Προς το περιεχόμενο

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ Ε7 ΑΠΟ ΦΕΤΟΣ ΜΕΣΩ TAXIS


a.a.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα το μεσημέρι πραγματοποιήθηκε στην Γενική Γραμματεία πληροφορικών Συστημάτων σύσκεψη με θέμα την ηλεκτρονική υποβολή του εντύπου Ε7.

Πέρα από τα στελέχη της ΓΓΠΣ, με επικεφαλής των γ.γ. κ. Αναγνωστόπουλο, στην σύσκεψη πήραν μέρος και στελέχη του ΥΟΟ με επικεφαλή των κ. Βούλγαρη.

Στην σύσκεψη αυτή ήταν όλοι οι σύλλογοι λογιστών (ΠΟΦΕΕ, ΠΕΦΕ, ΠΟΛ, ΛΣΑ, Σύλλογος Ν. Ιωνίας) και το ΕΒΕ.

Οι κ. Κυριακόπουλος και Βλάχος μας παρουσίασαν το project για την υποβολή όλων των δηλώσεων αλλά και των στοιχείων που αναγράφονται σε αυτές (μισθοί, συντάξεις, ασφάλιστρα, τόκοι κ.λ.π.) που θέλει να πετύχει η ΓΓΠΣ.

Ακόμη μας παρουσίασαν την εφαρμογή που ετοιμάζουν για την ηλεκτρονική υποβολή του Ε7.

Ο γγ αναφέρθηκε στην σκοπιμότητα της υποβολής μέσω taxis.

Δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμη τίποτε αλλά κατά πάσα πιθανότητα

Α) υποχρεωτική υποβολή θα έχουν όλες οι εταιρίες με 21 άτομα προσωπικό και πάνω (όσοι δηλαδή υπέβαλλαν τις εκκαθαριστική του ΦΜΥ με δισκέτα)

Β) για τις εταιρίες με προσωπικό μέχρι 20 άτομα θα ζητηθεί να σταλούν είτε ηλεκτρονικά, είτε μέσω Δ.Ο.Υ. είτε μέσω ΚΕΠ μόνο για φέτος

Στόχος της ΓΓΠΣ είναι από του χρόνου να σταλούν όλα ηλεκτρονικά.

Λόγο του σύντομου χρόνου υποβολής δεν αλλάξει τίποτε στο αρχείο που θα σταλεί (ουσιαστικά θα ανεβάζουμε στο taxis το αρχείο που θα δίναμε με δισκέτα) και θα συμπληρώνουμε με το χέρι την Α’ σελίδα της εκκαθαριστικής .

Βεβαίως ψάχνουν ακόμη τρόπους για να γίνει μεγαλύτερη αυτοματοποίηση της αποστολής .

στη συσκεψη μεταφέρθηκαν ακόμη και άλλα αιτήματα του κλάδου όπως

-να επιτραπεί η υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων ΦΠΑ μέσω taxisnet για πιστωτικες και μηδενικές

- Να αποσυρθεί η ΠΟΛ 1157/05 για τις συγκεντρωτικές καταστάσεις του 2005

- να πιστοποιηθούν οι λογιστές ώστε να μπορουν να ελέγχουν τα ΑΦΜ αλλά και να λαμβάνουν ενημερωσεις και άλλα έγραφα (όπως οι συμβολαιογράφοι)

Καλό κουράγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ακουγονται ολα αυτα ,αλλα εχω μια απορια :

Θα αντεξει το taxis τετοιο ογκο δεδομενων?

Θα δωσουν δυνατοτητα να μπαινουμε με 1 κωδικο η θα βλεπουμε για καιρο ακομα τον εκσκαφεα στην συγκεκριμενη σελιδα ?

Υ.Γ. Το μετρό φτιαχτηκε πιο γρηγορα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

σε καποιες ΔΟΥ δεν δεχονται χειρογραφα Ε7 , γνωριζετε κατι αλλο για την ηλεκτρονικη υποβολή τους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ακουγονται ολα αυτα ,αλλα εχω μια απορια :

Θα αντεξει το taxis τετοιο ογκο δεδομενων?

Θα δωσουν δυνατοτητα να μπαινουμε με 1 κωδικο η θα βλεπουμε για καιρο ακομα τον εκσκαφεα στην συγκεκριμενη σελιδα ?

Υ.Γ. Το μετρό φτιαχτηκε πιο γρηγορα ...

Η απάντηση που μας δόθηκε σχετικά με τον εσκαφέα είναι "το δουλεύουμε"....

Μην περιμένεις τίποτα πριν το 2007.

Οσο για τον όγκο των δεδομένων, αυτό είναι μια πικρή ιστορία. Για να δούμε τι θα γίνει με το ΦΠΑ. Την προηγοούμενη φορά που πήρε αναβολή η υποχρεωτική ηλεκτρονική αποστολή (θυμάστε τότε που θέλανε να βάλουν κκαι Β υποχρεωτικά), ο λόγος ήταν ακριβώς αυτός.

Οσο για κανένα νεότερο για την ηλεκτρονική υποβολή του Ε7 που ρωτάει ο άλλος συνάδελφος, πέρα από όσα είπε ο a.a., δεν υπάρχει κανένα νεότερο.

Νωρίς δεν είναι ακόμα για το Υποργείο; Μη βιαζόμαστε, 10 μέρες πρίν τη λήξη της προθεσμίας (!!!) ως συνήθως, θα βγεί η σχετική ΠΟΛ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί έγινε;

Αύριο λήγει η προθεσμία για τις βεβαιώσεις αποδοχών.

Θα κάνουμε Οριστική φέτος;

Περιμένω την απόφαση, και δεν έκανα και κανένα Ε7 φέτος.

Αλλά ξέχασα: Στην Ελλάδα καλύτερα να ετοιμάζεις τα έντυπα μετά την λήξη της ....... ημερομηνίας υποβολής των.

Στο "και πέντε".

Ελλάδαααααααααααααααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεκο

βεβαιωσεις δινουμε κανονικά

εκκαθαριστικη δεν δινουμε ακομη :):):):)

και εχει ο θε'ος ποτε

εμεις δεν εχουμε αλλα που θα παει θα βρουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλέκο , να μα τον Θεό , έφυγα από το γραφείο στις 13,45 – ούτε καν τον ανασχηματισμό δεν άκουσα ολοκληρωμένο – και γύρισα μόλις τώρα . Όλη αυτή την ώρα πάλευα με τα τσίπουρα – και εσύ μου το χαλάς . Βεβαιώσεις λες και Ε7 .

Αλέκο σιγά , η πατρίδα κοιμάται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛ. 1024/2006

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Αθήνα 14 Φεβρουαρίου 2006

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Αρ.Πρωτ.: 1015411/282/Α0012

1. ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ (Γ.Γ.Π.Σ.)

ΠΟΛ. 1024

Δ/ΝΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ Η/Υ (Δ30)

ΕΡΓΟ TAXIS

2. ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

ΤΜΗΜΑ Α΄

ΘΕΜΑ: Τύπος και περιεχόμενο της Οριστικής Δήλωσης Φόρου Απόδοσης Μισθωτών Υπηρεσιών (Φ.Μ.Υ. - Έντυπο Ε12-Φ-01.015Α) από αμοιβές που καταβλήθηκαν σε αξιωματικούς και μέλη κατώτερου πληρώματος πλοίου.

ΑΠΟΦΑΣΗ

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Έχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις της 37930/ΔΙΟΕ1264/14.10.2005 (ΦΕΚ 1435 Β΄) κοινής απόφασης του Πρωθυπουργού και του Υπουργού Οικονομίας & Οικονομικών, με την οποία αναθέτονται αρμοδιότητες του Υπουργού στους Υφυπουργούς Οικονομικών.

2. Τις διατάξεις των παραγράφων 3 Σημ. Ε.Ο. Ε7 : Βλ. Κωδ. Ν. 2238/1994 άρθρο 59 παράγραφος 3 και 4 του άρθρου 59 του Ν. 2238/1994

3. Τις διατάξεις του τέταρτου εδαφίου της παραγράφου 3 του άρθρου 83 του Ν. 2238/1994

3. Τις διατάξεις της παραγράφου 18 του άρθρου 5 του Ν. 2753/1999 (ΦΕΚ 249 Α΄).

4. Ότι από την απόφαση αυτή δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού.

ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ

1. Ορίζουμε ότι, ο τύπος και το περιεχόμενο της οριστικής δήλωσης (Έντυπο Ε12-Φ-01.015Α) με τα ποσά φόρου εισοδήματος, τελών χαρτοσήμου και Ο.Γ.Α. χαρτοσήμου (κατά περίπτωση), που παρακρατήθηκαν από τις τακτικές και έκτατες αμοιβές που καταβλήθηκαν σε αξιωματικούς και μέλη κατώτερου πληρώματος πλοίου, έχει όπως το σχετικό υπόδειγμα το οποίο επισυνάπτεται στην παρούσα.

2. Η διαμόρφωση της δομής και των δεδομένων του αρχείου της οριστικής δήλωσης Φ.Μ.Υ. είναι αυτή που ορίζεται από τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις.

2. Οι παράγραφοι 1 και 2 της παρούσας έχουν ανάλογη εφαρμογή και για οριστικές δηλώσεις παρελθόντων οικονομικών ετών, κατά περίπτωση.

3. Παρέχεται η ευχέρεια χρησιμοποίησης μηχανογραφικά σχεδιασμένου εντύπου, εφόσον αυτό περιέχει όλα τα στοιχεία που αναγράφονται στην πρώτη και στις επόμενες σελίδες του εγκεκριμένου εντύπου της παραγράφου 1 της παρούσας.

4. Υπόχρεοι (φυσικά ή νομικά πρόσωπα, κοινοπραξίες κτλ.) που κατέβαλαν τακτικές ή έκτακτες αμοιβές σε αξιωματικούς και μέλη κατώτερου πληρώματος πλοίου, για πάνω από 29 πρόσωπα, οφείλουν να συμπληρώνουν καταστάσεις οι οποίες πρέπει να περιέχουν απαραιτήτως τα στοιχεία που αναγράφονται στην δεύτερη σελίδα του εγκεκριμένου εντύπου της παραγρ. 1 της παρούσας.

5. Η οριστική δήλωση απόδοσης φόρου εισοδήματος (Έντυπο Ε12-Φ-01.015Α) από τις τακτικές και έκτακτες αμοιβές που καταβλήθηκαν σε αξιωματικούς και μέλη κατώτερου πληρώματος πλοίου υποβάλλεται στην δημόσια οικονομική υπηρεσία στην περιφέρεια της οποίας υπάγεται ο λιμένας νηολόγησης του πλοίου κατά περίπτωση ( άρθρο 20 Ν. 27/1975 ) σε δύο αντίτυπα, από τα οποία το ένα παραμένει σε αυτήν και το άλλο αποστέλλεται στην Γ.Γ.Π.Σ. στην Διεύθυνση Εφαρμογών Η/Υ (Δ30) συνοδευόμενο κατά περίπτωση, είτε από το δεύτερο αντίτυπο των εκδοθεισών βεβαιώσεων αποδοχών είτε από μαγνητικό μέσο, το οποίο περιέχει το σύνολο των στοιχείων που προβλέπεται να περιλαμβάνεται στις εκδιδόμενες βεβαιώσεις αποδοχών.

6. Οριστικές δηλώσεις Φ.Μ.Υ. που υποβάλλονται κατά διάφορο τρόπο από τον οριζόμενο στην παρούσα απόφαση, δεν παράγουν κανένα έννομο αποτέλεσμα.

7. Η προθεσμία υποβολής είναι αυτή που ορίζεται με τις διατάξεις της παραγράφου 3 του άρθρου 59 του Ν. 2238/1994 , δηλαδή μέχρι την τελευταία εργάσιμη, για τις δημόσιες υπηρεσίες, ημέρα του Μαρτίου κάθε έτους.

8. Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Ακριβές Αντίγραφο

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Η προϊσταμένη της Γραμματείας

ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΜΠΕΖΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χ8ες πηγα στην δου πετρουπολης και δεν δεχτηκαν την οριστικη ε7 γιατι λεει περιμενουν εγκυκλιο για την ηλεκτρονικη υποβολη !! ρωταω το εξης απο την στιγμη ομως που δεν εχει βγει κατι που να οριζει διαφορετικο τροπο υποβολης (απ αυτον που ξεραμε μεχρι τωρα ) ... δεν πρεπει να την δεχονται ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ΝΙΚΟΣ-

ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ TAXIS ΑΝΑΛΟΓΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ Ε7?

ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΣΟΥΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ?

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνεται στην περίπτωση που έχουμε ήδη υποβάλει τις οριστικές μας;;;

Τις ξαναυποβάλουμε ηλεκτρονικά;;;

Εγώ πάντως σε ΔΟΥ τώρα ξέρω ότι δεν παραλαμβάνουν,

Μία που πρόλαβα και έδωσα από πριν μου είπαν να πάω να την πάρω πίσω και να την στείλω ηλεκτρονικά,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που επανέρχομαι αλλά μόλις τώρα έμαθα ότι για οριστικές δηλώσεις έως 20 ατόμα προσωπικό μπορούμε να υποβάλλουμε και χειρόγραφες.

Όχι τίποτα άλλο αλλά μιας και τις έχουμε υποβάλλει μερικοί, κρίμα δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στην ΔΟΥ σήμερα τις βεβαιώσεις αποδοχών.

-Υπαλ. Οι βεβαιώσεις αποδ. υποβάλοντε μαζί με το Ε7

-Εγώ. Μα το Ε7 θα σταλεί φέτος ηλεκτρονικά

-Υπαλ. Δεν ξέρω! Το μόνο που ξέρω είναι ότι υποβάλοντε μαζί με το Ε7

Ποιος ξέρει??? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Πήγα σε τρείς εφορείες σήμερα & ολές δεν δέχονται χειρόγραφες . Η απάντηση ήταν μονο μέσω intrenet, αλλα το πως δεν το γνώριζαν.Θα βγεί λένε διαταγή!!!!!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και απο μενα

Δημητρη ευχαριστω για τα καλα λογια σου

απλη υποχρεωση ειναι να ενημερωνουμε οσοι εχουν την δυνατοτητα, ολους τους συναδελφους για τα νεα που μαθαινουμε

πραγματι εχει γινει αλλαλουμ με το θεμα οπως και με τοειδηκο σημειωμα περαιωσης ΦΠΑ.

ομως ισχυει αυτο που γραφεις

οταν δεν υπαρχει αποφαση ισχυει οτι ισχυε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι,

νομίζω ότι έχουμε παρανοήσει το θέμα.

Ο συνάδελφος a.a ανάφερε απλά ότι υπάρχει σκέψη στο υπουργείο για ηλεκτρονική υποβολή του Ε7 του 2005 με ηλεκτρονική μορφή.Οι πληροφορίες του είναι έγκυρες και αυτό το καταλαβαίνουμε και πρέπει να το έχουμε διαπιστώσει όλοι μας,γιατί όλοι μας γνωρίζουμε, είτε προσωπικά,είτε με έμμεσο τρόπο ποιος είναι ο συνάδελφος a.a.Και είναι τιμή μας,που παρεμβαίνει στο φόρουμ,με τις σωστές και τεκμηριωμένες δημοσιεύσεις του αλλά και με τις έγκυρες πληροφορίες που μας παρέχει.

Η αντίδραση μου έγκειται στο γεγονός,ότι από την στιγμή που δεν υπάρχει επίσημη απόφαση για ηλεκτρονική υποβολή του Ε7,οι ΔΟΥ είναι υποχρεωμένες να παραλαμβάνουν το Ε7 με τον ήδη ισχύοντα τρόπο.

Δεν νομίζω να υπάρχει ΔΟΥ που να αρνείται την χειρόγραφη υποβολή του Ε7.Εκτός αν η άρνηση αυτή,έχει συμβουλευτικό χαρακτήρα.Και δεν πρέπει να το παρεξηγούμε και να το σχολιάζουμε.

Συγνώμη συνάδελφε που παρεμβαίνω πάλι, αλλά επειδή ήμουνα παρούσα στη σύσκεψη, δεν είναι θέμα σκέψης αλλά απόφασης του υπουργείου. Μάλλον δεν έγινε αντιληπτό αυτό με τον τρόπο που το είπε ο Απόστολος.

Μας παρουσιάστηκε το πρόγραμμα υποβολής του TAXIS, και η αρχική απόφαση ήταν να υποβληθούν όλες οι δηλώσεις Ε7 ηλεκτρονικά. Μετά από επιμονή δική μας και όλων των φορέων που παρίσταντο, έγινε δεκτό από την μεριά της ΓΓΠΣ να είναι για φέτος υποχρεωτικό μόνο για όσους είναι υπόχρεοι σε υποβολή δισκέτας δλδ πάνω από 20 άτομα προσωπικό. Μας δηλώθηκε ότι θα επεξεργαστούν οι προτάσεις μας, και να περιμένουμε ΠΟΛ διευκρινιστική για τον τρόπο και τους υπόχρεους ηλεκτρονικής υποβολής.

Ναι καθυστερεί το Υπουργείο, αλλά δεδομένου ότι η προθεσμία λήγει σε 1 μήνα και κάτι, και δεδομένου ότι όλοι εμείς φωνάζουμε κάθε χρόνο για παρατάσεις, το υπουργείο δεν βιάζεται. Το πολύ-πολύ να δώσει παράταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΛΛΟΥ ΕΡΩΤΟΥΝΤΑ.

ΜΕΧΡΙ 20 ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΛΗΞΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΤΕΛΟΣ ΜΑΡΤΙΟΥ

ΑΝΩ ΤΩΝ 20 ΑΤΟΜΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ, ΚΕΠ ΛΗΞΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΤΕΛΗ ΙΟΥΝΙΟΥ.

ΤΑΔΕ ΕΦΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ κ. ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ ΣΕ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΒΡΕΘΗΚΑ ΚΙ ΕΓΩ.

ΤΩΡΑ ΑΝ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΟΙ ΔΟΥ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΟΡΙΖΕΙ Ο ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΟΥΣ.

ΚΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΓΝΟΙΑ Ν ΑΛΛΑΞΟΥΝ ...ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.

ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΑ ΤΕΚΤΑΙΝΟΜΕΝΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυριο θα εχουμε την οριστικη απαντηση στο θεμα που βαζει ο ΔΟΝ

σημερα θα δω στελεχη του υπουργειου και θα εχουμε νεοτερα

επειδη η συνατηση θα γινει με την ευκαιρια του σεμιναριου στην θεσ/νικη θα ενημερωσω να το ανεβασουνε στο φορουμ αν δεν μπορω εγω

παντως οι πληροφοριες ειναι αυτες που εχουν δοθει

απλα και στα δυο θεματα περιμενουμε αποφάσεις (ΠΟΛ) και εχει γινει ενα αλλαλουμ γιατι τελικα ειμαστε ποιο ενημερωμενοι εμεις οι λογιστες παρα οι ΔΟΥ

εκει ειναι το προβλημα (για μια ακομη φορα)

αυριο λοιπον με την ελπιδα οτι θα ξερουμε και τους χρονους εκδοσης των ΠΟΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις με ενημέρωσε ο a.a. από Θεσσαλονίκη.

1. Ηλεκτρονική υποβολή μέχρι 30/6/2006. Υπόχρεοι όσοι έχουν πάνω από 20 άτομα προσωπικό.

Φυσικά και οι μη υπόχρεοι μπορούν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά μέχρι 30/6/2005.

2. Χειρόγραφη υποβολή μέχρι 31/3/2006 στις ΔΟΥ.

Θα βγεί ΠΟΛ μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 years later...

καλημέρα συνάδελφοι,

Θέλω να υποβάλω την Ε7 για την χρήση του 2010 αλλα δεν βλέπω να υπάρχει αντίστοιχη φόρμα καταχώρησης στο taxisnet.

Ξέρετε μήπως πότε θα ξεκινήσουν ?

Σας ευχαριστώ πολύ.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα μήνα τελειώνει η προθεσμία.. λίγο υπομονή

ποια προθεσμία τελειωνει ? απο ο,τι τουλάχιστον είδα στο taxisnet δεν νομίζω να έχει ξεκινήσει καν γιατί δεν υπάρχει ακόμη η φόρμα.... Εκτός αν δεν είδα καλά ή κατι μου ξεφεύγει.... τι να πω...

για δείτε και εσεις βρε παιδια και πείτε μου....

thanks :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...