Jump to content
  • 0

Υπολογισμός παρακρατήσης ΦΜΥ σε δώρα και επιδόματα


Guest Λήδα
 Share

Question

Guest Λήδα

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να μάθω, πως υπολογίζεται σωστά η παρακράτηση ΦΜΥ σε Δώρα Πάσχα & Χριστουγέννων και στο Επίδομα Αδείας ενός μισθωτού. Ας πάρουμε το εξής υποθετικό παράδειγμα:

Μισθός: 1.500,00 € μικτά

Εισφ. Εργαζ. ΙΚΑ-ΤΕΑΜ (16%) = 240,00 €

Μηνιαίος ΦΜΥ (ΠΟΛ. 1126/02.12.04): 119,04 €

Τελικός Καθαρός μηνιαίος μισθός = 1.500 - 240 - 119,04 = 1.140,96 €

Αν υποθέσουμε πως ο εργαζόμενος δικαιούται με τις παραπάνω αποδοχές πλήρη Δώρα & Επιδόματα, τότε αυτά καθορίζονται ως εξής:

Καθαρό Δώρο Πάσχα = 750 * 1,041666 = 781,25 € - ΙΚΑ 16% (125€) = 656,25 €

Καθαρό Δώρο Χριστουγέννων = 1.500 * 1,041666 = 1.562,50 € - ΙΚΑ 16% (250€) = 1.312,50 €

Καθαρό Επίδομα Αδείας = 750 € - ΙΚΑ 16% (120€) = 630,00 €

Στα παραπάνω λοιπόν καθαρά ποσά για Δώρο Πάσχα, Χριστουγέννων & Επίδ. Αδείας, ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να υπολογιστεί ο ακριβής ΦΜΥ που θα παρακρατηθεί από τον μισθωτό;

Σας ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να μάθω, πως υπολογίζεται σωστά η παρακράτηση ΦΜΥ σε Δώρα Πάσχα & Χριστουγέννων και στο Επίδομα Αδείας ενός μισθωτού. Ας πάρουμε το εξής υποθετικό παράδειγμα:

Μισθός: 1.500,00 € μικτά

Εισφ. Εργαζ. ΙΚΑ-ΤΕΑΜ (16%) = 240,00 €

Μηνιαίος ΦΜΥ (ΠΟΛ. 1126/02.12.04): 119,04 €

Τελικός Καθαρός μηνιαίος μισθός = 1.500 - 240 - 119,04 = 1.140,96 €

Αν υποθέσουμε πως ο εργαζόμενος δικαιούται με τις παραπάνω αποδοχές πλήρη Δώρα & Επιδόματα, τότε αυτά καθορίζονται ως εξής:

Καθαρό Δώρο Πάσχα = 750 * 1,041666 = 781,25 € - ΙΚΑ 16% (125€) = 656,25 €

Καθαρό Δώρο Χριστουγέννων = 1.500 * 1,041666 = 1.562,50 € - ΙΚΑ 16% (250€) = 1.312,50 €

Καθαρό Επίδομα Αδείας = 750 € - ΙΚΑ 16% (120€) = 630,00 €

Στα παραπάνω λοιπόν καθαρά ποσά για Δώρο Πάσχα, Χριστουγέννων & Επίδ. Αδείας, ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να υπολογιστεί ο ακριβής ΦΜΥ που θα παρακρατηθεί από τον μισθωτό;

Σας ευχαριστώ :)

1500-240=1260,00

1260,00 Χ 14 = 17.640,00

Αν υποθέσουμε οτι ο εργαζόμενος δεν έχει παιδιά, τότε βάσει της κλίμακας ο φόρος είναι: 1.692,00€.

Αυτό με την μείωση κατά 1,5% δια 14 μας δίνει την μηνιαία παρακράτηση:

1.692,00 Χ 98,5% = 1666,62/14 = 119,04 είναι η μηνιαία παρακράτηση (και για τα δώρα και επιδόματα).

Στην τελευταί περίοδο του έτους κάνεις έναν έλεγχο έως τον Νοέμβριο και τακτοποιείς διαφορές + ή - που προκύπτουν (απο αναδρομικα , την προσαύξηση των δώρων κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest LEONIDAS 123

Σωστά όλα εκτός απο την μείωση. δεν είναι 2,5% αλλά 1,5%

αρ.57 παρ.1 Ν.2238 Αλλαξε με Αρ.1 παρ.10 3296/04

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Επειδή μου αρέσουν τα νουμεράκια πάμε να σας τρελλάνω :)

Libra, σύμφωνα με τις φορολογικές κλίμακες που ισχύουν και φέτος 2006, ο φόρος που αναλογεί - αν υποθέσουμε πως δεν υπάρχει καμία φοροαπαλλαγή - για το παράδειγμα της Λήδας είναι:

1260 * 14 = 17640

(Φορ. Κλιμακες: έως 11000 0%, 11-13000 15%, 13-23000 30%, 23000+ 40%)

Αρα 2000 * 15% + 4640 * 30% = 300 + 1392 = 1692 φόρος

1692 - μείωση 1,5% = 1666,62 (σατανικό!!!)

1666,62 / 14 = 119,04 Μηνιαίος ΦΜΥ

Αρα μαλλον σωστό ειναι το 119,04 που λεει η Λήδα στο μήνυμά της

Από εκεί και πέρα μια συνήθης πρακτική είναι να παρακρατείται ο μισός ΦΜΥ σε Επίδομα Αδείας και Δώρο Πάσχα (στο παράδειγμα ειναι 119,04 / 2 = 59,52) και στο τέλος (δώρο Χριστουγέννων) να γίνεται "εκκαθάριση".

Οπότε, μέχρι και το μισθό Δεκεμβρίου στον συγκεκριμένο μισθωτό θα έχουν παρακρατηθεί 13 * ΦΜΥ = 1547,52.

Συνολικά όμως ο μισθωτός λαμβάνει (προ ΦΜΥ) για το Ετος 2006:

Μισθοί: 12 * 1260 = 15120

Δώρο Πάσχα = 656,25

Δώρο Χριστουγέννων = 1.312,50

Επίδομα Αδείας = 630,00

ΣΥΝΟΛΟ: 17718,75

Αρα πρέπει να του παρακρατηθει Συνολικος ετησιος ΦΜΥ = 2000 * 15% + 4718,75 * 30% = 300 + 1415,63 = 1715,63 - μειωση 1,5% = 1689,90

Μεχρι τώρα εχει παρακρατηθει 1547,52 αρα απομένει να του παρακρατήσεις από το Δωρο Χριστ. 1689,90 - 1547,52 = 142,38

Αρα θα λαμβανει το 2006 στο χερι τα εξης:

Μισθός: 1.500 - 240 (ΙΚΑ) - 119,04 (ΦΜΥ) = 1.140,96

Δ.Π.: 781,25 - 125 (ΙΚΑ) - 59,52 (ΦΜΥ) = 596,73

Επ. Αδ. : 750 - 120 (ΙΚΑ) - 59,52 (ΦΜΥ) = 570,48

Δ.Χ.: 1562,50 - 250 (ΙΚΑ) - 142,38 (ΦΜΥ) = 1170,12

Συμφωνείτε;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης

Καλημερα, σας παρακαλω απαντηστε μου εαν ο μισθος ειναι 1230 μικτα με ασφαλιση ικα ποσο θα ειναι ο ΦΜΥ καθε μηνα;Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...