικά άρθρα (για την Γενική Λογιστική). Και στις δύο περιπτώσεις, πρέπει να χρησιμοποιείται ξεχωριστός λογαριασμός αποκλειστικά για τις δαπάνες αυτές, ο οποίος στην έκδοση αλλαγών για τις νέες διατάξεις ΚΕΠΥΟ, θα χαρακτηριστεί ότι «Ενημερώνει συγκεντρωτικά την κατάσταση ΚΕΠΥΟ». Εναλλακτικά, θα δίνεται η δυνατότητα, κατά την εξαγωγή της συγκεντρωτικής κατάστασης να εισάγεται από τον χειριστή το σύνολο της αξίας των δαπανών.

** Παράγραφος Β.β) ΠΟΛ 1157 (28.12.2005)

5. Στην έκδοση αλλαγών ΚΕΠΥΟ θα υπάρχουν διαθέσιμα τα στοιχεία που περιγράφονται παραπάνω, καθώς και η εργασία Παραγωγής Αρχείων ΚΕΠΥΟ εναρμονισμένη με τις νέες διατάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή συνάδελφε, εγώ περιμένω 2,5 μήνες τον αντιπρόσωπο να μου εγκαταστήσει την 1.0 στην μισθοδοσία και εσύ θέλεις και την 1.1.

===========================================================

Δημήτρη από 26.01.2006 κυκλοφορεί η έκδοση 1.10.00. Παρακάτω αναφέρω και τις αλλαγές που έχουν υλοποιηθεί.

1. ΓΕΝΙΚΑ

Η release 1.10.00 του Singular Accountant Μισθοδοσία περιλαμβάνει τις εξής νέες δυνατότητες, λειτουργίες και χειριστικές ευκολίες.

Νέες Διαδικασίες :

· Εκκαθάριση Αδείας - Επιδόματος αδείας

· Τμηματικός υπολογισμός επιδόματος αδείας για νέους εργαζόμενους

· Αμοιβή με τεκμαρτό μισθό

Γενικές βελτιώσεις :

· Χειριστικές ευκολίες (πληκτρολόγιο)

· Υπολογισμός μισθοδοσίας με πολλές ανοικτές περιόδους

· Υπολογισμός ημερών/ ωρών σε περίπτωση πρόσληψης αποχώρησης στον μήνα υπολογισμού

· Κατάσταση Επιθεώρησης Εργασίας - Ανάλυση Ωραρίων

· Κατάσταση Επιθεώρησης Εργασίας σε Α4

· Νέο πεδίο Ανενεργός στα στοιχεία του εργαζόμενου

· Παράμετροι Διαδικασιών

· Συντελεστής προσαύξησης σύμβασης

· Υπολογισμός Μισθοδοσίας από την «Καταχώρηση Κίνησης Περιόδου»

· Προειδοποιητικό μήνυμα διαγραφής υπολογισμών

· Διαδικασία Αποχώρησης

· Ημερομηνία υπολογισμού της ΣΣΕ

Επεξεργασμένο από GEORGE1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι....σχετικά με την εκκαθαριστικη..μπορεί και να εχει ξαναερωτηθει οπότε ζητώ συγνώμη...

στο δευτερο τριμηνο του 2005 ειχα βαλει στον 412 ενα ποσό που πρέκυπτε από την διαφορά της συνάφειας...αυτό γιατί δεν μου το βγάζει στην εκκαθαριστική?και εγώ που το βάζω από τις μεταβλητές γιατι δεν το "κρατάει"?υπάρχει τρόπος??

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγα στις εργασιες εναρξης και στις παραμετρους βρηκα τον 708 τον εβαλα "στατικό"και εβαλα μετα στην εκκαθαριστικη στο 708 το ποσο που ήθελα υπολόγισα και ολα οκ..είναι σωστό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγα στις εργασιες εναρξης και στις παραμετρους βρηκα τον 708 τον εβαλα "στατικό"και εβαλα μετα στην εκκαθαριστικη στο 708 το ποσο που ήθελα υπολόγισα και ολα οκ..είναι σωστό?

OXI

ΔΕΣ ΕΔΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος πειράζει τις παραμέτρους του προγραμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρηγορη συμφωνω μαζι σου το εχουμε πει απο την αρχη αυτο αν ειναι να κανει κατι το κανει αν δεν ειναι απλα δεν το κανει αν το κανει λαθος το μονο που πρεπει ειναι να διορθωθει απο αυτους που το εφτιαξαν και οσο ποιο γρηγορα γινετε αυτο τοσο καλυτερα. Οσο ποιο πολυ το πειραζεις τοσο χειροτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχετε δίκηο ρε παιδιά, εγώ δουλεύω τον accountant από το 2001 (αλήθεια πότε πέρασαν πέντε χρόνια), τότε δεν υπήρχαν π.χ. λογαριασμοί για χονδρικές και λιανικές με αποτέλεσμα να αναγκασθώ σχεδόν σε όλες τις περιοχές εργασίας, να ανοίξω νέους λογ/σμούς και να στήσω τις δικές μου παραμέτρους για ενημέρωση δηλώσεων, κατόπιν έρχεται η Singular, και καλά κάνει και δημιουργεί ένα ποιό αναλυτικό λογιστικό σχέδιο και πάνω στους λογ/σμούς που έχω δημιουργήσει πέφτουν κάποιοι άσχετοι λογ/σμοί π.χ. σε Λιανικές πωλήσεις πέφτουν πωλήσεις ΕΕ, αυτό έχει σαν συνέπεια με κάθε update να γίνεται μπάχαλο και εκεί υπαρχει πρόβλημα, γιατί θα πρέπει με κάθε update να ενημερώνονται μεταλητές που δεν έχουν αλλάξει που και χρονοβόρο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε φιλε Δημητρη

Παλαιε συναγωνιστη μεγαλε επενδυτη και ακομα μεγαλυτερε τεχνικε αναλυτη

ε σου αρεσε η εισαγωγη μου...!!

Πιστευω οτι πνιγεσε σε μια κουταλια νερο

Η λυση στο προβλημα σου ειναι απλη

σε καθε περιοχη εργασιας η ποιο μεγαλη φασαρια ας πουμε ειναι οι συναλασομενοι

εσυ εχεις δικιο οτι λες οτι το εκανες ετσι που το εκανες απο το 2001...!!!

αλλα εν ετη 2006 και μαλιστα αρχη χρησης η επιλογες που εχεις ειναι οι εξης

αφηνεις ολα οσα εκανες πριν οπως ειναι και ανοιγεις νεες περιοχες ειτε ομαδικα ειτε ολοι σε μια ειτε ενα ενα μαλλον ενα ενα ειναι καλυτερα μεταφερεις το αρχειο συναλασομενων που ειναι και το κρισιμο (γινεται αυτο) βαζεις του λογαριασμους που εχει προεπιλογη το προγραμμα και προχωρας στο μελλον ησυχος και απλα ανατρεχεις στα παλια αν κατι χρειαστει

ελπιζω να σε βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ACCOUNTANT

ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΣ(ΑΓΟΡΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ) ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ

ΑΝΟΙΓΕΤΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ 30 Ή ΤΟ 50

ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΓΑΛΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΚΑΙ ΔΙΠΛΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ

Ή ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΕ

ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΚΑΤΑ ΣΥΝΑΛΛΑΣΟΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΚΕΠΥΟ?

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...