Προς το περιεχόμενο

ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΔΑΠΑΝΩΝ?


επισκέπτη ΚΩΣΤΑΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΔΑΠΑΝΩΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ 20% ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ 3,6% ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 300 ΕΥΡΩ???

ΑΥΤΑ (ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ) ΤΑ ΑΠΟΔΙΔΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΩΝ ΦΟΡΩΝ ΚΑΘΕ ΔΙΜΗΝΟ???

ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΜΟΙΒΩΝ ΣΤΟΝ ΜΗ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ Ε1 ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20%???

Στην απόδειξη δαπάνης κάνεις παρακράτηση 20% ανεξαρτήτως ποσού και όχι μόνο πάνω από τα 300 ευρώ. Κατά τα άλλα όπως τα είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΔΑΠΑΝΩΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ 20% ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ 3,6% ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 300 ΕΥΡΩ???

ΑΥΤΑ (ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ) ΤΑ ΑΠΟΔΙΔΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΩΝ ΦΟΡΩΝ ΚΑΘΕ ΔΙΜΗΝΟ???

ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΜΟΙΒΩΝ ΣΤΟΝ ΜΗ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ Ε1 ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20%???

Οχι σε ολες τις αμοιβες.

Ναι αποδιδονται με τις προσωρινες δηλωσεις παρακρατουμενων φορων.

Ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλημέρα σας!

Προσπαθώ να συμπληρώσω κάποιες αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης για τις αμοιβές μου. (Ο πελάτης δεν διαθέτει λογιστή...) Θα ήμουν ευγνώμων για μία επιβεβαίωση ότι έχω καταλάβει σωστά, πως θα αναγραφούν τα ποσά στην απόδειξη.

αξία = το μεικτό ποσό

πληρωτέο ποσό = η καθαρή αμοιβή μου

παρακράτηση = 20% επί του μεικτού ποσού

χαρτόσημο = 3,6% επί του μεικτού ποσού

Δηλαδή: αξία - 23,6%= αμοιβή μου

Σωστά;

Καθότι το μυαλό μου κατανοεί μόνο μαθηματικά γυμνασίου, έφτιαξα μία εξίσωση για τον υπολογισμό της «αξίας» (x)...

1 x – (23,6/100) x= αμοιβή μου

x = αμοιβή μου διά 0,764

Σωστά;

Αν κάποιος θυμάται ακόμα πως λύναμε εξισώσεις στο γυμνάσιο... θα χαρώ για μια επιβεβαίωση του δικού μου τρόπου υπολογισμού!

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...