Προς το περιεχόμενο

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ - Εκτελωνιστες


επισκέπτη pezos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΩΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΑΠΟ ΕΞΟΔΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΑΠΑΝΗΣ ΠΟΥ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ

ΕΡΩΤΗΜΑ

ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ Η ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΣΥΝ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι πρέπει να συμπεριλάβεις και τα τυχόν τιμολόγια του πράκτορα, του μεταφορέα και τυχόν άλλων που συμπεριλαμβάνονται στο εξοδολόγιο του εκτελωνιστή, αλλά στα ΑΦΜ των πιό πάνω. Πρακτικά πως τα συμπεριλαμβάνετε εσείς; Εγώ μέχρι τώρα αν έβρισκα κάποιο από αυτά να είναι πάνω από 300 ευρώ το καταχωρούσα σε ξεχωριστή εγγραφή για να ενημερωθούν οι συγκεντρωτικές και μετά μετέφερα το υπόλοιπο του προμηθευτή στον λογαριασμό του εκτελωνιστή. Καμμία άλλη ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υστερα απο τηλεφωνική επικοινωνια με τη Γ.Γ.Π.Σ μου ανέφεραν οτι στις συγκεντρωτικές καταστάσεις πηγαίνει και η κατάσταση επαγγελματικών δαπανών του Εκτελωνιστή μαζί με την αμοιβή του και τυχόν άλλα έξοδα δικά του που συμπεριλαμβάνονται στο ΤΠΥ του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υστερα απο τηλεφωνική επικοινωνια με τη Γ.Γ.Π.Σ μου ανέφεραν οτι στις συγκεντρωτικές καταστάσεις πηγαίνει και η κατάσταση επαγγελματικών δαπανών του Εκτελωνιστή μαζί με την αμοιβή του και τυχόν άλλα έξοδα δικά του που συμπεριλαμβάνονται στο ΤΠΥ του

Ναι, πηγαίνουν αλλά στο ΑΦΜ του εκτελωνιστή ή στις συγκεντρωτικές με μια εγγραφή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη νομίζω οτι πηγαίνουν αναλυτικά αλλά μαζί με την αμοιβή . Εξάλου δεν αναφέρεται στην ΠΟΛ 1157 κάτι διαφορετικό. Επι της ευκαιρίας μήπως ξέρει κανείς που θα βρώ την ΠΟΛ 141/24-7-1979

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υστερα απο τηλεφωνική επικοινωνια με τη Γ.Γ.Π.Σ μου ανέφεραν οτι στις συγκεντρωτικές καταστάσεις πηγαίνει και η κατάσταση επαγγελματικών δαπανών του Εκτελωνιστή μαζί με την αμοιβή του και τυχόν άλλα έξοδα δικά του που συμπεριλαμβάνονται στο ΤΠΥ του

Προβλέπεται μεγάλη πανωλεθρία με τις εισαγωγές και την ΜΥΦ.

Για να καταλαβώ, στο ΤΠΥ του εκτελωνιστή πέραν απο την προμήθεια του(ΜΥΦ) υπάρχουν τα διαφορα έξοδα με αποδείξεις είσπραξης και μια αναλυτική κατάσταση δαπανών(επαγγ.δαπάνη)

Εννοείς ότι το σύνολο όλου του ποσού θα πάει σε ΜΥΦ? Εγώ αντιθέτως σε ΜΥΦ περνάω την προμήθεια του και τα υπόλοιπα έξοδα σε συγκεντρωτική εγγραφή.

Τι να πώ ...ο θεός μαζί μας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-K.G.-

Κύριοι καλή σας μέρα, θα ήθελα να ρώτησω τον Δήμητρη τι έννοεί με το ότι οι λοιπές δαπάνες που αναφέρονται στο Τ.Π.Υ. του εκτελωνιστή πάνε αναλυτικά αλλά και μαζί με την αμοιβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτά που διάβασα στην ΠΟΛ 1157 κι αυτά που μου είπαν απο τη Γ.Γ.Π.Σ ο χειρισμός στα ΤΠΥ Εκτελωνιστών αναλυτικά έχει ως εξής:

1) Αμοιβή εκτελωνιστή + Κατάσταση Επαγγελματικών Δαπανών + Αλλα έξοδα εκτελωνιστή αθροιστικά σαν ενα παραστατικό πηγαίνουν στην ΜΥΦ αναλυτικά.

2) ΟΛΠ , Ε.Ε.Π.Α, ΜΕΤΑΦΟΡΕΙΣ, ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ΚΛΠ πηγαίνουν στην ΜΥΦ αναλυτικά στο όνομα τους βέβαια.

3) ΔΕΤΕ (ΤΕΛΩΝΕΙΟ) & ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΤΕΛΩΝΙΣΜΕΝΩΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ (πλήν του ΦΠΑ) πηγαίνουν στην ΜΥΦ με μια εγγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτά που διάβασα στην ΠΟΛ 1157 κι αυτά που μου είπαν απο τη Γ.Γ.Π.Σ ο χειρισμός στα ΤΠΥ Εκτελωνιστών αναλυτικά έχει ως εξής:

1) Αμοιβή εκτελωνιστή + Κατάσταση Επαγγελματικών Δαπανών + Αλλα έξοδα εκτελωνιστή αθροιστικά σαν ενα παραστατικό πηγαίνουν στην ΜΥΦ αναλυτικά.

2) ΟΛΠ , Ε.Ε.Π.Α, ΜΕΤΑΦΟΡΕΙΣ, ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ΚΛΠ πηγαίνουν στην ΜΥΦ αναλυτικά στο όνομα τους βέβαια.

3) ΔΕΤΕ (ΤΕΛΩΝΕΙΟ) & ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΤΕΛΩΝΙΣΜΕΝΩΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ (πλήν του ΦΠΑ) πηγαίνουν στην ΜΥΦ με μια εγγραφή.

Άρα 1 εισαγωγή = 12 με 15 εγγραφές .Άντε και εις ανώτερα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτά που διάβασα στην ΠΟΛ 1157 κι αυτά που μου είπαν απο τη Γ.Γ.Π.Σ ο χειρισμός στα ΤΠΥ Εκτελωνιστών αναλυτικά έχει ως εξής:

1) Αμοιβή εκτελωνιστή + Κατάσταση Επαγγελματικών Δαπανών + Αλλα έξοδα εκτελωνιστή αθροιστικά σαν ενα παραστατικό πηγαίνουν στην ΜΥΦ αναλυτικά.

2) ΟΛΠ , Ε.Ε.Π.Α, ΜΕΤΑΦΟΡΕΙΣ, ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ΚΛΠ πηγαίνουν στην ΜΥΦ αναλυτικά στο όνομα τους βέβαια.

3) ΔΕΤΕ (ΤΕΛΩΝΕΙΟ) & ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΤΕΛΩΝΙΣΜΕΝΩΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ (πλήν του ΦΠΑ) πηγαίνουν στην ΜΥΦ με μια εγγραφή.

Ευχαριστούμε VAGDEL.

Εγώ πάντως συνάδελφοι, επειδή είμαι και λίγο ξεροκέφαλος ;) , στη ΜΥΦ του εκτελωνιστή θα περνάω μόνο την αμοιβή του, στηριζόμενος στο ότι ο Κώδικας αναφέρει "αγορές αγαθών και λήψη υπηρεσιών", και θεωρώντας ότι τα υπόλοιπα, τα οποία δεν αμοιβή άλλου προμηθευτή, αποτελούν έξοδα πραγματοποιηθέντα για λογαριασμό μας, και όχι λήψη υπηρεσιών, και τα οποία θα μπουν συγκεντρωτικά.

Αυτά ώσπου να προκύψει κάτι διευκρινιστικότερο. Τις βούλεται ανταγορεύσειν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως συνάδελφοι, επειδή είμαι και λίγο ξεροκέφαλος :( , στη ΜΥΦ του εκτελωνιστή θα περνάω μόνο την αμοιβή του, στηριζόμενος στο ότι ο Κώδικας αναφέρει "αγορές υπηρεσιών και λήψη υπηρεσιών", και θεωρώντας ότι τα υπόλοιπα, τα οποία δεν αμοιβή άλλου προμηθευτή, αποτελούν έξοδα πραγματοποιηθέντα για λογαριασμό μας, και όχι λήψη υπηρεσιών, και τα οποία θα μπουν συγκεντρωτικά.

Αυτά ώσπου να προκύψει κάτι διευκρινιστικότερο. Τις βούλεται ανταγορεύσειν;

Επειδή το θέμα με την ΜΥΦ και τους εκτελωνιστές το ακούω κατα κόρον, και επειδή εγώ "ρωτώντας πάω στην πόλη.." τόσο η ΔΟΥ όσο και οι εκτελωνιστές που τους καίει το θέμα (πιστεύω!!) , στην ΜΥΦ καταλήγουν και οι μεν και οι δε, ότι μόνο η προμήθεια καταχωρείται και όλα τα λοιπά έξοδα συγκεντρωτικά.

WHO KNOWS!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον Δημήτρη και την Έλενα θα συμφωνήσω και θα πηγαίνω στις συγκεντρωτικές μόνο την αμοιβή του εκτελωνιστή και όχι τις επαγγελματικές δαπάνες.

Με αυτό το σκεπτικό δικηγόρος που λαμβάνει 430 ευρώ αμοιβή και 20 ευρώ γιά έξοδα θα έπρεπε να βάλουμε στις συγκεντρωτικές το ποσό των 450 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Επαναφέρω το θέμα μήπως και υπάρχει τίποτα νεότερο.

Και εγώ, στη συγκεντρωτική συμπεριλαμβάνω ΜΟΝΟ την αμοιβή του εκτελωνιστή

ΑΛΛΑ η ΔΟΥ μου λέει πως ΙΣΩΣ, χωρίς να το στηρίζει κάπου, πρέπει να συμπεριλαμβάνουμε και ολα τα έξοδα.

Έχει κάποιος συνάδελφος καμία πληροφόρηση επί του θέματος;

Πλησιάζει ο Σεπτέμβρης... οι συγκεντρωτικές ...και μαζί και οι διακοπές μου, ...επιτέλους!

Κατερίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη SOFIA ZITA SA

ΕΜΕΝΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ( Α ΥΛΕΣ).ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΣΤΗΝ

ΜΥΦ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ.ΑΛΛΟΙΩΣ ΘΑ ΤΡΕΛΕΝΩΜΟΥΝΑ!!ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΜΕΧΡΙ

ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΣΕ ΠΑΡΑΣΤΙΚΑ ΤΡΙΤΩΝ ΜΟΝΟ ΚΑΝΩ ΞΕΩΡΙΣΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ (ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ-ΕΚΦΟΡΤΩΤΕΣ-ΓΕΡΑΝΟΥΣ Κ.Λ.Π) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΕΛΑ ΤΟΥ

ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη SOFIA ZITA SA
ΕΜΕΝΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ( Α ΥΛΕΣ).ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΣΤΗΝ

ΜΥΦ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ.ΑΛΛΟΙΩΣ ΘΑ ΤΡΕΛΕΝΩΜΟΥΝΑ!!ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΜΕΧΡΙ

ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΣΕ ΠΑΡΑΣΤΙΚΑ ΤΡΙΤΩΝ ΜΟΝΟ ΚΑΝΩ ΞΕΩΡΙΣΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ (ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ-ΕΚΦΟΡΤΩΤΕΣ-ΓΕΡΑΝΟΥΣ Κ.Λ.Π) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΕΛΑ ΤΟΥ

ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ.

ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΕΛΟΝΕΙΑΚΗΣ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ

ΕΙΣΑΓΩΓΗ Ο ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗΣ ΝΑ ΕΚΔΟΣΕΙ 95 ΕΞΟΔΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΗΣ ΚΑΙ 95 ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ

ΕΞΟΔΟΛΟΓΙΑ ΑΝΑΛΩΣΗΣ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...

Καλησπέρα σε όλους!

Επανέρχομαι σε ένα παλιό θέμα διότι εγώ τώρα το αντιμετωπίζω και γιατί δυστυχώς (μπορεί να φταίω κι εγώ γι' αυτό) από την συζήτηση που έχει προηγηθεί σχετικά με αυτό το θέμα δεν έχω βγάλει συμπέρασμα.

Παρακαλώ πολύ όποιος το κατέχει και έχει τη διάθεση να με βοηθήσει ως προς την καταχώρηση των δαπανών του εκτελωνισμού ενός επαγγελματικού αυτοκινήτου.

Αυτά που έχω στα χέρια μου είναι:


ΤΠΥ εκτελωνιστή που περιλαμβάνει:


Τελωνειακούς δασμούς και φόρους συνολικό ποσό 2.806,75€ (και τα οποία αφορούν σε ΦΠΑ οχήματος 1.140€, Τέλη Ταξινόμησης φορτηγού Ε.Ε. 1.666,60€, Έσοδα πωλ. Εντ. 0,15€). Σχετικά με αυτά τα ποσά υπάρχει και το Αποδεικτικό Είσπραξης και Άδεια Παράδοσης Τελωνισμένων Εμπορευμάτων με την παραπάνω ανάλυση


ΔΕΤΕ Τελωνείου 20,00€


Κάποια έξοδα για τα οποία δεν έχω συγκεκριμένα παραστατικά συνολικό ποσό 125,00€ (γερανός, χαρτόσημα, δηλωτικά κλπ)


Κατάσταση επαγγελματικών δαπανών συνολικό ποσό 25,00€


Εργασία γραφείου συνολικό ποσό 30,00€

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος μπορούσε να μου διευκρινήσει τι από αυτά τα ποσά πρέπει τελικά να καταχωρηθεί και σε ποιο ΑΦΜ

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Αλεξία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...