Προς το περιεχόμενο
  • 0

Λάθος στον υπολογισμό κοινοχρήστων ή λάθος στον πίνακα κατανομής ιδιοκτησίας;


επισκέπτη istor

Ερώτηση

Αγαπητά μέλη,

ανακάλυψα αυτό το φόρουμ στην προσπάθειά μου να βρω κάποια άκρη με το μπάχαλο που λέγεται υπολογισμός κοινοχρήστων. Τι θέμα έχει για μένα προσωπικό ενδιαφέρον μια και αφορά την πολυκατοικία που μένω, η οποία και αποτελείται από 6 οροφους και ρετιρέ. Ο κάθε όροφος έχει 2 διαμερίσματα πλην του δικού μου που είναι οροφοδιαμέρισμα. Οι κάτω όροφοι ενοικιάζονται ως επαγγελματική στέγη από γιατρούς και αντιπροσωπείες, ενώ δύο διαμερίσματα είναι κενά.Ο 5ος, 6ος και ρετιρέ κατοικούνται μόνιμα. Εγώ μένω στον 5ο, διαμέρισμα 100 τ.μ. Τα διαμερίσματα έχουν αυτονομία θερμάνσεως και αυτονομία ζεστού νερού. Τον Ιανουάριο μου ήλθε το μπουγιουρντί: Για 30 ώρες θέρμανσης 105 Ευρώ. Τα δύο από πάνω διαμερίσματα (αθροιστικά) για 155 ώρες 140 Ευρώ. Το έψαξα λίγο στον πίνακα κατανομής ιδιοκτησίας, αλλά και με την εταιρεία των κοινοχρήστων. Έτσι διαπίστωσα ότι ο κρίσιμος συντελεστής που μετράει είναι αυτός: fi*ei. Δεν ξέρω τι είναι αυτά, αλλά αναζήτησα από τον παραπάνω πίνακα τα σχετικά νούμερα και διαπίστωσα ότι και τα δύο είναι διπλάσια από τα υπόλοιπα διαμερίσματα (και από το ρετιρέ (!)). Δηλ. ενώ το fi των λοιπών διαμερισμάτων είναι 0,31 (0,21 του 6ου και του ρετιρέ!!!) το δικό μου είναι 0,62. Ταυτόχρονα ο άλλος συντελεστής είναι 1,513 (έναντι 0,717). Άρα διπλόςΧδιπλός συντελεστής πληρώνω 4 φορές επάνω (αντί για ενδεχομένως 2). Η εταιρεία δε, μου είπε ότι ακόμα και εάν το κλείσω το ρημάδι εντελώς θα πληρώνω οπωσδήποτε ένα ποσό για πετρέλαιο, όχι σταθερό, αλλά συναρτώμενο με τη συνολική κατανάλωση της πολυκατοικίας. Σημειωτέον ότι δεν έχει προβλεφθεί κάπου (εννοώ σε σύσταση οριζοντίου ή κανονισμό) δαπάνη κλειστού διαμερίσματος.

Ερωτώ λοιπόν τους αγαπητούς:

Είναι το παραπάνω ορθό κατά τα ειωθότα ή ο μηχανικός τα έκανε λίγο σαλάτα

Είναι δίκαιο να εξαρτώμαι από τι κατανάλωση θα κάνουν οι άλλοι για το τι ποσό θα πληρώσω εγώ; και το κυριότερο είναι τούτο σύμφωνο με τον τύπο της αυτονομίας;

Όποιον είχε την υπομονή :) να διαβάσει ως εδώ τον ευχαριστώ πολύ. Και όποιον απαντήσει ακόμα περισσότερο!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν ξέρω ποιός ευθύνεται για τον συντελεστη f1 του διαμερίσματος σου που τον υπολογίζουν διπλάσιο αλλά από 'οτι υπολογίζω το οροφοδιαμέρισμα σου προέκυψε από την συνένωση 2 διαμερισμάτων. Ενώ λοιπόν οι συντελεστές ei πρέπει να προστεθουν , οι συντελεστές fi έιναι

(f1Δ1+fid2)/2 . συντελεστης λοιπόν του διαμερίσματος σου είναι ακειβώς ο μισός.fi 0.31

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλώ πολύ μην δημοσιεύετε τηλέφωνα. Η επικοινωνία μπορεί να γίνει μέσω pm (ισχύει μόνο για μέλη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα νούμερα που ανέφερα βρίσκονται πίνακα κατανομής ιδιοκτησίας που υπογράφεται από τον αρχιτέκτονα μηχανικό του σπιτιού. Το οροφοδιαμέρισμα είναι σαφώς δύο διαμερίσματα, ακόμαι και απέξω δεν μπορεις να πεις διαφορά! Τα παραθύρα είναι τα ίδια κι έχει και μια πόρτα λιγότερη :) Εάν είναι λάθος πως θα μπορούσα να το επανορθώσω. Εάν ξέρετε βέβαια. Πρέπει να προσφύγω σε ένδικα ή εξώδικα μέσα;

Και πάλι ευχαριστώ :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατι δεν πάς κατ'αρχήν σε κάποιον άλλο μηχανολόγο να σου βγάλει τους συντελεστές με τα δεδομένα σου και να τσεκάρεις αν υπάρχει λάθος, και εφόσον υπάρχει τότε θα βγάλεις άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις. Σκέφτομαι τις εξής λύσεις:

1. Αναζήτηση της μελέτης θέρμανσης, η οποία οφείλεται, ως εμαθα, να επισυνάπτεται στον κανονισμό της πολυκατοικίας (και δεν έχει επισυναφθεί).

2. Επίσκεψη με αυτήν σε μηχανολόγο

3. Σε περίπτωση λάθους, πρέπει να απευθυνθώ στον εργολάβο ή στον μηχανικό;

Εν πάσει περιπτώσει σας ευχαριστώ και πάλι πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...