Προς το περιεχόμενο

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΕΔΡΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΟΥ


FAFOUTIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Κατ' αρχάς δυσκολεύτηκα να βρω την σωστή ενότητα για την δημοσίευση του

θέματος. Γι' αυτό λοιπόν αν νομίζετε ότι πρέπει να μεταφερθεί στην "το γέλιο

χαρίζει ζωή Νο 15",οι διαχειριστές ας πράξουν τα δέοντα.

Η ιστορία στο Μητρώο κάποια Δ.Ο.Υ έχει ως εξής:

Πάει ο δύσμοιρος ο φορολογούμενος να κάνει μεταβολή έδρας,από κάπου που

ήταν με ενοίκιο,στο δικό του σπίτι,το οποίο ανήκει 100% στον ίδιο.

Αφού πέρασε από τα διάφορα τμήματα για τις υπογραφές,φτάνει και στο Εισό-

δημα.

Ο παραπάνω δύσμοιρος φορολογούμενος που είχε προετοιμαστεί,γιά τις κακο-

τοπιές που θα συναντούσε, από τον λογιστή του,επέδειξε το Ε9 με γραμμένο

το σπίτι και το συμβόλαιο του οικοπέδου που αποδείκνυε την κυριότητα της

ιδιοκτησίας του και περίμενε να υπογράψει η "υπεύθυνη" της Διεύθυνσης Φ.

Εισοδήματος.

Εκεί λοιπόν η υπεύθυνη εκτός των άλλων τι νομίζετε ότι του ζήτησε,για να δώσει

την ΑΔΕΙΑ να δουλέψει ο άνθρωπος με έδρα το σπίτι του;;;

Να υπογράψει Υ.Δ του Ν.1599/1986,ότι παραχωρεί στον ΕΑΥΤΟ του,μέρος της

κατοικίας του,για να το χρησιμοποιήσει για επαγγελματική εγκατάσταση.

Το πιό ωραίο όμως είναι ότι ο δύσμοιρος,για να κάνει την δουλειά του,έκανε

αυτό που του ζήτησε η υπεύθυνη.

"ο υπογράφων δηλώνω ότι εκχωρώ στον εαυτό μου μέρος της κατοικίας μου

για να την χρησιμοποιήσω ως επαγγελματική στέγη."

Του ζήτησε δε να γράψει ακόμα στην Υ.Δ,ότι εαν χρησιμοποιούσε οποιονδήποτε

κοινόχρηστο χώρο,π.χ W.C,βεράντα για να παίρνει αέρα ή κουζίνα,πως θα τον

χρησιμοποιούσε ως ιδιώτης και όχι ως επαγγελματίας,διότι έτσι αυξάνονταν τα

τετραγωνικά και θα είχε άλλη φορολογική αντιμετώπιση.(Αυτό δεν το 'γραψε)

Δεν με πιστεύετε έτσι;;

Όταν με το καλό βγώ στην σύνταξη (άλλο καλό σύντομο ανέκδοτο."Λογιστής

συνταξιούχος" και γράψω το Βιβλίο με τις εμπειρίες μου,τότε να δούμε αν θα

με κοροιδεύετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H προισταμένη είχε δίκιο, και εξηγώ..

Προφανώς κάτι περίεργο θα διέκρινε στον φορολογούμενο το οποίο θα της κίνησε την υποψία οτί πάσχει από το σύνδρομο της διπλής προσωπικότητας.

Σου λέει λοιπόν.-- κάτσε να τον βάλω να υπογράψει οτί παραχωρεί χρήση μήν έρθει ο άλλος του εαυτός και μου ζητάει εξηγήσεις .

Μην σε παραξενεύει το γεγονός . Με τόσα άτομα συναλλάσονται κάθε μέρα, κάτι ξέρουν παραπάνω..

Αυτό που με παραξενεύει όμως είναι το εξής.

Πώς μπορεί να αποδειχθεί οτί η δήλωσή του είναι ψευδής .

Δηλαδή εάν πάει ο ίδιος στην ΔΟΥ και πεί οτί τελικά τί γίνεται.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητέ FAFOUTIS θα πρέπει να αισθάνετε και τυχερός ο πελάτης σου. Θα έπρεπε η συγκεκριμένη υπάληλος να τον στείλει να θεωρήση την Υ.Δ. που υπέγραψε μπροστά της για το γνήσιο της υπογραφής :lol:.

Τέτοιες περιπτώσεις θεωρώ πως είναι αστείες και πρέπει να καταγράφονται και να στέλνονται στο ΥΠ.ΟΙΚ. ανά τακτά διστήματα.

Με την ευκαιρία να αναφέρω κάτι που μου έτυχε στη ΔΟΥ της ιδιαίτερης πατρίδας μου.

Πήγα λοιπόν να κάνω μία διακοπή ατομικής επιχείρησης συγγενικού μου προσώπου. Αφού λοιπόν πέρασα από τον έλεγχο και όλα ήταν έτοιμα για να πάω στο μητρώο (εξαιρετική η συμπεριφορά της υπαλήλου και με πολλές γνώσεις), με πληροφορεί ότι πρέπει να πληρώσω πρώτα τον ΦΠΑ που αναλογεί μέχρι την διακοπή μέσω του τμήματος των εσόδων (για το διάστημα από 1-1 έως 16-1-06 αν θυμάμε καλά), αφού μου σφραγίσει το τμήμα ΦΠΑ :blink: , την περιοδική ΦΠΑ χωρίς βέβαια να την καταχωρήσει στο σύστημα (ήταν αδύνατον άλωστε γιατί δεν φαινόταν η ημερομηνία διακοπής) και κατόπιν να πάω στο μητρώο.

Για να μην τα πολυλογώ λοιπόν την υπόλοιπη διαδικασία την φόρτωσα στην Ελένη και τον Απόστολο και έφυγα τρέχοντας B) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H προισταμένη είχε δίκιο, και εξηγώ..

Προφανώς κάτι περίεργο θα διέκρινε στον φορολογούμενο το οποίο θα της κίνησε την υποψία οτί πάσχει από το σύνδρομο της διπλής προσωπικότητας.

Σου λέει λοιπόν.-- κάτσε να τον βάλω να υπογράψει οτί παραχωρεί χρήση μήν έρθει ο άλλος του εαυτός και μου ζητάει εξηγήσεις .

Μην σε παραξενεύει το γεγονός . Με τόσα άτομα συναλλάσονται κάθε μέρα, κάτι ξέρουν παραπάνω..

Αυτό που με παραξενεύει όμως είναι το εξής.

Πώς μπορεί να αποδειχθεί οτί η δήλωσή του είναι ψευδής .

Δηλαδή εάν πάει ο ίδιος στην ΔΟΥ και πεί οτί τελικά τί γίνεται.?

Ε! Μετά απο αυτό σίγουρα σύναδελφε FAFOUTIS θα πάει στην ανάλογη στήλη .GUS σου οφείλω σήμερα το πρώτο μου χαμόγελο .Το είχα ανάγκη!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη γράφεις:

Δηλαδή,σαν αποδεικτικό επαγγελματικής στέγης ο φορολογούμενος παρουσίασε το Ε9,που γράφει το σπίτι και το συμβόλαιο του οικοπέδου.

Το Ε9 αποτελεί αποδεικτικό κυριότητος?

Η κυριότητα του οικοπέδου αποδεικνύει και την κυριότητα επί του σπιτιού,που θα ασκηθεί το επάγγελμα?

Η ΠΟΛ 1102/14-7-2005 αναφέρει:

Αρθρο 3

Δικαιολογητικά

Τα πρόσωπα της παραγράφου. 1 του Αρθρου 1 της παρούσας, κατά την υποβολή της δήλωσης έναρξης/μεταβολής εργασιών συνυποβάλλουν υποχρεωτικά και τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Στοιχείο προσδιορισμού της έδρας και των λοιπών εγκαταστάσεων της επιχείρησης, που μπορεί να είναι τίτλος ιδιοκτησίας ή συμφωνητικό μίσθωσης ή υπομίσθωσης νομίμως θεωρημένο από τη Δ.Ο.Υ. ή υπεύθυνη δήλωση του Αρθρου 8 του ν. 1599/86 περί δωρεάν παραχώρησης χώρου.

Αφού λοιπόν,δεν υπάρχει τίτλος ιδιοκτησίας η συμφωνητικό μίσθωσης η υπομίσθωσης το μόνο που απομένει είναι η υπεύθυνη δήλωση.

Δεν προβλέπεται τίποτε άλλο.

Αρα σωστά έπραξε η προισταμένη.

Δημήτρη μην μας τα χαλάς τώρα ..

Υ.Γ Παρεμπιπτόντως εγω πήγα στο μητρώο και έκανα την μεταβολή μόνο με το έντυπο (για άλλον) χωρίς τίποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βούλα,

Τα σύκα-σύκα και η σκάφη -σκάφη.

Πρέπει να λέμε και του στραβού το δίκιο.

:(:D:D

Ναι

Αλλά σήμερα είχα πολύ άσχημη μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........

Για να μην τα πολυλογώ λοιπόν την υπόλοιπη διαδικασία την φόρτωσα στην Ελένη και τον Απόστολο και έφυγα τρέχοντας :( .

:D:D:D

Φίλε Βαγγέλη και πότε με το καλό τα απομνημονέυματα!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη γράφεις:

Δηλαδή,σαν αποδεικτικό επαγγελματικής στέγης ο φορολογούμενος παρουσίασε το Ε9,που γράφει το σπίτι και το συμβόλαιο του οικοπέδου.

Το Ε9 αποτελεί αποδεικτικό κυριότητος?

Η κυριότητα του οικοπέδου αποδεικνύει και την κυριότητα επί του σπιτιού,που θα ασκηθεί το επάγγελμα?

Δηλαδή Δημήτρη εάν έχω εγω την πλήρη κυριότητα επι οικοπέδου( 100 % ) , δεν έχω και την πλήρη κυριότητα επι του κτίσματος που έχει ανεγερθεί επι του παραπάνω οικοπέδου ;

Η ΠΟΛ 1102/14-7-2005 αναφέρει:

Αρθρο 3

Δικαιολογητικά

Τα πρόσωπα της παραγράφου. 1 του Αρθρου 1 της παρούσας, κατά την υποβολή της δήλωσης έναρξης/μεταβολής εργασιών συνυποβάλλουν υποχρεωτικά και τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Στοιχείο προσδιορισμού της έδρας και των λοιπών εγκαταστάσεων της επιχείρησης, που μπορεί να είναι τίτλος ιδιοκτησίας ή συμφωνητικό μίσθωσης ή υπομίσθωσης νομίμως θεωρημένο από τη Δ.Ο.Υ. ή υπεύθυνη δήλωση του Αρθρου 8 του ν. 1599/86 περί δωρεάν παραχώρησης χώρου.

Αφού λοιπόν,δεν υπάρχει τίτλος ιδιοκτησίας η συμφωνητικό μίσθωσης η υπομίσθωσης το μόνο που απομένει είναι η υπεύθυνη δήλωση.

Δεν προβλέπεται τίποτε άλλο.

Αρα σωστά έπραξε η προισταμένη.

Τα έντονα με μαύρο Δημήτρη ισχύουν διαζευτικά . Ή τίτλος κτήσης ή συμφωνητικό ή υπευθυνη δήλωση ..... Ο φορολογούμενος προσκόμισε το Εντυπο Ε9 το οποίο επέχει θέση υπευθυνης δήλωσης .Διότι μέσα σ αυτό αναγραφρονται τα αληθή στοιχεία . Δεν ενήργησε σωστά κατά τη γνώμη μου η προισταμένη . Απλά πιστέυω πως κινήθηκε στα πλαίσια του "καρεκλοκενταυρισμού" που διακατέχει κάποιους υπαλλήλους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα αναφέρει το είδος της υπεύθυνης δήλωσης που πρέπει να προσκομισθεί και τι πρέπει να αναφέρει αυτή η υπεύθυνη δήλωση:

ή υπεύθυνη δήλωση του Αρθρου 8 του ν. 1599/86 περί δωρεάν παραχώρησης χώρου.

Αυτή ζητείται σε περίπτωση δωρεαν παραχώρησης απο τον σύζυγο για παράδειγμα . Οχι απο τον ίδιο Δημήτρη

. Συνεχίζω να πιστεύω πως σε τετοιες περιπτώσεις παρέλκει και είναι άνευ σημασίας ( για το τμήμα μητρωου ) η υποβολή της Υ.Δ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί λοιπόν η υπεύθυνη εκτός των άλλων τι νομίζετε ότι του ζήτησε,για να δώσει

την ΑΔΕΙΑ να δουλέψει ο άνθρωπος με έδρα το σπίτι του;;;

Να υπογράψει Υ.Δ του Ν.1599/1986,ότι παραχωρεί στον ΕΑΥΤΟ του,μέρος της

κατοικίας του,για να το χρησιμοποιήσει για επαγγελματική εγκατάσταση.

Το πιό ωραίο όμως είναι ότι ο δύσμοιρος,για να κάνει την δουλειά του,έκανε

αυτό που του ζήτησε η υπεύθυνη.

"ο υπογράφων δηλώνω ότι εκχωρώ στον εαυτό μου μέρος της κατοικίας μου

για να την χρησιμοποιήσω ως επαγγελματική στέγη."

Του ζήτησε δε να γράψει ακόμα στην Υ.Δ,ότι εαν χρησιμοποιούσε οποιονδήποτε

κοινόχρηστο χώρο,π.χ W.C,βεράντα για να παίρνει αέρα ή κουζίνα,πως θα τον

χρησιμοποιούσε ως ιδιώτης και όχι ως επαγγελματίας,διότι έτσι αυξάνονταν τα

τετραγωνικά και θα είχε άλλη φορολογική αντιμετώπιση.(Αυτό δεν το 'γραψε)

Δεν με πιστεύετε έτσι;;

ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΕΣ ΕΣΥ? Η ΣΤΟ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ Ο ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ???????

ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΛΕΟΝ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ 100%, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΛΟΓΟ, ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΖΗΤΑΝΕ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ 5 ΣΤΙΣ 10 ΦΟΡΕΣ?????

ΕΑΝ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΤΙΣΕ ΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΕΙΧΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΟΣ ΧΩΡΟΥ Π.Χ. 15 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΩΝ ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ. ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΦΑΣΑΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΟΥΤΖΩΝΑ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΡΕΖΙΛΙ. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ 100% ΕΑΝ ΔΕΝ ΔΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΩ ΕΓΩ...

ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΤΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ, ΑΛΛΑ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΑΥΤΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα αναφέρει το είδος της υπεύθυνης δήλωσης που πρέπει να προσκομισθεί και τι πρέπει να αναφέρει αυτή η υπεύθυνη δήλωση:

ή υπεύθυνη δήλωση του Αρθρου 8 του ν. 1599/86 περί δωρεάν παραχώρησης χώρου.

Δεν θα προσπαθήσω να απαντήσω αν το Ε9 μαζί με το συμβόλαιο αγοράς του οικοπέδου

και διάφορα άλλα στοιχεία αποτελούν τίτλους ιδιοκτησίας,αλλά για την χρήση της Υ.Δ

που υπογράφει ο δηλών. για να εκχωρήσει κάτι στον εαυτόν του.

Δεν νομίζω να υπάρχει καμμία περίπτωση σε οποιαδήποτε υπηρεσία της χώρας μας να

ζητήθηκε Υ.Δ από αιτούντα που να δηλώνει ότι εκχωρεί ή χρωστάει ή οφείλει να κάνει

κάτι στον εαυτόν του.

Επίσης Δημήτρη η παράγραφος που αναφέρει εκτός των άλλων και την Υ.Δ,πιστεύω ότι

εννοεί την περίπτωση που η ιδιοκτησία ανήκει σε άλλον (ακόμα και στον/στην σύζηγο)

και όχι στο ίδιο τον φορολογούμενο.

Έχω την άποψη λοιπόν,ότι όσο και αν προσπαθήσεις να στηρίξεις τα γραφόμενα σου,

στην λογική,δεν πιστεύω να βρεις βάση,τουλάχιστον σ' αυτή την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαφούτη, περίμενέ τους για αυτοψία τώρα, και προσοχή μη ξεχάσετε κανένα περφορατέρ στο WC !!! :huh:

Μου έτυχε ΚΑΙ αυτό !!!

Η Γιαγιά παραχωρούσε στον εγγονό τμήμα της κατοικίας της για επαγγελματική στέγη και ο επόπτης ζήτησε αυτοψία.Είπα λοιπόν στον ελεγκτή να μας πάρει την επόμενη μέρα τηλέφωνο για να πάμε.

Ο ελεγκτής "ο πονηρός", σου λέει, γιατί να τους πάρω τηλέφωνο; Θα πάω να τους "ΠΙΑΣΩ" απροετοίμαστους. Έτσι την επόμενη μέρα 08.10 πμ ΝΤΡΙΝ τα κουδούνια.Ποιός είναι; ρωτάει η γιαγια (που είχε και 39 πυρετό η καημένη).Ανοίξτε ,εφορία, φώναζε ο ελεγκτής. Ανεβαίνει λοιπόν ο ελεγκτής και με ψαρωτικό ύφος λέει στη γιαγιά :

-Τι τον έχετε τον κ.Χ........;

-Εγγονός μου είναι.

-Του παραχωρείτε μέρος της κατοικίας για επαγγελματική στέγη;

- Ναι παιδάκι μου.

-Μου δείχνετε ακριβώς παρακαλώ σε ποιόν χώρο θα λειτουργεί η επιχείρηση;

Η γιαγιά λοιπόν όλο απορία τον πάει στην κρεβατοκάμαρα και του λέει:

- Να εδώ.

-Εντάξει της απαντάει ο εφοριακός.Να ξέρετε όμως οτι όποτε και αν σας χτηπήσουμε για έλεγχο , θα πρέπει να μας ανοίγετε. Και να βάλετε και ταμπέλα με τα στοιχεία της επιχείρησης στην είσοδο της πολυκατοικίας.Γειά σας.

-Εντάξει παιδάκι μου, οτι πείτε....

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ 8/12/2005

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα,

Θα συνεχίσω να έχω τις αντιρρήσεις μου.

Η δήλωση του Ε9,είναι μια απλή δήλωση με την οποία δηλώνεις τα ακίνητα που κατέχεις.

Για την διαπίστωση της αλήθειας της δήλωσης αυτής δεν απαιτείται καμμία υποβολή τίτλου κυριότητας.

Απλά δηλώνεις το ακίνητο στο Ε9.

Για σκέψου στις αγροτικές περιοχές που δεν υπάρχουν τίτλοι κυριότητας τι γίνεται.

Εγώ μπορώ να δηλώσω στο Ε9 μου την μισή Κέρκυρα ότι είναι δική μου.Ετσι πιστεύω.

Αντίθετα με την υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 και με τις συνέπειες του νόμου περί ψευδούς δηλώσεως,δηλώνεις υπεύθυνα ότι το ακίνητο είναι δικό σου και ότι εκτός του σκοπού του (π.χ. οικία)

το χρησιμοποιείς (παραχωρείς) και για επαγγελματική εγκατάσταση.Αυτό βέβαια,συμβαίνει στην περίπτωση που δεν υπάρχουν νόμιμοι τίτλοι ιδιοκτησίας.Η υπεύθυνη δήλωση του ν.1599/86 αντικαθιστά τον τίτλο ιδιοκτησίας.

Γιατί όταν έχεις τίτλο ιδιοκτησίας δεν σου ζητάει υπεύθυνη δήλωση?

Δημήτρη ο συνάδεφος και φίλος Φαφούτης έγραψε πως μαζί με το Ε9 προσκόμισε και τίτλο ιδιοκτησίας . Για ποιό λόγο λοιπόν η προισταμενη του ζήτησε υπεύθυνη δήλωση πως το ακίνητο είνα δικό του ; Αμφισβητεί τον τίτλο ιδιοκτησίας και την δήλωση Ε9 ; Πέρα απο αυτό σε καμία περιπτωση η υπεύθυνη δήλωση δεν αντικαθιστά τον τίτλο ιδιοκτησίας όπως έγραψες παραπάνω. Στην περίπτωση που δεν υπάρχουν νόμιμοι τίτλοι ιδιοκτησίας δεν αρκει Υ.Δ. για να αποδείξεις πως το ακίνητο είναι δικο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν του ζήτησαν και βεβαίωση από το υποθηκοφυλακείο να είναι ευχαριστημένος !!! <_<

Aυτό είναι μέσα στα πλαίσια της λογικής,δηλαδή βασίζεται κάπου.

Σαφώς και είναι γραφειοκρατική κίνηση,αλλά εν πάσει περιπτώσει

έχει βάση.

Θα έλεγα εντάξει ρε παιδιά,η κυρία θέλει να μας ταλαιπωρήσει και

βρήκε κάτι γραφειοκρατικό να ζητήσει.

Εμένα μου έκανε εντύπωση η απαίτηση να προσκομιστεί Υ.Δ η οποία

είναι μόνο για γέλια και δεν έχει βάση.

Εν πάσει περιπτώσει ελπίζουμε σε μερικά χρόνια,να ερχόμαστε σε

προσωπική επαφή με τους φίλους μας εφοριακούς μόνο για κανένα

τσίπουρο,ωστε να μη χαλάμε τις καρδιές μας,γιατί η ρημάδα η ζωή

είναι πολύ μικρή και είναι κρίμα να την τσακίζουμε κι' όλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...

Καλημέρα..

Εγώ θέλω να κάνω μεταφορά έδρας απο γραφείο που νοικιάζω στο σπίτι που παραχωρεί

ο πεθερός μου σε μένα και στην κόρη του (σύζυγός μου) το οποίο εμφανίζει(ο πεθερός)ως κύρια κατοικία.

Με το Ε9 ή με υπεύθυνη δήλωση θα είμαι οκ ή θα χρειαστεί και κάτι άλλο?

Με τα πάγια του γραφείου τι γίνεται σε περίπτωση που πωληθούν?Με τι παραστατικό?Έχω μόνο ΑΠΥ.Πρέπει να θεωρήσω τιμολόγιο?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...