• 0
Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Επισκέπτης

ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ

Question

Μητέρα με ανήλικο παιδί βγαίνει στη σύνταξη στα 50.

δικαιούται το 40% της αποζημίωσης?

Share this post


Link to post
Share on other sites

115 answers to this question

  • 0

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_59_2010.pdf

Aθήνα 19/8/2010

IKA ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΡ: 59

ΘΕΜΑ: «Κοινοποίηση των διατάξεων του άρθρου 26 του ν. 3863/10 και της παρ. 7 του

άρθρου μόνου του ν. 3847/10 – Εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 10 & 26

του ν. 3863/10, στους ασφαλισμένους των ενταχθέντων στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ Ταμείων»

.........

............

.................

Παρ. 17 α : Με τις διατάξεις της παρ. αυτής ορίζεται ότι το όριο ηλικίας που

προβλέπεται από την παρ. 2 του άρθρου 144 του ν. 3655/2008 για τη

συνταξιοδότηση μητέρων με ανήλικα παιδιά , ήτοι ασφαλισμένων από

1.1.1983 -31.12.1992 των Φορέων και Κλάδων που εντάχθηκαν στο ΙΚΑ-

ΕΤΑΜ με τα άρθρα 1 και 3 του ν. 3655/2008 καθώς και των ασφαλισμένων

των ενταχθέντων στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ Κλάδων Σύνταξης του ΤΑΠ-ΙΛΤ, ΤΣΠ-

ΑΤΕ και ΤΣΕΑΠΓΣΟ ανακαθορίζεται όπως εμφαίνεται στον παρακάτω

πίνακα:

ΜΗΤΕΡΕΣ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ

Υπαγωγή στην ασφάλιση 1.1.1983-31.12.1992

75548182.jpg

Σύμφωνα με το τρίτο εδάφιο της παρ. 17ε , στις ανωτέρω περιπτώσεις

σταδιακής αύξησης του ορίου ηλικίας , ήτοι κατά τα έτη 2011-2012, η

ασφαλισμένη μητέρα ανήλικων παιδιών ακολουθεί το όριο ηλικίας όπως

διαμορφώνεται σύμφωνα με τον ανωτέρω πίνακα και ισχύει κατά τη

συμπλήρωση του απαιτούμενου συντάξιμου χρόνου , εφόσον συντρέχει και η

ανηλικότητα του παιδιού.

Οι διατάξεις της παρ. αυτής εφαρμόζονται και στους χήρους πατέρες

ανηλίκων παιδιών.

Για τους χήρους πατέρες αναπήρων παιδιών έχουν εφαρμογή οι

αντίστοιχες διατάξεις που ισχύουν για τις μητέρες ανίκανων για κάθε

βιοποριστική εργασία παιδιών.

Παράδειγμα : μητέρα που το 2012 συμπληρώνει 25 έτη υπηρεσίας, είναι 52

ετών και έχει ανήλικο παιδί → θα πάρει πλήρη σύνταξη όταν συμπληρώσει το

όριο ηλικίας που απαιτείται για πλήρη συνταξιοδότηση μητέρων το έτος 2012,

δηλαδή όταν συμπληρώσει το 55ο έτος της ηλικίας.

Αν δεν υπήρχε η πρόβλεψη αυτή , η συγκεκριμένη μητέρα θα έπαιρνε πλήρη

σύνταξη στο 65ο έτος της ηλικίας .

Θεμελιωμένο συνταξιοδοτικό δικαίωμα έχουν και οι ασφαλισμένοι/ες

που μέχρι 31/12/2010 συμπληρώνουν το χρόνο ασφάλισης με προσμέτρηση

χρόνων που προβλέπονται στο άρθρο 40 του ν. 2084/92 , εφόσον η σχετική

αίτηση αναγνώρισης υποβληθεί μέχρι 31.12.2013 (παρ. 18 του άρθρου 10) . Οι

ασφαλισμένοι αυτοί συνταξιοδοτούνται με το όριο ηλικίας που ισχύει κατά

το έτος 2010 (παρ. 18 του άρθρου 10).

Παράδειγμα : μητέρα ασφαλισμένη που το έτος 2010 έχει 24 έτη

ασφάλισης και το 2011 υποβάλει αίτηση αναγνώρισης 1 έτους κατά το οποίο

έλαβε σύνταξη λόγω αναπηρίας (παρατήρηση : το χρονικό διάστημα κατά το

οποίο έλαβε σύνταξη αναπηρίας πρέπει να έχει διανυθεί μέχρι 31/12/2010) →

θα συνταξιοδοτηθεί με πλήρη σύνταξη όταν συμπληρώσει την ηλικία που

προβλέπεται το έτος 2010 , δηλαδή στο 50ό έτος της ηλικίας της.

Παρ. 17ε και 17 στ : Με τις διατάξεις των περιπτώσεων αυτών

ορίζεται ότι το όριο ηλικίας που προβλέπεται για τη συνταξιοδότηση μητέρων

με ανήλικα τέκνα – ασφαλισμένων σε οποιονδήποτε φορέα κύρια ασφάλισης

από 1.1.1993 και εφεξής ανακαθορίζεται ως εμφαίνεται στον κατωτέρω

πίνακα, καταργουμένων των διατάξεων της παρ. 7 του άρ. 24 του ν. 2084/92

και της περ. β΄ της παρ. 7 του άρθρου 144 του ν. 3655/2008 :

ΜΗΤΕΡΕΣ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ

υπαχθείσες στην ασφάλιση οποιουδήποτε φορέα από 1.1.1993 και μετά

81696765.jpg

Γενική Παρατήρηση:

- Οι προβλέψεις για τις μητέρες ανηλίκων εφαρμόζονται και στους

χήρους πατέρες ανήλικων παιδιών.

- Για τους χήρους πατέρες αναπήρων παιδιών εφαρμόζονται οι

προβλέψεις που ισχύουν για τις μητέρες αναπήρων για κάθε

βιοποριστική εργασία παιδιών

Εχω κατι αποριες επ'αυτου.

Ο πρωτος πινακας φαινεται να αναφερεται σε οσες ενταχθηκαν στο ΙΚΑ απο αλλους φορεις (?) πριν την 31/12/92,

ενω ο δευτερος γενικα για ολες οσες υπαχθησαν μετα την 31/12/92?

Εχω την εντυπωση πως απο 01/01/2013 το δικαιωμα για μειωμενη συνταξη μητερας ανηλικου θεμελιωνεται στα 60

σε ολες τις περιπτωσεις.

Κανω λαθος?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Α, μαλλον αυτη ειναι η απαντηση στο ερωτημα μου:

Θεμελιωμένο συνταξιοδοτικό δικαίωμα έχουν και οι ασφαλισμένοι/ες

που μέχρι 31/12/2010 συμπληρώνουν το χρόνο ασφάλισης με προσμέτρηση

χρόνων που προβλέπονται στο άρθρο 40 του ν. 2084/92 , εφόσον η σχετική

αίτηση αναγνώρισης υποβληθεί μέχρι 31.12.2013 (παρ. 18 του άρθρου 10) . Οι

ασφαλισμένοι αυτοί συνταξιοδοτούνται με το όριο ηλικίας που ισχύει κατά

το έτος 2010 (παρ. 18 του άρθρου 10).

Γι αυτο και οι ασφαλισμενες μετα την 31/12/92 δεν μπορουν να επωφεληθουν

αφου δεν εχουν τον απαιτουμενο χρονο ασφαλισης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μητερα(αγγλιδα)53 ετων με ανηλικο τεκνο, 4000 ενσημα στην Ελλαδα κ περιπου 1500 στην χωρα της(Αγγλια).Τι συνταξη κ αν δικαιουται?Τι γινεται με τα ενσημα του εξωτερικου,προστιθενται στα του ΙΚΑ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Α, μαλλον αυτη ειναι η απαντηση στο ερωτημα μου:

Θεμελιωμένο συνταξιοδοτικό δικαίωμα έχουν και οι ασφαλισμένοι/ες

που μέχρι 31/12/2010 συμπληρώνουν το χρόνο ασφάλισης με προσμέτρηση

χρόνων που προβλέπονται στο άρθρο 40 του ν. 2084/92 , εφόσον η σχετική

αίτηση αναγνώρισης υποβληθεί μέχρι 31.12.2013 (παρ. 18 του άρθρου 10) . Οι

ασφαλισμένοι αυτοί συνταξιοδοτούνται με το όριο ηλικίας που ισχύει κατά

το έτος 2010 (παρ. 18 του άρθρου 10).

Γι αυτο και οι ασφαλισμενες μετα την 31/12/92 δεν μπορουν να επωφεληθουν

αφου δεν εχουν τον απαιτουμενο χρονο ασφαλισης.

Ειμαι 42 χρονών με 3 ανηλικα και 18,5 χρόνια . με τον πλασματικό της Πετραλιά για τα παιδιά -συνολο 5 χρονια- βγαίνω ανευ ορίου ηλικίας. Σημείωση ¨είμαι ασφαλισμένη πριν το 1993

???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μητέρα με ανήλικο παιδί βγαίνει στη σύνταξη στα 50.

δικαιούται το 40% της αποζημίωσης?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΧΩ ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ 1990 ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ 2017 Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 17ΧΡΟΝΩΝ.ΠΑΙΡΝΩ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΠΑΙΔΙΟΎ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

θα ηθελα να ρωτησω αν τωρα το παιδι δεν ειναι ανηλικο γενηση παιδιοτυ 25/18/1986, αλλα το 2003 που ηταν 17 ετων ανηλικο εγω η μητερα ημουν το 2003 45χρονων τωρα ειμαι 52 γενηθηκα 16/12/1958 και το 2003 ειχα 6500 ενημα και τωρα εχω 8100 ενησμα .

Μπορω να κανω χρηση της εγκυκλιου??να βγω στην συνταξη???

ευχαριστω!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

θα ηθελα να ρωτησω αν τωρα το παιδι δεν ειναι ανηλικο γενηση παιδιοτυ 25/18/1986, αλλα το 2003 που ηταν 17 ετων ανηλικο εγω η μητερα ημουν το 2003 45χρονων τωρα ειμαι 52 γενηθηκα 16/12/1958 και το 2003 ειχα 6500 ενημα και τωρα εχω 8100 ενησμα .

Μπορω να κανω χρηση της εγκυκλιου??να βγω στην συνταξη???

ευχαριστω!!!

Ναι μειωμενη αν περιμενης αλλα 3 ετη ακομη θα παρης πληρη

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι μειωμενη αν περιμενης αλλα 3 ετη ακομη θα παρης πληρη

Ευχαριστω!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μητέρα με ανήλικο παιδί βγαίνει στη σύνταξη στα 50.

δικαιούται το 40% της αποζημίωσης?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

οχι

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΣΤΙΣ 17 ΝΟΕΜΒΡΗ 2010 ΓΙΝΟΜΑΙ 55 ΕΤΩΝ

ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΧΑ 5100 ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΙ

500 ΑΠΟ ΟΑΕΔ (ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ)

ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠ'ΟΨΗ ΑΥΤΑ ΤΑ 500 ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ;;;

σημερα εχω 6800 ενσημα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

EΦ ΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΝΗΛΙΚΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ -& ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ 31/12/2010- ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50 & ΒΕΒΑΙΑ ΠΛΗΡΗ ΣΤΑ 55.

ΠΡΟΣΟΧΗ, ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ 5500 ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ, ΕΣΤΩ ΠΧ ΑΝ ΕΙΣΑΙ 45 ΕΤΩΝ & ΕΧΕΙΣ ΑΝΗΛΙΚΟ & 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10, ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΗ ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑ 50 ΕΤΗ ΜΕΙΩΜ & 55 ΠΛΗΡΗ!!

ΕΧΕΙ ΕΚΔΩΣΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΙΔΙΚΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ!

αφορα και τουσ ανδρες?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΤΟ 1969 ΜΕ ΔΥΟ ΑΝΗΛΙΚΑ (1999 ΚΑΙ 2006) ΚΑΙ ΕΧΩ 6219 ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ-ΤΕΑΜ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ. ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΑ Η ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΟ ΠΑΙΔΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΗΤΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΟΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2/3/1992.ΑΠΟ ΤΙΣ 2/3/1992 ΕΩΣ ΤΟΝ 6/1998 ΗΜΟΥΝ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΤΥΔΚΥ. ΕΧΩ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 19 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟ. ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50 Ή ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 55 ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΤΟ 1969 ΜΕ ΔΥΟ ΑΝΗΛΙΚΑ (1999 ΚΑΙ 2006) ΚΑΙ ΕΧΩ 6219 ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ-ΤΕΑΜ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ. ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΑ Η ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΟ ΠΑΙΔΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Για συνταξη μητερας (χωρις οριο ηλικιας) με αναπηρο τεκνο πρεπει να υπαρχουν οι εξης προυποθεσεις:

α) 25 ετη ασφαλισης (7,500 ενσημα)

β) τεκνο με ποσοστο 67% αναπηριας και ανω (παλαιοτερα το ποσοστό ηταν 80%)

Για συνταξη με ανηλικο δεν εχετε ακομα την ηλικια.

Ειστε νεαρά :rolleyes: .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΗΤΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΟΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2/3/1992.ΑΠΟ ΤΙΣ 2/3/1992 ΕΩΣ ΤΟΝ 6/1998 ΗΜΟΥΝ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΤΥΔΚΥ. ΕΧΩ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 19 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟ. ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50 Ή ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 55 ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ;

Ισχυει για οσες εχουν 5,500 ενσημα και ειναι τουλαχιστον 50 ή 55 ετων εως 31/12/2010

και το παιδι να ειναι ανηλικο εως 31/12/2010.

Απο 01/01/2011 τα ορια ηλικιας αυξανονται σταδιακα.

2011 57ο έτος για πλήρη 52ο έτος για μειωμένη

2012 60ο έτος για πλήρη 55ο έτος για μειωμένη

2013 και μετά 65ο έτος για πλήρη 60ο έτος για μειωμένη

και να υπαρχει ακομα η ανηλικοτητα του παιδιου για τα 3 παραπανω.

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_77_2010.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΗΤΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΟΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2/3/1992.ΑΠΟ ΤΙΣ 2/3/1992 ΕΩΣ ΤΟΝ 6/1998 ΗΜΟΥΝ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΤΥΔΚΥ. ΕΧΩ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 19 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟ. ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50 Ή ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 55 ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ;

ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΘΕΜΕΛΙΩΝΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΗΤΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΟΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2/3/1992.ΑΠΟ ΤΙΣ 2/3/1992 ΕΩΣ ΤΟΝ 6/1998 ΗΜΟΥΝ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΤΥΔΚΥ. ΕΧΩ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 19 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟ. ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50 Ή ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 55 ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ;

ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΘΕΜΕΛΙΩΝΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΗΣ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Θα χρειαστει να μας πειτε ποσο ετων ειστε και τον αριθμο ενσημων σας.

Λετε οτι εχετε 19 ασφαλιστικα χρονια. Δηλαδη εχετε τουλαχιστον 5.700 ενσημα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

EΦ ΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΝΗΛΙΚΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ -& ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ 31/12/2010- ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50 & ΒΕΒΑΙΑ ΠΛΗΡΗ ΣΤΑ 55.

ΠΡΟΣΟΧΗ, ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ 5500 ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ, ΕΣΤΩ ΠΧ ΑΝ ΕΙΣΑΙ 45 ΕΤΩΝ & ΕΧΕΙΣ ΑΝΗΛΙΚΟ & 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10, ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΗ ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑ 50 ΕΤΗ ΜΕΙΩΜ & 55 ΠΛΗΡΗ!!

ΕΧΕΙ ΕΚΔΩΣΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΙΔΙΚΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ!

Παρακαλώ την βοήθεια σας λίγο συνάδελφοι.Εργαζόμενη με ανήλικο παιδί ,συμπληρώνει 5458 ένσημα στις 31/12/2010.Υπάρχει κάποια δυνατότητα εξαγοράς ενσήμων ,με ποιον τρόπο και αν πρέπει να γίνει τώρα?

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Παρακαλώ την βοήθεια σας λίγο συνάδελφοι.Εργαζόμενη με ανήλικο παιδί ,συμπληρώνει 5458 ένσημα στις 31/12/2010.Υπάρχει κάποια δυνατότητα εξαγοράς ενσήμων ,με ποιον τρόπο και αν πρέπει να γίνει τώρα?

Ευχαριστώ

Για 42 ενσημα μιλας τωρα ε?μεγαλη ατυχια. για ρωτα στο ΙΚΑ μην βρης καποιον ,που θελει να σε βοηθηση και σου πη κατι που υπαρχει και δεν το ξερουμε,ή καποιο δικηγορο ισως..που ασχολειται με αυτα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για 42 ενσημα μιλας τωρα ε?μεγαλη ατυχια. για ρωτα στο ΙΚΑ μην βρης καποιον ,που θελει να σε βοηθηση και σου πη κατι που υπαρχει και δεν το ξερουμε,ή καποιο δικηγορο ισως..που ασχολειται με αυτα.

Ναι μιλάμε για μεγάλη ατυχία.Εν τω μεταξύ μιλάμε για χήρα με 3 παιδιά!Θα την στείλω σε δικηγόρο.Θα σας ενημερώσω σχετικά....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τα 5,500 ενσημα πρεπει να ειναι στο Ι.Κ.Α. ή μπορει να ειναι και απο ΟΑΕΕ ?

Ασφαλισμενη για 2 ετη στο ΙΚΑ,

μετα για 18 ετη στον ΟΑΕΕ και

απο το 2008 παραλληλα ΙΚΑ και ΟΑΕΕ

δικαιουται συνταξη με ανηλικο ? απο τη στιγμη που το 2010 εχει ηδη ανηλικο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.